Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 26 червня 2020, питання №22927

Украли ноутбук, руководство заставляет платить

Здравствуйте, на работе в отделе украли ноутбук из соседнего кабинета. В это время все сотрудники были на рабочем месте. Руководство заставляет писать Обьяснительную и платить за него. Имеем ли мы право не писать объяснительную и не платить?

Відповіді юристів (3)

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 25 років досвіду

    Здравствуйте.

    "на работе в отделе украли ноутбук из соседнего кабинета. В это время все сотрудники были на рабочем месте. Руководство заставляет писать Обьяснительную и платить за него. Имеем ли мы право не писать объяснительную и не платить?"

    Должны были вызвать полицию. Можете отказаться от каких-либо объяснений и оплаты

    Марусяк Андрій Романович
    Марусяк Андрій Романович 4 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 8 років досвіду

    Доброго дня! https://uteka.ua/ua/publication/commerce-12-zarplaty-i-kadry-3-vzyskanie-materialnogo-ushherba-s-rabotnika

    Відповідно до ст. 130 КЗпП, працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків. При покладенні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду.

    Для того, аби вирішити ваше питання треба дізнатись більшу кількість обставин. Відповідальність може бути повна або часткова. Однак з наведеної вами інформації можна зробити висновки, що:

    1) обов'язково необхідно повідомити поліцію про злочин, внести факт до ЄРДР, отримати витяг з ЄРДР, потерпілим від злочину буде підприємство. Якщо керівник не хоче писати заяву, то пишіть її трудовим колективом. У вашій ситуації не можна приховувати злочин від правоохоронних органів, оскільки у майбутньому це може мати матеріальні наслідки для вас і колективу. ТАКОЖ ст. 134 КЗпП передбачає повну матеріальну відповідальність у разі заподіяння шкоди злочином (якщо злочинця буде знайдено серед колективу);

    2) питання, хто несе матеріальну відповідальність за ноутбук?

    підставами для повної відповідальності працівника є договір про повну матеріальну відповідальність.

    Стаття 135-1. Письмові договори про повну матеріальну відповідальність

    Письмові договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади або виконують роботи, безпосередньо зв'язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

    перелік https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v4204400-76#Text

    ВИ скоріш за все не входите до переліку даних посад.

    також підставою для відповідальності є факт, якщо майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами; Це скоріш за все теж не ваш випадок.

    Стаття 133. Випадки обмеженої матеріальної відповідальності працівників

    У відповідності з законодавством обмежену матеріальну відповідальність несуть:

    1) працівники - за зіпсуття або знищення через недбалість матеріалів, напівфабрикатів, виробів (продукції), в тому числі при їх виготовленні, - у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку. В такому ж розмірі працівники несуть матеріальну відповідальність за зіпсуття або знищення через недбалість інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших предметів, виданих підприємством, установою, організацією працівникові в користування;

    2) керівники підприємств, установ, організацій та їх заступники, а також керівники структурних підрозділів на підприємствах, в установах, організаціях та їх заступники - у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку, якщо шкоду підприємству, установі, організації заподіяно зайвими грошовими виплатами працівникам, неправильною постановкою обліку і зберігання матеріальних, грошових чи культурних цінностей, невжиттям необхідних заходів до запобігання простоям.

    Це також може вас не стосуватись, в залежності від обставин.

    Працівник нестиме матеріальну відповідальність (за заподіяну шкоду) в разі порушення своїх трудових обов'язків (ст. 130 КЗпП). А отже, якщо до трудових обов'язків працівника включено пункт - збереження майна, то він нестиме за нього матеріальну відповідальність. Крім того, на думку спеціалістів Мінпраці, слова «працівники несуть матеріальну відповідальність» означають, що матеріальна відповідальність може бути покладена на будь-якого працівника, який уклав трудовий договір із підприємством (див. лист Мінпраці від 18.10.2007 р. №255/06/187-07).

    ОТЖЕ, ви маєте проаналізувати, яка ситуація до вас підходить, що прописано у вашому трудовому договорі, хто несе відповідальність, за збереження майна за цим договором, чи були у вас порушення даного договору. Якщо у договорі зазначено, що ви несете відповідальність за збереження майна, то ви несете обмежену матеріальну відповідальність. ОБМЕЖЕНА відповідальність означає, що ви виплатите суму за ноутбук у межах заробітної плати. Наприклад, якщо вартість ноутбука 10 000 грн, а ваша зп 5 000, то з вас можуть стягнути лиш 5000 грн за цей ноутбук шляхом відрахування із зп у розмір 20 %

    Стаття 136. Порядок покриття шкоди, заподіяної працівником

    Покриття шкоди працівниками в розмірі, що не перевищує середнього місячного заробітку, провадиться за розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, керівниками підприємств, установ, організацій та їх заступниками - за розпорядженням вищестоящого в порядку підлеглості органу шляхом відрахування із заробітної плати працівника.

    Розпорядження власника або уповноваженого ним органу, або вищестоящого в порядку підлеглості органу має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди і звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядається в порядку, передбаченому законодавством.

    У решті випадків покриття шкоди провадиться шляхом подання власником або уповноваженим ним органом позову до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду.

    Стягнення з керівників підприємств, установ, організацій та їх заступників матеріальної шкоди в судовому порядку провадиться за позовом вищестоящого в порядку підлеглості органу.

    Стаття 132. Матеріальна відповідальність у межах середнього місячного заробітку

    За шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку

    Якщо роботодавець захоче стягнути з вас кошти за ноутбук за рахунок зарплати поза правовими межами неповної або повної мат. відповідальності, пишіть скаргу в Держ праці, за такі стягнення, недоплати роботодавець несе відповідальність .

    ст. 41 КпАП визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених строків виплати заробітної плати та виплату її не в повному обсязі, у вигляді штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 НМДГ (510 - 1700 грн). А за повторне протягом року порушення, або ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, - від 100 до 300 НМДГ (1700 - 5100 грн).

    корисні посилання

    https://uteka.ua/ua/publication/commerce-12-zarplaty-i-kadry-3-vzyskanie-materialnogo-ushherba-s-rabotnika

    https://online.dtkt.ua/book/e11642d3-7243-469d-95f4-dc432ab031ca/navPoint-9

    https://biz.ligazakon.net/ua/news/192869_vdpovdalnst-za-neviplatu-zarplati-2020

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте!

    Объяснение написать это Ваше право.

    Проводить возмещение похищенного документа Вы не должны.

    Действия работодателя незаконные, Вы имеете право подать жалобу, лучше коллективную жалобу в Государственную инспекцию труда для проведения проверки и принятия мер реагирования к работодателю.

    Нужна полная консультация алгоритм действий обращайтесь через "Звернутися".

    Всего доброго!

    Удачи Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України