Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
895 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
Я визнаний непридатним до військової служби у 2010р. Нижче цитата з військового квитка (оригінал є):
"15. Призовною(медичною) комісією (населений пункт) РВК визнаний непридатним до військової служби із ЗНЯТТЯМ з військового обліку за гр. II ст 23а розкладу хвороб (наказ МО України 2008р. №402 і ЗНЯТИЙ з військового обліку"
Встановивши додаток резерв+ і ввівши всі дані (номер квитка і так далі) я отримав такий статус:
- "не на обліку"
та повідомлення:
- Інформація в реєстрі оберіг неповна. Будь ласка зверніться в ТЦК на місцем реєстрації або постійного проживання
Додаткова КЛЮЧОВА інформація:
- Військовий квиток був отриманий у 2011 році, бо не зробив це вчасно у 2010 році, за що тоді платив штраф.
- Останній раз був у ТЦК в 2014 і потім в 2016 році, коли закінчував бакалавра і магістра відповідно, бо для отримання диплому був обхідний лист - треба було прийти в ТЦК за відміткою. Обидва візити закінчились через 5 хвилин зі словами "ти взагалі виключений, чого ти до нас прийшов, ось тобі бумажка що ти нам нічого не винен, неси в університет".
- З початку великої війни 22.02.2022 зустрічався з ТЦК в загальній сумі 10-15 разів в форматі перевірки документів. Показував військовий квиток і йшов або їхав далі по справам, бо питань не було.
- Місце постійної реєстрації - зараз окупована территорія Херсонської області
--І ТЦК (на той час воєнкомат) який видавав військовий квиток також на окупованих територіях.
---Моєї справи на підконтрольних територіях НЕМАЄ.
- В реєстрі оберіг я представлений просто як "призовник" який не знаходиться на обліку. Жодної інформації про списання або виключення в ньому немає - перевіряли через обхідні шляхи.
- В ТЦК жодної інформації по мені також немає.
Питання:
1. Як мені сходити в ТЦК і внести дані в оберіг так, щоб мене не відправили на "повторне" ВЛК і так далі та не зробили "обмежено придатним"? Чи передбачено це законом?
2. Чи грає роль опечатка - двічі написано що ЗНЯТИЙ з обліку, хоча по факту ВИКЛЮЧЕНИЙ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (11)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Вітаю!
ОСОБА ВИКЛЮЧЕНА З ОБЛІКУ, ТОМУ НЕ Є ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНОЮ ТА НЕ ПІДЛЯГАЄ МОБІЛІЗАЦІЇ .
ЯКЩО ВИ ВЖЕ ВИКЛЮЧЕНІ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, ТО ВІДНОВИТИ ВАС НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ МАЮТЬ ПРАВО ТІЛЬКИ ЗА ВАШОЮ ДОБРОВІЛЬНО ПОДАНОЮ ЗАЯВОЮ.
ВАШ ВОД ДІЙСНИЙ.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 559
Київ
Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/559-2024-%D0%B...
2. Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
---
ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1951-19#Text
Стаття 13. Формування Реєстру
2. Відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами, знищуються суб’єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
ОТЖЕ ВАМ НЕ ПОТРІБНО ЙТИ ДО ТЦКСП ТА ЩОСЬ ДОКАЗУВАТИ - ВИ НЕ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИЙ.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, надаю відповіді на ваші запитання
Питання:1. Як мені сходити в ТЦК і внести дані в оберіг так, щоб мене не відправили на "повторне" ВЛК і так далі та не зробили "обмежено придатним"? Чи передбачено це законом?
Вам взагалі не треба було встановлювати резерв плюс, так як ви вважаєтеся не військовозобов'язані і не підпорядковується ТЦК. Вас це не стосувалось. При відвідуванні ТЦК, вам там покажуть, що ви зняти а не виключений. поставлять на облік та відправлять на ВЛК..наказ 402 змінювався багато разів, наразі всі майже придатні.
Треба аналізувати ваш діагноз.
2. Чи грає роль опечатка - двічі написано що ЗНЯТИЙ з обліку, хоча по факту ВИКЛЮЧЕНИЙ?
Так як раніше виключений поняття не було всих знімали. Але тЦк каже що є. Судова практика на вашій стороні. Рекомендую ні чого не вчиняти, так як ви не військовозобов'язані і не маєте обов'язку перед державою що до мобілізації.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Ви виключені з військового обліку.
Тобто наразі не маєте статусу військовозобов'язаного.
Витяг з рішення суду:
"..Виключення позивача з військового обліку свідчить про те, що він більше не є військовозобов’язаним та, відповідно, не може бути призваний на військову службу під час мобілізації відповідно до частини 1 статті 39 Закону №2232-ХІІ та статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідач проігнорував те, що позивач більше не є військовозобов’язаним та не може бути призваний на військову службу під час мобілізації...».
Згідно з ст. 9 Закону України " Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів" призовник, військовозобов’язаний та резервіст має право:
- отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
- звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Як наслідок, Ви можете звернутися до ТЦК СП щодо внесення коректних записів до реєстру.
Добрий день, раніше отримував консультацію що для виїзду закордон мені треба отримати ВІН КОД а також щоб інформація в Оберіг співпадала з тим що є у військовому квитку. Як це зробити БЕЗ візиту до ТЦК?
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗгідно з ст. 9 Закону України " Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів" призовник, військовозобов’язаний та резервіст має право:
- отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
- звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Як наслідок, Ви можете звернутися до ТЦК СП з письмовою заявою щодо внесення відносно Вас коректних записів до реєстру.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВи як виключений з військового обліку маєте право на перетин кордону, але якщо інформації про Ваше виключення немає в Реєстрі Оберіг, то Вам з великою ймовірністю відмовлять у виїзді з України та ще й про Вас повідомлять ТЦК або поліцію. Щоб внести зміни в Реєстр Оберіг потрібно звернутись до ТЦК, який виключив Вас з військового обліку та подати заяву про внесення змін до Реєстру. Це можна зробити відправививши рекомендований лист або звернувшись особисто у супроводі адвоката.
Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно пункту 23 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
Загалом для перетину кордону Вам необхідно підготувати такі документи:
1) закордонний паспорт;
2) військово-обліковий документ, де вказано про виключення з військового обліку.
3) Також бажано мати при собі довідку ВЛК, але вона не є ключовим документом, якщо в Резерв+ є інформація про виключення з військового обліку
Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Спочатку необхідно дізнатися хто є правонаступником ТЦК з Херсонської області. Можливо він переїхав на підконтрольну територію.
Потім Вам потрібно укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладеного направити до ТЦК заяву з вимогою про внесення змін до Реєстру військовозобов'язаних. До заяви потрібно прикріпити нотаріальну копію військово-облікового документа, копію паспорта та довідки ВЛК (за наявності).
Згідно статті 9 ЗУ " Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів"
1. Призовник, військовозобов’язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно пункту 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів
У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
Зміни вносяться протягом П'ЯТИ робочих днів з дня реєстрації заяви.
Якщо протягом цього терміну ТЦК не внесе зміни до Реєстру, то Ви можете у судовому порядку оскаржити бездіяльність ТЦК та зобов'язати їх внести інформацію про Ваше виключення до Реєстру Оберіг.
Вже є судові рішення, де суд став на сторону громадянина та зобов'язав ТЦК розглянути заяву про внесення до Єдиного реєстру даних про його непридатність до військової служби. З одним із них можете ознайомитись за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/121032746
Поки про Вас немає інформації в Резерв+ на вулиці можуть бути певні проблеми з групою оповіщення ТЦК.
Згідно пункту 54 постанови КМУ 560 У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
Отже, якщо на вулиці побачать помилку у Резерв+, то можуть бути певні непорозуміння з представниками ТЦК.
Ролі не грає. По факту Ви є виключеним з військового обліку.
Поновити Вас на військовому обліку та направити на ВЛК не мають права, адже згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ, а Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ, підтвердженням цього є відповідна відмітка у військово-обліковому документі, а згідно законодавства діючого на сьогоднішній день поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене. Вам поставили знятий лише через те, що у них не було штампу про виключення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти ПОМ'ЯКШУЮТЬ АБО СКАСОВУЮТЬ відповідальність особи .
У ВАС НЕМАЄ ОБОВ’ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНОГО ТОМУ ВАС НЕ МОЖУТЬ ПРИТЯГНУТИ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА НЕБАЖАННЯ ПРОХОДИТИ ВЛК АБО ВІДМОВУ ВІД ПОВІСТКИ.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Євгене!
Доволі часто виникають такі проблеми, тим паче, у Вашому випадку це цілком передбачувано, оскільки ТЦК знаходиться на ТОТ.
Зараз питання можуть виникнути, оскільки групи оповіщення завжди перевіряють дані у Реєстрі й у випадку відсутності останніх виникають проблеми, які закінчуються видачею повістки навіть невійськовозобов'язаним. Крім того дані у Реєстрі повинні збігатись з паперовим ВОД, наприклад, якщо Ви вирішите виїхати за кордон.
Законом передбачено, що у разі невідповідності даних між військово-обліковим документом та інформацією у Реєстрі, Ви маєте право направити заяву до ТЦК про внесення таких даних. Проте, у Вашому варіанті це буде зробити доволі складно, оскільки ТЦК, який виключав Вас з обліку знаходиться на ТОТ, а саме цей ТЦК й повинен внести дані про Ваше виключення до Реєстру.
Тобто, будь який ТЦК на території України відмовить Вам у внесенні даних й, відповідно, запропонує для початку стати на облік і пройти ВЛК.
Чи маєте Ви інформацію щодо ТЦК? Можливо він переїхав на підконтрольну Україні територію або ж його функції покладені на інший ТЦК? Який це ТЦК (РВК)?
Взагалі Вас повинні були виключити з військового обліку, оскільки вже на той час Закон України "Про військовий обов'язок та військову службу" передбачав саме виключення з обліку у зв'язку із непридатністю до проходження військової служби. Чому ТЦК поставив відмітку про зняття - це питання, але стаття 23 "а" однозначно передбачає виключення з обліку.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Питання:1. Як мені сходити в ТЦК і внести дані в оберіг так, щоб мене не відправили на "повторне" ВЛК і так далі та не зробили "обмежено придатним"? Чи передбачено це законом?
Так, ситуація максимально абсурдна через недбалість дій працівників ТЦК та СП. Повний безлад відбувається в державі. Через халатність на недбалість посадових осіб, Ви до сих пір не виключені з військового обліку по якійсь там базі.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього
...
6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
...
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Виключена з військового обліку особа не має обов'язків уточнювати дані та на неї не поширюється законодавства у сфері мобілізації.
Щодо мобілізації, то Вам не можуть і не мають ніякого права навіть вручити повістку про явку, не говорячи про мобілізацію або ВЛК. Втім, на жаль, повістку можуть вручити будь-кому, в чому не один раз пересвідчувався на своїй практиці. Думаю це і стало предметом Вашого питання та мотивуючим фактором звернутися до юристів платформи. Тим не менше, це не повинно Вас хвилювати. Ви визнані непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку один раз, остаточно. Жодних переглядів по неправильній процедурі чи щось на кшталт цього - порушення Конституції та законів України.
Чинне законодавство не передбачає права ставити виключених з обліку за станом здоров'я на повторний військовий облік за бажанням окремих нешанованих українцями громадян, не хвилюйтеся. Органи державної влади, на відміну від громадян, сповідують принцип - дозволено все, що прямо передбачено законом.
Якщо Ви маєте на руках всі документи про виключення з військового обліку - Вам немає про що турбуватися. Ви не зобов'язані виконувати незаконні дії та вимоги органів влади та їх посадових осіб. Ви вже невійськовозобов'язаний!
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141)
Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Я б порадив Вам спробувати подати на адресу ТЦК та СП листа щодо внесення інформації про визнання Вас непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку до реєстру "Оберіг". І поки нікуди не ходити і нічого не оновлювати. Подайте заяву та чекайте відповіді від ТЦК та СП. У заяві вкажіть свій статус "невійськовозобов'язаний"!!! ТЦК потрібно вибрати той, де Ви проживаєте як внутрішньо переміщена особа. Якщо такого статусу Ви не маєте, то його скоріше за все доведеться оформлювати. Або інший варіант - звертатися до Херсонського РТЦК та СП, як ми часто робили для клієнтів з окупованих Олешки і так далі.
Щодо спілкування з ТЦК та СП, то вище я описав Ваш статус, Ви невійськовозобов'язаний, Вам ніхто не має права вручити навіть повістку. Але у Реєстрі буде битися Ваш статус "військовозобов'язаного". Потрібно спробувати врегулювати цей момент. Подайте письмову заяву, далі - направте адвокатський запит, за потреби - подавайте позов до суду про зобов'язання вчинити певні дії - внести інформацію про Вашу непридатність з виключенням з військового обліку до системи "Оберіг".
2. Чи грає роль опечатка - двічі написано що ЗНЯТИЙ з обліку, хоча по факту ВИКЛЮЧЕНИЙ?
Ні, не грає, адже головним виступає стаття 23А. На 2010 рік вона передбачала наступний висновок про придатність - НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.
З повагою!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ ЄВГЕН! Перш за все розпочну з того, що ЗНЯТИЙ - це не опечатка. Раніше так писали. А потім Слуги почали в Верховній Раді грати у словесну еквілібристику... Не знятий, а виключений, не обмежено придатний, а придатний до служби в тилу... Тобто фактично повернулись до практики Міноборони СРСР 50-80-х років.
Адекватні РТЦК та СП розуміють, що закон зворотньої дії в часі не має, а тому Ви непридатні пожиттєво і поновити на облік Вас ніхто не може, бо такої підстави для поновлення не передбачено. Зараз он взагалі особи, що визнані непридатними ВЛК - виключаються з обліку, а рішення ВЛК не містить більше формулювання "Непридатний до служби з виключенням з обліку". Присто непридатний, що має наслідком виключення.
Але значна частина ТЦК бачить в таких особах прихований потенціал для відправки в окопи замість них.
Тому забіжу наперед і щиро не раджу ходити по ТЦК ОСОБИСТО, адже документи заберуть, знищать - запруть на тиждень в катівнях і підвалах, змусивши підписати що завгодно. На жаль це не лякалки, а реальність зараз така. Навіть здорові не усі витримують. Тому оскільки Ви невійськовозобов"язана особа, то маєте повне право не ходити особисто в ТЦК, а перекласти це на свого представника або адвоката.
Повістку Вам виписувати також не мають права. Поновлення на облік навіть теоретично - також без особистої явки неможливе.
Друга проблема в тому, що фактично Уряд України в порушення закону запровадив ДИКТАТУРУ реєстрів та баз даних, які у питанні військового обліку на думку Уряду і Міноборони - мають більше значення, ніж паперові документи. Звісно ж це все шахрайська схема, щоб мобілізувати та фактично знищити усі соціально незахищені верстви. А заодно таким можна не платити соціальні виплати, пільги, пенсії.
Жалюгідність цього кроку вже показала в грудні минулого року хакерська атака, яка на місяць з лишнім поклала майже усі Реєстри Міністерства юстиції, в тому числі Реєстр юридичних осіб, Реєстр актів цивільного стану, Реєстр боржників та Автоматизовану систему виконавчого провадження тощо. Збої в роботі Реєстру Оберіг, ДІЇ та Резерв+ також наводять на думку, що 100 % довіряти електроніці - це не той шлях.
Так от. Тепер ТЦК, якщо не знайде Ваші дані в Реєстрі - незважаючи на паперовий документ може безвідповідально стверджувати, що Ваші документи - підробка, куплені, не актуальні тощо. Тому можлива "бусифікація".
Враховуючи існуючу ситуацію, Ви мали б звернутися до ТЦК та СП за місцем обліку як ВПО (якщо маєте такий статус), або за роз"ясненням куди звертатися - написавши зверненнядо Херсонського обласного ТЦК та СП, уточнивши до якого ТЦК передано облік осіб де ТЦК не працюють / не евакуйовані.
Хоча маю зазначити, що більшість ТЦК з окупованих територій формально собі існують, переїхавши на підконтрольні території.
Поштові адреси ТЦК України:
https://www.mil.gov.ua/content/armament/tro/kontak...
Електронні адреси ТЦК України:
https://www.mil.gov.ua/content/dovidnyk.pdf
Як бачимо за цим списком - досі існують собі Каховський, Скадовський, Генічеський, Бериславський, Херсонський РТЦК та СП.
Тому, якщо Ви були визнані непридатним у одному з таких районів (за новим адмін.-тер. устроєм, адже окремі райони об"єднали) - то можете звернутися до них.
Херсонський обласний ТЦК та СП/ Гаряча лінія для звернення громадян: (067) 725-70-30 Ел.пошта: khersonskiy_otck@post.mil.gov.ua
ОТЖЕ, коли визначимося з тим який ТЦК пиняти - можна вживати відповідні заходи (наводжу їх далі).
!!! Першочергово без пунктів - зробити якісні електронні (відскановані) копії військового квитка із записами про непридатність та виключення / зняття з обліку.
Також бажано спробувати зробити нотаріально посвідчену копію такого документу та передати на зберігання дружині чи іншому близькому родичу, бо часті випадки коли ці бандюгани, вирядившись у камуфляж без розпізнавальних знаків та належності до підрозділів ЗСУ - банально як старі бандюки - ДАІшники знищують документи і стверджують, що нема у вас ніяких військово-облікових документів більше, а тому поїхали в ТЦК на ВЛК і мобілізацію. І втомитесь потім щось комусь доводити, бо ж ці "ескадрони оповіщення" жодної відеофіксації не ведуть, незважаючи на прямий припис закону. Хоча відеофіксація поліції знає кожен водій як допомагає. Особливо коли поліція починає для суду робити нарізку потрібних епізодів, видаляючи записи про свої вимоги хабарів, погрози, зловживання владою тощо.
Якщо нотаріус буде стверджувати, що військовий квиток є посвідченням особи (і такі непрофесіонали у нотаріаті на жаль бувають) - поясніть, що по-перше військовий квиток посвідчує особу лише військовослужбовця, який перебуває на службі - про що має бути запис у квитку. По-друге - Указ Президента України, який це регулював - був під новий рік 2025 року скасований Президентом. А тому копії з таких документів робити МОЖНА.
1. Подати електронною поштою з цифровим підписом та/або (якщо не відреагують на електронну пошту) звичайною Укрпоштою з описом вкладення та повідомленням про вручення - Заяву про виправлення даних в Реєстрі Оберіг.
2. У разі ігнорування звернень і ел.поштою, і звичайною - протягом більше ніж місяця - оскаржити бездіяльність до обласного ТЦК та СП.
3. Якщо не допоможе - оскаржити до окружного адміністративного суду бездіяльність ТЦК по наданню відповіді і розгляду звернення громадянина у строк, встановлений законодавством.
4. Якщо буде відмова ТЦК у внесенні відомостей (письмова відповідь) з мотивів перебування облікових справ на ТОТ - можна звернутися з такою відмовою до суду загальної юрисдикції з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, оскільки ТЦК відмовляється по факту визнавати такий факт на підставі офіційно виданого документу.
Відповідно до положень частини 1 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Якщо суд відмовить у встановленні факту - це буде підставою для звернення до окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій або бездіяльності ТЦК по внесенню даних на підставі ВОД старого зразка.
Одразу зазначу, що працівники ТЦК, прикордонної служби, поліції та інших структур - НЕ МАЮТЬ ПРАВА не видавати офційний документ з геробовою печаткою України, розводячи балаканину про підробку, куплений та таке інше.
Є підозри і факти? - То шановні невігласи без освіти з органів - пишіть заяву в поліцію, відкривайте ЄРДР та розпочинайте кримінальне провадження за фактом. В рамках кримінального провадження хай пан слідчий призначає експертизу вилучивши Ваш військово-обліковий документ як доказ.
До того ж у разі умисного звинувачення у злочині, якого не було - заявник має нести кримінальну відповідальність.
Ст. 383 КК України за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину.
Це так має працювати в нормальній країні, а не у якомусь Гондурасі, Кот-д'Івуарі, Сірії, Афганістані, Нікарагуа або ж Сомалі.
Мало того, Верховний Суд України неодноразово звертав увагу у різних категоріях спорів з державними органами, що
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Зокрема, на цьому наголошує Верховний Суд у наступних рішеннях:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/101332179
https://reyestr.court.gov.ua/Review/98367767
ОТЖЕ, на мій погляд держава запроваджуючи цифрову диктатуру реєстрів та баз даних - має турбуватися про правове регулювання ситуацій, які можуть виникнути у зв"язку з видачею документів на підставі первинних облікових даних, що залишились або були втрачені у зв"язку з тимчасовою окупацією окремих регіонів України, що не можна ставити в провину громадянам, адже саме на державу покладається обов"язок по підтриманню правової визначеності та регулюванню правовідносин на підставі, в межах повноважень та успосіб, що визначені Конституцією України.
Згідно з пунктами 1 - 5 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 передбачено:
Військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов’язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа”.
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, він вважається недійсним.
...
У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
Зміни вносяться протягом п’яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Військово-обліковим документом призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
При цьому, згідно з пунктом 12 частини 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку":
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3633-20#Text
військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа;
Чи усунуть неточності теж гарантувати не можна. Бо ж у законі йде посилання про порядок, встановлений адміністратором Реєстру. Адміністратором є Генеральний штаб ЗСУ. У публічному просторі відсутній такий порядок. Може його знову зробили для службового користування і засекретили. Звісно є Постанова КМУ № 559 і окремі адекватні ТЦК нею послуговуються. А інші досі живуть у 90-2000х роках і нічого не хочуть чути про новації.
Тому може існувати варіант в якому без звернення до суду внести зміни не вдасться.
ДО ВІДПОВІДІ ДОДАЮ ЗРАЗОК ЗАЯВИ ДО ТЦК. У разі надсилання Укрпоштою неодмінно треба заповнити опис вкладення та повідомлення про вручення.
Бланк опису вкладення Укрпошти за посиланням:
https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_opysu_v...
Бланк рекомендованого повідомлення про вручення за посиланням:
https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_rekomen...
Бажано не вказувати свою справжню адресу, де проживаєте, адже можуть прийти додому та мститися за намагання жити по закону в країні, де окремим посадовцям можна жити без закону, по принципу військової доцільності. Але адресу бажано вказувати таку, щоб можна було отримати відповідь від ТЦК та щось з нею робити, якщо відмовлять у внесенні даних.
Які ризики більш істотні - вирішувати звісно Вам. Однак з мого практичного досвіду роботи з клієнтами - паперовий ВОД навіть з записами про виключення - без даних в Резерв+ не дає змоги людям не бути "бусифікованими". Фактично створюється враження, що дано команду будь-якою ціною мобілізувати будь-кого... Інакше не можу оцінювати той факт, що таке виробляє ТЦК під мовчазні споглядання поліції (яка нова та відреформована, а не якась там стара - злочинна з Майдану). А так само знаючи, що в Україні наразі немає ЖОДНОГО реального засудження працівника ТЦК за вбивства, побої, катування, обмеження волі громадян, перевищення службових повноважень тощо. Як правило умовні термінми або взагалі виходячи "сухими з води".
Щасти Вам у позитивному вирішенні свого питання!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, слід зазначити, що Ваша ситуація потребує ретельного аналізу, оскільки ви були визнані непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, але в реєстрі «Оберіг» відсутні відповідні дані. Тому пропоную розглянути ваші питання бульш детальніше.
Як внести дані в реєстр «Оберіг» без проходження повторної ВЛК? Чи передбачено це законом?
Відповідно до законодавства України, особи, визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, не підлягають повторному проходженню військово-лікарської комісії (ВЛК) та не можуть бути призвані на військову службу. Ваш військовий квиток містить запис про виключення з обліку, що в свою чергу підтверджує ваш статус.
Оскільки ваші облікові дані не відображаються в реєстрі «Оберіг» через відсутність інформації з ТЦК на окупованій території, вам можна звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) за місцем фактичного проживання (можливо Ви маєте статус ВПО, в такому разі Ви можете звернутися до ТЦК та СП за місцем реєстрації ВПО, або як правильно говорять мої колеги, що треба дізнатися куди переїхав Ваш ТЦК через окупацію) При собі слід мати паспорт громадянина України та військовий квиток з відповідними відмітками.
Під час візиту до ТЦК та СП вам необхідно подати заяву про внесення ваших даних до реєстру «Оберіг» на підставі наявних документів. Відповідно до законодавства, ви не зобов'язані проходити повторну ВЛК, оскільки вже були визнані непридатним до військової служби з виключенням з обліку. Тому все ж таки раджу спочатку подати документи поштою цінним листом з описом вкладенням.
Чи має значення помилка в записі про зняття з обліку замість виключення?
Терміни «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку» мають різне значення. «Зняття з обліку» є тимчасовим заходом і передбачає постановку на облік в іншому місці або за інших обставин. «Виключення з обліку» є постійним і означає повне звільнення від військового обов'язку.
У вашому випадку, якщо у військовому квитку зазначено, що ви «зняті з військового обліку», це може бути помилкою, оскільки ви були визнані непридатним до служби з виключенням з обліку. Рекомендується звернутися до ТЦК та СП для уточнення та внесення відповідних змін до ваших облікових документів.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»,
Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку
Отже виключенню з військового обліку підлягають особи, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з обліку. Таким чином, правильне оформлення ваших документів є важливим для підтвердження вашого статусу.
Тому рекомендую звернутися поштою до ТЦК та СП з усіма наявними документами для внесення коректних даних до реєстру «Оберіг» та виправлення можливих неточностей у ваших облікових записах.
У разі відмови ТЦКта СП у внесенні змін до реєстру, раджу також оскаржити їх відмову в окружному адміністративному суді