Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Митне регулювання, 11 березня 2025, питання №128490 350₴

Вивезення валюти та довідка про обмін валюти

Вітаю. Чи потрібно надавати митниці при вивезенні валюти , квитанції про обмін валюти , якщо кошти будуть зніматись з доларового рахунку в банку у доларах , і в довідці про зняття коштів вказана сума в доларах і еквівалент в гривнях ?

Відповіді юристів (12)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Романе!

    Без письмового декларування кордон можна перетнути з готівковою валютою та банківськими металами у сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро. Такі правила стосуються як і українців, так і іноземних громадян.

    Письмове декларування необхідне у тому випадку, якщо переміщення кордону відбувається з валютою та банківськими металами у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 000 євро. Декларація доступна за посиланням.

    Щодо неповнолітніх, такі особи мають право на транскордонне переміщення валютних цінностей у сумі/вартості, встановлених валютним законодавством. При цьому письмове декларування від імені особи, яка не досягла 16-річного віку, здійснюється її законним представником.

    Згідно з інформацією Державної митної служби України, перерахунок сум готівкової валюти та вартості банківських металів у євро здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком України, або за крос-курсом, визначеним згідно з офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют та банківських металів, встановленим НБУ, у день перетину кордону.

    Правила переміщення валютних цінностей під час виїзду з України аналогічні до тих, що діють під час в’їзду.

    Однак громадяни-резиденти при вивезенні або пересиланні за межі України валютних цінностей у загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилки в еквіваленті 10 000 євро, додає до декларації документи, що підтверджують:
    • зняття ним готівки з власних рахунків у банках та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, яка перевищує на день вивезення/пересилки в еквіваленті 10 000 євро;
    • зняття громадянином-резидентом готівки з власних рахунків з метою вивезення, що діє протягом 90 календарних днів з дня зняття ним готівки з власних рахунків у банках;
    • придбання ним металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, яка перевищує у день вивезення/пересилки в еквіваленті 10 000 євро.

    При цьому до громадян нерезидентів ці вимоги не застосовуються (тільки у дотриманні форми декларування).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович
    42.9%

    Добрый день, Романе!

    Ні. У разі зняття готівки в євро або доларів - довідка про обмін гривні на долари / євро не треба.

    Це треба лише у разі зняття гривні в банку і подальшого обміну гривні на валюту. Для підтвердження походження відповідної валюти.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м.Гамбврг, Німеччина)

    • Роман Клієнт 30 днів тому

      Тобість чисто оцієї довідки про зняття валюти , та квитанції про зняття вистачить для пред'явлення на кордоні?

    • Роман Клієнт 30 днів тому

      Чи можливо у вас є якийсь перелік квитанцій та довідок які краще взяти в банку ?в моїй ситуації

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, показувати вам щось на кордоні взагалі не треба.

    Без декларування через кордон можна перевезти готівкою суму, еквівалентну до 10 000 євро. За нинішнім курсом це близько 435 652 гривень або 10 216 доларів.

    Але на всяк випадок майте довідку про зняття коштів з вашого валютного рахунку. Але я вас завіряю, що все буде гаразд без зайвих запитань.

    • Роман Клієнт 30 днів тому

      Сума в мене більша , те фото то я скинув як примірник , тому і питаю

      • Корнійчук Євген Іванович

        Це на одну особу, якщо ви наприклад буде їхати з жінкою, то кожен з вас може вивозити суму яка не перевищує 10 тисяч євро. Також це стосується і дітей. Але треба щоб кошти були у кожного окремо а не всі в одному гаманцю

        Якщо ви будете виїжджати самостійно ,требра буде заповнити декларацію, для цього треба мати

        Документи, що підтверджують зняття громадянином-резидентом готівки з власних рахунків, такі документи є чинними протягом 90 календарних днів з дня зняття ним готівки з власних рахунків у банках.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Суми готівкових коштів, яку сьогодні можна вивезти за кордон.

    Це питання регулює ст. 8 Закону України «Про валюту і валютні цінності». Так, у відповідності з цією нормою, транскордонне переміщення фізособами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує 10 тисяч євро за офіційним курсом НБУ на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам.

    Без письмового декларування та підтверджуючих документів можна вивезти лише суму, меншу 10 тисяч євро.

    Таким чином, якщо людина письмово задекларувала суму та надала, визначені НБУ підтверджуючі документи, вона може вивезти з України будь-яку суму коштів (як в національній, так і в іноземній валюті).

    Питання пакету документів, які потрібно надати для того, щоб вивезти готівкові кошти у сумі понад 10 000 євро, регулює п. 18 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою НБУ від 02.01.2019 № 5.

    Фізособи-резиденти можуть вивезти за кордон суму, що перевищує 10 000 євро, на підставі документів, що підтверджують:

    - зняття фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро;

    - придбання цією особою банківських металів у банках виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро.

    У цьому контексті варто відмітити, що документи, які підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках фізичними особами-резидентами з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів із дня зняття ними готівки з власних рахунків.

    Усі інші різновиди документів, як то декларації про майновий стан та доходи, декларації платників єдиного податку, розписки про отримання грошей в борг, договори купівлі-продажу (навіть якщо в них зафіксовано, що покупець отримав оплату в день підписання договору) тощо, не дають право на вивезення суми у розмірі еквіваленту 10 000 євро і більше.

    Тобто, для переміщення суми, що перевищує 10 000 євро, варто розмістити відповідну суму коштів (в тому числі, в разі їх отримання внаслідок продажу об’єкту нерухомості, автомобіля чи іншого цінного майна) на рахунку у гривні, доларах США, євро чи іншій валюті і використовувати їх за кордоном шляхом здійснення безготівкових операцій.

    Крім того, у такому випадку можна буде зняти відповідну суму коштів з рахунку для підтвердження наявності правових підстав для їх вивезення.

    Ця процедура не складна, але у цьому випадку клієнту доведеться пройти ідентифікацію та верифікацію у банку, а також підтвердити законність походження коштів. Тут якраз згодяться декларації про майновий стан та доходи, декларації платників єдиного податку, договори купівлі-продажу (навіть якщо в них зафіксовано, що покупець отримав оплату в день підписання договору), дарування, позики тощо.

    Крім того, при знятті великої суми коштів в подальшому можуть бути складнощі через обмеження, встановлені Нацбанком на період дії воєнного стану.

    Дерій Владислав Олегович
    57.1%

    Доброго дня!

    Якщо кошти Ви знімаєте в доларах, то квитанції про здійснення валютно-обмінної операції не потрібні.

    Без декларування, згідно з українським законодавством, одна особа може вивезти з України за кордон готівку на суму до €10 тис. в еквіваленті. Усе, що дорівнює або перевищує €10 тис., потрібно декларувати.

    Обмежень щодо максимальної суми/вартості валютних цінностей, які фізична особа може вивозити за межі України, законодавством не встановлено.

    Бланки декларації транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей можуть виготовлятися фізичними особами шляхом роздрукування із застосуванням засобів комп’ютерної техніки або їх копіювання на папері формату А4 (210х296 міліметрів) за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2019 року № 203 «Деякі питання транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей».

    Разом із заповненою декларацією для митного контролю та митного оформлення валютних цінностей громадянином або уповноваженою особою подаються документи, що посвідчують особу та підтверджують країну постійного проживання громадянина або уповноваженої особи.

    Крім того, фізичні особи – резиденти при вивезені/пересиланні за межі України валютних цінностей в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро, додають до декларації документи, що підтверджують:

    • зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро;
    • придбання цією особою банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро.

    Документи, що підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках фізичними особами – резидентами з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів із дня зняття ними готівки з власних рахунків у банках.

    Згідно з роз’ясненнями Національного банку України перелік документів, які підтверджують зняття фізичною особою –резидентом готівки з власних рахунків у банках, визначено, зокрема, Інструкцією про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 25.09.2018 № 103 (далі – Інструкція), а саме:

    • платіжна інструкції на видачу готівки (додаток 13 до Інструкції) – у разі зняття коштів в операційній касі банку;
    • чек банкомата та/або квитанція платіжного терміналу, сліп та/або чек видачі коштів держателем карток – у разі зняття коштів за допомогою платіжних пристроїв (включаючи банкомати та платіжні термінали)
    • та виписка про рух коштів за рахунком;

    Фізична особа – резидент, яка є власником рахунку, здійснює вивезення/пересилання за межі України тільки власних коштів в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро.

    Кошти з рахунків їх власників можуть бути зняті на підставі належним чином оформленої довіреності, але така фізична особа – представник не може переміщувати ці кошти за межі України.

    Ознайомтесь з роз'ясненням на офіційному вебсайті Держмитслужби

    https://customs.gov.ua/news/zagalne-20/post/pravil...

    https://customs.gov.ua/en/informatsiia-dlia-gromad...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Роман Клієнт 29 днів тому

      та виписка про рух коштів за рахунком

      Що це за виписка? І чи вона обов'язкова?

      • Дерій Владислав Олегович

        Виписка про рух коштів за рахунком обов'язкова лише у разі зняття коштів за допомогою платіжних пристроїв (банкомати або платіжні термінали) та якщо у виданих документах відсутня інформація про банківський рахунок, з якого були зняті готівкові кошти та його приналежність особі, що здійснює транскордонне переміщення валюти. В такому випадку Виписка допомагає ідентифікувати платіжну операцію за відповідною квитанцією.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    В Україні без письмового декларування можна вивезти до 10 000 євро (або еквівалент в іншій валюті). За таких умови якщо Ви особисто будете вивозити 30 тисяч доларів, гроші потрібно задекларувати.

    Документами, що підтверджують законне походження коштів, є наступні:

    зняття ним готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 1000 євро. Документи, що підтверджують зняття громадянином-резидентом готівки з власних рахунків з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів з дня зняття ним готівки з власних рахунків у банках.

    придбання ним банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 1000 євро.

    Декларувати готівку можна в будь-якому пункті пропуску на кордоні України. Вам необхідно буде пред’явити митникам свій паспорт, готівку, яку ви везете та заповнену декларацію. Вам необхідно мати документ, що підтверджує, що гроші для перевезення ви зняли з особистого банківського рахунку. В разі, якщо ви обміняли гривні на іноземну валюту, необхідною буде також квитанція про обмін готівки.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України