Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 28 серпня 2019, питання №3612

Чи мають діти право на частину будинку?

Доброго дня!З чоловіком розлучені,проживаємо в різних областях,від шлюбу маємо 4 спільних дітей (неповнолітні).Чотири місяці тому помер батько чоловіка (свекор),який був власником будинку.Чи можу я подати до суду заяву,щоб відсудити на дітей частину будинку і які є шанси...?

Відповіді юристів (3)

    Ковальчук Владимир

    Дети ваши это внуки для свекра .Они наследники второй очереди .Ваш муж бывший является наследником первой очереди .Ваши дети не могут претендовать на наследство если нет завещания.

    Губарєва Марія  Олександрівна
    Губарєва Марія Олександрівна 5 років тому

    Адвокат, м. Горішні Плавні, 15 років досвіду

    Доброго дня, Ольго!

    Коло вашого питання підпадає під правове регулювання спадкових відносин.

    В першу чергу, необхідно звернутися до Цивільного Кодексу України де у ст. 1261 зазначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

    У ч. 1 ст. 1333 Цивільного Кодексу України передбачено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

    Для того, щою встановити коло осіб, які будуть мати право отримати спадщину від батька чоловіка, необхідно звернутися до ч.1.ч.2 ст. 1258 Цивільного Кодексу України, в якій прописано, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

    Отже, далі дивимось черги спадкоємців за законом, які наведені 1261-1265 Цивільного Кодексу України :

    У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Онуки спадковавця відносяться до 5 черги спадкування, а отже можуть отримати спадщину лише за відсутності спадкоємців 1,2,3 та 4 черги.

    Це регулюється ч. 1 ст. 1265 Цивільного Кодексу України де зазначено, що у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

    Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

    Таким чином, у п’яту чергу спадкоємців за законом можна віднести наступних родичів спадкодавця: онуки (другий ступінь споріднення); правнуки, прабаба, прадід, племінники (третій ступінь споріднення); двоюрідні брати та сестри, двоюрідні онуки; двоюрідні діди та бабки, двоюрідні брати та сестри (четвертий ступінь споріднення); двоюрідні правнуки, двоюрідні прадіди та прабабки, двоюрідні племінники, двоюрідні дядьки та тітки, троюрідні брати та сестри (п’ятий ступінь споріднення); троюрідні правнуки, троюрідні прадіди та прабабки, троюрідні племінники, троюрідні дядьки та тітки, чотириюрідні брати та сестри (шостий ступінь споріднення).

    А отже, право на спадщину за законом від батька вашого чоловіка отримють його діти, а отже ваш чоловік.

    Відповідно до цього, у вас не має підстав для звернення до суду з такою вимогою.

    Верховний суд у своїй постнові від 19.06.2019 у справі № 729/1402/15-ц) більш детально описує черговість на прийняття спадщини.

    Суд касаційної інстанції нагадав, що в основі спадкування за законом знаходиться принципі черговості, який полягає у встановленні пріоритету прав одних спадкоємців за законом перед іншими. Кожна черга - це визначене коло осіб, з урахуванням ступеня їх близькості спадкодавцеві, яке встановлене законом на підставі припущення про те, що спадкодавець залишив би своє майно найближчим родичам, членам сім`ї, утриманцям і (або) іншим родичам до шостого ступеня споріднення

    Верховний Суд роз’яснив, що системне тлумачення положень статей 1258, 1259 Цивільного кодексу України та інших положень книги 6 ЦК України дозволяє стверджувати про необхідність розмежовувати такі правові конструкції як «одержання права на спадкування наступною чергою» (частина друга статті 1258 ЦК України) та «зміну суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом». «Одержання права на спадкування наступною чергою» (частина друга статті 1258 ЦК України) стосується другої - п`ятої черг і пов`язується із такими негативними юридичними фактами як: відсутність спадкоємців попередньої черги; усунення спадкоємців попередньої черги від права на спадкування; неприйняття спадкоємцями попередньої черги спадщини; відмова від прийняття спадщини.

    На «зміну суб`єктного склад осіб, які набувають право на спадкування за законом» в межах певної черги впливають так юридичні факти як: зміна черговості на підставі договору або рішення суду (стаття 1259 ЦК України); застосування правил про право представлення (стаття 1266 ЦК України); відмова спадкоємця від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за законом (частина друга статті 1274 ЦК України); спадкова трансмісія (стаття 1276 ЦК України); збереження правового зв`язку при усиновленні (частина третя статті 1260 ЦК України). Зміна суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом стосується першої - п`ятої черги.

    Колегія суддів зазначила, що аналіз статті 1266 ЦК України свідчить, що спадкуванням за правом представлення - це такий порядок набуття права на спадкування за законом при якому спадкоємці п`ятої черги включаються до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця внаслідок того, що він помер до відкриття спадщини.

    По своїй суті спадкування за правом представлення - це специфічний порядок набуття права на спадкування за законом, і він не є окремою підставою або видом спадкування. У такому разі суб`єктами спадкування за правом представлення будуть певні спадкоємців за законом. Спадкування за правом представлення надає можливість спадкоємцям п`ятої черги за законом переміститися у вищу чергу (першу, другу або третю чергу).

    А відповідно до статті 1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців (постанова від 19.06.2019 у справі № 729/1402/15-ц).

    Висновок: У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Онуки спадковавця відносяться до 5 черги спадкування, а отже можуть отримати спадщину лише за відсутності спадкоємців 1,2,3 та 4 черги.

    А отже, право на спадщину за законом від батька вашого чоловіка отримють його діти, а отже ваш чоловік.

    Лише у випадках відсутності спадкоємців попередньої черги; усунення спадкоємців попередньої черги від права на спадкування; неприйняття спадкоємцями попередньої черги спадщини; відмова від прийняття спадщини - ваші діти зможуть отримати таку спадщину.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    нет

    но они могут быть наследниками только в случаи если наследники первой и второй очереди откажутся от наследства


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України