Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
В 2021 році я взяв кредит в банку в Україні на суму ~500000 гривень. З середини 2022 року я перестав робити платежі за кредитом через зміну своїх обставин. Також я ігнорував спроби банку зв"язатися зі мною.
В квітні 2024 року банк подав на мене позов до суду з клопотанням про стягнення боргу на суму ~750.000 грн враховуючи відсотки за несплату.
У вересні 2024 року суд задовільнив позов банку. Наразі представники банку повідомляють що вони будуть робити виконавче провадження і арештовувати мої рахунки і майно для реалізації і сплати боргу якщо я не вийду на контакт і не почну платити. Всю цю інформацію я отримую через смс та месенджери. На контакт не виходив.
Натомість я живу за кордоном і не збираюсь повертатись в Україну або сплачувати борги.
Також в мене немає жодних рахунків, майна, чи нерухомості в Україні.
1. Підкажіть які найгірші сценарії розвитку подій в даній ситуації?
2. Чи може бути відкрито кримінальне провадження?
3. Скільки діятимк арешт рахунків і т.п якщо арештовувати та списувати нічого?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Якщо рішення суду набуло законної сили, воно має бути виконаним. Це може бути або добровільно, або примусово.
Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції чи приватні виконавці.
Якщо боржник у встановлений законом строк не виконає рішення, державний/приватний виконавець невідкладно розпочинає його примусове виконання.
Заходами примусового виконання є:
• звернення стягнення на майно боржника;
• звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), дохід, пенсію, стипендію боржника;
• вилучення у боржника і передача стягувачеві певних предметів, зазначених у рішенні суду;
• інші заходи, передбачені рішенням суду.
Для проведення виконавчих дій державним виконавцем у необхідних випадках залучаються поняті, а також працівники органів внутрішніх справ, представники органів опіки і піклування, інших органів і установ у порядку, встановленому законом.
Строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Повернення виконавчого документа без виконання не позбавляє стягувача права на повторне пред’явлення виконавчого документа до виконання в межах строку, встановленого законом про виконавче провадження.
Кримінальне провадження відкрито не буде.
А от стягнення заборгованості може здійснюватися безкінечно. При цьому з усіма заходами з примусового виконання, що зазначені вище.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
В 2021 році я взяв кредит в банку в Україні на суму ~5000 гривень. З середини 2022 року я перестав робити платежі за кредитом через зміну своїх обставин. Також я ігнорував спроби банку зв"язатися зі мною.В квітні 2024 року банк подав на мене позов до суду з клопотанням про стягнення боргу на суму ~750.000 грн враховуючи відсотки за несплату.У вересні 2024 року суд задовільнив позов банку. Наразі представники банку повідомляють що вони будуть робити виконавче провадження і арештовувати мої рахунки і майно для реалізації і сплати боргу якщо я не вийду на контакт і не почну платити. Всю цю інформацію я отримую через смс та месенджери. На контакт не виходив.Натомість я живу за кордоном і не збираюсь повертатись в Україну або сплачувати борги.Також в мене немає жодних рахунків, майна, чи нерухомості в Україні.1. Підкажіть які найгірші сценарії розвитку подій в даній ситуації?
По-суті, найгірше можливо виключно на стадії виконавчого провадження. Дійсно може бути те, що Вам і було озвучено представниками банку. Поетапно, наслідки можуть полягати в наступному:
1. Виконавча служба або приватний виконавець розпочне виконавче провадження та спробує стягнути борг через арешт коштів на рахунках (якщо такі з'являться). Тобто спочатку можуть бути заблоковані саме банківські рахунки, далі - арештовано майно (за наявності).
2. Якщо у майбутньому Ви відкриєте рахунок або отримаєте будь-який дохід в Україні (пенсія, зарплата, спадщина тощо), ці кошти можуть бути автоматично списані в рахунок боргу.
3. Борг з часом може зрости через штрафи, пеню та інфляцію, якщо банк не припинить його нараховувати.
4. Якщо з’явиться будь-яке майно, воно буде арештоване і продане для покриття боргу.
АЛЕ!!! Є важливий нюанс - виконавче провадження не буде йти вічно. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу у разі, якщоу боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження»у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження.
2. Чи може бути відкрито кримінальне провадження?
У більшості випадків несплата боргу, у тому числі за кредитними відносинами – це не кримінальне провадження. Теоретично кримінальне провадження можливо у таких випадках:
1. Якщо банківська установа доведе факт шахрайства.
2. Якщо Ви надавали недостовірні документи для укладення кредиту або приховали доходи/майно від стягнення.
Не думаю, шо це Ваш варіант,а тому вірогідність кримінального провадження наразі доріавнює нулю.
3. Скільки діятимк арешт рахунків і т.п якщо арештовувати та списувати нічого?
Частково про це відповів вище, але є нюанси.
Ураховуючи положення п. 2 ч. 1, ч. 5ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», повернення виконавчого документа стягувачу, якщо у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернуто стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними, не означає закінчення (закриття) виконавчого провадження і не тягне за собою наслідків у вигляді неможливості розпочати його знову та не позбавляє стягувача права повторно звернутися до органу державної виконавчої служби за виконанням судового рішення протягом встановленихзакономстроків, також не позбавляє стягувача звернутися до суду з заявою про поновлення строку пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Простіше кажучи, виконавче провадження триває, поки борг не буде погашений або не мине строк давності.
У постановах Верховного Суду від 12 серпня 2020 року у справі № 569/17603/18та від 22 грудня 2021 року у справі № 634/292/21 зазначено, що повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пункту 2 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» не є підставою для зняття арешту з майна, оскільки відповідно до частини третьої статті 37 зазначеного Закону арешт із майна знімається у разі повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пунктів 1, 3, 11 частини першоїстатті 37 цього Закону. Розширеному тлумаченню такі підстави не підлягають.
Загалом арешт може діяти роками, і навіть якщо зараз у Вас немає активів, у майбутньому будь-які фінансові операції в Україні можуть бути заблоковані. Фактично, арешт буде зніматися тільки якщо борг буде погашений, або якщо банк/виконавець припинить провадження (що малоймовірно).
ВИСНОВОК: Якщо у Вас відсутні активи в Україні, банківські рахунки і Ви не плануєте повертатися в Україну ризики для вас мінімальні. Якщо є шанс, що у Вас з’явиться майно в Україні, варто розглянути варіант переговорів із банком щодо списання частини боргу або реструктуризації боргу.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ваша ситуація належить до цивільно-правових правовідносин і регулюється нормами цивільного законодавства України, а не кримінального.
Оскільки банк уже виграв суд, виконавче провадження буде відкрито. Далі можливі такі варіанти:
Однак оскільки у Вас немає майна та рахунків в Україні, а Ви перебуваєте за кордоном, реальних механізмів впливу на вас в Україні немає.
Звичайна несплата кредиту не є кримінальним злочином, якщо не було шахрайства (ст. 190 КК України) або підробки документів (ст. 358 КК України).
Сам факт несплати кредиту – це лише цивільно-правове зобов’язання, яке вирішується в рамках виконавчого провадження, а не кримінального переслідування.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», матеріали, що використовуються для примусового виконання, дійсні протягом трьох років.
Якщо заходи, вжиті виконавцем для пошуку майна, не мали успіху, виконавчий документ, прийнятий виконавцем до виконання, за яким стягнення не було проведено або було проведено частково, відбувається повернення виконавчого документа стягувачу. Наслідки повернення виконавчого документа стягувачеві – зняття арештів та видалення запису з Реєстру боржників.
Строки виконання виконавчого провадження у законі не зазначені. Тому такі справи нерідко продовжуються роками. Термін дії виконавчого провадження також не прописаний. У цьому випадку діє загальне правило про трирічну позовну давність.
Строк дії виконавчого провадження про стягнення боргу може бути продовжено на розсуд виконавця, боржник не може вплинути на ці строки. Надання доказів відсутності у боржника майна та коштів допоможе закрити виконавче провадження швидше. Відповідно до змін у Законі про виконавче провадження, після закриття провадження, виконавець зобов’язаний видалити дані боржника з Реєстру боржників.
Є один неприємний момент, банк може спробувати подати на міжнародне стягнення боргу, але чи успішною будуть дані дії залежить від країни Вашого перебування (чи є там договір про взаємне визнання судових рішень). Але такі випадки для фізичних осіб рідкість, особливо якщо сума боргу не мільйони доларів.
З повагою, юрист дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1. БУДЕ ВІДКРИТЕ ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
2. КРИМІНАЛЬНОЇ СПРАВИ ЗА НЕСПЛАТУ КРЕДИТУ НЕ БУДЕ.
3.
Виконавець під час проведення виконавчих дій вчиняє примусові заходи щодо виконання рішень, серед таких дій є накладення арешту на майно та кошти боржника.
Арешт накладається шляхом винесення виконавцем:
Після того, як виконавець вчинив такі дії боржник не може вчиняти будь-які дії щодо відчуження майна.
Згідно статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) –це сукупність дій визначених у Законі України «Про виконавче провадження» органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, Законом України «Про виконавче провадження», іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», а також рішеннями, які відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених Законом України «Про виконавче провадження» випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Законодавцем визначено терміни, протягом яких виконавцем повинні бути проведені виконавчі дії, передбачені Законом України «Про виконавче провадження» для того чи іншого виконавчого документа, а якщо вони не визначені законом – встановлюються виконавцем.
Строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов’язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію.
Стягнення заборгованості в Україні у боржника, у якого не лише відсутнє майно, але і немає офіційної роботи, може виявитися складним процесом. Класичним рішенням того, як повернути борг, якщо у боржника немає майна і роботи, можуть стати наступні дії, які повинен ініціювати виконавець:
Стягнути борг можна і у разі, якщо боржник вказаний як один із співвласників рухомого або нерухомого майна. В даному випадку арешту підлягає тільки та частина, якою офіційно володіє або може розпоряджатися боржник.
Після отримання рішення суду кредитор має 3 роки, щоб звернутися з цими документами до виконавчої служби. Приватний виконавець здійснює заходи для примусового виконання рішення, але якщо виконати його не вдається: виконавчий документ повертається стягувачу. Це може бути у випадках, коли в боржника відсутні будь-які кошти та майно, на яке можна накласти стягнення.
Повернення виконавчого документа назад кредитору – ще не означає, що виконавче провадження закрили. Кредитор має право знову звернутися до виконавця і розпочати нове провадження. Але за умови, що не минув той 3-річний строк в межах якого можна подавати виконавчий документ на виконання.
Розрахувати ці 3 роки не завжди просто без аналізу документів. Закон “Про виконавче провадження містить перелік підстав, коли цей строк переривається ”. Наприклад, увесь той час, поки виконавець вів провадження, що не дало результату – не зараховується до строку давності пред’явлення документа до виконання.
Отже, закриття виконавчого провадження за строком давності можливе лише тоді, коли минув 3-річний строк пред’явлення документа до виконання. Фактично цей строк зазвичай набагато більший з урахуванням усіх обставин, які його переривали.
ЧЕРЕЗ ТРИ РОКИ ВИКОНАВЕЦЬ ЗАКРИЄ ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Найгірший сценарій для Вас - це накладання арешту та реалізація майна. У випадку відсутності останнього - відсутні й наслідки. Тобто, стягнути можна тільки те, що Ви маєте у наявності. Якщо ж Ви не маєте ані коштів, ані рухомого, ані нерухомого майна, то і стягувати немає чого.
Щодо самого процесу стягнення боргу за рішенням суду через виконавчу службу.
Виконавчий лист згідно рішення суду буде отриманий банківською установою та переданий до виконавчої служби.
Виконавець, в свою чергу, накладе арешт на Ваші рахунки, рухоме та нерухоме майно.
Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.
Виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не менше одного разу на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не менше одного разу на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.
Звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна здійснюється у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник.
Разом із житловим будинком, об’єктом незавершеного будівництва, стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику.
У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (тобто з 01 квітня 2024 року - 160 000 грн.), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
У разі звернення стягнення на об’єкт нерухомого майна виконавець здійснює в установленому законом порядку заходи щодо з’ясування належності майна боржнику на праві власності, а також перевірки, чи перебуває це майно під арештом.
Після документального підтвердження належності боржнику на праві власності об’єкта нерухомого майна виконавець накладає на нього арешт та вносить відомості про такий арешт до відповідного реєстру у встановленому законодавством порядку. Про накладення арешту на об’єкт нерухомого майна, заставлене третім особам, виконавець невідкладно повідомляє таким особам.
Ні, у даному випадку не може йти мова про кримінальне провадження, оскільки це цивільно правові відносини.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (ст.1054 Цивільного Кодексу України).
Статтею 12 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено наступні строки для пред’явлення виконавчих документів до виконання:
Зазначені вище строки встановлюються для:
Виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим Законом України «Про виконавче провадження» та пред'явлений за належним місцем виконання рішення.
Статтею 37 вищезгаданого Закону зазначено, що:
1. Виконавчий документ повертається стягувачу, якщо:
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, чи відображає у вас в додатку дія ваші судові рішення? Якось дивно просто, що у вересні було рішення суду, а виконавче провадження ще не відкрито. Тому можливо це психологічний тиск від колекторів
Про відкриття виконавчого провадження ви можете дізнатися у додатку дія, розділ виконавчі провадження.
надаю відповіді на ваші запитання.
1. Підкажіть які найгірші сценарії розвитку подій в даній ситуації?
Відкриття виконавчого провадження, блокування рахунків, арешт майна.
Якщо у вас нічого немає, то вам по суті нічого не загрожує. Виконавче провадження буде відкрито три роки, після чого буде закрито і повернуто стягувачу. Але стягувач зможе його потім поновити заново.
2. Чи може бути відкрито кримінальне провадження?
Кримінальне провадження може бути відкрито, якщо ви надали не правдиві відомості при оформленні кредиту.
Бо 500 тисяч гривен громадянам які не мають майна врядчи би дали таку суму.
Тому, якщо ви нічого не приховуєте а просто взяли кредит без всяких махінацій то ні якої кримінального провадження не буде. Якщо ж ви отримали таку суму гривень, шляхом підробки документів, або у інший не законний спосіб то це цілком можливо.
3. Скільки діятиме арешт рахунків і т.п якщо арештовувати та списувати нічого.
Арешт буде діяти завжди поки ви не сплатите борг. Виконавче провадження буде діяти 3 роки. Але його можна бути поновити одразу після закриття . І так кожні 3 роки.
Я вам пропоную визнати себе банкрутом, у такому випадку, вам не треба буде нічого повертати і хвилюватись і. Жити за кордоном зі спокійною душею.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, пане highflier!
Це цивыльний спір. "Боргової ями" чи закріпачення за борги як у середні віки та в наступні 200-300 років аж до 1861 - на щастя в Україні поки що немає.
Тобто далі справа піде у виконавчу службу та борг буде стягуватися з Вас в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
Мій клієнт проживає за кордоном маючи в Україні з 2014 року у виконавчій борг - 2,2 мільйони гривень. І нічого. Нещодавно навіть розблокували йому 1 банківську картку для витрат на 16 тисяч гривень / місяць на період воєнного стану.
На жаль виконавче провадження може тривати досить довго. Фактично пожиттєво.
Найгірше що може бути -це обмеження у праві виїзду з України.
Хоча -оскільки зараз практично усі смертні громадяни України чоловічої статі у віці з 18 по 60 років під цим обмеженням, то під час війни наче і не таке страшне обмеження. Мало того - рішення про обмеження у праві виїзду - приймає суд.
Інші репресивні опції як то обмеження у праві управління транспортним засобом, полювання тощо - можливе лише щодо аліментів. По іншим боргам виконавча не може це робити.
Тобто це мабуть максимум, що Вам загрожує.
Хоча, формально якщо у Вас є десь місце реєстрації в Україні, то виконавець може з поліцією навіть ініціювати проникнення у житло і вилучення речей, якщо власник такого житла не доведе, що це не Ваші, а його речі. Так це беззаконня і нахабство, але зустрічалися такі дії з боку окремих державних виконавців (які звісно були заохочені фінансово до таких дій стягувачами).
Ні. У випадку коли Ви діяли як позичальниз добросовісно і немає підстав та ознак складу злочину "Шахрайство" або підробка документів - то кримінальної відповідальності тут не буде.
Для притягнення по шахрайству до відповідальності сторона обвинувачення має довести умисел на такі дії, що Ви одразу отримуючи кредит мали злий намір отримати гроші і не повертати їх. Це довести досить складно. Але треба враховувати фактор війни та того, що у нас не дуже працює Конституція в плані презумпції невинуватості. Тобто по факту доказувати свою невинуватість доводиться обвинуваченому та залученому ним адвокату, а не прокурорам, які наразі не мають ні форменого одягу, ні належної компетенції по веденню справ у суді.
Тож буває всяке.
Банки через колекторів дуже часто лякають шахрайством. Але реальні справи зустрічав дуже рідко.
Шахрайство - заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (стаття 190 Кримінального кодексу України).
Об'єктом кримінального правопорушення у шахрайстві є право власності як охоронювані законом відносини між людьми, які виражаються у володінні, користуванні та розпорядженні майном.
Об'єктивна сторона шахрайства полягає у заволодінні майном або придбанні права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. В результаті шахрайських дій потерпілий - власник, володілець, особа, у віданні або під охороною якої знаходиться майно, добровільно передає майно або право на майно винній особі.
Для шахрайства необхідно встановити причинний зв’язок між діями винної особи і наслідками для потерпілого. Так, особливість причинного зв'язку при шахрайстві полягає в тому, що винний, повідомляючи неправдиві відомості, вводить в оману особу, через що остання передає йому майно. Тому при шахрайстві обман або зловживання довірою завжди передують заволодінню майном і знаходяться з останнім у причинному зв'язку. При відсутності такої послідовності виключається склад шахрайства, а самі дії, за наявності необхідних для того ознак, можуть утворювати інший склад кримінального правопорушення.
Закінченим шахрайство вважається з моменту заволодіння майном або придбанням права на майно.
Із суб'єктивної сторони шахрайство передбачає прямий умисел, корисливі мотив і мету.
Шахрайство - умисне кримінальне правопорушення. Винний бажає настання результату - звернення певного майна на свою користь. Що стосується упущеної вигоди, то винна особа, як правило, не має прямого умислу, і це виключає можливість визнання даного наслідку елементом будь-якої форми розкрадання.
Шахраї, які вчинюють свої кримінальні правопорушення у сфері економіки, не сприймають себе порушниками, хоча і припускають, що порушують закон.
Шахрайство вчинюється з прямим умислом, отже винний усвідомлює, що на майно, яким він заволодіває, він ніяких прав не має. Він розуміє, що вчинює суспільне небезпечне протиправне діяння і передбачає розвиток причинного зв'язку й настання суспільне небезпечних наслідків.
Умисел при шахрайстві за часом виникнення й формування частіш за все буває заздалегідь обдуманим і набагато рідше - таким, що виник раптово.
Корисливий мотив – спонукання до незаконного збагачення за рахунок чужого майна.
Корислива мета – збагатитися самому або незаконно збагатити інших осіб, в долі яких зацікавлений винний.
Закриття виконавчого провадження за строком давності, взагалі неможливе, крім випадків закінчення терміну давності для пред"явлення виконавчого документу до виконання.
В статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено підстави закриття виконавчого провадження, серед яких:
У разі закриття виконавчого провадження виконавцем знімається арешт з майна боржника, скасовуються інші здійснені заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші необхідні дії.
ОТЖЕ, на жаль у разі наявного боргу - виконавче провадження з Вами пожиттєво. Хіба що Ви відкриєте процедуру банкрутства і спишете борги по банкрутству.
Банкрутство – визнана господарським судом нездатність боржника, крім страховика або кредитної спілки, відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника, а також віднесення страховика або кредитної спілки відповідно до рішення Національного банку України до категорії неплатоспроможних відповідно до Закону України "Про страхування" або Закону України "Про кредитні спілки"(абз. 3 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства).
Боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов’язання, строк виконання яких настав (абз.4 статті 1 Кодексу).
Провадження у справі про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця може бути відкрито лише за заявою боржника. Жоден із кредиторів, включаючи банки та представників бізнесу не мають права звернутися із заявою про банкрутство фізичної особи (стаття 115 Кодексу).
Відповідно до ч. 2 статті 115 Кодексу України з процедур банкрутства боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:
· боржник припинив погашати кредити або здійснювати інші планові платежі в розмірі більше 50 % місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців;
· у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними
· існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).
До складу грошових вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
Кредитор не має права ініціювати банкрутство фізичної особи за жодних обставин, навіть за наявності безспірної заборгованості.
Після порушення процедури банкрутства сума боргу фізичної особи фіксується, нарахування відсотків і штрафів припиняється.
Разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов’язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів).
Відповідно до пункту 3 статті 124 Кодексу України з процедур банкрутства план реструктуризації боргів боржника може містити положення про:
Не підлягають реструктуризації лише борги щодо (стаття 125 Кодексу України з процедур банкрутства)
щодо сплати ЄСВ та інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.З моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів (пункт 3 статті 121 Кодексу України з процедур банкрутства) :
Відповідно до статті 134 Кодексу України з процедур банкрутства Господарський суд при постановленні ухвали про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність ухвалює рішення про звільнення боржника - фізичної особи від боргів. Фізична особа не звільняється від подальшого виконання вимог кредиторів після завершення судових процедур у справі про неплатоспроможність та обов’язку повернення непогашених боргів, а саме:
Такі вимоги, що не були повністю погашені у справі про неплатоспроможність, можуть бути заявлені після закінчення провадження у справі про неплатоспроможність у непогашеній частині.
Щодо фізичної особи - банкрута встановлюються певні обмеження відповідно до статті 135 Кодексу:
1. протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом не може бути відкрито провадження у справі про неплатоспроможність за її заявою, крім випадку, якщо боржник погасив усі борги в повному обсязі у порядку, передбаченому Кодексом;
2.протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом така особа зобов’язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи договорів застави письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності інші сторони таких договорів;
3.фізична особа не може вважатися такою, яка має бездоганну ділову репутацію, протягом трьох років після визнання її банкрутом.
Процедура погашення боргів боржника.
Погашення боргів боржника – судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою задоволення вимог кредиторів за рахунок реалізації майна боржника, визнаного банкрутом у порядку, встановленому цим Кодексом. (абз. 16 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства)
Після визнання боржника банкрутом наступають такі наслідки:
Господарський суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника у разі, якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника (статті 130-131 Кодексу).
Щасти Вам!