Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Два месяца назад не известный взял на меня кредит , пару дней назад узнал , взяли 6000 грн , уже там 15000, звонки домой и письмо прислали , плюс 29 января взяли на меня ещё один кредит на сумму 5000 грн, в микрозаймах , на сайте бюро кредитов , за 50 грн через приват банк , я увидел , что кредит на 5000 отсвечивается , а на 15000 нет . Был в полиции мне сказали что если я напишу заявление скорее всего по письму которое мне прислали , ответ будет что я взял кредит и просто не отдаю
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (11)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Іване!
Вам обов'язково потрібно звертатись до правоохоронних органів із заявою про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення стосовно Вас дій, передбачених статтею 190 Кримінального кодексу України. Іншими слова потрібно звернутись до поліції із заявою про вчинення стосовно Вас шахрайства. Це обов'язкова умова.
Потім потрібно звертатись до тих фінансових установ, де особа взяла кредит на Вас, і з'ясовувати на яких підставах на Ваше ім'я було надано кредит, якщо відомі дані особи, хто це зробив і так далі.
Раджу звернутись до кібер поліції онлайн за посиланням: https://ticket.cyberpolice.gov.ua/
Ще одним із варіантів може бути подання до суду про оскарження договорів, за якими на Ваше ім'я було взято кредитні кошти.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Іване!
Банки, мікрофінансові організації (МФО) завжди перевіряють особу позичальника. Коли кредит оформляють в офісі, клієнтів просять пред'явити паспорт, звіряють фотографію і особистий підпис. Але якщо ви втратили паспорт або його у вас вкрали, злодії могли підмінити фото або замаскуватися під вас, а підпис підробити.
Увага! Як тільки виявите зникнення паспорта, відразу ж вирушайте в найближче відділення поліції. Пишіть заяву про пропажу і обов'язково візьміть довідку про втрату паспорта з вказівкою дати. У разі шахрайства з паспортом ця довідка стане вашим головним доказом, що кредит або позика брали не ви (більш детально ось тут).
При оформленні невеликих онлайн-позик (до 3 тис. грн.) МФО можуть проводити спрощену ідентифікацію. Зазвичай вони просять клієнтів прислати ці паспорти або його скан-копію, а також фотографію з паспортом в руках. У таких умовах шахраям легше імітувати зовнішність власника паспорта.
Перед видачею великих кредитів і позик організації, як правило, проводять серйознішу перевірку особи. Наприклад, до потенційних позичальників приїжджають співробітники банку або МФО або партнерські служби, щоб перевірити паспорт перед тим, як оформити кредит або позику. Мікрофінансові організації також мають право доручати банкам проводити видалену ідентифікацію клієнтів. Але посередники не завжди перевіряють потенційних позичальників досить ретельно.
Як дізнатися, кому і скільки я виявився винен грошей?
Треба запросити свою кредитну історію. Вона містить повну інформацію про усі кредити і позики, оформлені на ваше ім'я. Так можна відразу з'ясувати, скільки у вас боргів і в яких фінансових організаціях. Ви також дізнаєтеся суму боргу, розмір відсотків і штрафних пенею, дату, коли кредит або позика був узятий, і час прострочення. Як отримати доступ до цих даних, більш детально читайте про кредитую історію.
Як позбавитися від боргу за кредитом або позикою, яку оформили шахраї?
Треба негайно звернутися у фінансову компанію, яка оформила кредит або позику на ваше ім'я. І у будь-якому разі необхідно написати заяву в поліцію.
1. Напишіть заяву кредиторові.
Зверніться у банк, МФО, де на вас оформили кредит, і напишіть заяву, що ви договір не укладали і грошей не отримували. Підкресліть, що підпис в договорі підроблений або ідентифікація пройдена не вами. Якщо паспорт був вкрадений, прикладете копію довідки з поліції. У цій же заяві зажадайте провести внутрішнє розслідування і припинити вимагати у вас борг за договором, який ви не укладали. Як правило, відразу після вашої заяви кредитор перестає дзвонити з нагадуванням про прострочення і починає внутрішню перевірку.
В процесі розслідування експерти кредитора вивчать записи з відеокамер в офісі, скан-документів до договору, службове листування, телефонні записи і інші докази. У разі онлайн-позик МФО перевірять дані позичальника, його фотографії, а також проведуть розслідування дій посередників. Якщо кредитор переконається, що гроші брали не ви, заборгованість з вас спишуть. Якщо ж він не знайде доказів того, що гроші по вашому паспорту отримали шахраї, подавайте позов до суду.
2. Поскаржтеся регулятору.
Якщо вам здається, що компанія підійшла до перевірки формально і не врахувала вагомих доказів вашої непричетності до боргу, напишіть скаргу в інтернет-приймальню. Наприклад, якщо ви представили довідку з поліції про втрату паспорта. Або кредит був оформлений в офісі банку в день, коли ви знаходилися у відпустці за кордоном, і ви підтвердили це документами. А кредитор не взяв ці документи до розгляду. Регулятор запросить у компанії звіт про те, як вона відреагувала на вашу заяву. Залишити його без уваги компанія не зможе.
3. Зверніться в поліцію
Навіть якщо ви розв'яжете проблему з одним псевдокредитом, це ще не гарантує, що не з'являться інші. Тому дуже важливо допомогти поліції якнайскоріше упіймати злочинців. Для цього повідомите поліцейським все, що з'ясуєте.
Зажадайте у кредитора завірені копії документів, на підставі яких виданий кредит або позика : договір і усі додатки до нього, копію паспорта і інших посвідчень особи - наприклад, водійських прав або закордонного паспорта. Краще узяти копії в двох екземплярах: один - для заяви в поліцію, інший може знадобитися в суді. Якщо усі документи, окрім паспорта, не ваші, то можна буде довести вашу непричетність до боргу. Якщо документи ваші, але фотографії підроблені, ви зможете зажадати провести технічну експертизу. Є програми, які виявляють змінені і відредаговані фотографії.
Попросіть реквізити рахунку, на який були переказані гроші. Постарайтеся з'ясувати дані співробітника, який оформив договір, і адресу офісу, де це сталося. Напишіть в поліції заяву про шахрайство. Отримання кредиту або позики на чуже ім'я - цей злочин. Прикладіть копії усіх документів, які ви узяли у кредитора, і копію довідки про втрату паспорта, якщо паспорт був вкрадений. Усе це допоможе поліції вичислити зловмисників.
Що робити, якщо кредитор відмовляється списувати мій борг?
На жаль, таке буває. Наприклад, якщо ви повідомили про втрату паспорта вже після того, як на вас був оформлений кредит, і немає інших очевидних доказів, що договір укладали не ви. Тоді для вас залишається єдиний варіант - йти до суду. Візьміть увесь пакет документів за договором кредиту або позики і подавайте позов на кредитора. У суді посилайтеся на те, що договір був укладений шахраєм і підписаний не вами. Перевірити підпис на паперовому договорі буде неважко: суд призначить графологічну експертизу. Виявити онлайн-шахрайство складніше і займе більше часу. Але це теж можливо. Після рішення суду на вашу користь кредитор припинить вимагати з вас оплату боргу.
Чи треба ще щось робити?
Інформація у бюро кредитних історій поступає не відразу. Тому обов'язково перевірте свою кредитну історію ще раз - наприклад, через місяць після першого запиту кредитної історії. Може з'ясуватися, що у вас з'явилися нові борги. Якщо виявиться, що за вами числяться інші кредити або позики, які ви не брали, процедуру спростування боргів доведеться повторити з іншими кредиторами. Крім того, треба простежити, щоб з вашої кредитної історії видалили інформацію про борг, який з вас списав кредитор або суд. Якщо це не було зроблено, зверніться у бюро кредитних історій і покажіть довідку з фінансової організації або рішення суду. Детальніше про те, як запросити інформацію про свої кредити і позики і внести в неї виправлення, можна прочитати в статті "Кредитна історія".
Як захиститися від псевдокредиторів в майбутньому?
Варто берегти і сам паспорт, і його дані :
· нікому не давайте і ніде не залишайте паспорт в заставу;
· не дозволяйте копіювати його без вагомого приводу;
· не відправляйте скан-копії сторінок паспорта стороннім особам;
· вводьте ці паспорти тільки на захищених сайтах (у адресному рядку має бути значок закритого замку) надійних організацій (наприклад, ліцензованих банків або страхових компаній) і тільки коли без цього не обійтися (наприклад, якщо ви купуєте квитки на літак або турпоїздку);
· не повідомляйте дані невідомим за телефоном або в соціальних просторах, якщо хтось просить їх у вас.
Підводимо підсумок
На жаль, в сучасних умовах цифрового простору уберегти персональні дані досить складно. Шахраї використовують фіктивні документи для оформлення кредитних договорів, для чого лише "змальовують" підпис позичальника. Якщо раптом з'ясувалося, що на вас висять "ліві" кредитні договори, то не відкладайте вирішення проблеми. Звертайтеся у банк і правоохоронні органи. І не забувайте, що не виключені ситуації, коли банк "списує" борг, але продає його колектору або просто "забуває" прибрати його з кредитної історії, що занижує ваш кредитний рейтинг. Тому, візьміть за правило - раз на рік просити дані з Бюро кредитних історій.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Адвокат, м. Київ
Добрый день.
Согласен с коллегой.
В Вашем случае все ж таки следует обратиться в полицию, а также подать в суд иск о признании данных договоров недействительными.
Юрист, м. Харків, 25 років досвіду
По описанным Вами обстоятельствам усматривается состав мошенничества. Нужно обращаться в полицию, результат рассмотрения полицией Вашего заявления зависит от качества составленных документов (заявления, пояснений). Подробно изложить обстоятельства в заявлении и пояснении с учетом квалифицирующих признаков уголовного правонарушения, что б не было возможности трактовать содержание иначе, приложить доказательства. В течении суток должны внести в ЕРДР (открыть уголовное производство), в противном случае обжаловать невнесение к следственному судье.
Если есть вопросы или нужна помощь - обращайтесь (Обратная связь на e-mail, WhatsApp, Viber, Telegram).
Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду
Добрый день. К сожалению в полиции до сих пор существует практика отказов под любым предлогом. Вашим вопросом не хотели заниматься, вот и наговорили. Обязательно пишите заявление, можете отправить по почте, иначе обязательства будут лежать на вас, сумма увеличиваться и в конце концов пострадаете вы.
Юрист, 19 років досвіду
Доброго дня Іване!
Повідомте колекторів, що між Вами не існує жодних відносин, ніяких кредитів Ви не брали, жодних документів, у т.ч. електронних не підписували і що якщо не припинять турбувати будете звертатися до поліції.
Якщо їх вимагання не припиняться, тоді Вам необхідно звернутися в поліцію, написавши заяву наступного змісту:
___відділення ___ВП ГУНП України ___ обл..
(адреса, поштовий індекс).
Потерпілий: (П.І.Б.) ___, (адреса, поштовий індекс, інші засоби зв’язку).
ЗАЯВА (ПОВІДОМЛЕННЯ) про кримінальні правопорушення за ст. 182, ст. 189, ст. 355 КК України
На даний час, у мене відсутні будь-які фінансові зобов"язання по поверненню кредитів, жодних кредитів чи мікрозаймів я не брав, документів, у т.ч. електронних не підписував. Т
Проте, зараз мені надсилають письмові повідомлення про повернення кредитів, яких я не брав і телефонують з ___, вимагають погасити борг перед в сумі ___ грн. Я надіслав ___ (вказати установу) письмове повідомлення з проханням припинити вимагати повернення коштів, які я не отримував.
Відповідно до частини 6 статі 23 Закону України «Про інформацію», інформація про особу охороняється законом.
Відповідно до ст. 32 Конституції України визначено, що ні хто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Отже, збирання, зберігання, використання та поширення особистої інформації про особу без її згоди є прямим порушенням чинного законодавства.
Крім того, після отримання мною вимоги мені неодноразово телефонували та погрожували (навести погрози) з ___ компанії. Зазначені погрози містили ознаки примушування виконати мене цивільно-правові зобов'язання за кредитним договором № ___ від «___» ___ 20___ року.
Відповідно до ст. 355 Кримінального кодексу України передбачається відповідальність за примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань. Тобто вимога виконати чи не виконати договір, угоду чи інше цивільно-правове зобов'язання з погрозою насильства над потерпілим або його близькими родичами, пошкодження чи знищення їх майна.
Відповідно до ст. 189 Кримінального кодексу України передбачається відповідальність за вимогу передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці, тобто за вимагання, дії Банку можна кваліфікувати за ч. 2 ст. 189 КК України «Вимагання, вчинене за попередньою змовою групою осіб» та ст. 182 КК України «Порушення недоторканості приватного життя».
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 55, 56, 214 КПК України, ст. 182, 189, 355 КК України,-
ПРОШУ:
Зі статтями 383 «Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину», 384 «Завідомо неправдиве показання» Кримінального кодексу України, ознайомлений.
Перелік документів, що додаються до заяви:
З повагою,
«___ » ___ 2021 року___
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день!
1. Отправьте в МФО письмо с указанием, что Вы кредит не брали и приложите копии выписки из банка, что деньги на Ваш счет не поступали.
2. Обратитесь с Заявлением о возможном мошенничества в киберполицию.
Для оперативного предоставления помощи и информации Департамент киберполиции Национальной полиции Украины ввел сервисную службу и ввел в действие телефонный номер– 0 800 50 51 70.
По указанному бесплатному номеру граждане могут узнать о состоянии рассмотрения поданного ранее электронного обращения или получить разъяснения по деятельности подразделения, получить консультацию квалифицированного специалиста или высказать замечания или предложения к работе Департамента.
Сервисная служба Департамента киберполиции работает с понедельника по пятницу с 09:00 до 18:00.
Контакти
Юридична адреса:вул.Бориспільська,19, м.Київ, 02093, УкраїнаФактична адреса:вул.Бориспільська,19, м.Київ, 02093, Україна
Телефони:
Для довідок за електронними зверненнями, відправленими через форму зворотнього зв'язку:0800 50 51 70Приймальня:+380 (44) 374 3713Канцелярія Департаменту кіберполіції:+380 (44) 374 3751Факс:+380 (44) 374 3700
Електронна пошта:
Для ЗМІ:press@cyberpolice.gov.uaДля надання додаткової інформації за електронними зверненнями, відправленими через форму зворотнього зв'язку:callcenter@cyberpolice.gov.ua
УДАЧИ!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Повідомляю наступне:
Необхідно здійснити такі кроки:
1. Перевірити інформацію. Це можна зробити, звернувшись до банку, фінансової установи чи колекторської компанії, або онлайн в Українському бюро кредитних історій.
2. Якщо інформація підтвердилась - звертайтесь до правоохоронних органів. Напишіть заяву до поліції про те, що на вас був незаконно оформлено кредит. Це потрібно для фіксації факту події та внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Згідно ст. 214 КПК Украііни
3. Звернутися до кредитора чи колектора. Повідомте банк чи мікрофінансову організацію про те, що ви особисто кредит не оформляли, та наведіть свої аргументи. (Письмову заяву поштою з додаванням довідки з поліціі ,як доказ про відкриття провадження.)
4. Отримайте від банку завірені копії договорів про кредитування. Колектори повинні надати вам договір переуступки вашої заборгованості.(всі документи важливі як докази для суду, поліціі і інших.)
5. Зверніться до юриста-спеціаліста з банківського права або самостійно виявіть ознаки підробки договору.
6. Спробуйте переконати банк чи фінустанову у підробці документа. В позитивному випадку, ви зможете об'єднати зусилля для викриття шахрайства. (Листування виключно письмово поштою)
7. Повідомте про підробку регуляторні організації у сфері банківського сектору. Зокрема, Національний банк України. Для сфери мікрокредитування
Регулятор може призначити перевірку, вимагати від установ пояснень.
8. Готуйте позов до суду. ( про визнання договору кредитного нікчемним).
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Нема, не може бути позову про визнання договору нікчемним. Договір є, буде нікчемним у випадках, передбачених законами України і рішення суду не вимагає. В даному випадку це положення Цивільного кодексу України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
"Стаття 1055. Форма кредитного договору
1. Кредитний договір укладається у письмовій формі.
2. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним." -
письмовий у тій частині, що укладений, підписаний саме позичальником, а не фіктивно іншою особою від імені позичальника.
Пост. Пленуму ВС України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0009700-09)
"4. Судам відповідно до статті 215 ЦК ( 435-15 ) необхідно розмежовувати види недійсності правочинів: нікчемні правочини - якщо їх недійсність встановлена законом (частина перша статті 219, частина перша статті 220, частина перша статті 224 тощо), та оспорювані - якщо їх недійсність прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує їх дійсність на підставах, встановлених законом (частина друга статті 222, частина друга статті 223, частина перша статті 225 ЦК тощо).
Нікчемний правочин є недійсним через невідповідність його вимогам закону та не потребує визнання його таким судом. Оспорюваний правочин може бути визнаний недійсним лише за рішенням суду.".
Колего Гончаренко, здається, з цього ж приводу я вже критикував Вас. Звичайно, сприймати критику (собі на користь) - Ваша справа. Інша справа, своєю впертістю (вибачте) надавати неналежну консультацію, вводити в оману клієнтів, користувчів сайту.
Закон України "Про споживче кредитування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19):
"Стаття 12. Умови договору про споживчий кредит...
5. Умови договору про споживчий кредит, які обмежують права споживача порівняно з правами, встановленими цим Законом, є нікчемними.
Стаття 13. Форма договору про споживчий кредит
1. Договір про споживчий кредит, договори про надання додаткових та супутніх послуг кредитодавцем і третіми особами та зміни до них укладаються у письмовій формі (у паперовому вигляді або у вигляді електронного документа, створеного згідно з вимогами, визначеними Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг", а також з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про електронну комерцію"). Кожна сторона договору отримує по одному примірнику договору з додатками до нього. Примірник договору, що належить споживачу, має бути переданий йому невідкладно після підписання договору сторонами.
Примірник договору про споживчий кредит, укладеного у вигляді електронного документа та додатки до нього надаються споживачу у спосіб, що дозволяє встановити особу, яка отримала примірник договору та додатків до нього, зокрема шляхом направлення на електронну адресу або іншим шляхом з використанням контактних даних, зазначених споживачем під час укладення договору про споживчий кредит.
Обов’язок доведення того, що один з оригіналів договору (змін до договору) був переданий споживачу, покладається на кредитодавця.
Стаття 14. Укладення договору про споживчий кредит
1. Договір про споживчий кредит укладається в порядку, визначеному цивільним законодавством України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом...".
Таким образом (для в автора вопроса), кредитные договоры, заключенные от Вашего имени являются ничтожным - не имеют юридической силы, не имеют юридических последствий, не подлежат исполнению, не считаются заключенными. Направляйте "кредиторов", коллекторов в суд о взыскании с Вас сумм за этими "кредитами".
Адвокат, м. Харків, 25 років досвіду
В Вашей ситуации единственно действенный способ защиты это обращение в суд о признании кредитных договоров недействительными. Предварительное обращение в полицию обязательно и Вы это уже сделали . С учётом того, что неизвестно лицо, которое взяло кредит на Ваше имя , до подачи иска надо обратиться в суд с заявлением об обеспечении доказательств до подачи иска. Суд за Вашим заявлением вытребует у МФО всю информацию о обстоятельствах заключения спорных договоров и данные лица, на счёт которого были перечислены деньги.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте, Иван!
На основании ст.ст.60, 214 Уголовного процессуального кодекса Украины, Вы имеете право подать заявление в полицию о внесении ведомостей в Единый реестр досудебных расследований и открытии уголовного дела о мошенничестве по статье 190 Уоловного кодекса Украины, о чём в полиции Вам должны выдать извлечение из Единого реестра досудебных расследований об открытии уголовного дела.
Также, одновременно Вы имеете право подать заявление в киберполицию для проведения проверки и принятия мер реагирования:
https://cyberpolice.gov.ua/contacts/
https://ticket.cyberpolice.gov.ua/
Всего доброго, удачи Вам!