Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 27 квітня 2025, питання №135111

Чи є самооборона, нижче вказане повідомлення ?

Чи буде вважатися самообороною, якщо особа, яка захищається зробила болісний прийом або задушливий прийом, особі яка на підпитку веде себе агресивно до іншої особи і робить замахи
з предметом в руках.

Врешті-решт зробила замах «кинула, вдарила»

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Даніїл!

    Відповідно до частини 3 статті 36 КК, перевищенням оборони вважається умисне заподіяння особі, яка посягає, тяжкої шкоди, що явно не відповідає небезпеці посягання або обстановці захисту. Як завжди, наводимо приклад: у м'язистого великого хлопця віком 35 років, молода дівчина без зброї намагається, йдучи по вулиці, щось вкрасти, хлопець це помічає і починає сильно бити дівчину, завдаючи їй багато сильних ударів кулаками по голові. За такої ситуації є явна невідповідність захисту і нападу, оскільки, по-перше, нападниця без рушниці, статура нападниці, в порівнянні з особою, що захищається, слабкіша; і найважливіше, дівчина робила посягання на майно, а хлопець, який захищався, зробив посягання на здоров'я і, можливо навіть на життя, оскільки сильно бив по важливого органу - голові. Змінимо ситуацію, якщо та ж дівчина і той же хлопець, але надворі ніч і дівчина напала з ножем або просто тримає його в руках: в цьому випадку, можна довести, що обстановка захисту відповідає нападу, оскільки, вночі складно розглянути статуру нападника і, ключовий момент, - наявність ножа, оскільки це можна пояснювати як реальну загрозу для життя.

    Ще один приклад нерівності сил. Молода дівчина тендітної статури (вагою 47 кг) посварилася зі своїм хлопцем (вагою 100 кг) і під час сварки дала два ляпаса по обличчю хлопцеві. У такій ситуації хлопець не повинен застосовувати необхідну оборону, оскільки, реальна загроза здоров'ю або життю була відсутня, простими словами, хлопцеві треба було "перетерпіти" ці кілька "ударів" дівчини і не застосовувати силу, не бити у відповідь.

    Ось ще один досить цікавий приклад відповідності захисту і нападу. Жінка (віком близько 65 років) сиділа біля під'їзду на лавочці пізно ввечері. Поруч на цій же лавочці сів чоловік (великої статури, віком близько 30). Літня жінка почала думати, що чоловік сів не просто так, а з поганими намірами, простіше сказати щоб її згвалтувати і, тому, вирішила забризкати балончиком чоловікові очі. Питання: чи треба оборонятися чоловікові? І чи буде така оборона відповідати "нападу"? Звичайно ж, ні, та в цьому випадку жінка вчинила неправильно, але її дії не є реально небезпечними для життя. Також, з огляду на те, що чоловік молодий і сильний, бити літню жінку явно буде невідповідністю. Висновок: чоловікові треба або терпіти, або просто піти. В крайньому випадку, якщо все ж пошкодження здаються значними можна викликати поліцію.

    Тобто, необхідно аналізувати знаряддя злочину, вік і фізичні можливості нападника, місце злочину, спосіб нападу, напрямок ударів, механізм їх заподіяння, кількість нападників і інші обставини, що становлять обставини злочину.

    Другим моментом, якого обов'язково необхідно дотримуватися, щоб не було перевищення, є мотив, а саме прагнення захистити інтереси особи, держави, суспільні інтереси, життя, здоров'я або права особи, що обороняється, або іншої особи від суспільно небезпечного посягання.

    У тому випадку, коли визначальним у поведінці особи було не запобігання нападу і захисту, а бажання завдати шкоди потерпілому (розправитися), такі дії за своїми ознаками не передбачають необхідної оборони, вони набувають протиправний характер і повинні розцінюватися на загальних підставах (важливість мотиву позначена в постанові Верховного суду від 19 березня 2020 року у справі №744 / 1307/18).

    Наступним важливим правилом при необхідній обороні є своєчасність. Оборонятися можна або коли є реальна загроза заподіяння шкоди, або під час такого заподіяння. Якщо почати захищатися дуже рано або пізно, це не буде вважатися необхідною обороною. Наприклад, та ж вищеописана ситуація з дівчиною і хлопцем. Якщо дівчина йшла б просто за хлопцем, не дістаючи ніж або без нього, не скоювала напад на хлопця, а просто йшла довгий час за ним, а хлопець почав думати, що вона його переслідує з наміром вбити, обернувся до дівчини, напав на неї і сильно побив. В описаній ситуації, відсутня необхідна оборона, оскільки, реального посягання з боку дівчини не було і вагомих підстав про можливу загрозу - також немає. Може бути і запізніла оборона. Наприклад, хлопець побив іншого хлопця, який від ударів впав і лежав побитим деякий час; нападник вже почав йти і пройшов метрів сто або двісті, як, раптом, людина, яку побили, встала і почала наздоганяти того, хто її побив щоб "розправитися". В такому випадку, це вже буде не оборона, а помста, за що несуть відповідальність на загальних підставах.

    Підсумуємо всі важливі правила, яких слід дотримуватися при застосуванні оборони, щоб не допустити її перевищення:

    • відповідність обстановки захисту обстановці нападу;
    • своєчасність захисту;
    • мотив захиститися, а не заподіяти шкоду.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України