Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Податкове право, 02 травня 2025, питання №135337

Облагается ли 45% налог на студентов?

Я получила стипендию Marie Skłodowska-Curie и была зачислена в Харьковский национальный университет имени В. Н. Каразина на программу докторантуры. Обучение проходит в Дании, но официально я оформлена через украинский университет, и выплаты по стипендии идут через него. Я гражданка Казахстана.

Сейчас мне сообщают, что со стипендии может взиматься налог в размере до 45%, несмотря на то, что я не являюсь сотрудником университета и получаю именно стипендию, а не заработную плату.

С учётом того, что данная стипендия предоставляется в рамках международной научной программы и, насколько мне известно, относится к категории бюджетных грантов, имеет ли украинское налоговое законодательство право облагать её такими ставками?

Буду признательна за любую информацию, разъяснение или направление, где я могла бы ознакомиться с официальными источниками по этой теме.

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сарбіназ!

    Відповідно до ст. 53 Закону України від 05.09.2017 №2145-VІІІ «Про освіту» студенти мають гарантоване державою право на забезпечення стипендіями у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

    Порядок призначення і виплати стипендій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 № 882 «Питання стипендіального забезпечення» із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 882).

    Пунктом 1 Порядку № 882 визначено коло здобувачів освіти у закладах освіти або наукових установах (далі – заклади освіти) за державним (регіональним) замовленням за рахунок коштів загального фонду.

    Водночас, п. 2 Порядку № 882 передбачено, що учням, студентам, курсантам невійськових закладів фахової передвищої, вищої освіти, слухачам, клінічним ординаторам, асистентам-стажистам, аспірантам і докторантам, які навчаються за кошти фізичних та юридичних осіб, стипендії можуть виплачуватися за рахунок коштів таких осіб, якщо це передбачено умовами укладеного договору між закладом освіти та фізичною або юридичною особою, яка замовляє платну послугу для себе або іншої особи, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати.

    Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ), відповідно до п. 163.1 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

    Статтею 165 ПКУ визначено кінцевий перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не підлягають оподаткуванню у джерела виплати.

    Так, згідно з п.п. 165.1.26 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому п.п. 169.4.1 ПКУ (сума, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн), що у 2025 році складає 4240,00 грн на місяць (3028,00 грн х 1,4).

    Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ (18 відсотків).

    Податковий агент, який нарахує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ (п.п. 168.1.1 ПКУ).

    Разом з тим, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

    Відповідно до п. 163.1 ПКУ об’єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

    Ставка військового збору становить 5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

    Отже, сума стипендії, яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту за рахунок коштів юридичної особи відповідно до угоди, укладеної між навчальним закладом та юридичною особою, не підлягає оподаткуванню ПДФО у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 ПКУ (у 2025 році – 4240,00 грн), а сума перевищення оподатковується ПДФО за ставкою 18 відс. та військовим збором за ставкою 5 відсотків.

    Крім того, Один із студентів звернувся до ДПС із запитом про оподаткування стипендії, отриманої з-за кордону. У відповіді ДПС від 08.04.2025 року зазначено:

    Якщо дохід у вигляді стипендії або гранту отримано студентом/науковцем напряму з-за кордону, без посередництва українського податкового агента, і міждержавний договір не регулює ці відносини, такий дохід є оподатковуваним.

    Отже, навіть якщо кошти надходять від іноземного університету або міжнародної організації – якщо в договорі не зазначено, що дослідження здійснюються в межах міжнародного договору України, ратифікованого Верховною Радою, – звільнення від оподаткування не передбачено.

    Що це означає для студента чи науковця? Ви зобов’язані:

    Включити суму гранту/стипендії до річної податкової декларації.

    Сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір.

    Зберігати документи, що підтверджують цільове призначення коштів.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України