Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 01 вересня 2020, питання №27777

Увольнение по статье

Добрый день. Подскажите, пожалуйста, могут ли уволить сотрудника 'по статье" если он пришёл на работу в трезвом состоянии, а выпивал в обед на работе?

Відповіді юристів (1)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня!

    Відповідно до статті 66 КЗпП України працівники використовують час перерви на свій розсуд. На цей час вони можуть відлучатися з місця роботи!

    Якшо працівник випивав в обід, то аболютно точно, що стан алкогольного сп'яніння після обідньої перерви збережеться!

    Пункт 7 частини 1 статті 40 КЗпП України передбачає, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним зокрема у випадку появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння.

    Тобто правові підстави для звільнення є.

    Порядок звільнення працівника, який перебуває на роботі в стані сп'яніння

    1.Складаємо акт про встановлення факту перебування працівника на робочому місці у стані сп'яніння, в якому має бути зазначено:

    - дату та час його складання;

    - місце складання із зазначенням адреси, поверху, робочого місця або іншого місця, де було виявлено правопорушника;

    - посади та ПІП осіб, які складають та підписують акт,

    - зовнішні ознаки сп'яніння, наприклад, різкий запах алкоголю, порушення мови та координації, надзвичайна балакучість, поведінка, яка не відповідає обстановці, погрози тощо;

    - про прохання пройти медичний огляд в закладі охорони здоров'я щодо стану сп'яніння (у разі відмови працівника пройти огляд, зазначити це в акті);

    - про прохання до працівника надати письмові пояснення;

    - показання спеціальних технічних засобів (якщо вони застосовувалися);

    - підпис працівника на якого складається акт (у разі його відмови зазначити про це).

    2.Складаємо службову (доповідну) записку про відсторонення працівника від роботи у зв'язку із перебуванням на робочому місті у стані сп'яніння, в якій описуємо обставини, за яких було виявлено працівника в такому стані і пропозиції щодо його відсторонення або звільнення.

    3.Складаємо акт відмови надання письмових пояснень (якщо працівник відмовився їх надати та підписати акт про встановлення факту перебування у стані сп'яніння). Оскільки поява працівника на роботі у нетверезому або іншому подібному стані є фактично порушенням трудової дисципліни, то під час відповідного розслідування згідно зі частиною першою ст. 149 КЗпП до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.

    4.Отримуємо попередню згоду профспілки, членом якої є працівник, на його звільнення (у разі наявності профспілкового органу на підприємстві). Для цього слід провести збори, на яких профспілка повинна надати згоду на розірвання трудового договору з працівником з підстав, передбачених п. 7 ст. 40 КЗпП.

    5.Видаємо наказ (розпорядження) про звільнення на підставі п. 7 ст. 40 КЗпП. Обов'язково потрібно ознайомити працівника з цим наказом (розпорядженням), а у випадку його відмови - комісії скласти відповідний акт.

    6.Вносимо відповідний запис у трудову книжку працівника.

    Роботодавець повинен ужити всіх заходів щодо належного ознайомлення працівника зі всіма документами, які складаються відносно нього щодо встановлення факту перебування у стані сп'яніння. У разі відмови працівника підписати документи, потрібно скласти відповідні акти, а у разі неможливості вручити або ознайомити - надіслати цінним листом з описом на адресу, яка вказана в особовій картці працівника, або на всі відомі адреси.

    У постанові Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі № 640/17224/15-ц роз'яснено, що відповідач (роботодавець) в установленому законом порядку зафіксував факт перебування позивача (працівника) у нетверезому стані на робочому місці, від проходження медичного огляду в обласному наркологічному диспансері працівник відмовився.

    Нетверезий стан працівника або наркотичне чи токсичне сп'яніння можуть бути підтверджені як медичним висновком, так і іншими видами доказів, яким суд має дати відповідну оцінку. Відсутність медичного висновку не свідчить про неналежну фіксацію такого факту. Водночас спростування факту перебування у стані сп'яніння на робочому місці покладається на позивача.

    Виходячи із судової практики, судді при розгляді справ про поновлення на роботі у разі звільненні за грубе порушення, у т. ч. за перебування в стані сп'яніння, не обмежуються перевіркою змісту письмових актів, наданих підприємством, а заслуховують у судових засіданнях свідків-очевидців, зокрема і тих, які підписали акти.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України