Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

13 липня 2025, питання №139411

Как доказать свое право на дом если он был куплен под расписку?

Ситуация следующая, мы купили дом под расписку, документов на дом нет. Но их могут восстановить наследники. Хозяин умер ещё в 200-2010 году. Что нам делать, можем ли мы восстановить эти документы и доказать свое право на дом. Как быть в этой ситуации?

Відповіді юристів (1)

    Братченко Віра Юріївна

    Доброго дня, Яно!

    Відповідно до ст. 344 Цивільного кодексу України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном – протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

    Якщо особа, наприклад, проживає в будинку протягом 10 років, відкрито, безперервно та добросовісно, не знаючи про те, що будинок належить іншій особі, вона може звернутися до суду для визнання права власності на цей будинок за набувальною давністю.

    Підстави для набуття права власності за набувальною давністю наведено у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04.07.2018 року у справі № 539/1605/16-ц.

    Відтак, при вирішенні спорів, пов’язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:

    • володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;

    • володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;

    • володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.

    Для визнання права власності на нерухоме майно слід звернутися з позовом до суду.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України