Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день
На время карантина всех освободили от уплаты кредитов и ипотеки.
Имеет ли право банк начислять штрафы и проценты за кредитный лимит?
Почитав немного их договор о "форс-мажоре", понял, что не имеет.
Подскажи пожалуйста, так ли это и что в таком случае делать?Ссылка на договор от приват банк - https://conditions-and-rules.privatbank.ua/uploads/70066_1%D1%80%D1%83%D1%81.pdf?lang=ru
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду
Здравствуйте! Да, действительно ПриватБанк имеет право начислять штрафы и проценты за кредитный лимит на период карантина.
Но вам нужно написать им заявление о прикращении таких начислений на период карантина, банк его рассотрит и даст вам ответ.
Кроме того, если он и начислит штраф и пеню, их можно будет оспорить в суде.
Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду
Проценты имеет право начислять, а вот штрафные санкции в виде пени не имеет право начислять в период действия карантина. 16 марта был принят закон о поддержке заемщиков на период карантина. Он до 30 апреля освобождает от штрафов и пени за просрочку выплат по потребительским кредитам. Это касается как банковских займов, так и онлайн-кредитов в МФО. «Внесены изменения в ЗУ «О потребительском кредитовании». Они предполагают, что в случае просрочки платежей в период с 10.03.2020 по 30.04.2020 должники освобождаются от уплаты пени и штрафов
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня.
Якщо банк не довів до вашого відома всі умови кредитування, а також ви не підписували паперовий договір, а лише анкету-приєднання до публічного договору, який розміщений на сайті банку при отриманні кредитки, то суми нарахованих відсотків і штрафи можна не платити. Ви зобов’язані повернути лише ту суму, яку взяли в банку.
Відповідну постанову прийняла Велика Палата Верховного Суду у справі №342/180/17.
Суд одразу відкинув нараховані банком відсотки і пеню, і наголосив, щоб умови для клієнтів українських банків були прозорими і зрозумілими, що неможливо за допомогою однієї лише анкети.
Правила надання банківських послуг ПриватБанку, а також будь-які встановлені ними умови і правила не можна вважати складовою кредитного договору на підставі того, що вони мають мінливий характер, прямо не передбачені договором, а також не визнаються позичальником, оскільки вони навіть не були ним підписані.
«Тільки факт підписання документа позичальником може свідчити про прийняття позичальником запропонованих йому умов і приєднання як другої сторони до запропонованого договору», - йдеться в рішенні Великої Палати Верховного Суду.
У постанові зазначається, що пересічний споживач банківських послуг з урахуванням звичайного рівня освіти та правової обізнаності, не може ефективно здійснити свої права бути поінформованим про умови кредитування по конкретному кредитному договору, якщо він укладений у вигляді заяви про надання кредиту і Умов та правил надання банківських послуг.
«Умови і правила надання банківських послуг - це значний за обсягом документ, він стосується всіх аспектів надання банківських послуг і вимагає значного часу і відповідної професійної підготовки», - підкреслюється у правовій позиції ВП-ВС.
Тобто підписання анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг не може бути договором приєднання.
Судді наголосили, що умови кредитування повинні бути зрозумілі всім споживачам, і доведені до їх відома.
Всього доброго.
Адвокат, м. Київ
В действующих экономических условиях, вызванных последствиями пандемии коронавируса, ПриватБанк вводит дополнительные "кредитные каникулы" для заемщиков программ кредитования "Авто в рассрочку", "Жилье в кредит" и "Кредит под залог недвижимости».
"Кредитные каникулы" предоставляются банком клиентам, у которых возникли финансовые трудности (увольнение, отпуск за свой счет и т.д.) из-за ограничений, связанных с карантином. Такие клиенты имеют право на перенос сроков всех очередных платежей по 31 июля 2020 года с соответствующим заключением дополнительных соглашений к кредитному договору или договору лизинга после окончания карантина.Напомним, в период карантина для физических лиц доступно большинство кредитных программ ПриватБанка. Размеры кредитных лимитов на карточках и программ рассрочки регулируются банком с учетом экономической ситуации, кредитной истории заемщиков и на принципах, определенных публичной офертой.Согласно закону № 533-IXот 17 марта 2020 года, в случае возникновения у клиентов проблем с обслуживанием долга, связанных с эпидемией и карантином, ПриватБанк не применяет штрафов и пени за просрочку платежей.Правила предоставления банковских услуг ПриватБанка, а также любые установленные ими условия и правила нельзя считать составляющей кредитного договора на основании того, что они имеют изменчивый характер, прямо не предусмотрены договором, а также не признаются заемщиком, поскольку они даже не были им подписаны.
«Только факт подписания документа заемщиком может свидетельствовать о принятии заемщиком предложенных ему условий и присоединения как второй стороны к предложенному договору», - говорится в решении Большой Палаты Верховного Суда.
В постановлении отмечается, что рядовой потребитель банковских услуг с учетом обычного уровня образования и правовой осведомленности, не может эффективно осуществить свои права быть проинформированным об условиях кредитования по конкретному кредитному договору, если он заключен в виде заявления о предоставлении кредита и Условий и правил предоставления банковских услуг.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
. Добрый день!
По Вашему вопросу сообщаю следующее:
17.03.20 года Верховная Рада приняла ЗУ " Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)
который должен поддержать налогоплательщиков в период эпидемии коронавируса (законопроект № 3220).
Документ предусматривает следующее:
если заемщик не будет выполнять обязательства по кредитному договору в период с 1 марта по 30 апреля этого года, он освобождается от ответственности перед кредитором.
Проще говоря, финучреждения в течение марта-апреля не смогут начислять и взимать штрафные санкции за неаккуратное обслуживание потребительского кредита и применять другие виды наказаний.(до 31 мая 2020 года)
Далее нужно будет решить вопрос, о реструктуризации кредитного договора с кредитором в индивидуальном порядке.
Признать, в судебном процессе, что начисление кредитором штрафных санкций не соответствует подпункту 5 п.3 ст. 18 Закона Украины «О защите прав потребителей» и на этом основании требовать уменьшения их размера.
Доказать, что повышенная процентная ставка по кредитному договору, действовавшая в период просрочки по кредиту является ни чем иным, как штрафной санкции кредитора и попадает под действие указанной выше статьи Закона. Таким образом, заемщик получает право на снижение суммы начисленных процентов.
При наличии нарушений кредитора в порядке заключения кредитного договора, зафиксировать такие нарушения и передать Нацкомфинуслуг в письменной форме для применения мер воздействия по отношению финансовой компании. В таком случае, кредитор получает распоряжение от регулятора по устранению нарушений по отношению к заемщику. Выполнение же распоряжение, как правило, заканчивается для клиента списанием части долга по займу.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
это положение относится к потребительским кредитам - в разьяснениях не пишется про кредитный лимит карты
в любом случаи вы можете подать в банк заяву на списание ссылаясь на короновирус а дальше исходя из их ответа
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Кроме незаконности начисления штрафных санкций во время карантина, приведенные "УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ БАНКОВСКИХ УСЛУГ" не имеют юридической силы, поскольку как документ, как представляется, в лучшем случае утвержден руководящим органом Приватбанка, т.е. является локальным нормативным актом Приватбанка, но не имеет силы и действия для неограниченного круга лиц, в частности, клиентов Приватбанка, не зарегистрирован в Министерстве юстиции Украины, т.е. не является нормативным актом Украины.
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Добрий день.
Відповідно до ЗУ " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" - В період здійснення в Україні заходів щодо запобігання виникненню, поширенню і розповсюдженню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором.
Згідно з ЗУ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)- У разі прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит (в тому числі, але не виключно, прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року виконання зобов’язань зі сплати платежів) споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. В тому числі, але не виключно, споживач в разі допущення такого прострочення звільняється від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором. Забороняється збільшення процентної ставки за користування кредитом з причин, інших ніж передбачені частиною четвертою статті 1056-1 Цивільного кодексу України, у разі невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит у період з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року (в тому числі, але не виключно, прострочення споживачем у період з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року виконання зобов’язань зі сплати платежів). Норми цього пункту поширюються у тому числі на кредити, визначені частиною другою статті 3 цього Закону".
Тобто, законодавець передбачив, що особи звільняються від неустойки (штраф, пеня), але відсотки сплачуються особою. Таке положення стосується споживчого кредиту. На скільки відомо, ПриватБанк направлял повідомлення своїм клієнтам, що вони на час карантину звільняються від штрафу та пені.
Також, якщо ПриватБанк звернетів до суду з метою стягнення з Вас суми боргу, то є велий ймовірність того, що суд зобов'яже Вас повернути тільки тіло кредита, оскільки, коли Ви підписували анкету-заяву, то в ній не було вказано про відповідальність (пеня, штрафи, відсотки). До такого висновку дійшов Верховний Суд від 03 липня 2019 року справа № 342/180/17.
Сподіваюсь надана консультація Вам допомогла та була крисоною.