Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 24 серпня 2020, питання №27211 100₴

Отпуск для присмотра за беременной супругой

Здравствуйте.

Иностранец официально работает в украинской компании (гражданин Польши). В данный момент его жена находится на крайнем месяце беременности (территориально в Польше) и он хочет побыть с ней до и некоторое время после родов, чтобы помочь, а потом вернуться обратно к работе.

Мы понимаем, что можно по-любовно договориться с работодателем и получить индивидуальные условия. Он этим и занимается сейчас. Но нужен план "Б".

Вопрос:
- какие есть законные механизмы безпроблемного получения отпуска для присмотра за беременной женой? Возможен ли, например короткий декретный отпуск для мужчины? Какие и как при этом нужно оформить документы (учитывая, что он иностранец)? Правда ли, что его можно оформить только после получения свидетельства о рождении ребенка?
- есть ли что-то подобное, как например в Польше - "врачебное засвидетельствование, на основании которого, он может не выходить на работу, так как присматривает за беременной женой".
- какие-то другие способы?

Заранее благодарю за ответ.

Відповіді юристів (8)

    Юрій
    50%
    Юрій 4 роки тому

    Юрист, м. Київ, 7 років досвіду

    Доброго дня.

    На підставі статті 52 Закону про міжнародне приватне право, до трудових відносин застосовується право держави, у якій виконується робота, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

    Відповідаючи на ваше запитання я буду виходити з того, що укр компанія розташована в Україні.

    Будь-який іноземець має таке ж право на відпустку, як і громадянин України (ст. 2 Закону про відпустки).

    Законодавством, що регламентує питання відпусток, відпустка, пов‘язана з вагітністю, віднесена до соціальних відпусток. Суб‘єктом такого виду відпустки виступає жінка-працівник, яка перебуває у стані вагітності.

    Іншими видами соціальних відпусток є: відпустк по догляду за дитиною, у зв‘язку з усиновленням, працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю.

    Отже, трудовим законодавством не передбачена можливість чоловіка піти у відпустку через вагітність жінки.

    Проте, це не означає, що ваш чоловік не має права на таку відпустку.

    Стаття 21 КЗпП визначає, що в трудовому договорі сторони, між іншим, визначають не лише умови праці відповідно до трудового законодавства, а й мають визначати такі умови за домовленістю. Іншими словами, у трудовому договорі можуть міститися положення, що не передбачені трудовим законодавством (відпустка по догляду за вагітною жінкою), але є такими, що за своїм змістом йому не суперечать. В такому випадку цілком можливо піти у відпустку законним шляхом

    • Виктор Клієнт 4 роки тому

      Юрій, дякую!

    Адвокат  Євген Олександрович
    25%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте, Виктор!

    Учитывая наличие карантина в Украине.

    Законом Украины "О внесении изменений к некоторым законодательным актам Украины, направленным на предотвращение возникновения и распространения коронавирусной болезни (COVID - 19)" внесены изменения в ст. 84 КЗоТ Украины, в соответствии с которыми в случае установления Кабинетом Министров Украины карантина срок пребывания в отпуске без сохранения заработной платы на период карантина не включается в общий срок, установленный частью второй настоящей статьи (не больше 15 календарных дней на год).

    Отпуск без сохранения заработной платы предоставляется работнику на основании письменного заявления. В нем должны быть отмечены:

    1) причина, по которой работник просит предоставить неоплачиваемый отпуск;

    2) дата начала отпуска;

    3) длительность отпуска;

    4) документы с больницы о том, что супруга в положении, с переводом на украинский язык, а подпись лингвиста переводчика удостоверит нотариус.

    После рассмотрения заявления выдается приказ (распоряжение) о предоставлении отпуска за свой счет.

    Такой отпуск не продлевают на количество праздничных и нерабочих дней, которые приходятся на него.

    Отпуск без сохранения заработной платы предоставляют, как правило, в связи с какими-либо событиями в жизни работника. При этом прежде всего необходимо желание работника пойти в такой отпуск.

    В противном случае согласно статье 26 Закона Украины "Об отпусках" :

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%...

    "Стаття 26. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін

    За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

    У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті".

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    • Виктор Клієнт 4 роки тому

      Евгений Александрович, благодарю.

    Савченко Олександр
    25%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Добрий день, Віктор!

    "Декретну відпустку" (відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) Ви дійсно можете оформити лише після народження дитини на підставі свідоцтва про народження.

    У даному випадку наразі Ви можете скористатися своїм правом на:

    1) щорічну основну та додаткову відпустки;

    2) відпустку без збереження заробітної плати.

    Щорічна основна відпустка надається працівникові відповідно до графіка відпусток, який затверджується роботодавцем наприкінці кожного року. Не пізніше ніж за два тижні, до встановленої графіком дати початку відпустки, роботодавець має письмово повідомити про це працівника. Тож заява на щорічну основну відпустку 2020 не потрібна, окрім випадків, коли у працівника є нагальна потреба взяти щорічну основну відпустку (або її частину) в інший строк, ніж передбачено графіком. Останнє слово у такому випадку залишається за роботодавцем. Він може як задовольнити прохання працівника, так і відмовити.

    Якщо Ви ще не використали свою щорічну відпустку і вона не збігається з графіком, то Вам необхідно написати заяву на ім'я роботодавця з проханням перенести Вам відпустку у зв'язку з сімейними обставинами (догляд за вагітною дружиною). Вагітність дружини бажано підтвердити копією будь-якого документа з лікарні.

    Закон України "Про відпустки" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80#n268):

    Стаття 25. Відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов'язковому порядку

    Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку:

    2) чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, - тривалістю до 14 календарних днів;

    10) працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів;

    Стаття 26. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін

    За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

    У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    • Виктор Клієнт 4 роки тому

      Олександре Михайловичу, дякую.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Добрый день!

    По Вашему вопросу сообщаю следующее:

    В соответствии со статьей 179 Кодекса законов о труде Украины на основании медицинского заключения женщинам предоставляется оплачиваемый отпуск в связи с беременностью и родами продолжительностью 70 календарных дней до родов и 56 (в случае рождения двух и более детей и в случае осложнения родов – 70) календарных дней после родов, начиная со дня родов.

    Продолжительность отпуска по беременности и родам исчисляется суммарно и составляет 126 календарных дней (140 календарных дней – в случае рождения двух и более детей и в случае осложнения родов). Она предоставляется женщинам полностью независимо от числа дней, фактически использованных до родов.

    По желанию женщины ей предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста с выплатой за эти периоды пособия согласно законодательству.

    Предприятия, учреждения и организации за счет собственных средств могут предоставлять женщинам частично оплачиваемый отпуск и отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком большей продолжительности.

    Отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет не предоставляется, если ребенок находится на государственном содержании, кроме приемных детей в приемных семьях и детей-воспитанников в детских домах семейного типа.

    В случае если ребенок нуждается в домашнем уходе, женщине в обязательном порядке предоставляется отпуск без сохранения заработной платы продолжительностью, определенной в медицинском заключении, но не более чем до достижения ребенком шестилетнего возраста.

    Данные отпуска могут быть использованы полностью или по частям также отцом ребенка, бабушкой, дедом или другими родственниками, которые фактически ухаживают за ребенком.

    По желанию женщины в период нахождения ее в отпуске по уходу за ребенком она может работать на условиях неполного рабочего времени или на дому.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 25 років досвіду

    Здравствуйте. По сути вопроса, если работник использовал ежегодный отпуск, то в таком случае остается только вариант "за свой счет".

    (Стаття 25. Відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов'язковому порядку

    Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку:

    2) чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, - тривалістю до 14 календарних днів;

    10) працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів; )

    или

    (Стаття 26. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін

    За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.)

    Если есть вопросы - обращайтесь.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України