Задайте питання юристу

998 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 29 квітня 2026, питання №148371 390₴

Я маю 3-ю групу інвалідності, (протезування метрального клапана, транслокація 2-х хорд) чи має мій чоловік право на відстрочку

В 2013була проведена операція протезування метрального клапана +транслокація 2хблоків хорд. В 2015 році мені дали 3 ю групу пожитево. Чи має право мій чоловік на відстрочку, на даний час? Він служив 2022 по2023 звільнився по догляду за мною тоді 3 група проходила.

Відповіді юристів (7)

    Корнійчук Євген
    Корнійчук Євген місяць тому

    Юрист, м. Київ, 10 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, так, якщо ви потребуєте постійного догляду і тут не іде до уваги група інвалідності. Вам треба мати довідку ЛКК форми 080-4 про потреби постійного догляду. Або щоб потреба у постійному догляді була зазначена у довідці МСЕК.

    Це пункт 9 ст. 23

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду;

    Якщо ви не потребуєте постійного догляду, то права на відстрочку не маєте.

    Пункт 12. Ст.23

    які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Марина!

    На жаль, з 2023 року законодавство й щодо звільнення з військової служби, й щодо підстав для оформлення відстрочки кардинально змінилося.

    Станом на зараз Ваш чоловік матиме право на відстрочку у зв'язку з наявністю в Вас ІІІ групи інвалідності за двох умов:

    1. Якщо інвалідність III групи, встановлена Вам внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів,

    2. Якщо за наявності ІІІ групи інвалідності Ви маєте онкологічне захворювання, психічний розлад, церебральний параліч або інший паралітичний синдром.

    З наведеного Вами у питанні вбачається, що Ви не підпадаєте під жоден визначений вище пункт. Отже, на жаль, Ваш чоловік не матиме права на відстрочку на підставі наявності в Вас ІІІ групи інвалідності.

    Скажіть, будь ласка, чи не потребуєте Ви постійного догляду за висновоком ЛКК?

    Якщо так, то тоді Ваш чоловік зможе отримати відстрочку не на підставі встановленої Вам ІІІ групи інвалідності, а на підставі здійснення постійного догляду за Вами, що передбачено пунктом 9-м частини першої статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    «9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду».

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу згідно Постанови КМУ №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
    • «для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
    • для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

    Якщо Ви не потребуєте постійного догляду станом на зараз, то чи є в Вас можливість звернутися до сімейного лікаря аби отримати направлення на ЛКК? Чи не розглядав Ваш чоловік інші підстави для відстрочки, наприклад, бронювання?

    Також є питання щодо Вашого стану здоров'я: чи не має підстав для встановлення ІІ групи інвалідності? Якщо б Ви отримали останню, то чоловік мав би право на відстрочку, й при тому без будь яких обмежень щодо діагнозу згідно якого встановлена інвалідність.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” у статті 23 фіксує базові підстави, але деталі розписано в Постанові КМУ №560 від 16 травня 2024 року з редакціями до 2026-го. Згідно п.12 третя група вимагає доказів: інвалідність повинна бути наслідком конкретних хвороб, що обмежують життя радикально:

    "1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;"

    Чому так? Бо третя група – це помірні порушення, коли людина частково самообслуговується. Держава захищає тих, кому потрібна реальна допомога щодня: годувати, водити до лікарів, підтримувати емоційно. Без цього норма не спрацьовує.

    НАЖАЛЬ, В ПОРІВНЯННІ З 2023 РОКОМ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ ЗМІНИЛОСЯ, ТА ВАШ ЧОЛОВІК НЕ МАЄ ПРАВА НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ НА ПІДСТАВІ ТОГО, ЩО У ВАС 3 ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ.

    ---

    ВАМ НЕОБХІДНО РОЗГЛЯНУТИ МОЖЛИВІСТЬ ЧЕРЕЗ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ ВСТАНОВИТИ 2 ГРУПУ ІНВАЛІДНОСТІ АБО ОТРИМАТИ ЗАКЛЮЧЕННЯ ЛКК ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ - В ТАКОМУ РАЗІ ВАШ ЧОЛОВІК БУДЕ МАТИ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПО ДОГЛЯДУ (П.9 СТ.23 ЗАКОНУ ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ) НЕОБХІДНО РІШЕННЯ ЛКК АБО МСЕК (ЕКСПЕРТНОЇ КОМАНДИ) ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ.

    11 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт № 10449 Закону про мобілізацію та порядок проходження військової служби. Закон підписан Президентом та оприлюднен - він вступив в дію 18.05.24р.

    Закон УкраїниПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку

    8. У Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами):

    11) статтю 23 викласти в такій редакції:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;

    САМЕ ГОЛОВНЕ, ЩОБ У ВАС БУЛА ДОВІДКА ЛКК АБО МСЕК ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ.

    ЗГІДНО ДОДАТКА 5 ПОСТАВИ 560 КМУ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПОТРІБНІ НАСТУПНІ ДОКУМЕНТИ:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю...:

    • для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;
    • для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

    ВАМ НЕОБХІДНО ДОЯ ВІДСТРОЧКИ ОФОРМИТИ АБО СОЦІАЛЬНУ ПОСЛУГУ, АБО АКТ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Марино!

    Я розумію Вашу стурбованість, адже правила щодо мобілізації та звільнення зі служби суттєво змінилися порівняно з 2022–2023 роками, коли Ваш чоловік законно звільнився для догляду за Вами.

    На жаль, якщо спиратися на чинне законодавство, на даний час Ваш чоловік не має права на відстрочку лише на підставі Вашої 3-ї групи інвалідності з таким діагнозом.

    18 травня 2024 року набули чинності зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 23 даного Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів

    ОТЖЕ, наявність у дружини 3-ї групи інвалідності дає чоловікові право на відстрочку виключно у чітко визначених випадках.

    Зараз чоловіки мають право на відстрочку, якщо 3-тя група інвалідності дружини встановлена внаслідок:

    • онкологічного захворювання;
    • відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги);
    • відсутності одного з парних органів (наприклад, нирки, легені, ока тощо);
    • або за наявності у дружини з 3-ю групою онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
    Що це означає у Вашій ситуації

    Протезування мітрального клапана та транслокація хорд — це складне та серйозне втручання, яке обґрунтовано є підставою для пожиттєвої 3-ї групи інвалідності.

    Проте, для Територіальних центрів комплектування закон трактується буквально:

    1. Серце є єдиним (непарним) органом.
    2. Захворювання серцево-судинної системи та наслідки таких операцій не віднесені законодавцем до паралітичних, онкологічних чи психічних хвороб.

    Отже, Ваш медичний випадок не підпадає під той вичерпний перелік винятків для 3-ї групи, який зараз передбачений законом. Той факт, що попередні норми дозволили Вашому чоловікові звільнитися у 2023 році, на жаль, не продовжує його право на відстрочку сьогодні, оскільки правила змінилися для всіх.

    Щоб чоловік отримав відстрочку зараз, у Вас має бути встановлена потреба у постійному догляді на підставі довідки лікарської консультативної комісії або Ви повинні мати довідку від психотерапевта про наявність психічного розладу (наприклад, тривожного розладу). Як варіант можете спробувати отримати ІІ групу інвалідності.

    В протилежному випадку чоловік повинен шукати інші юридичні підстави для звільнення (наприклад, бронювання на роботі, навчання на денній формі тощо).

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Щиро бажаю Вам успіхів!

    Мамай Ірина Євгеніївна

    Добрий день,

    Підстава для відстрочки звучить так:

    • п. 12 ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" - які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

    Тобто для 3 групи інвалідності є чіткій перелік хвороб. Вашої в переліку не має.

    Є інша підстава:

    • 9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

    Просто інвалідність дружини дає право на відстрочку, якщо це 1 або 2 група.

    Адвокат Ірина МАМАЙ

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    В 2013була проведена операція протезування метрального клапана +транслокація 2хблоків хорд. В 2015 році мені дали 3 ю групу пожитево. Чи має право мій чоловік на відстрочку, на даний час? Він служив 2022 по2023 звільнився по догляду за мною тоді 3 група проходила.

    На жаль, у Вашій ситуації права на відстрочку у чоловіка зараз немає, поясню чому.

    Закон дійсно передбачає відстрочку для чоловіків, у яких дружина має інвалідність III групи, але не у всіх випадках. Така відстрочка надається лише тоді, коли інвалідність встановлена з визначених підстав:- онкологічне захворювання;- відсутність кінцівок або парних органів;- психічні розлади;- ДЦП або інші паралітичні синдроми.

    У Вашому випадку підстава інвалідності інша (серцеве захворювання після операції), тому формально під ці критерії Ви не підпадаєте, і відповідно, відстрочка не надається.

    Але є альтернативні варіанти, які варто розглянути.

    1. Оформлення висновку про потребу в постійному догляді. Це найбільш реальний шлях. Якщо медично підтвердять, що Ви потребуєте стороннього постійного догляду, тоді у чоловіка може виникнути підстава для відстрочки вже не через групу інвалідності, а саме через факт догляду. Для цього потрібен відповідний медичний висновок (ЛКК/МСЕК).

    2. Перегляд групи або підстав інвалідності. Іноді при повторному огляді МСЕК можуть змінюватися формулювання або стан, але це залежить виключно від медичних показників.

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Згідно з чинним законодавством України станом на 2026 рік, наявність у дружини III групи інвалідності сама по собі більше не є автоматичною підставою для відстрочки, як це було до весни 2024 року. Тепер право на відстрочку за цією групою чітко обмежене конкретним переліком станів. Чоловік може отримати відстрочку лише у випадку, якщо інвалідність дружини встановлена внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок чи парних органів, психічного розладу, церебрального паралічу або якщо дружина потребує постійного стороннього догляду.

    Оскільки ваша операція на мітральному клапані та транслокація хорд стосуються серцево-судинної системи, а не «відсутності органу» у юридичному розумінні, ключовим фактором для відстрочки буде наявність медичного висновку про потребу в постійному догляді. Якщо у вашій довідці МСЕК або у висновку лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) прямо вказано, що ви «потребуєте постійного стороннього догляду», чоловік має право на відстрочку на підставі догляду за членом сім'ї першого ступеня споріднення.

    Той факт, що ваш чоловік уже звільнявся зі служби у 2023 році за цією ж підставою, є важливим, але не гарантує автоматичної відстрочки зараз. Оскільки правила змінилися, ТЦК та СП зажадає пакет документів за новими вимогами. Окрім медичного висновку про ваш стан, чоловікові обов'язково знадобиться «Акт встановлення факту здійснення догляду», який видається органами місцевого самоврядування (районною адміністрацією або виконавчим комітетом ради) після обстеження ваших житлових умов.

    Отже, для оформлення відстрочки сьогодні вам необхідно: по-перше, звернутися до лікарні для отримання актуального висновку ЛКК про потребу в постійному догляді; по-друге, подати заяву до місцевої ради для отримання Акта встановлення факту догляду; і по-третє, чоловік має подати заяву до ТЦК разом із цими документами. Без підтвердження потреби в догляді або наявності специфічного діагнозу з переліку, наявність просто III групи інвалідності не буде вважатися достатньою підставою.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України