Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
911 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Підкажіть, будь ласка:
- чи можна ставити легковий автомобіль під вікна біля під'їзду багатоповерхівки (при цьому не загароджуючи рух інших авто чи пішоходів, це не навпроти, а з боку від під'їзду)? Знаю, що є доджаток 10 ДСН планування та забудови населених пунктів, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 173 від 19.06.96, де вказано, що відстань від відкритих стоянок до житлового будинку має бути не менше 10 м (якщо авто 10 шт і менше). Однак ніде не сказано, що таке "відкрита стоянка". Чи вважається стоянка автомобіля мешканця будинку такою відкритою стоянкою? Чи це мова про облаштованы автомобыльны стоянки?
- і чи можна загороджувати територію біля під'їзду бетоними сферами, щоб авто не можна було ставити біля під'їзду і не було проїзду до під'їзду?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Світлана!
Якщо Ви паркуєте авто біля багатоповерхівки, в якій мешкаєте, якщо вона не припаркована на газоні і не заважає руху інших авто або проходу мешканців будинку, то я не бачу ніяких порушень в такому паркуванні, оскільки за відсутності прямо визначених спреціальною розміткою місць для паркування Ви маєте повне право ставити своє авто будь де на прибудинкові території за певними обмеженнями, на частину яких я вказав вище і про решту яких йде мова у консультації нижче.
Де і як дозволено залишати транспортний засіб, визначено Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, та Правилами паркування транспортних засобів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1342 (далі – Правила). Так, стоянка автомобілів дозволяється:
у спеціально відведених місцях чи на узбіччі, а за відсутності таких – біля правого краю проїзної частини (якомога правіше, щоб не перешкоджати іншим учасникам дорожнього руху);
у населених пунктах на лівому боці дороги, що має по одній смузі для руху в кожному напрямку (без трамвайних колій посередині) і не розділена вузькою суцільною лінією, а також на лівому боці дороги з одностороннім рухом.
Заборона на стояку автомобілів, зокрема діє:
у місцях, де заборонена зупинка (в тому числі на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, у тунелях, на трамвайних коліях);
у місцях, де транспортний засіб, що стоїть, зробить неможливим рух інших транспортних засобів або створить перешкоду для руху пішоходів;
біля бульвару або розділювальної смуги;
другим рядом уздовж вже запаркованих машин на проїзній частині;
на тротуарі, крім випадків, якщо для руху пішоходів залишається прохід не вужче 2 метрів або встановлено відповідний дорожній знак;
на газонах;
у зоні дії знаків «Зупинка заборонена», «Стоянка заборонена».
Паркуючи авто, водії також мають пам’ятати про визначені дистанції. Не слід запарковувати авто ближче ніж:
5 метрів до контейнерів для збирання побутових відходів;
10 метрів до виїзду з прилеглої території, перехрестя, пішохідного переходу, місця виконання дорожніх робіт;
30 метрів до зупинки маршрутного транспорту;
50 м до залізничного переїзду.
Відповідальність за порушення правил паркування
17 березня 2021 року набрав чинності Закон України 1231-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху», яким було внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема в частині збільшення штрафів за порушення правил стоянки.
Тепер за порушення правил стоянки доведеться сплатити 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян − 340 гривень. Якщо таке порушення створює перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху сума збільшиться вдвічі.
Штраф за стоянку, що призвела до створення аварійної ситуації, – 85 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1445 гривень.
Від 60 до 100 неоподаткованих мінімумів (1020 – 1700 гривень) передбачено за стоянку на місцях, призначених для транспорту водіїв з інвалідністю.
Неоплата вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування за кожну добу користування тягне за собою накладення штрафу в двадцятикратному розмірі від вартості однієї години послуги.
Відповідальність покладається на особу, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, а у випадку фіксації в автоматичному режимі чи в режимі фотозйомки (відеозапису) – на фізичну особу або керівника юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, або особу, яка ввезла транспортний засіб на територію України.
Крім того, Вам варто знати, що відповідно до Правил майданчики для паркування повинні відповідати нормам та стандартам у сфері благоустрою населених пунктів. Наприклад, мінімальна відстань від дитячого майданчика, дитячого садку чи школи до стоянки визначена Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 червня 1996 року № 173, і становить не менше ніж 20 метрів.
Контроль за виконанням Правил здійснює уповноважений підрозділ Національної поліції у частині забезпечення безпеки дорожнього руху та посадові особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради у частині контролю за станом благоустрою, інспектори з паркування у частині контролю за дотриманням правил паркування.
Тепер щодо Вашого питання з приводу встановлення обмежувальних блоків.
Це можливо, якщо є відповідне рішення ОСББ або ЖЕКу - залежить від форми організації співвласників Вашої багатоповерхівкі.
Згідно ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України:
"Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав".
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ні, це не вважаєтсья відкритою стоянкою.
Згідно ДБН В.2.3-15:2007 https://dreamdim.ua/wp-content/uploads/2019/01/DBN...
Автостоянка - спеціально обладнана відкрита площадка для постійного або тимчасового зберігання легкових автомобілів та інших мототранспортних засобів.
Разове або нерегулярне паркування одного мешканця під вікнами не вважається "відкритою стоянкою", адже це не організоване місце паркування (немає розмітки, знаків, обладнання) та авто не залишається на одному місці постійно (добу й більше)
Так, мова йде про спеціально облаштовані автомобільні стоянки.
Прибудинкова територія — це спільна сумісна власність співвласників багатоквартирного будинку (ст. 382 ЦКУ, Закон "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Будь-які зміни на цій території, зокрема, встановлення обмежувальних об'єктів (сфер, стовпчиків, шлагбаумів), перекриття під'їздів/проїздів, можливі лише за рішенням співвласників, оформленим протоколом зборів, з дотриманням порядку, встановленого Постановою КМУ № 712 від 24.10.2018.
Також, перекриття проїзду може перешкоджати під’їзду пожежної техніки до під’їзду будинку, безпечного проїзду швидкої допомоги та комунальних служб.
Без узгодження з усіма співвласниками та відповідними службами (пожежна, поліція, орган місцевого самоврядування) встановлення бетонних сфер є незаконним.
Легальний варіант: оформити ініціативу на загальних зборах, залучити ОСББ (якщо є), скласти акт обстеження території, подати заяву до міської ради/виконкому щодо облаштування обмежувачів з урахуванням норм ДБН та ДСН.
Мешканці не можуть самостійно встановлювати обмежувачі без погодження, навіть із благих намірів, адже це є порушеням статті 152 КУпАП (Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів).
Тому можна викликати інспекцію з благоустрою, щоб демонтували бетонні напівсфери.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Ваше питання врегульовано Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, та Правилами паркування транспортних засобів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1342.
Майданчики для паркування є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів. Паркування авто біля ББ не можна розцінювати як розміщення ТЗ на майданчику для паркування.
Наразі Законами України прямо не заборонено паркування транспортних засобів у подвір’ях багатоквартирних житлових будинків. При цьому, паркування транспортного засобу не повинно створювати перешкод мешканцям та гостям багатоквартирного житлового будинку.
Згідно ПДД забороняється стоянка автомоблів: