Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
907 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
особі 23 роки. служив. звільнений в запас. мав відстрочку до 02.04.2025т - тип відстрочки аб.16 ч.1 ст.23.
має статус оперативний резерв
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
особі 23 роки. служив. звільнений в запас. мав відстрочку до 02.04.2025т - тип відстрочки аб.16 ч.1 ст.23. має статус оперативний резерв
Особи, які мають статус резервістів, не можуть бути заброньованими, а тому ситуація складна. Бронюванню пілягають лише військовозобов'язані, а не резервісти або призовники.
Відповідно до чинного законодавства, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (стаття 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").
Але якщо перейти на текст статті 39-1 на сайті ВРУ, то гіперпосилання, що створено на частину другу, перекидає на частину третю, де і зазначено про відстрочку на підставі навчання. Проблема вся в тому, що коли вносилися зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", було доповнено частину другу статті 23 такого змісту "...Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання...", а в статті 39-1 зміни не внесли, на жаль... Тому це поки що велика проблема для оформлення відстрочки, а також бронювання.
Тим не менше, думаю варто спробувати провести людину через систему, можливо і пропустить. Яка інформація про нього міститься в Резерв+? Який там у нього статус? Скоріше за все військовозобов'язаний, що підходить для бронювання.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 2023 р. № 76 Київ
Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час
1. Цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час.
З повагою!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Юлія!
Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
Згідно Постанови КМУ №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час":
"Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час".
Підстави для відстрочки резервістам визначені статтею 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":
Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період:
1. Для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
2. Завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період визначаються Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України в рішенні про його проведення.
3. Призов громадян України на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період та їх оповіщення здійснюються командирами військових частин - стосовно громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом та/або зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву, та керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - стосовно громадян України, які після їх звільнення з військової служби зараховані до військового оперативного резерву.
4. Резервісти зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях).
5. Поважними причинами неприбуття до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях), визнаються підтверджені відповідними документами:
1) перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, що позбавили можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк;
2) смерть близького родича (чоловіка, дружини, сина, дочки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) або близького родича подружжя.
6. Громадяни України, які призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, проходять у встановленому порядку обов’язковий медичний огляд.
7. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову:
1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;
2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов;
3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року;
4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.
8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Отже, як бачите, бронюванню підлягають військовозобов'язані, а резервісти згідно вищезгаданої статті не мають права на відстрочку на підставі пункту 1 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Проте, якщо у працівника в Резерв+ статус саме "військовозобов'язаний" та Дія "пропустить" бронювання, то не бачу в тому проблеми. Єдине, що може чекати працівника у подальшому - це оскарження у судовому порядку дій ТЦК, які, скорше за все, скасують надану чоловіку відстрочку. Вже навіть зараз почали відбуватися відповідні дії з боку ТЦК, поки що відносно студентів. Маю також такі випадки, коли через Резерв+ не можливо оформити відстрочку, оскільки застосунок видає повідомлення, що чоловік знаходиться у ОР-1. Однак, як я і зазначив вище, це не забороняє підприємству спробувати відправити відповідний запит на бронювання.
Наприклад, у даному рішенні суду https://opendatabot.ua/court/116111929-ca18209c4bf... суддя прийшов до висновків, що резервісти ОР-1 також підлягають бронюванню.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
У працівника в Резерв+ висвічується військовозобов'язаний чи резервіст?
Якщо військовозобов'язаний, то проблем з бронюванням може і не бути, адже весь процес відбувається автоматично через ДІЮ.
Проте, якщо працівник є резервістом, то можуть бути певні складнощі , адже згідно Постанови КМУ №76 Бронюванню підлягають лише військовозобов'язані і система може просто не пропустити запит на бронювання.
Згідно частини 7 статті 39-1 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову:
1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;
2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов;
3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року;
4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.
8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Проте, вже є рішення суду, де суд став на сторону резервіста і зобов'язав ТЦК оформити відстрочку.
З 1 грудня 2024 року працівників бронюють виключно через ДІЮ. Сам процес займає до трьох днів.
Військовозобов’язані підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
ОТЖЕ, якщо по Резерв+ працівник перебуває на обліку військовозобов'язаних і не перебуває у розшуку, то його зможуть забронювати.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВИ ЗАРАХОВАНІ НА СЛУЖБУ В ОПЕРАТИВНОМУ РЕЗЕРВІ.
ВАС ЗАРАХУВАЛИ ДО ОПЕРАТИВНОГО РЕЗЕРВУ В ОБОВ'ЯЗКОВОМУ ПОРЯДКУ.
ПРОХОДЖЕННЯ СЛУЖБИ У ВІЙСЬКОВОМУ РЕЗЕРВІ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ
"Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/618/2012#top
Особливості проходження служби у військовому резерві під час особливого періоду
120-1. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов’язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.
120-2. Призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється у випадках та порядку, визначених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
ЗАРАЗ ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД.
"Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій."
(ВР України, Закон "Про оборону України" від 06.12.1991 N 1932-XII)
ЯК БАЧИМО, ПРИЗОВ РЕЗЕРВІСТІВ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ ЗАКОНОМИ УКРАЇНИ України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов’язок і військову службу". ОТЖЕ ВСІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИХ ПОШИРЮЮТЬСЯ І НА РЕЗЕРВІСТІВ - ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНІ ТА ОКРЕМІ КАТЕГОРІЇ ГРОМАДЯН МАЮТЬ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗГІДНО ЦЬОГО ЗАКОНУ.
ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про військовий обов’язок і військову службу"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
Стаття 39-1. Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період
8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
БРОНЮВАННЯ - ЦЕ П.1 Ч.1 СТ.23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ О МОБІЛІЗАЦІЇ.
ОТЖЕ, СКОРІШЕ ЗА ВСЕ, МО УКРАЇНИ НЕ ПОГОДИТЬ БРОНЮВАННЯ РЕЗЕРВІСТА, ЯКЩО В РЕЄСТРІ "ОБЕРІГ" ОСОБА ЗАРЕЄСТРОВАНА РЕЗЕРВІСТОМ.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII, щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:
військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Особливості ведення військового обліку резервістів в органах військового управління, військових частинах, у відповідних міських (районних) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки встановлюються Генеральним штабом Збройних Сил України. Згідно з ч. 1, 8 ст. 39-1 Закону №2232-ХІІ, для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Згідно з ст. 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Виходячи з зазначеного Ви не підпадаєте під можливість бронювання.
Проте Порядок №76 визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).
Всю процедуру можна коротко описати наступними процесами:
1. Визначається критичність підприємства;
2. Підприємство включається до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних, який формує та веде Мінекономіки засобами Порталу Дія;
3. Підприємство отримує спеціальне повідомлення про включення до Переліку;
4. Підприємство через Дію подає список своїх працівників на бронювання;
5. Після автоматичної перевірки інформації в деяких реєстрах список надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
4. Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів автоматично надається відстрочка та здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк її дії. Звісно ж якщо він не перебуває у розшуку та уточнив свої персональні данні протягом травня-липня 2024 року.
Бронювання та надання відстрочки відповідно Постанови №76 нині відбувається автоматично, без участі ТЦК та СП.
Тому спробувати варто.