Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
959 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня шановні юристи! Потрібна ваша кваліфікована допомога. Питання у вкладеному файлі. Дякую заздалегідь!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Адвокат, м. Київ, 52 роки досвіду
Консультації у формі "запитання-відповіді" - недостатньо.Необхідно дослідити висновки Верховного Суду у подібних спорах, адже лише вони мають враховуватись усіма судами України. Без такого дослідження судові позови, первісні чи зустрічні, можуть бути безуспішними з покладенням судових витрат на позивачів, відповідачів.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Можливість надання позики працівникам, як правило, передбачається в колективному договорі (у разі його наявності на підприємстві). Якщо колективний договір на підприємстві не укладено, доцільно узгодити можливість надання позики працівникам з власником підприємства або прописати таку норму в статуті підприємства. Такі самі норми мають бути прописані як у Положенні про надання позики на підприємстві, так і безпосередньо в договорі між підприємством та працівником.
На підставі зазначених внутрішніх документів у разі надання позики працівникові підприємство обов’язково укладає з ним відповідний договір. Саме в договорі зазначаються сума позики, термін та умови її повернення. Якщо повернення позики проводитиметься частками, то має бути передбачено графік її повернення. Слід зауважити: якщо договором не встановлено строк повернення позики або цей строк визначено моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена працівником-позичальником протягом 30 днів з дня пред’явлення позикодавцем такої вимоги (якщо інше не встановлено договором).
Видача позики проводиться на підставі заяви працівника та відповідного наказу по підприємству. Підтвердженням надання позики є виписка банку про перерахування коштів на картку працівника або видатковий касовий ордер у разі видачі позики готівкою.
У Вашому випадку обов’язок повертати “поворотну фіндопомогу” відсутній, адже:
Загалом працівники можуть подати колективне звернення до ТОВ з вимогою провести перевірку бухобліку та виправити відображення “заборгованості”, додатково можуть вимагати провести службове розслідування щодо фіндиректора та паралельно звернутися у Держпраці або ДПС, щоб зафіксувати факт прихованої заробітної плати.
У більшості випадків взаємодії з контролюючими органами достатньо, щоб виправити ситуацію, але якщо спадкоємці або керівництво ТОВ подадуть безпідставні вимоги та у бухобліку на Вас вішають вигадані борги, то потрібно готуватися до суду.
Є ще також варіант, що підприємство як надало позику, так анулює (пробачить) борг працівникам за договором позики, але є нюанси, адже договору як такого укладено не було і для цього повинна бути згода керівництва. На жаль, в такому випадку є податкові наслідки для працівників, адже якщо разова сума позики перевищувала 2000 грн, то прощений борг вважається додатковий благом і підлягає сплаті ПДФО та ВС.
Якщо прощена сума не перевищить 25% мінімальної зарплати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, то вона не потрапить до оподатковуваного доходу фізособи (пп. 165.1.55 ПК). Для 2025 року — 2000 грн. Усе, що понад цю суму, для фізособи — оподатковуваний дохід у вигляді додаткового блага (пп. «д» пп. 164.2.17 ПК).
З повагою, юрист Дерій В.О.!