Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 11 жовтня 2020, питання №30660 250₴

Как притянуть орендодателя к ответственности за плесень на кроватях?

Здравствуйте, в абсолютно новой сьемной квартире (живу только 2месяца) на двух кроватях образовалась плесень. Владелец говорит что держал их где-то на складе пока не перевез в квартиру. Плесень перекинулась на мои вещи, пол, я похо себя чувствую. Он хочет просто почистить диванчики, а я хочу полную оплату химчисток вещей, замену диванов, бесплатное жилье 1 месяц и 1 месяц соляной комнаты как компенсацию ущербу здоровью. И експертизу что все ок когда почитстится. Я проветривала, плачу за квартир 13500грн(недешево) а он хочеть отмазаться попроще. Как заставить его платить по счетам? Что посоветуете?

Відповіді юристів (8)

    Беликов Олег  Александрович
    20%
    Беликов Олег Александрович 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

    Добрый день, Александра. Все разногласия между арендатором и арендодателем решаются путем переговоров, а если компромисс не достигнут, то в судебном порядке. Если у вас есть договор аренды, который вы официально заключили между собой, то там должны быть прописаны все условия, в том числе и ответственность арендодателя. Если он отказывается решить вопрос мирным путем, то вам следует обратиться в суд с иском, с подтверждением всех обстоятельств дела. В том числе и заключением специалиста или экспертизой. Все расходы ложатся на вас, но вы вправе требовать возмещение судебных расходов, которые п решению суда, могут быть взысканы с арендодателя.

    Адвокат  Євген Олександрович
    20%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте, Александра!

    В таких условиях и учитывая распространение плесени, грибка лучше сменить место проживания на иное жилье.

    В первую очередь необходимо официально обратиться в больницу, где зафиксировать факт заболевания ли хотя бы ухудшения здоровья, с ссылкрй на причину: появление по вине собственника квартиры плесени и грибка+фото, видеофиксация+вызов сотрудников полиции по телефону 102, для официальной фиксации нарушения санитарных норм и правил и последствий в виде ухудшения Вашего здоровья и в виде порчи Ваших вещей.

    Затем рекомендую Вам, провести оценку причинённого ущерба, путём проведения товароведческой экспертизы по всем повреждённым вещам (химчистка скорее всего, не поможет, так как плесень и грибок, могли проникнуть в основу ткани вещей и вещи нужно выбрасывать, приобретая новые аналогичные этим, так как эти вещи, фактически не пригодны к использованию)+чеки на лекарства в связи с лечением и ухудшением состояния здоровья+иное лечение в виде восстановления и стабилизации состояния здоровья (санаторий и т.п.) +моральный ущерб (заключение психологической экспертизы)+оплаченные наперёд за проживание денежные средства.

    При этом, с учётом условий договора аренды, Вы имеете право подать:

    1) претензию арендодателю, с требованием выплаты материального и морального ущербов, с приложением копий всех документов;

    2) если не будет результата, то имеете право подать иск в суд о возмещении материального и морального ущербов, в порядке Гражданского процессуального кодекса Украины и Гражданского кодекса Украины.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    16%

    Добрий день, Олександро!

    Мабуть, Ви укладали договір оренди! Саме у ньому мають бути прописані шляхи вирішення спорів, які виникають!

    Раджу почати саме з цього!

    Якщо договору немає - раджу скласти письмову претензію орендодавцю, із Вашими вимогами! Головне тільки, щоби погіршення здоров'я, візити до лікаря тощо повинні бути документально оформлені!

    Якщо на претензію не буде реакції, Ви маєте право звернутись до суду у встановленому цивільним законодавством порядку!

    Успіхів!

    Малиновский Влад
    20%
    Малиновский Влад 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Здравствуйте, Александра.

    Боюсь что ваши пожелания будет сложно реализовать.

    Ущерб согласно Гражданского кодекса - это затраты, которые сторона понесла или будет вынуждена понести в связи с нарушением ее прав.

    Ни месяц бесплатного проживания, ни полная химчистка вещей, ни месяц солевой комнаты не охватываются подобным определением ущерба.

    Экспертизу о пригодности помещения к использованию вы можете провести за свой счет, но даже в случае вывода о невозможности проживания говорить о каких-либо последствиях можно только в случае наличия договора аренды. Поскольку о данном договоре в вашем вопросе ничего не указано - полагаю что такого документа не существует, а следовательно говорить об ответственности арендодателя не приходится.

    Если существующие условия для вас неприемлемы - рекомендовал бы вам съехать с данной квартиры, а аренду новой оформлять договором, в котором четко прописать все виды ответственности арендодателя, включая химчистку вещей арендатора в случае их повреждения плесенью, солевую комнату и прочие.

    Удачи вам.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    Как заставить его платить по счетам? Что посоветуете?

    В судебном порядке доказать Вашу правоту - будет очень проблематично и то что вы хотите по итогу.

    Мне кажется Вам проще найти другую квартиру - если ВЫ ПО - ЛЮБОВНО не договоритесь.

    Савченко Олександр
    12%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Олександро!

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    Стаття 22. Відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди

    1. Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

    2. Збитками є:

    1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

    2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

    3. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

    Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.

    4. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо), якщо інше не встановлено законом.

    Стаття 767. Якість речі, переданої у найм

    1. Наймодавець зобов'язаний передати наймачеві річ у комплекті і у стані, що відповідають умовам договору найму та її призначенню.

    2. Наймодавець зобов'язаний попередити наймача про особливі властивості та недоліки речі, які йому відомі і які можуть бути небезпечними для життя, здоров'я, майна наймача або інших осіб або призвести до пошкодження самої речі під час користування нею.

    3. Наймач зобов'язаний у присутності наймодавця перевірити справність речі. Якщо наймач у момент передання речі в його володіння не переконається у її справності, річ вважається такою, що передана йому в належному стані.

    Стаття 768. Гарантія якості речі, переданої у найм

    1. Наймодавець може гарантувати якість речі протягом всього строку найму.

    2. Якщо у речі, яка була передана наймачеві з гарантією якості, виявляться недоліки, що перешкоджають її використанню відповідно до договору, наймач має право за своїм вибором вимагати:

    1) заміни речі, якщо це можливо;

    2) відповідного зменшення розміру плати за користування річчю;

    3) безоплатного усунення недоліків речі або відшкодування витрат на їх усунення;

    4) розірвання договору і відшкодування збитків, які були йому завдані.

    Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду

    1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

    2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

    Стаття 1192. Способи відшкодування шкоди, завданої майну потерпілого

    1. Якщо інше не встановлено законом, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

    Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

    Враховуючи зазначене, необхідно знати чи укладали Ви з орендодавцем договір оренди (найму). Так як саме в договорі визначаються всі домовленості сторін, в тому числі підстави та міра відповідальності. Крім того, важливою частиною договору є Акт прийому-передачі квартири та речей в ньому. Підписуючи такий акт, орендар (наймач) фактично підтверджує відсутність недоліків цих речей, які можуть бути небезпечними для життя, здоров'я та майна наймача. Хоча, скоріш за все у вашому випадку на момент вселення в квартиру цієї плісняви не було взагалі, а тому Ви ніяк не могли її виявити. Однак, це також може означати, що про неї не знав і сам орендодавець (власник квартири). Хоча звичайно від відповідальності це його не звільняє.

    При цьому, я так розумію, що власник квартири визнає, що саме з його вини з'явилася пліснява.

    Отже, чи можливо його притягнути до бажаної міри відповідальності (особливо без письмового договору):

    1. Оплата хімчистки речей - так, Ви маєте право це вимагати навіть при відсутності договору відповідно до ст. 22, 768, 1166 та 1192 Цивільного кодексу України. Однак, лише тих речей, які були пошкоджені пліснявою. При цьому необхідно також мати документальне підтвердження витрат (банківська виписка, чеки тощо).

    2. Замену диванов - так, Ви маєте право це вимагати навіть при відсутності договору відповідно до ст. 768 Цивільного кодексу України.

    3. Бесплатное жилье 1 месяц - лише, якщо наявний письмовий договір найму, в якому встановлена дана міра відповідальності.

    4. 1 месяц соляной комнаты как компенсацию ущербу здоровью - лише якщо це передбачено умовами договору найму.

    Якщо ж договір відсутній, а вашому здоров'я була завдана шкода, Ви зверталися з цього приводу до лікарні (є записи в медичній документації) та понесли витрати на лікування, то можна вимагати відшкодування цих витрат у разі їх документального підтвердження (наявності чеків тощо).

    5. И експертизу что все ок когда почитстится - лише якщо це передбачено умовами договору найму.

    Отже, Вам необхідно заявити свої вимоги орендодавцю (краще в письмовій формі, направивши претензію на його поштову та електронну адресу).

    При цьому відсутність договору найму може означати несплату власником квартири податків. ВІдповідно, Ви можете попередити наймодавця, що в разі незадоволення ваших вимог, подасте на нього скаргу до податкової.

    Якщо ж у досудовому порядку захисти свої права Вам не вдасться, тоді єдиний варіант - подача позову до суду.

    Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.

    Всього доброго!

    Здоров'я Вам!

    Гончаренко Константин
    12%
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Вам необхідно сформувати та напрвити досудову вимогу про порушення умов договору оренди та відшкодування завданих збитків з обгрунтуванням причин у порядку ст. 530 ЦК Украіни ,рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення у тексті зазначити ,що в разі не надання відповіді у 30-ти денний термін ви залишаете за собою право позову до суду про стягнення моральноіі шкоди та збитків ,до вимоги додати: копію договору ,розписок,квитанціі з банку ,розрахунок збитків у вигляді акту оцінки майна та завданоіі шкоди на папері та сум пені, довідки про пройдене лікування Відправити поштою документи орендодавцю . Збережіть квитанцію про відправку вимоги з доказами. Через 30-ть днів подаєте позов до суду з доказами ,копію вимоги з додатками та квитанцію про відправку.

    Чекаєте повідомлення суду про відкриття провадження.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):

    "Стаття 652. Зміна або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин

    1. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

    Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

    2. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

    1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

    2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

    3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

    4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

    3. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.";

    "Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду

    1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

    2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. (в этой части, в отличие от уголовного судопроизводства (презумция невиновности), в гражданском действует презумция виновности - ответчик виновен, если не опровергнет доводов истца - прим. авт.)

    3. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом...

    Стаття 1167. Підстави відповідальності за завдану моральну шкоду

    1. Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини,...

    Стаття 1168. Відшкодування моральної шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи

    1. Моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів...

    Стаття 1195. Відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я

    1. Фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо...

    4. Договором або законом може бути збільшений обсяг і розмір відшкодування шкоди, завданої потерпілому каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.";

    "Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом...

    2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:...

    8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

    9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;...

    Стаття 22. Відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди

    1. Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

    2. Збитками є:

    1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);...

    Стаття 23. Відшкодування моральної шкоди

    1. Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

    2. Моральна шкода полягає:

    1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;...

    3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;..";

    "Стаття 600. Припинення зобов'язання переданням відступного

    1. Зобов'язання припиняється за згодою сторін внаслідок передання боржником кредиторові відступного (грошей, іншого майна тощо). Розмір, строки й порядок передання відступного встановлюються сторонами.".

    Закон Украины "Про захист прав споживачів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/1023-12):

    "Цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів...

    Стаття 22. Судовий захист прав споживачів

    1. Захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.

    2. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

    3. Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.".

    Закон Украины "Про судовий збір" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17)"

    "Стаття 5. Пільги щодо сплати судового збору

    1. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:...

    2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я,...".

    Направьте арендодателю заявление претензию (заказным письмом с уведомлением о вручении, через нотариуса, в электронном виде - приведены способы, которые могуть быть применены. в т.ч. комбинировано) о рассторжении договора аренды (найма) квартиры в свяжи с существенным изменением обстоятельств (состоянием квартиры), возмещении имущественного вреда, вреда причиненного здоровью, морального вреда. Изложите основания и Ваше право обратиться в суд со освобождением от уплаты судебного сбора, который будет возложен к оплате на ответчика. С целью компромисса возможно рассмотреть и применить условие выплаты ответчиком отступного.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України