Задайте питання юристу

893 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 02 лютого 2025, питання №126579 500₴

Поранення, ВЛК, переведення в іншу частину

Добрий день, тата визнали по влк придатним, хоча має 3 статті: 60,61,62, і лікувався довгий час від цих хвороб. В діагнозі вказано ФНС 2 ступеню.
Забрали в навчальний центр, мав відношення до певної частини, яке проігнорували, сказали: не діє. По закінченню навчальної частини визначили в механізовану бригаду(піхота), пробув там 5 днів, відправили на Курський напрямок, після тижня там, був приліт по позиції. Привезли в цивільну лікарню з контузією, гематомами. Сказали, що через кілька днів відправлять назад

Підкажіть, що можна зробити в цій ситуації, щоб більше туди не потрапити
1. Чи можна з юридичною допомогою пройти повторне влк, на якому вдасться отримати статус придатного для служби в тцк, внз
2. Чи можна перевестись в тилову частину з бойової?
3. Чи доречно СЗЧ в цьому випадку

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%

    Доброго дня, Дар'я!

    1. Чи можна з юридичною допомогою пройти повторне влк, на якому вдасться отримати статус придатного для служби в тцк, внз.

    Коли саме Ваш батько пройшов ВЛК? Якщо минув вже місяць, то оскаржити останнє, на жаль, не вдастся, бо вже сплинули строки.

    Проте, Ваш батько має право подати рапорт командиру частини на проходження повторної ВЛК у зв'язку із значними змінами у стані здоров'я, які дійсно мають місце, враховуючи хоча б той факт, що батьку прийшлося пережити нещодавно. Бо з практики, контузії просто так не минають і потрібно не тільки поверхневе лікування, а й повне обстеження, аби зрозуміти, які саме наслідки спричинило поранення.

    Те, що я бачу по медичному висновку, який Ви приклали до питання, то Ваш батько однозначно не може бути "придатним" до проходження служби.

    2. Чи можна перевестись в тилову частину з бойової?

    Так, це буде можливо, але після того, як Ваш батько пройде ВЛК та отримає статус "придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони". Як також батьку буде необхідно мати відношення від тилової частини.

    Переміщення військовослужбовців відбувається на підставі статті 110 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

    між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;

    між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України;

    між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

    Відповідно до пункту 112 Положення Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення.

    А от у пункті 82 Положення, що регулює призначення військовослужбовців на посади та має пряме відношення до попереднього пункту йдеться про наступне:

    1) на вищі посади - у порядку просування по службі;

    2) на рівнозначні посади:

    у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;

    у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби);

    для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця;

    за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

    за сімейними обставинами - на особисте прохання;

    з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;

    у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності;

    у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;

    вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах;

    у разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в районах проведення антитерористичних операцій;

    у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв'язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України.

    3. Чи доречно СЗЧ в цьому випадку.

    СЗЧ - це у будь якому випадку кримінальна відповідальність за статтею 407 ККУ. Якщо Ваш батько здійснить СЗЧ, то це накладе певні обмеження на його життя й Ви це самі прекрасно розумієте. Т

    Кримінальної відповідальності в даному випадку можливо буде уникнути, якщо Ваш батько повернеться на службу, але, при тому, він не зможе потрапити до частини за своїм вибором.

    Військовослужбовці, які вперше самовільно залишили військову частину, мають час до 1 березня 2025 року, щоб повернутися на службу без кримінальної відповідальності та перевестися в інший підрозділ.

    Проте цей спрощений алгоритм не стосується військових, які здійснили СЗЧ після 29 листопада 2024 року.

    Такі військовослужбовці, навіть якщо це перше їхнє СЗЧ, не можуть повернутись на службу та звільнитись від кримінальної відповідальності за швидким спрощеним алгоритмом.

    Вони повинні пройти через загальну процедуру, яка включає:

    • отримання письмової згоди командира частини, яку військовий самовільно залишив, або батальйону резерву, куди направлять військового на час поновлення на службі;
    • проведення розслідування кримінального провадження;
    • винесення рішення судом на підставі клопотання прокурором щодо того, звільняти чи ні військового від відповідальності.

    Ілише після рішення суду військового починають поновлювати на службі, зокрема повертати грошові виплати та соціальні гарантії, які були призупинені після того, як командир подав заяву про СЗЧ.

    Військові, які здійснили СЗЧ після 29 листопада, можуть декілька місяців чекати поновлення на службі. І до цього моменту грошове забезпечення та інші гарантії вони не отримують.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    30%

    Доброго дня!

    1. Чи можна з юридичною допомогою пройти повторне влк, на якому вдасться отримати статус придатного для служби в тцк, внз

    Все залежить від того, коли Ваш батько проходив ВЛК. Оскаржити рішення ВЛК можна протягом 1 місяця до ЦВЛК.

    Проте, якщо батько зараз знаходиться на лікуванні, то можна спробувати подати рапорт на проходження військово-лікарської комісії.

    Направлення на медичний огляд ВЛК може дати прямий начальник (від командира частини і вище), начальники штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, начальники (керівники) закладу охорони здоров’я за місцем лікування, а також органи військового управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд.

    Згідно п. 6.4. наказу МОУ 402 У разі виявлення під час обстеження або лікування у закладі охорони здоров’я (установі) у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров’я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом начальника (керівника) закладу охорони здоров’я (установи).

    Тобто, якщо батька направили на лікування і в процесі з’ясувалося, що його стан здоров’я погіршився і він потребує проходження ВЛК, то лікар-куратор повинен був подати клопотанням на проходження військово-лікарської комісії.

    Якщо госпіталь, де перебуває батько на лікуванні, не проводить ВЛК, відмовляється направляти на інший госпіталь і повертає його назад до в/ч, то у виписному епікризі у будь-якому випадку зазначається діагноз, з яким батька виписують. Він можете, спираючись на наявний діагноз, написати рапорт командиру частини про погіршення стану здоров’я і просити, щоб його направили на ВЛК.

    Алгоритм отримання направлення на ВЛК викладений у Довіднику військовослужбовця після поранення.

    1.Якщо стан Вашого здоров’я дозволяє прибути до військової частини, Вам потрібно:

    2. Якщо стан Вашого здоров’я не дозволяє прибути до військової частини за направленням на ВЛК, Ваші дії:

    • письмово звернутись до начальника лікувального відділення свого закладу охорони здоров’я:
    • начальник лікувального відділення за наявності підстав, визначених п. 6.4 глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ №402 від 14.08.2008, пише подання до начальника військового лікувального закладу з характеристикою Вашого стану здоров’я;
    • начальник військового лікувального закладу приймає рішення про необхідність направлення на медичний огляд ВЛК.

    3. Якщо Ви перебуваєте на лікуванні або у відпустці за станом здоров’я, можна звернутись до керівника Вашого ТЦК та СП. Керівник ТЦК та СП надає направлення на проходження ВЛК без повернення до військової частини. Якщо лікування відбувається в іншій територіальній одиниці, ніж Ваша в/ч, необхідно тимчасово стати на військовий облік у місцевому ТЦК та СП.

    Досить часто виникають проблеми з розглядом рапортів. Якщо військова частина або інші уповноважені особи незаконно відмовляють Вам в направленні на ВЛК, Ваші дії:

    1. Зателефонуйте на гарячу лінію Командування медичних Сил ЗСУ (044 522 83 58 або +380 44 230 7498) та/або Міністерства оборони України (0 800 500 442) та подайте скаргу на начальника лікувального відділення або командира Вашої частини, який не направляє на ВЛК.
    2. Якщо це не спрацювало, Вам потрібно подати заяву до суду з вимогою зобов’язати командира військової частини надати направлення на ВЛК. Наразі існує практика позитивних рішень у таких питаннях.
    2. Чи можна перевестись в тилову частину з бойової?

    Звернутись із рапортом на переміщення до тилової військової частини мають право військовослужбовці ЗСУ, які за висновком військово-лікарської комісії придатні до служби у військових частинах забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони, але не призначені у своїх військових частинах на посади, що відповідають висновку військово-лікарської комісії.

    3. Чи доречно СЗЧ в цьому випадку

    Згідно статті 407 Кримінального кодексу України

    5. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

    Проте, якщо батько вперше вчинив СЗЧ, то він може бути звільнений від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо він добровільно звернеться із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до своєї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження військової служби.

    Загалом, після того як батько піде в СЗЧ, то відбудеться наступне:

    1. Згідно з дисциплінарним статутом командир військової частини призначить службове розслідування

    2. Якщо під час службового розслідування буде з’ясовано, що неповернення до в/ч містить ознаки кримінального правопорушення, то командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування, який відкриє кримінальне провадженя

    3. Батька оголосять в розшук та припинять виплату грошового забезпечення

    4. Якщо батько добровільно не повернеться до військової частини - на нього може чекати кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі.

    Після війни цілком можливо внесуть певні зміни до Кримінального кодексу України щодо СЗЧ, які передбачатимуть повернення військовослужбовців на службу без притягнення до кримінальної відповідальності. Проте, на даний час складно щось спрогнозувати. Наприклад, до 01.03.2025 можна повернутися з СЗЧ, навіть, без притягнення до відповідальності, але таких військових відправляють спочатку в резервний батальйон, а потім в штурмові бригади.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович
    20%

    Вітаю!

    1.

    У ВАШОМУ ВИПАДКУ ПОВТОРНЕ ВЛК НЕМОЖЛИВЕ.

    ВАШ БАТЬКО МОЖЕ ПРОЙТИ ВЛК ПІСЛЯ КОНТУЗІЇ.

    ОФІЦІЙНА ПОЗИЦІЯ МО УКРАЇНИ:

    Що таке медогляд ВЛК?

    Медогляд ВЛК – медогляд військово-лікарською комісією – проходять з метою:

    • встановлення причинного зв’язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) із захистом Батьківщини/виконанням обов’язків військової служби/проходженням військової служби;
    • визначення придатності до військової служби;
    • визначення потреби у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), у тривалому лікуванні, протезуванні, ортезуванні, звільненні від службових обов’язків.
    Коли потрібно проходити ВЛК?
    1. Потреба у проведенні медогляду ВЛК з метою визначення причинного зв’язку травми, поранення чи захворювання з військовою службою виникає, коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз щодо будь-якого захворювання, травми, контузії, каліцтва або поранення. В такому випадку ВЛК визначає, чи є причинний зв’язок між цими медичними станами та службою в ЗС України.Рішення щодо причинного зв’язку між захворюванням, травмою (пораненням, контузією, каліцтвом) та військовою службою буде важливим для тебе при отриманні відповідних грошових виплат, тому подбай про отримання відповідних документів від військової частини, які засвідчують обставини набуття тобою поранень, травми чи захворювання.
    2. Потреба в проведенні медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби з’являється у разі виявлення під час обстеження або лікування у медзакладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби. У цьому випадку військовослужбовці и направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) медзакладу на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується лікується військовослужбовець (пункт 6.4. глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ №402 від 14.08.2008).Якщо захворювання чи отримана травма не призвели до порушення функцій органів і систем органів або призвели до незначних їхніх порушень (що також визначає лікар), то потреба в проходженні медичного огляду ВЛК відсутня, оскільки ступінь придатності до військової служби не змінився.При ухиленні від призначеного обстеження або порушенні лікарняного (госпітального) режиму особу можуть виписати без проходження ВЛК. Про відмову в обстеженні повідомляється командир в/ч.
    3. Потреба в проведення медичного огляду ВЛК для визначення потреби у продовження лікування чи у відпустці для лікування, переведенні в інший лікувальний заклад визначає твій лікар під час лікування. Якщо така потреба є, начальник медзакладу (за поданням начальника лікувального відділення або профільного фахівця) направить тебе на медогляд ВЛК для визначення потреби у подальших діях, які допоможуть завершити твоє лікування.
    Направлення на медичний огляд ВЛК

    Направлення на медичний огляд ВЛК (зразок у додатку 11) може дати прямий начальник (від командира частини і вище), начальники штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, начальники (керівники) закладу охорони здоров’я за місцем лікування, а також органи військового управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд (Пункт 6.1 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»).

    Направлення на медогляд ВЛК під час лікування:

    ВАШ ВИПАДОК. Якщо ти лікуєшся або проходиш обстеження у медзакладі, на медогляд ВЛК тебе може направити начальник медзакладу (за поданням начальника лікувального відділення або профільного фахівця) у двох випадках:

    • Якщо під час обстеження або лікування у медзакладі, лікарем будуть виявлені захворювання чи травми, які зумовлюють непридатність до військової служби;
    • Якщо після лікування є потреба у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (після поранення), або у звільненні від виконання службових обов’язків (у тому числі і повторно)

    Направлення на медогляд ВЛК з військової частини:Якщо ти знаходишся у військовій частині, то направлення на медогляд ВЛК формує начальник медичної служби з підписом командира військової частини. В такому випадку, тобі потрібно:

    • після прибуття до військової частини після повернення з лікування написати рапорт на ім’я командира в/ч з доповіддю про завершення лікування та запитом про направлення на проходження ВЛК (Додаток 10). Рапорт можна подати в письмовому вигляді, або через мобільний додаток Армія+ https://aplus.mod.gov.ua/.
    • отримати направлення від начмеда на проходження ВЛК з підписом командира в/ч (Додаток 11).
    • Отримати від начальника медичної служби інформацію щодо місця, часу та дати твого прибуття до закладу охорони здоров’я для проходження військово-лікарської комісії.
    Відмова надати направлення на ВЛК

    У разі, якщо військова частина та інші уповноважені особи незаконно, на твою думку, відмовляють тобі в направленні на ВЛК, твої дії:

    1. Зателефонуй на гарячу лінію Міністерства оборони України (15-12) та поясни свою проблему.
    2. Якщо це не спрацювало, тобі потрібно подати заяву до суду з вимогою зобов’язати командира військової частини надати направлення на ВЛК. Наразі існує практика позитивних рішень у таких питаннях.

    2.

    ПЕРЕВЕДЕННЯ В ТИЛОВІ ПІДРОЗДІЛИ ТІЛЬКИ ПО ЗАКЛЮЧЕННЮ ВЛК.

    Проходження медичного огляду військовослужбовців регулюється Наказом МО від 14.08.2008 року №402.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text

    СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.

    Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

    ВАША ХВОРОБА Є В ПЕРЕЛІКУ (СТ.60;61;62), АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ ТА ВИМОГИ НАКАЗУ МОУ 402.

    ЗРОБИТИ ЦЕ ОНЛАЙН НЕ ЗМОЖЕ НАВІТЬ ЛІКАР.

    ВІДНОШЕННЯ ВІД ТИЛОВОЇ ЧАСТИНИ ЖОДНИМ ЧИНОМ НЕ ВПЛИВАЄ НА ПЕРЕВЕДЕННЯ.

    3.

    Військовослужбовці, які вперше самовільно залишили військову частину, мають час до 1 березня 2025 року, щоб повернутися на службу без кримінальної відповідальності та перевестися в інший підрозділ.

    Проте цей спрощений алгоритм не стосується військових, які здійснили СЗЧ після 29 листопада 2024 року.

    Такі військовослужбовці, навіть якщо це перше їхнє СЗЧ, не можуть повернутись на службу та звільнитись від кримінальної відповідальності за швидким спрощеним алгоритмом.

    Вони повинні пройти через загальну процедуру, яка включає:

    • отримання письмової згоди командира частини, яку військовий самовільно залишив, або батальйону резерву, куди направлять військового на час поновлення на службі;
    • проведення розслідування кримінального провадження;
    • винесення рішення судом на підставі клопотання прокурором щодо того, звільняти чи ні військового від відповідальності.

    І лише після рішення суду військового починають поновлювати на службі, зокрема повертати грошові виплати та соціальні гарантії, які були призупинені після того, як командир подав заяву про СЗЧ.

    Військові, які здійснили СЗЧ після 29 листопада, можуть декілька місяців чекати поновлення на службі. І до цього моменту грошове забезпечення та інші гарантії вони не отримують.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    30%

    Вітаю Вас.

    Добрий день, тата визнали по влк придатним, хоча має 3 статті: 60,61,62, і лікувався довгий час від цих хвороб. В діагнозі вказано ФНС 2 ступеню. Забрали в навчальний центр, мав відношення до певної частини, яке проігнорували, сказали: не діє. По закінченню навчальної частини визначили в механізовану бригаду(піхота), пробув там 5 днів, відправили на Курський напрямок, після тижня там, був приліт по позиції. Привезли в цивільну лікарню з контузією, гематомами. Сказали, що через кілька днів відправлять назад Підкажіть, що можна зробити в цій ситуації, щоб більше туди не потрапити.

    Поки не перейшов безпосередньо до питань, хотів би прокоментувати рішенняя ВЛК. Повна безвідповідальність, цілковите порушення прав та свобод людини - з таким діагнозом визнати придатним до військової служби. Складно навіть коментувати таке...

    1. Чи можна з юридичною допомогою пройти повторне влк, на якому вдасться отримати статус придатного для служби в тцк, внз

    Треба пробувати. Не скажу, що вдасться так просто, але зараз (після поранення), це чи не найкращий шанс це зробити. Якщо він перебуває в закладі охорони здоров'я, нехай дізнається, чи є при цьому закладі ВЛК. Якщо є, просити керівника закладу направити його на проходження ВЛК. Скарги - головна біль, біль у суглобах, головокружіння і так далі.

    Якщо ВЛК при закладі немає, тоді після повернення до в/ч, там подавати рапорт про направлення на лікування. Зразок такого рапорту за потреби надам Вам.

    2. Чи можна перевестись в тилову частину з бойової?

    Можна буде, але треба, як мінімум, висновок про придатність до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

    3. Чи доречно СЗЧ в цьому випадку

    Правники не мають права давати поради щодо вчинення злочину. На жаль, але це злочин, який доволі суворо карається. Тим не менше, скажу коротко - життя цінніше... А рішення приймати Вашому батьку. У будь-якому випадку спочатку спробуйте всі законні механізми для:

    - проходження ВЛК та отримання "обмежень";

    - переведення до в/ч забезпечення.

    З повагою до Вас!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України