Задайте питання юристу

934 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 07 липня 2025, питання №139164

Як успішно пройти ВЛК?

Добрий день. Раніше отримував діагноз "Тривожно-депресивний розлад". Недавно після онлайн-консультації в Хелсі отримав діагноз "Тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів". Документа про діагноз немає, є лише запис у Хелсі. Згідно з Наказом 402 я мав би отримати непридатність... Проте я боюсь ініціювати проходження ВЛК, адже є ймовірність, що діагноз або перепишуть, або проігнорують.
Ситуація ускладнюється тим, що я з минулого року перебуваю в розшуку ТЦК тепер уже за 2 порушення - незавершена ВЛК в минулому році і непроходження ВЛК до 5 червня як обмежено-придатний.

Питання:
1. Чи варто проходити ВЛК зараз?
2. Як мені покращити свою ситуацію?
3. Чи є якийсь шлях, щоб пройти ВЛК заочно?

Дякую.

Відповіді юристів (18)

    Мурач Дмитро  Васильович
    Мурач Дмитро Васильович 8 годин тому

    Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

    Доброго дня!

    Згідно з Наказом МОУ та МОЗ №402 від 14.08.2008 р. (зі змінами), тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів може бути підставою для встановлення діагнозу, що дає непридатність або обмежену придатність до військової служби (Розділ ІІІ, ст. 17, додаток до наказу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#n667). Однак рішення про ступінь придатності приймає виключно військово-лікарська комісія (ВЛК) на підставі офіційних медичних документів, а не онлайн-записів у Helsi. Проходження ВЛК зараз є доцільним, оскільки уникнення її проходження — це порушення Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (ст. 37 п. 6: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text), що загрожує адміністративною або кримінальною відповідальністю. Щоб покращити свою ситуацію, необхідно підготувати офіційні довідки з психіатричного диспансеру або приватного психіатра з ліцензією, які підтверджують діагноз і потребу лікування. Без цього ВЛК може визнати Вас придатним або направити на стаціонарне обстеження. Проходження ВЛК заочно не передбачене жодним нормативним актом, тому фізична присутність є обов’язковою. Однак Ви можете зменшити ризики, надавши до ВЛК попередньо зібрані документи, прийшовши з адвокатом або представником. Якщо Ви вже перебуваєте у розшуку ТЦК, самостійне подання письмової заяви про бажання пройти ВЛК (особисто або рекомендованим листом) може бути пом’якшуючим фактором.

    • Сергій Клієнт 8 годин тому

      Хіба може бути кримінальна відповідальність? За якою статею і чому?І чому онлайн-запис у Хелсі не є підставою для прийняття рішення?

      • Мурач Дмитро  Васильович
        Мурач Дмитро Васильович 8 годин тому

        Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

        Якщо буде ознака систематичності - то можуть витяги до кримінального правопорушення, однак все залежить від статусу та обставин. Загалом є декілька варіантів:

        Стаття 336. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

        Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період -

        карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

        Стаття 336-1. Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період чи у разі проведення цільової мобілізації

        Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації -

        карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

        Стаття 336-2. Ухилення від прийняття на військову службу за контрактом

        1. Ухилення від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби, -

        карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

        Стаття 337. Ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів

        1. Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, -

        карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.

        2. Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів -

        карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.

        Коли надаєте документи для ВЛК їх надалі оцінюють інші лікарі, котрі можуть не прийняти їх до уваги. Чим більшим авторитетом в очах експертної групи відповідає той чи інший акт - то тим більша вірогідність, що його приймуть до уваги. Банально можуть перенаправити для верифікації (перевірки) написаного в довідці, а далі тільки 2 варіанти: або спростують діагноз або підтвердять.

        • Сергій Клієнт 8 годин тому

          чи можуть мене вже на даний момент притягнути по статті 336?

          • Мурач Дмитро  Васильович
            Мурач Дмитро Васильович 8 годин тому

            Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

            Доволі мало даних для відповіді на це питання.

            Загалом, згідно коментаря - то безпосередній об’єкт цього злочину збігається з об’єктом ухилення від призо­ву на строкову військову службу (див. коментар до ст. 335 КК). Суспільна небезпеч­ність ухилення від призову за мобілізацією обумовлена тим, що мобілізація пов’язується з умовами особливого періоду в державі - із загрозою нападу, небезпекою державній незалежності України. Стаття 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції від 13 травня 1999 р. (ВВРУ. - 1999. - № 27. - Ст. 221) визна­чає мобілізацію як комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведен­ня національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, Збройних Сил, інших військових фор­мувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Відповідно до цього Закону цільова мобілізація у мирний час може проводитися з метою ліквіда­ції наслідків стихійного лиха, аварій та катастроф.

            Саме це і є підставою криміналізації ухилення від призову за мобілізацією осіб, які підлягають такому призову.

            Об’єктивна сторона злочину виражається в бездіяльності - ухиленні будь-яким способом від призову за мобілізацією (див. коментар до ст. 335 КК).

            Суб’єктивна сторона - прямий умисел. Мотиви на кваліфікацію не впливають.

            Суб’єкт - особа що підлягає мобілізації. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» це: військовозобов’язані, що знахо­дяться в запасі, та громадяни, що підлягають на час мобілізації призову на військову службу і отримали мобілізаційні посвідчення (повістки).

            • Сергій Клієнт 8 годин тому

              Суб’єкт - особа що підлягає мобілізації. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» це: військовозобов’язані, що знахо­дяться в запасі, та громадяни, що підлягають на час мобілізації призову на військову службу і отримали мобілізаційні посвідчення (повістки).Невідомо чи підлягаю я мобілізації, оскільки підлягають мобілізації Придатні за станом здоров'я, а в моєму випадку придатність не визначена."і отримали мобілізаційні розпорядження". Я не отримував

    Мурач Дмитро  Васильович
    Мурач Дмитро Васильович 7 годин тому

    Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

    Де факто Ви, можливо, непридатні до проходження військової служби, однак де юре - підстав для визнання за Вами такого статусу наразі немає. Це визначає ВЛК, а запис до військово-облікового документу вноситься ТЦК та СП на основі прийнятого рішення ВЛК. Самі собі такий статус Ви поставити не можете, також це не може зробити Ваш лікар.

    • Сергій Клієнт 7 годин тому

      Але ж і придатним мене не можуть зробити, оскільки немає висновку ВЛК

      • Мурач Дмитро  Васильович
        Мурач Дмитро Васильович 7 годин тому

        Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

        Щоб просунутись у цьому питанні треба пройти ВЛК і отримати рішення. Без нього жоден діагноз не надає права на відстрочку.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Перед тим, як наважитись проходити ВЛК, Ви повинні пройти обстеження на стаціонарі в ПНД. Онлайн консультація в Хелсі це зовсім не те, що треба.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1. Чи варто проходити ВЛК зараз?

    Вам потрібно , щоб діагноз тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів був підтверджений випискою з ПНД.

    Якщо Ви явитесь до ВЛК без медичних документів, то існує ризик, що лікарі ВЛК автоматично запишуть Вас в категорію придатних. Якщо ж Ви натрапите на відповідального лікаря, то Вас направлять на додаткові обстеження в заклад охорони здоров'я.

    Згідно пункту 3.11. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.

    2. Як мені покращити свою ситуацію?

    Пройти стаціонарне обстеження та лікування в умовах психіатричного стаціонару

    3. Чи є якийсь шлях, щоб пройти ВЛК заочно?

    Заочно пройти ВЛК можуть лише особи з інвалідністю.

    Ви можете взяти направлення на ВЛК через Резерв+ та пройти ВЛК без відвідування ТЦК. Вся інформація про результати медичного огляду автоматично передається до ТЦК і особисто відносити постанову ВЛК не потрібно.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Сергій Клієнт 6 годин тому

      я вже проходив лікування в умовах стаціонару у серпні минулого року з діагнозом "Тривожно-депресивний розлад". Я так розумію, що цього замало і потрібно пройти лікування ще раз?

      • Дерій Владислав Олегович

        Так, краще повторно пройти обстеження в умовах стаціонару.

        Який у Вас точний діагноз? Адже право на визання непридатним є діагноз виражений тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом (стаття 17А)

        • Сергій Клієнт 6 годин тому

          в лікарні не пишуть ступеня вираженості. Лише діагноз. Він у мене "Змішаний тривожний і депресивний розлад"

          • Дерій Владислав Олегович

            Якщо у Вас F41.2 за мкх 10, то скоріш за все стаття 17Б - придатність до тилових частин. Тому, краще пройти повторне обстеження.

            • Сергій Клієнт 6 годин тому

              Так. Зрозуміло, дякую.Вище ваш колега стверджує, що мене може очікувати кримінальна відповідальність за вже вчинені порушення. Чи згодні ви з ним?

          • Дерій Владислав Олегович

            За порушення правил військового обліку передбачена адмінвідповідальність у вигляді штрафу 17 тис грн (проте, його можна зменшити на 50% якщо подасте заяву про те, що визнаєте правопорушення)

            Крім того, існують терміни притягнення до адміністративної відповідальності і у Вашому випадку це 3 місяці з дати подання Вас у розшук

            Згідно статті 38 Кодексу про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом ТРЬОХ місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

            Тобто, якщо Ви вже в розшуку більше 3 місяців, то Вам вже не можуть виписати штраф, а справу про притягнення до адміністративної відповідальності не можуть відкривати, адже сплили строки притягнення до адміністративної відповідальності.

            • Сергій Клієнт 5 годин тому

              В розшук подали в грудні за перше порушення, але 5 червня уже є друге, тому термін по другому ще не сплив


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України