Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 08 травня 2020, питання №19055 100₴

Асистент вчителя інклюзивної освіти в загальноосвітній школі

Доброго дня! Я працюю в школі з вересня 2019 року. Спочатку була лише посада - керівник гуртка англійської мови. Далі з березня 2020 року мене в цій же школі взяли на посаду - Асистент вчителя 1 класу (інклюзивна освіта, дитина з ЗПР). І залишили керівництво гуртка за мною.

Робота асистентом не за договором. Але в наказі написано - "перевести керівника гурткової роботи на посаду асистента вчителя інклюзивної освіти та ввести додаткову доплату за інклюзивне навчання 20% згідно посадового окладу, до кінця 2019-2020 навчального року, залишивши керівництво гурткової роботи по сумісництву".

Як зрозуміти "до кінця навчального року"? Чи має право адміністрація школи звільнити мене в кінці травня, коли закінчується навчання? Чи виплачують в такому випадку гроші за відпустку?

Хочу отримати інформацію, щоб знати з чим йти до адміністрації школи... я не в найкращих відносинах з директором.

Дякую. З повагою, Ірина

Відповіді юристів (10)

    Ковальчук Владимир
    10%

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИЛИСТвід 14.03.2019 р. N 1/11-2635

    Щодо встановлення доплати педагогічним працівникамза роботу в інклюзивному класі

    У Міністерстві освіти і науки розглянуто звернення та повідомляємо.

    1. Щодо встановлення доплати за роботу в інклюзивному класі. Така доплата встановлюється вчителям при тарифікації чи обліковується в табелі робочого часу і виплачується кожного місяця окремо? Чи виплачується така доплата, якщо в класі через хворобу чи з інших причин відсутні учні з особливими освітніми потребами?

    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. N 1096 “Про встановлення розміру доплати за окремі види педагогічної діяльності” (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 р. N 72) педагогічним працівникам і помічникам вихователів в інклюзивних класах (групах) усіх закладів освіти передбачено встановлення доплати в граничному розмірі 20 % посадового окладу (ставки заробітної плати).

    Зазначена доплата встановлюється педагогічним працівникам тільки за години роботи в інклюзивних класах. Конкретний розмір доплати встановлює керівник закладу, ураховуючи кількість осіб з особливими освітніми потребами у класі, складність порушення розвитку дітей, рівень відповідальності та обсяг роботи кожного працівника, який працює з такими дітьми, тощо.

    Відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. N 102, місячна заробітна плата педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (ставка заробітної плати вчителю закладу загальної середньої освіти виплачується за 18 годин педагогічної роботи на тиждень). Оплата праці педагогічних працівників установ і закладів освіти провадиться виходячи із встановлених ставок заробітної плати (посадових окладів) з урахуванням підвищень, фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат та надбавок. Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

    Доплата за роботу в інклюзивному класі встановлюється педагогічним працівникам, які працюють в інклюзивному класі, як і інші доплати, – при тарифікації. При цьому тарифікаційні списки повинні містити інформацію про кількість інклюзивних класів у закладі, кількість годин навантаження кожного працівника в такому класі і розмір встановленої доплати за роботу в інклюзивному класі.

    У разі, якщо через хворобу чи з інших причин в деякі дні у класі відсутні усі учні з особливими освітніми потребами, зазначене не впливає на розмір виплати доплати за роботу в інклюзивному класі.

    2. Щодо оплати праці асистента вчителя за період, якщо в класі через хворобу чи з інших причин відсутні учні з особливими освітніми потребами.

    Відповідно до Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 06.12.2010 р. N 1205 (із змінами, внесеними наказом Міністерства освіти і науки України від 01.02.2018 р. N 90), у закладах загальної середньої освіти, де запроваджене інклюзивне навчання, може вводитися посада асистента вчителя для роботи з учнями з особливими освітніми потребами з розрахунку 1 ставка на клас, у якому навчаються такі діти.

    Оскільки посада асистента вчителя вводиться в закладах загальної середньої освіти саме для роботи в інклюзивних класах, то таким працівникам доплата за роботу в інклюзивному класі встановлюється на все навантаження за цією посадою.

    Оплата праці асистента вчителя, як і інших педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. N 102. Педагогічне навантаження асистента вчителя інклюзивних класів закладів загальної середньої освіти на тарифну ставку становить 25 годин на тиждень (стаття 25 Закону України “Про загальну середню освіту”).

    В умовах інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти посада асистента вчителя, крім забезпечення безпосереднього педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами на уроці, передбачає надання допомоги вчителю в організації та здійсненні освітнього процесу в класі.

    Отже, у випадку, якщо в інклюзивному класі через хворобу чи з інших причин відсутні учні з особливими освітніми потребами, асистент вчителя знаходиться у класі, допомагає вчителю у проведенні заняття, що сприяє якості проведення уроку, або виконує іншу педагогічну роботу, передбачену його посадовими обов’язками. Відсутність в окремі дні (місяці) на заняттях осіб з особливими освітніми потребами не впливає на оплату праці асистента вчителя, а також на розмір виплати доплати за роботу в інклюзивному класі.

    Ірина Клієнт 4 роки тому

    Дякую за відповідь! Більше цікавить питання "до кінця навчального року"... Як це зрозуміти? Чи має право адміністрація школи звільнити мене в кінці травня, коли закінчується навчання? Чи виплачують в такому випадку гроші за відпустку?

    Костромина Виктория
    15%
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    Як зрозуміти "до кінця навчального року"? это значит грубо говоря до последнего звонка в школе - так ученый год с сентября2019 по май\июнь 2020 - на 1 учебный год

    Чи має право адміністрація школи звільнити мене в кінці травня, коли закінчується навчання? - да по окончанию учебного года с должности Асистент вчителя 1 класу

    Чи виплачують в такому випадку гроші за відпустку? вам должны оплатить все выплаты как для совместителя

    Ірина Клієнт 4 роки тому

    Виктория, Благодарю за ответ!

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня.

    Якщо в наказі написано - "перевести керівника гурткової роботи на посаду асистента вчителя інклюзивної освіти та ввести додаткову доплату за інклюзивне навчання 20% згідно посадового окладу, до кінця 2019-2020 навчального року, залишивши керівництво гурткової роботи по сумісництву"- необхідно бачити сам наказ, щоб точно відповісти.

    Взагалі на якій підставі Вас було переведено на посаду асистента вчителя інклюзивної освіти? Ви писали заяву про переведення?

    З того, що Ви написали, можна зробити висновок, що Ви наразі переведені на посаду асистента вчителя інклюзивної освіти (основна посада) та отримуєте на ній доплату за інклюзивне навчання 20% згідно посадового окладу.

    У разі переведення посада керівника гурткової роботи за Вами не залишається. А тому незрозуміло, що означає "залишивши керівництво гурткової роботи по сумісництву". Вас повинні були оформити за внутрішнім сумісництвом на посаду керівника гурткової роботи з відповідним посадовим окладом (це окремий трудовий договір). Однак, це могли зробити також лише у разі вашої заяви про прийняття на посаду керівника гуртка англійської мови за сумісництвом.

    Як зрозуміти "до кінця навчального року"? - це означає, що доплата за інклюзивне навчання 20% згідно посадового окладу нараховується лише під час навчального року. У літній період Ви не будете її отримувати. З початком вересня 2020 року Вам знову її нараховуватимуть.

    Чи має право адміністрація школи звільнити мене в кінці травня, коли закінчується навчання? - ні, Вас не будуть звільняти (у наказі про це не йдеться, лише не виплачуватимуть ці 20%).

    Чи виплачують в такому випадку гроші за відпустку? - звичайно. А якщо Ви все-таки оформлені за внутрішнім сумісництвом , так Вам повинні виплатити відпускні ще й за посадою керівника гуртка.

    Всього доброго. Пишіть, якщо буде потрібна допомога.

    Малик Олександр Володимирович
    30%
    Малик Олександр Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду

    Ірино, Вас забезпечено роботою на навчальний рік з 01.09.2019 по кінець навчання у 2020 році (у зв'язку з карантином може бути продовжено).

    Адміністрація навчального закладу має право Вас звільнити після того, як закінчиться навчання, або ж просто зняти 20% надбавку. У день звільнення Вам мають виплатити всі грошові кошти, надбавки, невикористану відпустку.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Оплата праці педагогічних працівників здійснюється згідно з Інструкцією, що затверджена Наказо Міністерства освіти № 102 від 15.04.1993 р.

    Згідно з пунктом 68 цієї Інструкції місячна заробітна плата педагогічних працівників, зокрема вчителів навчальних закладів, визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

    Пунктом 73 Інструкції встановлено, що погодинна оплата педагогічних працівників допускається лише при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, яке тривало не більше двох місяців, а також при оплаті працівників підприємств, організацій та установ, які залучаються для педагогічної роботи. Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому пунктом 68 цієї Інструкції, тобто за тарифікацією.

    Тому при оплаті праці вчителів необхідно керуватися Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міністерства освіти України № 102, відповідно до п. 68 якої оплата праці вчителів та інших педагогічних працівників, які працюють у двох і більше загальноосвітніх чи інших навчальних закладах, здійснюється виключно за тарифікацією, що відбувається у кожному з них з затвердженням відповідному вчителеві обсягу тижневого навантаження та інших виконуваних ним видів педагогічної роботи.

    Стосовно оплати праці педагогічних працівників у канікулярний період, то пунктом 71 Інструкції № 102 встановлено, що за час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул.

    Якщо оплата вашої праці провадилась з погодинного розрахунку, потрібно перерахувати заробітну плату на умовах тарифікації за весь період роботи, виходячи зі встановленого обсягу навчального навантаження на тиждень з усіма іншими виплатами, відповідно до покладених на Вас та виконаних Вами завдань та обов’язків.

    У Вас наявні ознаки внутрішнього сумісництва посад на одному й тому самому підприємстві. (установі)

    Враховуючи зазначене, необхідно виправити запис трудової книжки, відповідно до наказу, а саме: "Переведено за сумісництвом на посаду асистента вчителя" - в трудову такий запис вноситься окремим рядком з посиланням на номер та дату наказу про переведення.(вказується працювала за сумісництвом з 1 вересня 2019 року по 30 травня 2020 року та номери та дати про початок роботи та завершення)

    Зверніться до відділу кадрів для виправлення помилки. Така робота не повина виконуватися у вільний від основної роботи час, понаднормова робота за сумісництвом повина оплачуватися додатково, пропорційно відпрацьованих годин.

    Вам необхідно виплатити всі суми( включно з невикористаними днями відпустки , як для сумісника в день видання наказу про звільнення з посади сумісника. в такому разі Ви продовжуєте працювати за основною посадою.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Крикун Сергій  Павлович
      Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

      Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

      "Така робота не повина виконуватися у вільний від основної роботи час" - за сумісництвом робота виконується у вільний від основної роботи час, а за суміщенням одночасно у робочий час за основною роботою.

      ----------------------------

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    25%
    Киншов Дмитрий Сергеевич 4 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду

    Добрий день.

    1. Що таке навчальний рік?

    Відповідно до ч. 3 ст. 10 ЗУ Про повну загальну середню освіту - Освітній процес у закладах загальної середньої освіти організовується в межах навчального року, що розпочинається у День знань - 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Якщо 1 вересня припадає на вихідний день, навчальний рік розпочинається у перший за ним робочий день.

    Тобто, навчальний рік триває з 1 вересня по 1 липня.

    2. Чи має право адміністрація школи звільнити мене в кінці травня, коли закінчується навчання?

    Так, оскільки в наказі написано - "перевести керівника гурткової роботи на посаду асистента вчителя інклюзивної освіти та ввести додаткову доплату за інклюзивне навчання 20% згідно посадового окладу, до кінця 2019-2020 навчального року, залишивши керівництво гурткової роботи по сумісництву".

    Тобто, з наступного навчального року Ви вже не будете займати посади асистента вчителя та отримувати 20 %. Але, повинні залишитися на посаді - керівник гуртка англійської мови.

    3. ТАк, під час звільнення з Вами повинні розрахуватися та виплатити всі гроші, що належать Вам за Законом.

    Сподіваюсь надана консультація Вам допомогла та була корисною.

    Крикун Сергій  Павлович
    20%
    Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України "Про повну загальну середню освіту" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20), ст.22:

    "2....Педагогічні працівники закладів освіти приймаються на роботу за трудовими договорами відповідно до вимог цього Закону та законодавства про працю...".

    КЗпП України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):

    "Стаття 23. Строки трудового договору

    Трудовий договір може бути:

    1) безстроковим, що укладається на невизначений строк;

    2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;

    3) таким, що укладається на час виконання певної роботи.

    Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.".

    По-перше, при укладенні строкового трудового договору закон вимагає погодження сторін, що, скоріше всього, у Вашому випадку дотримано не було. По-друге, за характером цієї Вашої роботи (асистент вчителя) вона не обмежена яким-небудь строком (дана посада передбачена Законом і тому є постійною). З урахуванням викладеного наказ про переведення Вас на посаду "до кінця 2019-2020 навчального року" є, як я вважаю, незаконним. Крім того, при переведенні робітника передбачається залишення попередньої роботи - належним мало бути призначення на посаду асистента вчителя із залишенням роботи керівника групи за суміщенням (виконання роботи за обома посадами у робочий час).


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України