Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 09 вересня 2021, питання №48578 100₴

Могу ли я ходить по территории жилищного комплекса где я не проживаю?

Здравствуйте!
Каждое утро вожу ребенка в школу, проходя через закрытую территорию жилищного комплекса, т.к. так сокращается путь. На днях имел "приятный" разговор с управляющим ОСМД этого ЖК по поводу того что я не имею права там ходить, поскольку не живу там.
Подскажите имеют ли право запрещать мне проходить по территории ЖК, где я не проживаю?
Благодарю!

Відповіді юристів (13)

    Винограденко Антон Анатолійович
    25%
    Винограденко Антон Анатолійович 2 роки тому

    Юрист, м. Харків, 13 років досвіду

    Доброго дня!

    Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за № 927/11207, визначено, що прибудинкова територія – територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

    Прибудинкова територія складається з:

    · вимощення навколо житлового будинку;

    · смуги озеленення вздовж стін житлового будинку, місцевого проїзду, тротуару та смуги вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин;

    · майданчиків, які призначені для обслуговування мешканців тільки цього будинку, для відпочинку біля входів в житловий будинок, для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, відпочинку населення, занять фізкультурою, а також території зелених насаджень, пішохідні доріжки, що сполучують вказані майданчики між собою;

    · майданчиків для сміттєзбірників;

    · майданчиків для господарських будівель та споруд;

    · спеціально обладнаних майданчиків для паркування автомобілів, що належать мешканцям будинку;

    · в’їздів та виїздів підземних гаражів і автостоянок (у разі їх наявності).

    Суб’єкти права власності на прибудинкову територію

    Суб'єктами права власності на прибудинкову територію можуть бути:

    · територіальні громади - на землі комунальної власності;

    · держава – на землі державної власності;

    · об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

    Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

    Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Тобто членаи ОСББ.

    Формально, голова ОСББ прав, але потрібно визначитись зі статусом земельної ділянки під будинком. Зазвичай, місцева влада, передає в оренду прибудинкову територію об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку, які використовують дану земельну ділянку відповідно до своїх мотивів.

    Гончаренко Константин
    25%
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Прибудинкова територія — це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації в межах відповідної земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди, та необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

    Прибудинкова територія включає:

    територію під житловим будинком (житловими будинками);

    проїзди та тротуари;

    озеленені території;

    ігрові майданчики для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку;

    майданчики для відпочинку дорослого населення;

    майданчики для занять фізичною культурою;

    майданчики для тимчасового зберігання автомобілів;

    майданчики для господарських цілей;

    майданчики для вигулювання собак;

    інші території, пов'язані з утриманням та експлуатацією будинків та інших пов'язаних з ними об'єктів.

    Згідно з Земельним кодексом України прибудинкові території багатоквартирних будинків відносяться до земель житлової та громадської забудови.

    Відповідно до пункту 6.1.1 ДСТУ-Н площа земельної ділянки з прибудинковою територією кожного багатоквартирного будинку, що відповідає питомій вазі кількості мешканців будинку у сумарній кількості мешканців мікрорайону (кварталу), визначатиметься за формулою:

    Т0 = Тф × (Б0 / Б) , де:

    Т0 – земельна ділянка з прибудинковою територією багатоквартирного будинку, га;

    Тф – фактична житлова територія мікрорайону (кварталу), га;

    Б0 — кількість мешканців в багатоквартирному будинку, чол;

    Б — кількість мешканців у мікрорайоні (кварталі), чол.

    На нормативно-правовому рівні не визначено конкретних норм земельних ділянок багатоквартирних житлових будинків, що є цілком виправданим, оскільки площа, конфігурація вже існуючих будинків різна, а будівництво нових залежить від обсягу та виду будівництва, а також від забезпеченості певного населеного пункту вільними землями.

    Земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування, належать до земель житлової та громадської забудови. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови (стаття 38 Земельного кодексу України).

    Суб'єкти права власності на прибудинкову територію

    Суб'єктами права власності на прибудинкову територію можуть бути:

    → територіальні громади - на землі комунальної власності;

    → держава - на землі державної власності;

    → об'єднання власників багатоквартирного будинку.

    Право власності/користування прибудинковою територією

    Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

    Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Однак, варто зауважити, що станом на сьогоднішній день Кабінетом Міністрів України так і не визначено порядку передачі земельної ділянки співвласника багатоквартирного будинку, тому така процедура здійснюється за загальними правилами земельного законодавства.

    Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

    У разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.

    Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.

    У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки співвласників багатоквартирного будинку (частина друга статті 89 Земельного кодексу України). Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом.

    Прибудинкова територія може перебувати у власності, у постійному або тимчасовому користуванні певних суб'єктів.

    Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

    Враховуючи сказане якщо голова ОСББ має рішення місцевої ради про передачу прибудинкової території у постійне користування ОСББ та є рішення правління про порядок користування територією ,то Ви не можете перебувати на території ОСББ.

    Якщо голова не має рішення місцевої ради про передачу землі ОСББ, то така земля є комунальною власністю всієї громади і заборон бути не може.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Карпенко Андрей Владимирович
    Карпенко Андрей Владимирович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Могу ли я ходить по территории жилищного комплекса где я не проживаю?

    Здравствуйте!Каждое утро вожу ребенка в школу, проходя через закрытую территорию жилищного комплекса, т.к. так сокращается путь. На днях имел "приятный" разговор с управляющим ОСМД этого ЖК по поводу того что я не имею права там ходить, поскольку не живу там.Подскажите имеют ли право запрещать мне проходить по территории ЖК, где я не проживаю?Благодарю!

    Ххххххххххх

    Добрый вечер!

    Не буду Вам расписывать все законодательство, а отвечу двумя словами:

    - Вы не можете ходить только по той территории, которая является частной собственностью или передана в аренду;

    - если земля не выделена в натуре, а огорожена в результате самозахвата, то необходимо жаловаться в местные органы власти;

    - проверить кому принадлежит Земля Вы можете по кадастровой карте:

    https://map.land.gov.ua/?cc=3461340.1719504707,617...

    Адвокат Евгений Александрович
    Адвокат Евгений Александрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Доброъ ночі, Андрій!

    ОСББ є однією із форм управління багатоквартирним будинком. Створення та діяльність ОСББ регулюються нормами Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

    Прибудинкова територія — це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку, згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення право власності у багатоквартирному будинку". Таким чином до прибудинкової території можна віднести не тільки земельну ділянку на якій розташовано сам будинок, а й тротуари та проїзди, ігрові майданчики, озеленені території, майданчики для тимчасового зберігання автомобілів тощо.

    Згідно статті 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    До земельної ділянки багатоквартирного будинку належать:

    • земля, на якій розміщено житловий будинок;
    • земля, на якій знаходяться будівлі і споруди, що стосуються такого будинку;
    • прибудинкова територія.

    Розміри і конфігурація земельної ділянки, на якій розміщений багатоквартирний будинок, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

    Якщо є рішення загальних зборів ОСББ щодо встановлення огорожі на території, яка відноситься до житлового будинку, яка перебуває у віданні ОСББ, то на територію можуть заходи лише мешканці житлового будинку, або інші особи з їх відому.

    Всього доброго!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Андрію!

    Продовжуйте собі ходити спокійно!

    Наступного разу, якщо буде подібна розмова, попросіть пред'явити рішення ОСББ про присвоєння певній території закритого режиму, або рішення про встановлення огорожі.

    Формально на такі рішення ОСББ має повне право, але не факт, що воно приймалося, і тоді всі огорожі і закритість території - є явним перевищенням повноважень ОСББ.

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 15 років досвіду

    Добрый день, Андрей!

    Если нет Решения органа управления этого ЖК по выделенной территории на запрет, ограждений (ворот), установку которых они обязаны согласовать с местным органом власти, ваше перемещение свободно и оправдано, никем и ничем не запрещено.

    И все требования и запреты - безосновательны.

    Набирайте, если будут вопросы

    Андрей Клієнт 2 роки тому

    Доброго дня!

    Всем огромное спасибо за исчерпывающую информацию!

    Предположим что есть официально оформленное решение об ограждении територии. В этом доме живут мои знакомые, которые не против чтоб я находился на придомовой территории. В таком случае имеют ли полномочия охрана комплекса или управляющие ОСМД прогонять меня, ну, или полиция которую они могут вызвать?
    Карпенко Андрей Владимирович
    Карпенко Андрей Владимирович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Доброго дня!

    Всем огромное спасибо за исчерпывающую информацию!

    Предположим что есть официально оформленное решение об ограждении територии. В этом доме живут мои знакомые, которые не против чтоб я находился на придомовой территории. В таком случае имеют ли полномочия охрана комплекса или управляющие ОСМД прогонять меня, ну, или полиция которую они могут вызвать?

    Добрый день!

    Все зависит, что записано в Уставе ОСББ и какие должностные инструкции у службы охраны о порядке допуска посторонних на территорию.

    • Андрей Клієнт 2 роки тому

      Получается что возможен вариант когда охрана уполномочена выставить за ворота человека который пришел в гости к жильцам дома и при этом ведёт себя адекватно?

    Адвокат Евгений Александрович
    50%
    Адвокат Евгений Александрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Здравствуйте, Андрей!

    "Предположим что есть официально оформленное решение об ограждении територии. В этом доме живут мои знакомые, которые не против чтоб я находился на придомовой территории. В таком случае имеют ли полномочия охрана комплекса или управляющие ОСМД прогонять меня, ну, или полиция которую они могут вызвать"?

    - При таких условиях, если Ваши знакомые подтвердят и скажут, что Вы идёте к ним в гости, то каких - либо нарушений с Вашей стороны не будет и соответственно Вас не могут прогнать с территории жилого комплекса охрана, ОСББ и нет оснований для вызова сотрудников полиции.

    Если даже во внутренних документаз указано иное, в чём есть сомнения, то это незаконно и Ваши знакомые имеют право это оспорить.

    Всего доброго, удачи Вам!

    Адвокат Евгений Александрович
    Адвокат Евгений Александрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Здравствуйте, Андрей!

    "Получается что возможен вариант когда охрана уполномочена выставить за ворота человека который пришел в гости к жильцам дома и при этом ведёт себя адекватно"?

    - Нет, это будет незаконно.

    В таком случае Вы и Ваши знакомые имеете право вызвать сотрудников полиции по телефону 102.

    Всего доброго, удачи Вам!

    Карпенко Андрей Владимирович
    Карпенко Андрей Владимирович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Получается что возможен вариант когда охрана уполномочена выставить за ворота человека который пришел в гости к жильцам дома и при этом ведёт себя адекватно?

    Ххххххххххх

    Необходимо видеть должностную инструкцию службы охраны.

    Не пустить могут, если их не предупредили жильцы, вести себя неадекватно не имеют права.

    Андрей Клієнт 2 роки тому

    Благодарю всех!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України