Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте. Пару недель назад написал электронное обращение в киберполицию, суть обращения "что мне был совершен подозрительный звонок с неизвестного номера, якобы моя карта заблокирована - возможно это мошенники". Теперь из-за моего обращения, меня же вызывают по телефону в отделение написать объяснительную. Можно ли на законных основаниях отказаться от посещения отделения, без риска принужденного привода? Аудиозапись звонка ранее отправлял в киберполицию.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (10)
Адвокат, м. Львів, 19 років досвіду
Здравствуйте! Скорее всего Вас вызывает Ваш участковый , и ему надо формально что то сделать, чтоб по факту заявления ничего больше не делать. Вы не уточнили каким образом Вам вызывают, повесткой, по телефону или как? Если повестки с обязательными реквизитами не было, приходить не обязательно. Также можно написать письменное заявление, а котором описать что вам известно, а что нет, и сослаться на уважительные причины, по которым Вы не можете прибыть для дачи объяснений.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте, Дмитрий!
По Вашему заявлению, сотрудники отдела полиции (киберполиции) обязаны отреагировать и провести проверку, которая включает в себя отобрание от Вас объяснения в письменной форме.
В Ваших интересах прибыть в отдел полиции (киберполицию) и написать объяснение по сути Вашего заявления, для полноты проводимой проверки и принятия мер к установлению правовонарушителям и принятия мер реагирования к правовонарушителям.
Как вариант Вы можете отправить своё письменное объяснение по почте в адрес отдела полиции (киберполицию), как на электронную почту, так и через Укрпочту заказным письмом с уведомлением.
Учитывая то, что Вы были вызваны по телефону не в рамках уголовного дела, а в рамках проверки по заявлению, без направления повестки в Ваш адрес, то в случае неявки в отдел полиции (киберполицию) какой-то ответственности не будет.
Вы можете подать заявление по почте, что отказываетесь прибыть для дачи объяснения в виду какой-то причины, но лучше как я ранее указал Вам отправить своё письменное объяснение по почте в адрес отдела полиции (киберполицию), как на электронную почту, так и через Укрпочту заказным письмом с уведомлением.
При наличии вопросов, обращайтесь.
Всего доброго, удачи Вам!
Повестки пока не было. Стоит ли пытаться просто не брать трубку в данной ситуации. Или они не отстанут? В отделение наверное стоит идти с адвокатом, мало ли чего на месте могут придумать.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Добрый вечер!
Как правило, материалы дела (пояснения, факт правонарушения) передаются участковому, который проводит их проверку: профилактические беседы с обидчиком, составления протокола об административном правонарушении и т. д. В конце такой проверки Вам обязаны дать заключение.
МВД определило основные направления организации работы, обязанности и права участковых офицеров полиции.
Так, к основным направлениям деятельности участковых относятся профилактическая работа, принятие мер, направленных на устранение угроз жизни и здоровью физических лиц, своевременное реагирование на заявления и сообщения о правонарушениях, участие в мероприятиях, направленных на социальную адаптацию лиц, освободившихся из мест лишения свободы, и т. д.
Проверить Ваше Заявление это обязанность участкового, если дело расписали ему и Вам целесообразно встретиться с ним и о светить на его вопросы.
Просто оставить Ваше Заявление без движения он не может.
Его деятельность регулируется Приказом МВД.
http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/RE3090...
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИНАКАЗ28.07.2017
м. Київ
N 650
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України21 серпня 2017 р. за N 1041/30909
Про затвердження Інструкції з організації діяльності дільничних офіцерів поліціїІз змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 червня 2020 року N 468
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Дмитрий!
"Повестки пока не было. Стоит ли пытаться просто не брать трубку в данной ситуации. Или они не отстанут"?
- Можете не брать трубку, за это ответственности не будет, могут отстать оформив рапортом.
"В отделение наверное стоит идти с адвокатом, мало ли чего на месте могут придумать"?
- Это Ваше право, если есть возможность, то можете и с адвокатом.
В принципе, какого-то подвоха быть не должно.
Во всяком случае, Вы имеете право отказаться от дачи объяснений, ссылаясь на статью 63 Конституции Украины.
Так, по ст. 63 Конституции Украины каждому гражданину Украины гарантировано право отказаться давать показания в отношении себя, членов семьи или близких родственников, круг которых определяется законом.
Таким образом, возможно Вам проще подать по почте заявление об отказе от дачи показаний, ссылаясь на ст. 63 Конституции Украины, либо объяснение в котором тоже согласно статье 63 Конституции Украины, Вы отказываетесь от дачи объяснения.
Если нужна помощь, а также при наличии вопросов обращайтесь!
Всего доброго, удачи Вам!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Добрый день, Дмитрий!
Если Ваше письмо носило исключительно уведомительный характер, о возможном мошенничестве, то на самом деле Вы смело можете идти самостоятельно и давать пояснение, о том, что было во время этого звонка и не более.
Поскольку с другой стороны, без вашего содействия, киберполиции будет тяжело самостоятельно найти возможного подозреваемого.
Поэтому здесь уже решение за вами: помогать или не помогать киберполиции.
Если остались вопросы, набирайте!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Слідчий може викликати Вас на допит , як свідка згідно норм ст. 133 КПК України, але за правилами він має це робити за допомогою офіційно оформлених повісток на бланку, яку мають Вам вручити під підпис( у ній вказано назву органу підставу виклику , адресу , контакти уповноваженої особи посаду підпис та прізвище ім я.
Повідомте працівника котрий телефонував , що Ви наполягаєте на врученні чи надсиланні повістки встановленої форми.
Рекомендую, оформити договір на представництво інтересів адвокатом або скористатися послугою безоплатна правова допомога Вам нададуть вільного адвоката для представництва.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо вашого питання
Так-зване «запрошення», або як передбачено Кримінальним процесуальним кодексом України «виклик» є заходом забезпечення кримінального провадження і має здійснюватися виключно з метою досягнення дієвості цього провадження та в його межах.
Ви є учасником кримінального провадження тому в межах досудового розслідування, слідчий має право викликати Вас до відділу поліції з метою відібрання пояснень, проведення допиту чи інших слідчих дій.
Слідчий може викликати Вас до відділу поліції шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, або ж здійснити такий виклик по телефону або телеграмою.
Виклик можна проігнорувати, якщо
Відсутність у повістці будь-якої із цих складових автоматично робить її такою, що складена з порушенням вимог закону. А як відомо, документ (а повістка є документом), який складено без дотримання вимог закону (з його порушенням) не підлягає обов’язковому виконанню.
Порушення визначеної в законі процедури виклику, як і неналежне складення повістки про такий виклик, може також мати наслідком законну відмову особи виконати її зміст (вимогу).
Якщо ж повістка була складена належним чином та вручена відповідно до вимог закону, а Ви не з’явилися на виклик слідчого, то така бездіяльність може потягнути за собою відповідальність у вигляді грошового стягнення у розмірі від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У випадку, якщо процедура виклику проведена з порушеннями вимог закону, або ж повістка не включає в себе всі вище викладені складові, то в такому випадку до відповідальності Вас притягнуто не буде.
Законом також передбачено поважні причини, за яких Ви можете не з’явитися на виклик слідчого. До таких причин відносять:
Затримання, тримання під вартою або відбування покарання.
Обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення.
Обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини).
Відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо.
Тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров’я у зв’язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад.
Смерть близьких родичів, членів сім’ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю.
Несвоєчасне одержання повістки про виклик.
Цей перелік не є виключним, обов’язковою має бути лише вимога наявності обставин, які об’єктивно унеможливлюють Ваше з’явлення на виклик. У разі неможливості виконання вимоги зазначеної у повістці за поважних причин, Ви маєте завчасно повідомити про це слідчого, який Вас викликав.
Зважаючи на те, що ви є безпосереднім заявником, та зацікавлені у ефктивному проведені рослідування, рекомендую зявитися до слідчого з метою уточнення інформації.
Успіхів
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Уголовный процессуальный кодекс Украины (УПК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/4651-17#n1402):
"Стаття 133. Виклик слідчим, прокурором
1. Слідчий, прокурор під час досудового розслідування має право викликати підозрюваного, свідка, потерпілого або іншого учасника кримінального провадження у встановлених цим Кодексом випадках для допиту чи участі в іншій процесуальній дії...
Стаття 135. Порядок здійснення виклику в кримінальному провадженні
1. Особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою...
Стаття 136. Підтвердження отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом
1. Належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, відеозапис вручення особі повістки, будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом...
Стаття 139. Наслідки неприбуття на виклик
1. Якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з’явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі:
від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого, прокурора;..
Стаття 140. Привід
1. Привід полягає у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час...
3. Привід може бути застосований до підозрюваного, обвинуваченого або свідка...";
"Стаття 56. Права потерпілого
1. Протягом кримінального провадження потерпілий має право:...
6) давати пояснення, показання або відмовитися їх давати;...
2. Під час досудового розслідування потерпілий має право:...
3) подавати докази на підтвердження своєї заяви;...".
Согласно приведенной ч.3 ст.140 УПК принудительный привод потерпевшего не предусмотрен. Таким образом, Вы вправе или явиться по вызову и дать пояснения, или явиться и отказаться от дачи пояснений, или не явиться по вызову.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доповню відповіді своїх колег: якщо Вам зателефонували і суворий голос запропонував терміново з’явитись у відділення поліції – не поспішайте одразу виконувати таку вказівку. Виклик до поліції є процедурою процесуально регламентованою, яка повинна неухильно дотримуватись поліцейськими.
1. Зазвичай, у поліцію викликають через повістку, яка має бути передана безпосередньо в руки або поштою. Повістка повинна бути вручена не пізніше ніж за 3 дні до дня, коли Вас зобов’язують прибути за викликом для допиту або проведення інших дій. У випадку Вашої відсутності повістка може бути вручена під розписку дорослому члену Вашої сім’ї , а також житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання або адміністрації за місцем Вашої роботи (стаття 135 Кримінального процесуального кодексу України).
Належним підтвердженням отримання особою повістки або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, а також відеозапис вручення повістки та будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом (стаття 136 Кримінального процесуального кодексу України).
А отже, якщо Вас запрошують телефоном – просіть чітко назвати причину виклику, хто саме Вам телефонує і з яких причин неможливо вручити Вам повістку у руки і під розписку.
Як ми вже вказували, отримання письмової повістки особисто і під підпис – не єдиний можливий варіант її вручення. Поліція має право надіслати Вам повістку поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснити виклик по телефону або телеграмою (стаття 135 Кримінального процесуального кодексу України).
У такому випадку підтвердженням факту отримання особою повістки є її розпис на поштовому повідомленні або інші дані (саме таке неконкретне й обтічне формулювання допускає законодавство), які підтверджують ознайомлення з її змістом. Якщо особа попередньо повідомила слідчого про адресу своєї електронної пошти, надіслана на таку адресу повістка про виклик вважається отриманою у випадку підтвердження її отримання особою відповідним листом електронної пошти (стаття 136 Кримінального процесуального кодексу України).
Але у будь-якому разі повістка має повідомляти наступну інформацію:
1) прізвище та посаду слідчого, який здійснює виклик;
2) найменування та адресу органу поліції, до якого здійснюється виклик, номер телефону чи інших засобів зв’язку;
3) ім’я (найменування) особи, яку викликають, та її адресу;
4) найменування (номер) кримінального провадження, в рамках якого здійснюється виклик;
5) процесуальний статус, в якому перебуває викликана особа;
6) час, день, місяць, рік і місце прибуття викликаної особи;
7) процесуальна дія (дії), для участі в якій викликається особа;
8) наслідки неприбуття особи за викликом із зазначенням тексту відповідних положень закону, в тому числі можливість застосування приводу та здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження;
9) передбачені цим Кодексом поважні причини, через які особа може не з’явитися на виклик, та нагадування про обов’язок заздалегідь повідомити про неможливість з’явлення;
10) підпис слідчого, прокурора, слідчого судді, судді, який здійснив виклик.
(стаття 137 Кримінального процесуального кодексу України).
Тому, коли поліцейський викликає Вас у відділ поліції по телефону, вимагайте від нього оголосити Вам всі названі вище відомості, занотуйте їх та обов’язково запишіть дату і точний час отримання телефонного виклику, а також посаду і прізвище поліцейського, який з Вами спілкувався. Якщо він відмовляється це зробити – ввічливо зауважте, що Ваша розмова записується, а зміст повістки встановлює Кримінальний процесуальний кодекс України і якщо співробітник на повідомить запитувані Вами дані, то телефонний виклик у поліцію буде вважатися запрошенням, від якого Ви вправі відмовитися.
2. Отримавши повістку, Ви зобов’язані прибути до відділу поліції у визначений час, а у противному випадку поліцейські мають право доставити Вас туди примусово. Разом з тим, законодавство завбачливо передбачає перелік складних життєвих ситуацій, які дають право не являтися у поліцію по повістці. Так, поважними причинами неприбуття особи на виклик є:
1) затримання, тримання під вартою або відбування покарання;
2) обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення;
3) обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини);
4) відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо;
5) тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров’я у зв’язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад;
6) смерть близьких родичів, членів сім’ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю;
7) несвоєчасне одержання повістки про виклик;
8) інші обставини, які об’єктивно унеможливлюють з’явлення особи на виклик.
(стаття 138 Кримінального процесуального кодексу України).
При виникненні будь-якої з вищенаведених причин для неявки по повістці, рекомендуємо повідомити про це поліцію. Наприклад, якщо Ви не зможете прибути через хворобу – обов’язково зателефонуйте до відділу поліції, куди Вас викликають, і проінформуйте про це. Телефонувати краще не до конкретного слідчого, а до чергової частини, де розмова буде зафіксована записуючим пристроєм і, таким чином, ніхто надалі не зможе звинуватити Вас в ухиленні від явки. Візьміть до уваги і те, що слідчий, який викликав Вас до себе, у подальшому може зажадати документального підтвердження причини Вашої неявки лікарняним листом.
3. За неприбуття у поліцію по повістці без поважної причини встановлена відповідальність - грошове стягнення на сумувід 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (стаття 139 Кримінального процесуального кодексу України).
За злісне ухилення від явки свідок, потерпілий, експерт, перекладач несе відповідальність, встановлену статтею 185-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення – накладення штрафу від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо по повістці не з’являється підозрюваний, обвинувачений або свідок - до нього може бути застосований привід. Ухилення від явки (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук також є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування (стаття 139 Кримінального процесуального кодексу України).
Привід полягає у примусовому супроводженні поліцейськими особи до місця її виклику в зазначений в ухвалі час. Він може бути застосований не тільки до підозрюваного чи обвинуваченого, а й до свідка. Разом з тим, привід свідка не може бути застосований до неповнолітньої особи, вагітної жінки, особи з інвалідністю першої або другої груп, особи, яка одноосібно виховує дітей віком до 6 років або дітей з інвалідністю (стаття 140 Кримінального процесуального кодексу України).
Привід здійснюється на підставі відповідної ухвали, яка оголошується особі, до якої він застосовується. Ця особа зобов’язана прибути до місця виклику у зазначений в ухвалі час у супроводі поліцейських, які виконують ухвалу. У випадку невиконання особою ухвали про привід, до неї, після відповідного попередження, можуть бути застосовані заходи фізичного впливу. Такі заходи не повинні перевищувати міри, необхідної для здійснення приводу, і мають зводитися до мінімального впливу на особу. Забороняється застосування заходів впливу, які можуть завдати шкоди здоров’ю особи, а також примушення особи перебувати в умовах, що перешкоджають її вільному пересуванню, протягом часу більшого, ніж необхідно для негайного доставлення особи до місця виклику (стаття 143 Кримінального процесуального кодексу України).
5. Територіальний підрозділ поліції — це установа з обмеженим доступом, відвідування якої здійснюється у відповідності з пропускним режимом, який контролюється співробітниками чергової частини. Запам’ятайте головне правило – Ваше перебування у підрозділі повинно бути зафіксовано документально, у Журналі обліку доставлених, відвідувачів і запрошених. Ви прибули у поліцію по повістці, а отже відноситесь до категорії запрошених. Вам необхідно підійти до співробітника поліції, який забезпечує пропускний режим і перебуває при вході до службових приміщень (як правило, біля «вертушки»), пред’явити повістку і попросити, щоби він записав Ваші установчі дані і мету прибуття до вказаного журналу. Якщо співробітник пропонує пройти до слідчого без такого запису, ввічливо відмовтесь і проявіть наполегливість у виконанні ним Вашого прохання – нагадайте поліцейському, що усі без винятку особи, які прибули з особистих або службових питань, повинні бути зареєстровані у Журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених (підпункт 2 пункту 10 розділу VІ «Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України», затвердженої наказом МВС України від 23.05.2017 №440). У подальшому запис буде додатковим доказом Вашого своєчасного прибуття до поліції по повістці.
Крім того, Ви не повинні самостійно блукати по будівлі поліції у пошуках службового кабінету співробітника, який Вас викликав до себе повісткою – поліцейський сам повинен Вас зустріти і супроводжувати по приміщеннях підрозділу (додаток №12 до «Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України», затвердженої наказом МВС України від 23.05.2017 №440).
Відправляючись у поліцію, обов’язково візьміть з собою паспорт, адже відомості про відвідувачів чи запрошених вносяться до журналу обліку на підставі документів, що засвідчують їх особу. Після завершення слідчих дій чи іншого спілкування з поліцейськими, той же постовий при вході має записати до Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених точний час, коли Ви вийшли з підрозділу поліції, а також роз’яснити Вам право власноручно зробити у журналі запис про наявність або відсутність претензій до працівників поліції (додаток №12 до «Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України», затвердженої наказом МВС України від 23.05.2017 №440). Втім, якщо Ви не маєте претензій до правоохоронців - це робити не обов’язково.
І на останок: перед відвідуванням підрозділу поліції обов’язково проінформуйте про це своїх родичів або знайомих, повідомивши до якого саме органу поліції Ви йдете, коли, хто та у зв’язку з чим Вас викликає. Якщо обґрунтовано побоюєтесь затримання чи тиску з боку правоохоронців – не ходіть у поліцію самі, а попросіть когось із друзів Вас супроводжувати. Поки Ви спілкуєтесь з поліцейським у службовому кабінеті, Ваш товариш може спокійно очікувати у вестибюлі підрозділу поліції (громадянам забезпечується вільних вхід до вестибюлю, а час перебування у ньому правоохоронці не мають права обмежувати). Усвідомлення поліцейськими того факту, що Ви не один значно зменшує загрозу вчинення щодо Вас протиправних дій.
Всього доброго!
Щасти Вам!