Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 17 липня 2020, питання №24506 200₴

Порядок розрахунку за угодами купівлі-продажу нерухомості

Питання щодо вимоги, що фізичні особи при оформленні угоди купівлі-продажу нерухомості повинні проводити розрахунки у безготівковій формі якщо сума угоди перевищує 50000 грн.

1. Чи така вимога є обов'язковою, якщо за порушення цієї вимоги не передбачено ніякого покарання?
2. Які будуть наслідки для продавця та покупця, якщо розрахунок за угодою пройшов у готівковій формі, а сума за угодою перевищує 50000 грн.? В договорі при цьому є такий пункт: "Сторони розрахувалися повністю до підписання та укладення цього договору і підписами підтверджують факт повного розрахунку".
3. Як правильно провести розрахунки в безготівковій формі? Договір обов'язково повинен містити реквізити рахунку продавця? Як перевірити, що вказаний рахунок належить саме продавцеві? Рахунок має бути тільки поточним, або картковий теж підходить? В який момент робиться перерахунок грошей, а коли підписується договір?

Відповіді юристів (14)

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду

    Відповідно до Постанови НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р № 210, встановлено такі граничні суми розрахунків готівкою:

    підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10 000 грн;

    між фізособами і підприємством (підприємцем) протягом одного дня в розмірі 50 000 грн;

    фізосіб між собами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, в розмірі 50 000 грн.

    У листі від 16.08.2013 р № 11-116 / 2874/10064 НБУ роз'яснив, як необхідно проводити розрахунки, якщо сума перевищує граничне обмеження.

    розрахунки понад граничну суму необхідно проводити в безготівковій формі «із застосуванням платіжних інструментів, використовуваних для ініціювання переказів, а також шляхом внесення готівкою для подальшого безготівкового зарахування грошових коштів на поточні рахунки одержувачів коштів». Таким чином, це можуть бути карткові рахунки, або поточні це неважливо.

    Яка передбачена відповідальність за порушення Постанови НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р № 210.

    За подібне порушення передбачено санкції тільки по ст. 163-15 Кодексу України про адміністративну відповідальність. У разі перевищення сум розрахунків готівкою фіз. осіб-підприємців та посадових осіб юр особи можуть притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 100 до 200 НМДГ (від 1700 до 3400 грн). При повторному протягом року порушенні особою, раніше було піддано адміністративному стягненню, - від 500 до 1000 НМДГ (від 8500 до 17000 грн). При цьому слід звернути увагу на те що: вищезгаданий штраф, як бачимо, до фіз. осіб-непідприємців застосувати неможливо. А враховуючи, що обмеження готівки в 50 тис. грн стосується тільки громадян (не СПД), виходить, що на сьогоднішній день відповідальність за порушення саме фіз. особами ліміту розрахунків відсутня.

    Чисто теоретично за дотриманням безготівкових розрахунків повинен стежити нотаріус, але жодної прямої вимоги законодавства щодо контролю нотаріусами порядку розрахунків між сторонами договору до сих пір немає.

    На практиці дуже часто розрахунки між фіз.. особами при укладені договору купівлі- продажу нерухомого майна провадяться без дотримання Постанови НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р № 210 і відповідальності за це не несе ні нотаріус, ні самі фіз. особи.

    Бондарь Владимир Борисович
    Бондарь Владимир Борисович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 27 років досвіду

    Доброго дня, Костянтине!

    Порядок проведення розрахунків

    Частиною 1 статті 1087 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) встановлено, що розрахунки за участю фізичних осіб, не пов’язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або в безготівковій формі за допомогою розрахункових документів у електронному або паперовому вигляді.При здійсненні безготівкових розрахунків допускаються розрахунки із застосуванням платіжних доручень, акредитивів, розрахункових чеків (чеків), розрахунки за інкасо, а також інші розрахунки, передбачені законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту.Сторони у договорі мають право обрати будь-який вид безготівкових розрахунків на свій розсуд.Безготівкові розрахунки провадяться через банки, інші фінансові установи, в яких відкрито відповідні рахунки, якщо інше не випливає із закону та не обумовлено видом безготівкових розрахунків.Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що граничні суми розрахунків готівкою для фізичних осіб встановлюються Національним банком України.29 грудня 2019 року прийнята постанова Правління Національного банку України № 148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (далі – Постанова № 148).

    Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні

    Постановою № 148 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Положення).Пунктом 1 Положення передбачено, що воно розроблено відповідно до Закону України «Про Національний банк України» і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності, фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, фізичними особами.Пунктом 7 Положення встановлено, що фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 5000 (п’ятдесяти тисяч) гривень включно.Платежі на суму, яка перевищує 5000 гривень, здійснюються шляхом:

    • переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок;
    • унесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

    Згідно зі статтею 85 Закону України «Про нотаріат», нотаріус у передбачених законодавством України випадках приймає від боржника в депозит грошові суми і цінні папери для передачі їх кредитору.Можливість прийняття грошових коштів у депозит нотаріуса щодо виконання зобов’язання за цивільно-правовими договорами передбачена ЦК України.Так, згідно зі статтею 537 ЦК України боржник має право виконати свій обов’язок шляхом внесення належних з нього кредиторові грошей або цінних паперів у депозит нотаріуса, нотаріальної контори в разі:

    • відсутності кредитора або уповноваженої ним особи у місці виконання зобов’язання;
    • ухилення кредитора або уповноваженої ним особи від прийняття виконання або в разі іншого прострочення з їхнього боку;
    • відсутності представника недієздатного кредитора.

    Вказаний перелік є вичерпним.

    Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу

    Дія Положення поширюється на всі договори купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.

    Згідно статті 657 ЦК України укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна.

    Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна провадиться за місцезнаходженням цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін договору.

    При посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна нотаріус обов’язково:

    • встановлює особи сторін по договору, перевіряє їх дієздатність та правоздатність, з’ясовує дійсність намірів сторін договору;
    • перевіряє законність наданих для посвідчення договору купівлі-продажу документів;
    • перевіряє відсутність податкових застав, арештів, заборон та будь-яких інших обтяжень щодо сторін та відчужуваного нерухомого майна.

    Нотаріусом, який посвідчив договір купівлі-продажу, реєструється перехід права власності від продавця на покупця в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

    Договір може підлягати нотаріальному посвідченню як в силу імперативної законодавчої норми, так і за домовленістю сторін. Не має значення також предмет договору купівлі-продажу, а отже, дія Постанови № 148 поширюється як на договори купівлі-продажу нерухомого майна, так і на договори купівлі-продажу іншого майна (майнових прав), відмінних від нерухомості.

    Договір купівлі-продажу є підставою для проведення розрахунків між сторонами. Згідно з частиною третьою статті 640 ЦК України, договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

    Як наголошує Нотаріальна палата України: після нотаріального посвідчення договору функція нотаріуса щодо вчинення нотаріальної дії є виконаною. Діючим законодавством на нотаріусів не покладено обов’язку щодо здійснення ними перевірки дотримання сторонами договорів купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, обмежень розрахунків готівкою в межах граничної суми.

    Враховуючи те, що відповідно до статті 5 ЗУ «Про нотаріат» нотаріус зобов’язаний сприяти громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз’яснювати права і обов’язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду, вбачається доцільним нотаріусам при нотаріальному посвідченні договорів купівлі-продажу доводити до відома сторін правочину зміст зазначених вище норм Положення.

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D1%80%D0%B0%D1%85%D1%83%D0%BD%D0%BA%D0%B8_%D1%84%D1%96%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BE%D1%81%D1%96%D0%B1_%D0%BC%D1%96%D0%B6_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%8E_%D0%B7%D0%B0_%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8_%D0%BA%D1%83%D0%BF%D1%96%D0%B2%D0%BB%D1%96-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D1%83,_%D1%8F%D0%BA%D1%96_%D0%BF%D1%96%D0%B4%D0%BB%D1%8F%D0%B3%D0%B0%D1%8E%D1%82%D1%8C_%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%80%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%83_%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8E

    Хандрыга Татьяна Вадимовна
    Хандрыга Татьяна Вадимовна 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 8 років досвіду

    Доброго дня!

    1. За порушення такої вимоги, дійсно відсутня відповідальність для фіз. осіб. Однак, Нац Банк зазначає, що: «Якщо сума договору купівлі-продажу, що укладається між фізичними особами, перевищує 50 000 грн, то нотаріус має здійснювати посвідчення такого договору після того, як переконається, що сторонами дотримано вимогу про проведення розрахунків у безготівковій формі».

    Отже, можуть виникнути проблеми саме з нотаріусом. Він не посвідчить договір, поки не будуть виконанні ці вимоги.

    2. Наслідків не передбачено, однак, знову ж таки повертаємося до нотаріуса. Якщо він на це погодиться, і сторони не будуть в подальшому мати жодних претензій одна до одної, то ніяких наслідків не буде.

    3. Тільки поточний. В реквізитах рахунку вказується ПІБ отримувача. Момент переказу може бути зазначений в договорі.

    • Костянтин Клієнт 4 роки тому

      Якщо сума договору купівлі-продажу, що укладається між фізичними особами, перевищує 50 000 грн, то нотаріус має здійснювати посвідчення такого договору після того, як переконається, що сторонами дотримано вимогу про проведення розрахунків у безготівковій формі

      Де саме зафіксована ця норма, щодо обв'язку нотаріуса перевіряти дотримання розрахункців у безготівковій формі?

      Бо я знайшов наступне:

      "Закон України "Про нотаріат" та Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 р., який регулює роботу нотаріусів України, не містять положень, які зобов"язували б нотаріусів при посвідченні договорів купівлі-продажу нерухомого майна витребовувати у сторін договору документи, підтверджуючі безготівковість розрахунку."

      • Беликов Олег  Александрович
        Беликов Олег Александрович 4 роки тому

        Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

        Де саме зафіксована ця норма, щодо обв'язку нотаріуса перевіряти дотримання розрахункців у безготівковій формі?

        Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-13#Text
      • Адвокат  Євген Олександрович
        Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

        Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

        Костянтин!

        Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України,

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12#Text

        "Глава 7. Витребування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії

        1. Відповідно до статті 46 Закону нотаріус має право витребувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій. Такі відомості та (або) документи повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця.

        2. Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.

        3. Документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов'язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса. ...

        6. Документи, що підтверджують сплату в передбачених законом випадках, податку з доходів громадян та інших обов’язкових платежів, повертаються з відповідною відміткою про вчинену нотаріальну дію особам, які здійснили таку оплату або уповноваженим представникам цих осіб. Копія (фотокопія) платіжного документа долучається до примірника документа, що залишається у справах нотаріуса".

        При цьому, Постанова НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р № 210, витратила свою чинність:

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-13#Text

        У разі наявності запитань звертайтеся!

        Всього доброго!

        Успіхів Вам!

    Беликов Олег  Александрович
    Беликов Олег Александрович 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

    Добрый день. На сегодняшний день это обязательная норма, подлежащая исполнению. Если ее не придерживаться, то нотариус не имеет права оформить договор купли-продажи. В соответствии с Постановлением НБУ нотариус обязан убедиться, что сделка проводится безналичным путем. В проивном случае вы не сможете оформить договор купли-продажи.

    • Костянтин Клієнт 4 роки тому

      Як тоді ви прокоментуєте інформаційний лист нотаріальної палати України: http://npu.in.ua/novini/informatsiyniy_list_2538#

      • Беликов Олег  Александрович
        Беликов Олег Александрович 4 роки тому

        Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

        Як тоді ви прокоментуєте інформаційний лист нотаріальної палати України:

        Это внутренний документ, руководство к действию нотариусов, он не противоречит Постановлению правления НБУ. В новой редакции также речь идет об этом - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0148500-17#Te...

      • Адвокат  Євген Олександрович
        Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

        Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

        Костянтин!

        Все відповідає вимогам закону.

        З даного інформаційного листа видно те, що:

        "Постановою № 148 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Положення).

        Пунктом 7 Положення встановлено, що фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 000 (п'ятдесяти тисяч) гривень уключно.

        Не має значення також предмет договору купівлі-продажу, а отже, дія Постанови № 148 поширюється як на договори купівлі-продажу нерухомого майна, так і на договори купівлі-продажу іншого майна (майнових прав), відмінних від нерухомості.

        Договір купівлі-продажу є підставою для проведення розрахунків між сторонами.

        Згідно з частиною третьою статті 640 ЦК України, договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення. Після нотаріального посвідчення договору функція нотаріуса щодо вчинення нотаріальної дії є виконаною.

        Діючим законодавством на нотаріусів не покладено обов’язку щодо здійснення ними перевірки дотримання сторонами договорів купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, обмежень розрахунків готівкою в межах граничної суми".

        А гранична сума розрахунку готівкою 50 000 грн..

    Адвокат  Євген Олександрович
    100%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день!

    1. Запитання:

    1. "Що фізичні особи при оформленні угоди купівлі-продажу нерухомості повинні проводити розрахунки у безготівковій формі якщо сума угоди перевищує 5000 грн.

    Чи така вимога є обов'язковою, якщо за порушення цієї вимоги не передбачено ніякого покарання"?

    1. Відповідь:

    Така вимога, передбачена законодавством.

    Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджено постановою Національного банку України від 29.12.2017 № 148:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0148500-17#n1...

    "7. Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою:

    ...

    2) між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 000 (п'ятдесяти тисяч) гривень уключно.

    Платежі на суму, яка перевищує 50 000 гривень, здійснюються шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

    10. Розрахунки суб'єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських установ для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими".

    Так, статтею 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), в тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою. Слід зазначити, що до адміністративної відповідальності можуть бути притягнуті як фізичні особи-підприємці, так і посадові особи підприємства (керівник і головний бухгалтер).

    При цьому, згадана стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення, не передбачає притягнення до адміністративної відповідальності фізичних осіб за порушення порядку проведення готівкових операцій. Іншими словами, фізична особа не є суб'єктом правопорушення і не може бути притягнута до відповідальності.

    2. Запитання:

    "2. Які будуть наслідки для продавця та покупця, якщо розрахунок за угодою пройшов у готівковій формі, а сума за угодою перевищує 5000 грн.? В договорі при цьому є такий пункт: "Сторони розрахувалися повністю до підписання та укладення цього договору і підписами підтверджують факт повного розрахунку".

    2. Відповідь:

    Дія Положення поширюється на всі договори купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.

    Згідно статті 657 ЦК України укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню договір купівлі-продажу житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна.

    Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна провадиться за місцезнаходженням цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін договору.

    Не має значення також предмет договору купівлі-продажу, а отже, дія Постанови № 148 поширюється як на всі договори купівлі-продажу нерухомого майна.

    Відповідальності за такі дії не буде, але всеж таки вказаний договір купівлі-продажу нерухомості, може бути оспорено.

    3. Запитання:

    "3. Як правильно провести розрахунки в безготівковій формі? Договір обов'язково повинен містити реквізити рахунку продавця? Як перевірити, що вказаний рахунок належить саме продавцеві? Рахунок має бути тільки поточним, або картковий теж підходить? В який момент робиться перерахунок грошей, а коли підписується договір"?

    3. Відповідь:

    Так, договір купівлі-продажу є підставою для проведення розрахунків між сторонами.

    Згідно з частиною третьою статті 640 ЦК України, договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.

    Питання розрахунку до чи після підписання договору купівлі-продажу нерухомості, вирішується сторонами між собою.

    Для покупця, краще домовитися покупцю з продавцем так, щоб розрахунок був проведений в безготівковій формі, після підписання договору купівлі-продажу нерухомості.

    При цьому, у договорі купівлі-продажу нерухомості можна зазначити процедуру проведення розрахунку у безготівковій формі, з застереженням підстав у разі невиконання умов договору та непроведення розрахунку покупця з продавцем.

    Краще щоб договір купівлі-продажу нерухомості, містив реквізити рахунку продавця, повинен бути його особистий рахунок.

    Щоб перевірити, що вказаний рахунок належить саме продавцеві, треба щоб продавець надав довідку з банку про те, що такий рахунок належить йому.

    Якщо оплата буде проводитися після підписання договору купівлі-продажу нерухомості, треба так і зазначити у договорі купівлі-продажу нерухомості, а якщо до підписання договору купівлі-продажу нерухомості, то зазначити у договорі купівлі-продажу нерухомості про те, що розрахунок вже проведено, згідно до такої квитанції на такий рахунок.

    При цьому, Постанова НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р № 210, витратила свою чинність:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-13#Text

    Рахунок може бути як поточний, так і картковий.

    У разі наявності запитань звертайтеся!

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Жупинский Николай Андреевич
    Жупинский Николай Андреевич 4 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 26 років досвіду

    Згідно із п. 7 розділу ІІ Положення №148 від 29.12.2017 Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою:

    1) із суб’єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами – у розмірі до 50 000 (п’ятдесяти тисяч) грн уключно.

    Платежі на суму, що перевищує 50 000 грн, проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством України порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів із поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку;

    2) між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 000 (п’ятдесяти тисяч) грн уключно.

    Платежі на суму, яка перевищує 50 000 грн, здійснюються шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю:

    Національний банк України анонсує зниження з 04 січня 2017 року граничної суми розрахунків готівкою за участю фізичних осіб зі 150 тис. грн до 50 тис. грн.

    Відповідні норми містяться у постанові Правління Національного банку України від 25.11.2016 №407 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 червня 2013 року №210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою" (далі – постанова).

    Так постановою передбачено граничну суму розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня в розмірі 50 тис. грн, а також фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 50 тис. грн.

    Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50 тис. грн, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

    Безготівкові розрахунки можуть здійснюватися без будь-яких обмежень і банки зобов’язані забезпечити безготівкові перерахування на вимогу клієнтів у повному обсязі.

    Вам необхідно ці кошти в касі банку перевести на рахунок продавця отримати виписку та подати іі нотаріусу для підтверження, банк сам перевіряє правильність рахунку та особу на яку його відкрито.

    У договорі вкажіть назву банку та реквізити рахунку,а також дату до якоіі необхідно провести платіж.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Ковальчук Владимир

    Нотариус не будет заверять договор купли-продажи, заключаемый между физлицами, на сумму свыше 50 тыс. грн, если расчеты будут происходить в наличной форме. Нацбанк обязал нотариусов с сентября контролировать выполнение своих требований по ограничению наличных расчетов на сумму свыше 50 тыс гривен по договорам купли-продажи между физическими лицами. Об этом говорится в письме-разъяснении Нацбанка о проведении расчетов в безналичной форме по договорам купли-продажи,Согласно сообщению, если сумма договора купли-продажи, который заключается между физическими лицами, превышает 50 тыс гривен, то нотариус должен осуществлять заверение такого соглашения только после того, как убедится, что стороны выполнили требование о проведении расчетов в безналичной форме. Нацбанк также разъяснил, какие документы должны предоставлять граждане нотариусам в зависимости от формы расчета. В письме сообщается, что физические лица имеют право осуществлять расчеты по договору купли-продажи на сумму, превышающую 50 тыс гривен, путем перечисления средств с текущего счета покупателя на текущий счет продавца, внесения или перечисления средств на депозитный счет продавца, путем внесения средств на депозит на отдельный текущий счет нотариуса, применения аккредитивной формы расчета, путем внесения наличных на текущий счет продавца.Во время заключения сделки продавец получает от покупателя сумму в долларах или евро, а нотариусу тут же передаются документы из банка о совершении безналичного платежа в сумме, согласно договору купли-продажи. Причем, в договоре сумма зафиксирована в гривне – расчеты в иностранной валюте между физлицами, как уже сказано, в Украине запрещены.

    Риэлторы говорят, что эта схема работает уже давно – больше года. А все благодаря постановлению НБУ "Об установлении предельной суммы расчетов наличными" № 210, что вступило в силу в сентябре 2013 года. "Если сумма договора купли-продажи, который заключается между физическими лицами, превышает 150 000 грн., нотариус должен осуществлять удостоверение такого договора после того, как убедится, что сторонами соблюдено требование о проведении расчетов в безналичной форме", – говорится в разъяснении НБУ относительно указанного постановления.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України