Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
920 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! Чи може опікун укласти договір довічного утримання свого підопічного - недієздатної особи?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Адвокат, м. Дніпро, 8 років досвіду
1. Сутність договору довічного утримання
Договір довічного утримання — це довгострокове, фактично невизначене у часі зобов’язання, яке передбачає передачу майна у власність набувача в обмін на зобов’язання довічного утримання відчужувача.
Тобто: одна сторона відчужує майно, а інша довічно утримує цю особу.
2. Недієздатна особа не може укладати правочиниНедієздатна особа за законом не має цивільної дієздатності (Цивільний кодекс України, стаття 39), а отже:
-
не може укладати правочини, у тому числі й такий, як договір довічного утримання;
-
правочини від її імені вчиняє опікун, але з обмеженнями.
3. Опікун не має права укладати договір довічного утримання від імені підопічногоЗгідно з ч. 3 ст. 71 ЦК України, опікун не має права без дозволу органу опіки та піклування укладати правочини щодо відчуження майна підопічного.
Але:
-
Навіть з дозволом, договір довічного утримання укласти неможливо, бо:
-
він носить довічний характер, а опіка встановлюється на визначений строк (наприклад, до поновлення дієздатності або смерті особи);
-
права і обов’язки сторін у такому договорі виникають особисто, передбачають довічне забезпечення, а опікун не може зобов’язати третю особу утримувати недієздатну довічно — він не є гарантом або стороною договору.
4. Правові наслідки укладення такого договоруЯкщо навіть такий договір і буде укладено, то:
-
він може бути визнаний недійсним як укладений від імені особи, яка не мала права його укладати;
-
або — якщо його підписав опікун — як такий, що суперечить інтересам підопічного, що прямо заборонено статтею 72 ЦКУ.
ВисновокОпікун не має права укладати договір довічного утримання від імені недієздатної особи, оскільки: