Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Фінансове право, 01 лютого 2021, питання №37349 150₴

Перевод из за границы

Добрый день. Подскажи пожалуйста по поводу перевода.
Знакомый попросил чтобы на меня сделали переводы из за границы. Общая сумма выходит 15 000$. Перевод будут делать 3мя платежами в течение недели. Отправитель физ лицо, получатель тоже физ лицо. Отметка перевода как материальная помощь. Отправляли western union и money gram.
Что больше всего меня интересует так это последствия этих переводов. Будут ли вопросы с налоговой или ещё с каких либо структур.

Відповіді юристів (9)

    Малик Олександр Володимирович
    20%
    Малик Олександр Володимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Вінниця, 9 років досвіду

    Згідно з п.п. 163.1.3 ПКУ об’єктом оподаткування фізичної особи — резидента є у тому числі й іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані із джерел за межами України. Оподаткування таких доходів регулюється п. 170.11 ПКУ. Іноземні доходи включаються до складу річного оподатковуваного доходу та відповідно до пп. 167.1 ПКУ обкладаються ПДФО за ставкою 18%. Винятком є дивіденди з іноземним джерелом походження, оподатковувані за ставкою 5 % відповідно до п. 167.2 ПКУ. Згідно з п.п. 170.11.2 ПКУ в разі отримання іноземних доходів при поданні річної декларації платник податків може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, якщо між країною, у якій виплачується дохід, та Україною укладено договір (конвенцію) про уникнення подвійного оподаткування.

    Карпенко Андрей Владимирович
    30%
    Карпенко Андрей Владимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Добрый день!

    Пунктом 162.1 НКУ установлено, что плательщиками налога на доходы физических лиц (далее — НДФЛ) являются физические лица — резиденты, получающие доходы как из источника их происхождения в Украине, так и иностранные доходы.

    Под иностранным доходом для целей налогообложения следует понимать доход, полученный от источников за пределами Украины, т. е. любой доход, полученный резидентами, в том числе от любых видов их деятельности за пределами таможенной территории Украины, включая (п.п. 14.1.55 НКУ):

    — подарки (Это Ваш случай. Неважно, что будет написано материальная помощь).

    Переводы, полученные из-за границы от родственников или других физических лиц, подлежат налогообложению.

    Налогообложение:

    Средства, имущество, имущественные или неимущественные права, стоимость работ, услуг, подаренные плательщику налога, облагаются налогом по правилам для налогообложения наследства (п.174.6 НКУ) - в Вашем случае это 18%.

    УДАЧИ!

    Савченко Олександр
    30%
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Доброго дня, Олександре!

    Згідно з Податковим кодексом України кошти, перераховані з-за меж України на поточні або карткові рахунки громадян, вважаються іноземними доходами, і при їх отриманні громадянин повинен подати річну декларацію, у якій указати отриману суму та, відповідно, сплатити з неї податок на доходи фізичних осіб.

    Чи завжди грошові перекази з-за кордону є іноземними доходами та які існують види іноземних доходів, розберемося далі.

    Пунктом 162.1 ПКУ встановлено, що платниками податку на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) є фізичні особи — резиденти, які отримують доходи як із джерела їх походження в Україні, так й іноземні доходи.

    Під іноземним доходом для цілей оподаткування слід розуміти дохід, отриманий від джерел за межами України, тобто будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, уключаючи (п.п. 14.1.55 ПКУ):

    • проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів;
    • спадщину;
    • подарунки;
    • виграші;
    • призи;
    • доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами;
    • доходи від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України;
    • доходи від продажу майна, розташованого за межами України;
    • дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо;
    • інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, не підконтрольних митним органам.

    Порядок оподаткування:

    Згідно з п.п. 163.1.3 ПКУ об’єктом оподаткування фізичної особи — резидента є у тому числі й іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані із джерел за межами України. Оподаткування таких доходів регулюється п. 170.11 ПКУ. Іноземні доходи включаються до складу річного оподатковуваного доходу та відповідно до пп. 167.1 ПКУ обкладаються ПДФО за ставкою 18%. Винятком є дивіденди з іноземним джерелом походження, оподатковувані за ставкою 5 % відповідно до п. 167.2 ПКУ. Згідно з п.п. 170.11.2 ПКУ в разі отримання іноземних доходів при поданні річної декларації платник податків може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, якщо між країною, у якій виплачується дохід, та Україною укладено договір (конвенцію) про уникнення подвійного оподаткування.

    Перелік країн, з якими Україною укладені міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування (станом на 01.01.2017 р.), наведено в листі ДФС України від 24.01.2017 р. №1414/7/99-99-01-02-02-17.

    Відповідно до п. 13.5 ПКУ для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де було виплачено такий дохід, довідку про суму сплаченого в цій країні податку, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

    Звертаємо увагу: не можна буде зарахувати у зменшення суми річного податкового зобов’язання платника податків:

    • податки на капітал (приріст капіталу);
    • податки на майно;
    • поштові податки;
    • податки на реалізацію (продаж);
    • інші непрямі податки незалежно від того, належать вони до категорії прибуткових податків чи вважаються окремими податками згідно із законодавством іноземних держав.

    При розрахунку суми річного податкового зобов’язання слід мати на увазі, що сума податку з іноземного доходу платника податків — резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податків відповідно до законодавства України (п.п. 170.11.4 ПКУ).

    Окремо зупинимося на ситуації, коли резидент України легально працює за кордоном та перераховує грошові кошти своїм родичам чи іншим особам, щодо яких СКУ не встановлено обов’язок з їх утримання. Виходить, що «гастарбайтер» повинен за підсумками року задекларувати свої іноземні доходи. Якщо працював він офіційно, то з його заробітної плати сплачувався податок за правилами країни отримання доходу. За наявності договору (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування між Україною та країною отримання доходу платник податків може отримати зазначену вище довідку і в такому разі зменшити суму річного податкового зобов’язання. Що ж до фізособи, якій «гастарбайтер» перераховував грошові кошти, то для неї такий дохід буде іноземним. За підсумками року з такого доходу має бути сплачено ПДФО (причому отримувач уже не зможе зменшити річне податкове зобов’язання, оскільки безпосередньо він не сплачував податок за кордоном).

    Порядок декларування іноземних доходів:

    Відповідно до пп. 168.2.1 і 170.11.1 ПКУ, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, то сума такого доходу підлягає включенню до загального річного оподатковуваного доходу платника податків — отримувача, який при цьому зобов’язаний подати річну податкову декларацію.

    Згідно з п. 164.4 ПКУ при нарахуванні (отриманні) доходів у вигляді валюти такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ на момент нарахування (отримання) таких доходів. Строк подання декларації відповідно до п.п. 49.18.4 ПКУдо 1 травня року, наступного за звітним, крім окремих випадків, передбачених розд. IV ПКУ*.

    • У разі відсутності у платника податків підтвердних документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, такий платник зобов’язаний подати до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним (п.п. 170.11.2. ПКУ).
    • Платники податків — резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до органу державної податкової служби податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (п. 179.3 ПКУ).

    За неподання або несвоєчасне подання декларації про доходи п. 120.1 ПКУ передбачено штраф у розмірі 170 грн.

    Крім того, якщо фізична особа у звітному році мала доходи, що підлягають оподаткуванню, та не задекларувала їх у встановленому порядку, і про це стало відомо контролюючим органам, і якщо вони змогли довести факт отримання таких доходів платником податків, то на підставі п. 123.1. ПКУ такі контролюючі органи мають право самостійно визначити суму податкового зобов’язання, що тягне накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 % суми такого зобов’язання.

    Згідно з п. 179.7 ПКУ фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, наступного за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації.

    Якщо платник податків не сплатив суму грошового зобов’язання за декларацією протягом зазначеного строку, відповідно до п. 126.1 ПКУ він притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

    • у разі затримки до 30 календарних днів уключно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
    • у разі затримки більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу.

    Також у разі, якщо фізична особа зобов’язана була задекларувати іноземні доходи та сплатити суму податку за декларацією, але своєчасно не зробила цього, несплату податку, що виникла, може бути кваліфіковано як умисну, і в цьому випадку фізичній особі загрожує кримінальна відповідальність, передбачена ст. 212 Кримінального кодексу України від 05.04.2001 р. № 2341-III.

    Чинне на сьогодні законодавство вимагає від фізичних осіб декларувати доходи із джерелом їх походження за кордоном, а за відсутності їх декларування або несплаті у строк узгодженого в декларації податкового зобов’язання передбачає відповідальність аж до кримінальної.

    Як уже зазначалося, у випадках, коли йдеться про перерахування грошових коштів між членами однієї сім’ї, в особи, яка їх отримує, не виникає дохід у розумінні п.п. 14.1.55 ПКУ, і відповідно декларувати такі перерахування та сплачувати з них податок відповідно до п.п. 17.11.1 ПКУ немає підстав.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Карпенко Андрей Владимирович
    Карпенко Андрей Владимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Продовження попередньої відповіді

    Вам можуть заблокувати рахунок та вимагати пояснення джерела походження коштів.

    Постановою Правління Національного банку від 19 травня 2020 року № 65 затверджено нове Положення про здійснення банками фінансового моніторингу. Постанова набрала чинності 22 травня. Саме на підставі її норм банки збирають інформацію про клієнтів та блокують, за потреби, рахунки. І саме останнє особливо хвилює багатьох.

    Індикатори підозрілості фінансових операцій додаток 20 до Положення № 65 ділить на три групи:

    - що стосуються діяльності чи поведінки клієнта;

    - що стосуються фінансових операцій клієнта;

    - за різними видами продуктів (послуг).

    Підозрілими будуть готівкові операції, в яких обсяг готівкових операцій за рахунком клієнта не відповідає обсягу, що є притаманним виду і масштабам діяльності клієнта. Або ж коли за рахунком клієнта здійснюються регулярні фінансові операції готівкою на великі округлені суми.

    Для відносин кредити/позики небезпечним буде, якщо клієнт не цікавиться істотними умовами кредитування (зокрема процентна ставка, штрафи) або витратами, пов'язаними із поверненням кредиту. Або коли клієнт використовує виданий кредит не у відповідності із затвердженими цілями позики, здійснюючи операції, що є нетиповими для діяльності клієнта. Чи якщо клієнт повертає довгостроковий кредит (зокрема іпотечний) у незвичайно короткий строк після його отримання.

    Та що там казати — банкірів буде насторожувати навіть те, що економічна доцільність отримання позики з їх точки зору не є зрозумілою.

    Гончаренко Константин
    20%
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Вам необхідно буде подати декларацію про майновий стан та доходи до податковоіі згідно п.174.6 НКУ, та сплатити:

    ПДФО-18%

    ВЗ-1,5%

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    ---

    Знакомый попросил чтобы на меня сделали переводы из за границы. Общая сумма выходит 15 000$. Перевод будут делать 3мя платежами в течение недели. Отправитель физ лицо, получатель тоже физ лицо. Отметка перевода как материальная помощь. Отправляли western union и money gram.Что больше всего меня интересует

    Кальницкий Георгий  Валериевич
    Кальницкий Георгий Валериевич 3 роки тому

    Юрист, м. Одеса, 32 роки досвіду

    Добрый день!

    Для начала немного цитат из положений налогового кодекса.

    Согласно п. 162.1 НКУ установлено, что плательщиками налога на доходы физических лиц (далее — НДФЛ) являются физические лица — резиденты, получающие доходы как из источника их происхождения в Украине, так и иностранные доходы.

    Под иностранным доходом для целей налогообложения следует понимать доход, полученный от источников за пределами Украины, т. е. любой доход, полученный резидентами, в том числе от любых видов их деятельности за пределами таможенной территории Украины, включая (п.п. 14.1.55 НКУ):

    — подарки (ваш вариант, независимо от того, что будет указано в цели перевода "материальная помощь").

    Таким образом, согласно п.174.6 НКУ вы должны задекларировать и уплатить 18% от полученной суммы.

    Обязанность задекларировать доходы, полученные в 2021 году, у вас возникнет лишь в 2022 году, в котором вы будете должны подать декларацию в налоговою до 01 мая 2022 года, предварительно уплатив сумму налога.

    Теперь самое интересное. А кто будет знать, что вы получили деньги и может ли налоговая сама узнать об этом?

    На самом деле на сегодня в Украине отсутствует процедура, которая обязывает финансовые учреждения в обязательном порядке информировать налоговую о переводах в пользу физлиц. Поэтому, 99,9%, что налоговая об это никогда не узнает. Я конечно не имею права вам советовать не платить налоги, но, полагаю, вы поняли, что в вашем случае это практически для вас не наказуемо.

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

    Такая материальная помощь поступившая вам из иностранного источника может быть рассмотрена как иностранный доход и по хорошему вы должны включить его в свой годовой доход , подать декларацию и заплатить налог на доход физического лица. Дополнительно могут возникнуть вопросы по части финансового мониторинга "откуда деньги"

    Адвокат Евгений Александрович
    Адвокат Евгений Александрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Добрий день, Олександр!

    Для громадян України суми грошових переказів, одержаних з-за кордону незалежно від способу отримання переказу (зарахування на поточний, у т. ч. картковий, рахунок, готівкою) є доходом, з якого необхідно сплачувати податок на доходи фізичних осіб. Іноземним доходом є сума отриманого міжнародного грошового переказу за будь-якою системою (SWIFT, Western Union, MoneyGram, VISA, MasterCard тощо).

    Сплачувати податок на суму отриманих грошових переказів зобов’язана самостійно фізична особа – одержувач переказу. Банк у разі виплати сум переказів не є податковим агентом, тобто податок із суми виплаченого переказу не стягується, і переказ виплачується в повному обсязі.

    Фізична особа – одержувач переказу – зобов’язана самостійно включити суму іноземних доходів (отриманих міжнародних грошових переказів) у загальний річний оподатковуваний дохід і подати податкову декларацію за результатами звітного податкового року, нарахувати та сплатити податок із таких доходів у бюджет.

    Перерахування здійснюється за курсом НБУ на дату одержання переказу.

    Податковим кодексом України встановлено ставку оподаткування в розмірі 18% на загальний річний оподатковуваний дохід. Також додатково з таких доходів утримується військовий збір у розмірі 1,5%.

    Запроваджено обмеження на зняття готівкової валюти в межах еквівалента 250 000 гривень на добу на одного клієнта за офіційним курсом НБУ:

    з депозитних і поточних або карткових рахунків у валюті на території України;з депозитних і поточних або карткових рахунків за межами України.

    У зв`язку із цим установлено ліміти за всіма картками як на власні, так і на кредитні кошти. (Згідно з Постановою НБУ № 410 от 13.12.2016).

    За поточними неторговельними операціями за дорученням фізичних осіб за межі України здійснюється: - без підтвердних документів з поточного рахунку в іноземній валюті або без його відкриття – на суму, що в еквіваленті не перевищує 15 000 гривень на місяць. Фізичні особи-нерезиденти здійснюють такі перекази на підставі підтвердних документів; - на підставі підтвердних документів винятково з поточного рахунку в іноземній валюті – на суму, що в еквіваленті перевищує 15 000 гривень, але не більше.

    Якщо загальна сума отриманих переказів (або одного переказу) більше еквівалента 150 000 грн на день: на картку, при цьому діють обмеження на зняття готівки з картки.

    Всього доброго!

    Ряба Світлана

    Добрий день!

    Згідно ПК України, розділ 4 ст. 162, де зазначено, що фізичні особи сплачують податки з доходів які отримані як в Україні так і за іноземні доходи. Порядок оподаткування іноземних доходів передбачено ст. 170 ПК України, де визначено, що у разі якщо джерело виплат, будь-яких оподаткованих доходів є іноземними, сума такого доходу включається до загального річного оподаткованого доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18% визначеною ст. 167 ПК України.

    Також іноземні доходи є об'єктом оподпткування військовим збором ( 1,5%) згідно 10 розділу ПК України.

    Тому згідно ст. 168 ПК України, платник податку, що отримує іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподаткованого доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб і військовий збір з таких доходів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України