Задайте питання юристу

917 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 18 березня 2021, питання №39793 100₴

Відключення комунальних послуг без рішення суду

Доброго дня,
Маю таку ситуацію: Проживаю у новобудовій де комунальні послуги надаються забудовником з за допомогою управлінської компанії. Дана УК вирішила на свій розсуд відключити водопостачання через заборгованість. Підкажіть будь ласка наскільки дії є законними, та чи можливо протидіяти цьому?
Дякую

Відповіді юристів (11)

    Мєньков Андрій Васильович
    30%

    Доброго дня Адам!

    Управлінські компанії, відповідно положень Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, у разі виникнення заборгованості за спожити послуги мають можливість здійснювати заходи щодо стягнення заборгованості за спожиті послуги лише через претензійно-позовну роботу (тобто звертатись до суду). Ненадання послуг з обслуговування внутрішньобудинкових мереж, може призвести до створення техногенних ситуацій, зокрема виникнення проривів у мережах водопостачання та водовідведення та їх невчасного усунення, що може завдати шкоди майну та здоров'ю інших мешканців будинку, які не мають заборгованості за спожити послуги і є співмешканцями будинку та порушити їх право на отримання послуг з обслуговування внутрішньобудинкових мереж, які є спільною власністю усіх мешканців будинку.

    Тому дії УК не відповідають законодавству.

    Карпенко Андрій Володимирович
    30%
    Карпенко Андрій Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Добрый день!

    Согласно ч. 3 ст. 16 Закона «О жилищно-коммунальных услугах», коммунальные услуги предоставляются потребителю бесперебойно, кроме отдельных исключений, к числу которых не отнесено наличие у потребителей задолженности за предоставленные услуги.

    Правилами пользования системами централизованного коммунального водоснабжения и водоотвода в населенных пунктах Украины предусмотрено отключение от водоснабжения только в случае самовольного присоединения к системам централизованного водоснабжения и водоотвода.

    Законодательством не предусмотрено право исполнителя услуг прекратить водоснабжение в случае несвоевременной оплаты потребителем предоставляемых ему услуг.

    Вопрос взыскания задолженности по уплате стоимости предоставленных услуг может быть предметом судебного иска.

    Соответствующее постановление по делу № 751/2004/19 Черниговский апелляционный суд принял 14.06.2019.

    Рекомендации:

    - проверьте законность создания УК;

    - подавайте жалобы в местные органы власти на противоправные действия застройщика;

    - создавайте ОСББ.

    Костромина Виктория
    40%
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 21 рік досвіду

    ЗАКОН УКРАЇНИПро житлово-комунальні послуги

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19#Text

    3. Управитель багатоквартирного будинку має право:

    1) вимагати від споживача дотримання вимог правил експлуатації жилих приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, інших нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг;

    2) вимагати від споживача своєчасного проведення робіт з усунення виявлених неполадок, пов’язаних з експлуатацією спільного майна, що виникли з вини споживача, або відшкодування вартості таких робіт;

    3) отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлових послуг;

    4) отримувати інформацію від споживачів про зміну власника житла (іншого об’єкта нерухомого майна) та фактичної кількості осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором;

    5) за рішенням співвласників багатоквартирного будинку надавати в оренду, встановлювати сервітут щодо спільного майна багатоквартирного будинку;

    6) доступу до приміщень, будинків і споруд для ліквідації аварій, усунення неполадок, що виникли у санітарно-технічному та інженерному обладнанні, його встановлення і заміни, проведення технічних і профілактичних оглядів у порядку, визначеному законодавством і договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком;

    7) вести претензійно-позовну роботу у разі виникнення заборгованості за надані послуги в порядку і строки, встановлені законом та/або договором;

    8) утворювати системи управління якістю та проводити їх сертифікацію відповідно до національних або міжнародних стандартів акредитованими органами із сертифікації;

    9) у випадках та порядку, передбачених договором, припинити/призупинити надання послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

    • Адам Клієнт 4 роки тому

      В договрі лише пункт про те що вони можуть подати до суду та вимагати борг + пеню за заборгування.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Вам треба розпочати з заяви та акту -претензії до директора керуючої компанії , письмово повідомити про факти порушень, особисто подати до канцелярії офісу , або поштою.

    Якщо так чи інакше Вас не задоволняє якість наданих житлово-комунальних послуг в тому числі постачання гарячоі води та іншого , згідно ст. 7 ЗУ Про житлово-комунальні послуги ви маєте право у разі неналежного постачання послуг звернутися до надавача послуг з претензією, щодо усунення недоліків у наданні послуг, покращення їх якості, або здійснення перерахунку за час коли послуги не надавались або були неналежної якості.

    Якість послуг та порядок їх надання та оплати , повинно бути передбачено у договорі про надання послуг ЖКГ УКЛАДЕНИМ З КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ. ( якщо договору немає то необхідно звернутись до підприємства та з ясувати факт його підписання та вам мають надати копію.)

    У претензії необхідно детально описати суть проблем та обгрунтування порушення якості послуг, до претензії додати акт обстеження мереж , з даними, щодо температури води , показниками її якості , обстеження має проводити спеціаліст комунального підприємства та підписати акт обстеження з зазначенням посади на бланку, на основі акту зазначити у претензії , що показники надання послуг не відповідають зазначеним у договорі , отже вимагати перерахунку вартості послуг (якщо гаряча вода нижче 40 градусів ви маєте право оплачувати її за тарифами холодної.) як доказ додати всі оплачені квитанції, від підприємства.

    Документи направити поштою , рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на ім я директора на юридичну та фактичну адресу комунального підприємства.

    У претензії зазначити , що у разі ігнорування претензії ви залишаєте за собою право звернутися до суду за захистом своїх прав у 30 ти денний термін.

    Далі звертаєтесь до суду додаючи всі докази, договори квитанції, акти , претензії , письмові відмови підприємства, інші документи , що доводять неналежну якість послуг , вимагаєте перерахунку тарифу відповідно до якості послуг.

    Зразок акту - претензії:

    АКТ-ПРЕТЕНЗІЯ

    про перерву в наданні послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх ненадання або надання не в повному обсязі

    ___ ___ ___ 20 __ р. (найменування населеного пункту) (дата складення)

    Згідно з договором № ___ від___

    споживач ___ (найменування юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи споживача)

    висловлює претензії ___

    ___ (найменування суб’єкта господарювання – виконавця)

    щодо послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, зокрема стосовно

    ___

    ___ (інформація про перерву в наданні послуг, їх ненадання або надання не в повному обсязі)

    у період ___.

    У зв’язку з викладеним виконавець повинен забезпечити відповідний рівень надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, усунути порушення, провести перерахунок розміру плати за перерву в наданні таких послуг, їх ненадання або надання не в повному обсязі.

    Інші умови:___

    ___

    Цей акт-претензію склали:

    виконавець ___ (найменування посади, прізвище, ім’я та по батькові) ___ місцезнаходження___

    телефон ___

    ___ (підпис)

    М.П.

    споживач ___ (прізвище, ім’я та по батькові) ___, місцезнаходження або місце проживання

    ___

    телефон ___

    ___ (підпис)

    Відомості про компанію управителя можна знайти у ЕДР юридичних осіб та громадських формувань

    Зверніться також до правління ОСББ з вимогою вплинути на дії(бездіяльність) управителя письмово.

    Якщо результату не буде збираєте загальні збори ОСББ та протокольно приймаєте рішення про зміну управителя 70% голосів власників квартир повинні бути за з підписом голови правління та секретаря.

    Цей протокол разом з повідомленням про розірвання договору голова ОСББ направляє колишньому управителю.

    На цьому засіданні можна прийняти рішення про залучення нового управителя та уповноважити особу на підписання договору.

    Якщо старий управитель продовжить надсилати квитанції , голова ОСББ звертається до суду з позовом про примусове розірвання договору , долучивши всі документи як докази невиконання взятих на себе обов язків.

    документи надсилаються на всі відомі адреси управителя.

    Було б доцільним звернутись письмово поштою з врученням до директора керуючої компанії ЗА РОЗ ЯСНЕННЯМ ТАКИХ НАРАХУВАНЬ, ТА ПРОХАННЯМ ПОВІДОМИТИ ПИСЬМОВО НА ВКАЗАНУ ВАМИ адресу на підставі яких розрахунків та нормативних документів управитель проводить такі нарахування до сплати.

    Відповідь Вам мають надіслати у 15-ти денний термін згідно ЗУ Про звернення громадян ст.11

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Адаме!

    Відключати послуги з водопостачання або з електропостачання має право постачальник таких послуг. До такого правового висновку навіть дійшов Верховний суд у справі № 766/2228/17 від 12 грудня 2018р.)

    Мотивуючи своє рішення суд касаційної інстанції вказав, що відповідно до статті 17 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіянні збитки, а також у повному обсязі сплачувати встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі.

    За нормами статті 25 Закону України «Про електроенергетику» споживачі електричної енергії мають право на приєднання та підключення до електричної мережі, за умови виконання правил приєднання електроустановок до електричних мереж.

    Водночас згідно пункту 35 Правил користування електричною енергією енергопостачальник має право відключити споживача у разі: самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; неоплати за встановлення нового приладу обліку відповідно до пункту 17 або інших платежів згідно з цими Правилами; невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини споживача.

    Проте, ОСББ всупереч вищенаведеним положенням ПКЕЕ, перебрало на себе повноваження енергопостачальної організації, оскільки енергопостачання кімнати позивача було відключено не енергопостачальною організацією, а відповідачем, яким не доведено наявності безспірної заборгованості позивача перед відповідачем за спожиту електроенергію, а підставою для відключення електроенергії стала заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території.

    Аналогічно обмеження питного водопостачання є компетенцією підприємств питного водопостачання, а не ОСББ.

    Крім того, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-IX визначається, що на період дії карантину або обмежувальних заходів та протягом 30 днів з дня його відміни ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

    - нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;

    - припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про житлово-комунальні послуги

    Стаття 8. Права і обов’язки виконавців комунальних послуг та управителів

    1. Виконавець комунальної послуги має право:

    5) припинити/зупинити надання комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам договору;

    3. Управитель багатоквартирного будинку має право:

    9) у випадках та порядку, передбачених договором, припинити/призупинити надання послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;

    Отключить воду УК имеет право, если оно прямо предусмотрено в договоре.

    Пользователь не активен
    Пользователь не активен 4 роки тому

    Юрист, м. Київ

    Доброго дня! ЗУ "Про житлово - комунальні послуги" визначає, що до житлово-комунальних послуг належать:

    1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Що включає - утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

    2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

    При цьому в ст. 23 цього Закону встановолено, що - "Виконавець послуги з централізованого водопостачання повинен забезпечити її постачання безперервно, з гарантованим рівнем безпеки та величини тиску". Й при цьому послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

    Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення затверджені Постановою КМУ №690 від 05.07.2019 визначають так само, що Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимог Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Й "Утримання внутрішньобудинкових систем у багатоквартирному будинку здійснюється відповідно до Порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, затвердженого Мінрегіоном". А п.8 гарантовано, що Послуги надаються споживачам безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.

    Тож будь які дії всупереч цим положенням нормативних актів - є порушенням, й самоправством !!! І ви можете не лише сміливо вимагати відновити вам водопостачання, але й подати заяву про злочин стосовно осіб, що вчинили такі дії!!!

    Єдине на що слід звернути увагу, це те, чи є ви власником. Ви написали що це новобудова, але не позначили, чи є у вас уже правовстановлювальні документи щодо набуття прав власності, після введення в експлуатацію, чи то поки що це лише договір купівлі-майнових прав??? Якщо мова йде про новобудову до введення в експлуатацію, то дійсно такі проблеми можуть існувати, й тоді спосіб їх вирішення - інший.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України "Про природні монополії" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1682-14):

    "Стаття 1. Визначення термінів

    1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

    природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги) (далі - товари);...

    споживач товарів, що виробляються суб'єктами природних монополій, - фізична або юридична особа, яка придбаває товар, що виробляється (реалізується) суб'єктами природних монополій;

    суб'єкт природної монополії - суб'єкт господарювання (юридична особа) будь-якої форми власності, який виробляє (реалізує) товари на ринку, що перебуває у стані природної монополії;...

    Стаття 5. Сфери діяльності суб'єктів природних монополій

    1. Відповідно до цього Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій у таких сферах:...

    централізованого водопостачання, централізованого водовідведення;..

    Стаття 10. Обов'язки суб'єктів природних монополій...

    1. Суб'єкти природних монополій зобов'язані...

    забезпечувати на недискримінаційних умовах реалізацію вироблених ними товарів споживачам,...

    2. Суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками....

    Стаття 11. Утворення та ліквідація національних комісій регулювання природних монополій

    1. Національні комісії регулювання природних монополій (далі - комісії) є державними колегіальними органами, які утворюються та ліквідуються Президентом України...

    У випадках, передбачених положеннями про комісії, комісії можуть створювати та ліквідовувати свої територіальні органи...

    Стаття 14. Повноваження комісій

    Комісії мають право:...

    приймати в межах своєї компетенції у порядку, встановленому положеннями про комісії, рішення, що є обов'язковими для виконання суб'єктами природних монополій;

    приймати рішення про накладання штрафів на суб'єктів природних монополій у випадках, передбачених цим Законом;

    складати протоколи про порушення посадовими особами суб'єктів природних монополій законодавства про природні монополії відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення;...

    Стаття 17. Накладання штрафів на суб'єктів природних монополій

    1. Національні комісії регулювання діяльності суб'єктів природних монополій накладають штрафи на суб'єктів природних монополій за:...

    невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, та порушення умов та правил здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умов) - у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян...".

    Подайте на ім'я керівника УК заяву-претензію (під реєстрацію її вручення на Вашому екземплярі, у випадку відмови реєстрації вручення - рекомендованим листом з повідомлення про вручення з дописом у заяві про відмову прийняття) про незаконність припинення послуги, яка є предметом природної монополії - яку заборонено припиняти, про негайне поновлення послуги під страхом звернення до комісії та/або до суду.

    Крижановська Єлізавета Сергіївна
    Крижановська Єлізавета Сергіївна 4 роки тому

    Юрист, м. Херсон, 20 років досвіду

    Доброго дня!

    Припинити надання послуг Вам можуть лише при наявності відповідного рішення суду. У вашому випадку вам необхідно звернутися до управителя з претензією про необхідність відновити послугу, крім того необхідно посилатись на ЗУ "Про захист прав споживачів" відповідно до ст.28 ЗУ "про житлово комунальні послуги", Ви маєте право скласти акт - претензію, про не надання послуги, або надання неікісної послуги. крім того раджу Вам ознійомитись з договором з керуючою компанію це може значно допомогти Вам.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Спочатку необхідно перевірити умови договору між Вами та УК їх повноваження, відповідальність та строк дії договору, а наступний крок це для уникнення зазначених ситуацій в майбутньому притягнути до відповідальності УК.

    Тому раджу після аналізу умов договору у письмовій формі звернутися вам до УК у вигляді претензії (рекомендованим листом надіслати через Укрпошту ) з потенційним подальшим позовом про захист прав споживача та відшкодування вам завданої фізичної та морольної шкоди.

    Успіхів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України