Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 04 січня 2022, питання №53967

Сменить фамилию ребенку

Можно ли сменить фамилию ребенку без согласия отца ребенка, детям 12 и 14 лет, отец алименты не платит

Відповіді юристів (2)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго вечора!

    Законодавчо зміна прізвища передбачена, але виключно на підставі рішення органу опіки та піклування або суду.

    Без відповідних органів зробити це неможливо. Але питання у будь-якому випадку потрібно аналізувати і вивчати!

    Павловський Віталій Ігорович
    Павловський Віталій Ігорович 3 роки тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 17 років досвіду

    Доброго вечора.

    Так можна змінити без згоди батька за рішенням органу опіки та піклування, за рішенням суду, одноособово – у разі позбавлення батька батьківських прав згідно з рушенням суду.

    Згідно до статті 141 Сімейного кодексу України (далі – СК України) мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

    Частиною 5 ст. 148 СК України передбачено, що у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

    Відповідно до ч. 2 ст. 19 СК рішення органу опіки та піклування є обов'язковим до виконання, якщо протягом десяти днів від часу його винесення заінтересована особа не звернулася за захистом своїх прав або інтересів до суду

    В статті 149 СК України зазначено, що дитина, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові. Дитина, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє по батькові за згодою батьків. Дитина може змінити прізвище за згодою одного з батьків якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

    Частиною 1 ст. 164 СК України передбачено, що батько або матір може бути позбавленні батьківських прав у разі ухилення батьків від виконання своїх обов’язків. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Більш детально дивіться постанову Верховного суду https://reyestr.court.gov.ua/Review/89345642

    Частиною 1 ст. 166 СК України передбачені наслідки позбавлення батьківських прав, а саме батько втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання та перестає бути законним представником дитини.

    Таким чином зміна прізвища можлива без згоди батька за рішенням державних органів, органом опіки та піклування (що знаходяться при місцевих радах) або судом.

    Якщо ж батько не сплачує аліменти тривалий час, не спілкується з дітьми, не виконує інші батьківські обов’язки можна буде звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав батька. Після рішення суду про позбавлення батьківських прав Ви зможете одноособово змінювати прізвище дітей органах ДРАЦС або дитина, яка досягла 14 років може змінити прізвище за Вашою згодою.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України