Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
966 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Брал кредит в имекс банке в 2014 году, обычный без залога, сумма 50 тысяч грн., не делал выплат, банк развалился, долг выкупили коллекторы, спустя 12 лет хотят 220 тысяч, ссылаясь на то что в договоре прописан срок позовної давності 50 лет, насколько это законно и можно ли оспорить в суде этот пункт, ведь стандартно 3 или 5 лет, никаких платежей я не вносил
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Харків, 27 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Арсене
Можливість встановлення в договорі більш тривалих строків позовної давності (при чому без обмеження) передбачено ст. 259 Цивільного кодексу. Якщо в договорі насправді встановлено позовну давність у 50 років, то це не суперечить законодавству.
І передача боргу колекторам жодним чином не впливає на перебіг строків. ВІдтак треба домовлятися з ними.
З повагою,
Андрій Брильов
Дякую за відповідь. Разом з тим прошу уточнити з урахуванням конкретних обставин мого випадку, а не лише абстрактної норми ст. 259 ЦКУ. Кредит є споживчим, укладеним у 2014 році, строк договору закінчився у 2016–2017 роках, жодного платежу за договором не здійснювалося, жодних дій з мого боку, що могли б перервати перебіг позовної давності, не було. За таких умов право вимоги у кредитора виникло та строк позовної давності сплив задовго до періодів карантину та воєнного стану. Відповідно, на моє переконання, умова договору про 50 років не може застосовуватися автоматично та підлягає оцінці судом з точки зору справедливості та балансу прав сторін у споживчих правовідносинах (ст. 18 ЗУ «Про захист прав споживачів», практика ВС). Чи правильно я розумію, що строк, який вже сплив, не може бути поновлений або «оживлений» ані умовами договору, ані подальшими законодавчими змінами, і що у такій ситуації рекомендація «домовлятися» не є єдино можливою правовою стратегією? Буду вдячний за уточнення саме з урахуванням наведених дат та відсутності платежів.
Юрист, м. Харків, 27 років досвіду
Спілкуватися у чатіСудова практика суперечлива. Але у будь-якому випадку ось як треба діяти. Позовна давність буде враховуватися тільки у тому випадку, коли колектори подадуть позов до суду. А Ви тоді повинні будете написати заяву про застосування позовної давності з урахуванням вимог справедлівості.
З повагою,
Андрій Брильов
Юрист, м. Вінниця, 18 років досвіду
Доброго дня. Загальний строк позовної давності 10 років, але враховуючи період коронавірусу та військовий стан, приблизно на 5 років строки були зупинені та їх перебіг відновився лише з вересня. Також якщо у Вас був картковий рахунок, картка могла автоматично перевипускатися кожних 5 років і строк дії договору продовжувався. Звичайно можна спробувати оскаржити в судому порядку, оскільки дійсно 50 років років позовної давності є незаконним пунктом договору. Але Вашу ситуацію потрібно аналізувати детально.
Адвокат, м. Київ, 52 роки досвіду
Консультації в такій справі недостатньо. Пропоную надіслати мені свою електронну адресу (через цей сервіс).