Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте! Я собрала пакет документов для оформления дарственной дочери на дом) он куплен мною в 2005 г. Техпаспорт сделан в 2012 г. Нотариус обнаружил разность в квадратуре, как в общей, так и в жилой площади. Отправил в БТИ, чтобы там зарегистрировали техпаспорт и выдали справку, почему разная квадратура) в БТИ мне сказали, что техпаспорт просрочен и нужно делать новый, а это существенные лишние расходы. Вопрос - техпаспорт имеет срок давности? Спасибо!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый вечер!
Согласно нормативному документу, а именно инструкции, регламентирующей порядок проведения инвентаризации недвижимого имущества, четкого определения срока годности технического паспорта нет.
Однако, в инструкции указано, что при оформлении техпаспорта на квартиру, дачный дом, частный дом, гараж и машиноместо, на титульном листе необходимо ставить примечание о том, что данные технического паспорта актуальны в течении одного годас даты проведения инвентаризации.
При оформлении техпаспорта на коммерческие, общественные и производственные здания, примечание об актуальности данных не ставится.
Как показывает практика, несмотря на то, что четкого определения срока годности техпаспорта БТИ на недвижимость нет, при оформлении сделок нотариус или регистратор может потребовать оформление нового документа если техпаспорт изготовлен при СССР или находится в плохом состоянии (порван, в пятнах, стерты печати, нечитабельны данные и т.д.).
Наиболее частые случаи, когда Вам необходимо будет оформить новый технический паспорт для проведения юридических операций:
Как правило, нужно изготовливать новый техпаспорт на дом по запросу нотариуса или вышеупомянутых случаях. С 1 августа 2021 года все технические паспорта инженеры должны вносить в електронный рееестр. И каждому техпаспорту присваивается уникальный номер.
С началом 2019 года начал действовать новый Порядок проведения техинвентаризации недвижимости.
Основным аспектом является то, что срок действия технического паспорта равен 1 году.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго вечора, Марино!
Чинним законодавством не встановлено випадків, коли особа зобов’язана проводити технічну інвентаризацію нерухомого майна. Також не встановлено жодних строків «придатності» виготовлених технічних паспортів, однак в кількох додатках до Інструкції про порядок проведення техінчної інвентаризації об’єктів нерухомого майна можна знайти наступну примітку:
Дані технічного паспорта актуальні впродовж одного року з дати проведення технічної інвентаризації.
Однак такі зміни набули чинності з 2019 року, і застосовується термін дійсності технічного паспорту в 1 рік після 15.01.2019. А ті технічні паспорти, які виготовлені до такої дати, вважаються взагалі безстроковими.
Тому Ваш технічний паспорт не містить строку дії.
ОДНАК. Якщо є дійсно якісь розбіжності, то при подальшому відчуженні будинку шляхом дарування, краще виготовити все таки новий. Але вирішувати Вам.
Успіхів!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Добрый вечер!
Технический паспорт на дом является информационным документом, его делают с целью сформировать обмеры вашей недвижимости, и внести эти данные в Государственный Реестр недвижимости. Это в свою очередь дает возможность распоряжаться своей недвижимостью на свой лад. Техпаспорт на дом (садовый, жилой, дачный) является важным документом, и нужно знать некоторые нюансы об изготовлении технического паспорта и на что нужно обратить свое внимание в первую очередь.
После завершения нового строительства, перед вводом дома в эксплуатацию;при действиях по приватизации недвижимости;при узаконивании дома по общей процедуре;при узаконивании дома по строительные амнистии (в таком случае технический паспорт с отметкой о техническом обследовании);при разделе или объединении дома, изменении долей;при реконструкции (перепланировке);при переводе садовых (дачных) домов в жилую недвижимость;при нотариальных сделках у нотариуса (регистратора) и т.п.
Хотя срок действия техпаспорта – четко не установлен это не значит, что его нужно ежегодно перерабатывать. Как правило, нужно изготовливать новый техпаспорт на дом по запросу нотариуса или вышеупомянутых случаях. С 1 августа 2021 года все технические паспорта инженеры должны вносить в електронный рееестр. И каждому техпаспорту присваивается уникальный номер.
С 2013 года право на изготовление технического паспорта есть не только у коммунальных БТИ (Бюро технической инвентаризации) на местности, а и в частных БТИ, в штате у которых инженеры с соответствующими сертификатами. Достаточно часто частное БТИ может предоставить более конкурентную цену и сроки для человека, чем коммунальное, которое до 2013 года было монополистом.
(С 01.08.2021 г. все технические паспорта инженеры обязаны вносить в реестр ЕДЕСБ. Стоимость, что приведена ниже включает в себя внесение информации в новый реестр.)
Если есть необходимость или документы поврежден необходимость нового имеет место , если же изминений не вносилось и он не поврежден , то заказывать новый нет необходимости.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Марина!
Одним з важливих документів на об’єкт нерухомості (житловий будинок, садовий будинок, будівля, споруда, квартира, машиномісце, житлові та нежитлові приміщення тощо), є технічний паспорт.
Технічний паспорт - це документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об’єкта нерухомого майна та містить основні відомості про об'єкт нерухомого майна, такі як:
Також, вказується рік споруди і матеріал фундаменту, стін і перекриттів, кількість поверхів, висота, розміри кімнат і нежитлових приміщень. Описується призначення кожного з них. Зазначаються відомості про роботи, які проводилися, у разі перепланування, реконструкції, їх дату і наявність дозволу на проведення.
Технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб'єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.
Технічний паспорт необхідний у таких випадках:1) приватизація житла;
2) укладення договорів купівлі-продажу, обміну або дарування нерухомого майна;3) оформлення права власності, в тому числі на об’єкт нерухомого майна після проведення капітального ремонту, реконструкції чи перепланування;
4) зміни призначення об’єкту нерухомого майна, переведення житлової нерухомості до нежитлового фонду або навпаки;
5) при оформленні спадщини на нерухоме майно;
6) при поділі, об’єднанні об’єкта нерухомого майна або виділенні частки;
7) для розгляду справ стосовно нерухомого майна у суді тощо.
Технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна є одним із документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав у випадках, передбачених пунктами 41, 42, 44, 45, 54, 68, 69, 78 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі – Порядок).
Крім того, відповідно до пункту 58 Порядку для державної реєстрації права власності на об’єкт нерухомості у разі, коли в документах, що подаються для такої реєстрації, відсутні відомості про технічні характеристики відповідно до об’єкта, крім документів, необхідних для реєстрації права, заявником також подається технічний паспорт на такий об’єкт.
Технічний паспорт не є правовстановлюючим документом на нерухоме майно.
Для того щоб отримати технічний паспорт на нерухоме майно, необхідно звернутися або в державну установу – БТІ (Бюро технічної інвентаризації) або приватну компанію, яка займається виконанням такого роду робіт і має відповідні дозвільні документи (кваліфікаційний сертифікат експерта в галузі архітектури).
БТІ не встановлює термін дії технічних паспортів, але відповідно до останньої редакції Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2018 №186 дані технічних паспортів на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, на садовий (дачний) будинок, на гараж (машино-місце), виготовлені після 15.01.2019 року актуальні протягом одного року з дати проведення технічної інвентаризації.
При цьому, технічні паспорти на всі інші об'єкти, зокрема, квартиру (кімнату, жилий блок, секцію), громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, на будинок квартирного типу (гуртожиток), на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, на об'єкт незавершеного будівництва, на допоміжну (господарську) будівлю, яка не належить до садибного, дачного та садового будинку є актуальними безстроково.
Якщо дійсно має місце: "... разность в квадратуре, как в общей, так и в жилой площади", якщо це неможливо усунути, то то треба робити новий технічний паспорт.
Всього доброго!
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Здравствуйте, Марина!
Главной нормативной основой для проведения технической инвентаризации объектов недвижимого имущества всех форм собственности является Инструкция о порядке проведения технической инвентаризации объектов недвижимого имущества, новая редакция которой вступила в силу 15 января 2019 года.
Данным нормативно-правовым актом определены основные требования к содержанию технических паспортов и порядку их оформления. Среди прочего установлено, что технический паспорт должен быть прошнурован, пронумерован и скреплен подписью руководителя субъекта хозяйствования, проводившего инвентаризацию, а также подписью исполнителя работ и контролера с указанием серии и номера квалификационного сертификата на право выполнение работ по технической инвентаризации объектов недвижимого имущества.
Составные части технического паспорта варьируются в зависимости от типа объектов недвижимости, например, для квартиры (комнаты, жилого блока, секции) в доме квартирного типа (общежитии) такими элементами являются:
- характеристика квартиры (комнаты, жилого блока, секции);
- план квартиры (комнаты, жилого блока, секции);
- экспликация помещений квартиры (комнаты, жилого блока, секции, посемейного, общего заселения).
К объектам, подлежащим технической инвентаризации и на которые составляются инвентаризационные дела и технические паспорта, относятся (завершенные и незавершенные строительством):
1) дома квартирного типа разной поверхностности, общежития и их секции;
2) квартиры;
3) жилые комнаты, жилые блоки в общежитиях;
4) дома усадебного типа;
5) дома и сооружения общественного и производственного (в том числе сельскохозяйственного) назначения и их комплексы;
6) нежилые помещения (группы нежилых помещений);
7) садовые и дачные дома;
8) гаражи и паркинги с машино-местами (которые не относятся к хозяйственным зданиям: многоэтажные, подземные, одноэтажные, блочные);
9) защитные сооружения гражданской защиты;
10) многофункциональные дома для содержания осужденных и лиц, взятых под стражу (блочного, казарменного и камерного типа учреждений исполнения наказаний и следственных изоляторов);
11) объекты незавершенного строительства;
12) многофункциональные дома и комплексы, включающие помещения разного назначения (технический паспорт изготовляется по форме по преимущественной площади).
Технический паспорт - один из обязательных документов для проведения ряда регистрационных действий. Такой документ подается для государственной регистрации права собственности, в частности на:
- нововыстроенный объект недвижимого имущества;
- индивидуальные (усадебные) жилые дома, садовые, дачные дома, хозяйственные (приусадебные) здания и сооружения, пристройки к ним, которые закончены строительством до 5 августа 1992 года;
- объект недвижимого имущества в результате реконструкции такого объекта;
- объект недвижимого имущества государственной или коммунальной собственности, строительство которого завершено и право собственности на который не зарегистрировано до 1 января 2013 года, при отсутствии документа, удостоверяющего приобретение права государственной или коммунальной собственности на такой объект.
Недавно у государственных регистраторов и нотариусов появилась новая опция: в Единой государственной электронной системе строительства была предусмотрена возможность для осуществления проверки сведений технических паспортов и справок относительно изменений в составе объектов недвижимого имущества. Такая онлайн-"ревизия" позволит проверить действительность технических паспортов, обезопасив себя от мошеннических действий с недвижимостью и попыток легализовать возведенные с нарушениями объекты строительства.
Техпаспорта, изготовленные после 15.01.2019 года, фактически стали срочными. Действуют лишь 1 год с даты проведения технической инвентаризации!
А технические паспорта, изготовленные, например, 14.01.2019 года, бессрочны…
Если потребуется помощь, обращайтесь через кнопку "Обратиться" возле фото (при обращении указывайте свою e-почту).
Всего хорошего!
Удачи Вам!
Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду
Срок действительности технического паспорта на жилой дом, квартиру законодательством не установлен. Поэтому формулировка "технический паспорт устарел" это способ навязать вам определённую работу на платной основе. Нотариус чётко сформулировал свой запрос выдать справку на подтверждение расхождений. Но боюсь в данном случаев инженеру для подтверждения нужно будет выезжать на место и делать замеры, что также будет на платной основе. И если будут расхождения, то возможно придётся делать новый техпаспорт.
Юрист, м. Харків, 25 років досвіду
Здравствуйте.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0582-01#Text
технічний паспорт - документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, містить основні відомості про нього (місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики, план та опис об'єкта, ім'я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об'єкт нерухомого майна, відомості щодо суб'єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо) та видається замовнику. Технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб'єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна;
Незважаючи на те, що в тексті самої Інструкції БТІ не встановлено жодних інших (додаткових) випадків, коли замовник зобов’язаний проводити технічну інвентаризацію нерухомого майна. Також не встановлено жодних строків «придатності» виготовлених технічних паспортів, в кількох додатках до Інструкції можна знайти наступну примітку:
Дані технічного паспорта актуальні впродовж одного року з дати проведення технічної інвентаризації.
Подібна примітка є лише в трьох додатках до Інструкції, якими затверджені форми наступних технічних паспортів:
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
"ІНСТРУКЦІЯ про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0582-01#Text):
"I. Загальні положення...
2. У цій Інструкції терміни вживаються у таких значеннях:..
замовник технічної інвентаризації (далі - замовник) - власник об'єкта нерухомого майна...
зберігач - юридична особа публічного права, яка здійснює зберігання інвентаризаційної справи за місцем розташування об'єкта нерухомого майна. Зберігач не проводить роботи з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна;...
суб'єкт господарювання - фізична особа - підприємець або юридична особа, у складі якої працюють один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт із технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність";
технічна інвентаризація - комплекс робіт з обмірювання об'єкта нерухомого майна з визначенням його складу, фактичної площі та об'єму, технічного стану...
технічний паспорт - документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна,...
6. Технічну інвентаризацію проводять у таких випадках:
1) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, у тому числі після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
2) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;
3) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об'єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об'єкт приймався в експлуатацію;
4) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, зазначених у пункті 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника.
II. Об'єкти, що підлягають технічній інвентаризації
1. Загальні положення
1. До об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації та на які складаються інвентаризаційні справи і технічні паспорти, належать (завершені та незавершені будівництвом):..
4) будинки садибного типу;..
XI. Порядок унесення поточних змін до інвентаризаційних документів
1. Внесення змін до інвентаризаційних справ проводиться зберігачем.
2. Всі виправлення, доповнення в технічних паспортах скріплюються підписом керівника суб'єкта господарювання (для юридичних осіб).
3. За наявності змін у складі, плануванні та технічному стані об'єкта виготовляється новий технічний паспорт.,,".
---
Во-первых, приведенной Инструкцией (на которую ссылаются все юристы, принявшие участие в этом вопросе) не предусмотрено ни срок действия технического паспорта, ни срок актуальности данных паспорта в один год, о котором указано коллегами - положения Инструкции об этом мною не найдено. Кроме того, Инструкцией предусмотрены случаи проведения технической инвентаризации, на основе которой составляется технический паспорт объекта, в том числе, по желанию заказчика - т.е. не предусмотрено проведение инвентаризации и составление технического паспорта в связи с истечением определенного срока.
Во-вторых, все исправления в технических паспортах предусмотрены Инструкцией к проведению с подписью (скрепленной печатью) субъектом технической инвентаризации, который проводил инвентаризацию объекта (инженер) и выдал технический паспорт. При этом, в случае таких исправлений, изменения вносятся в инвентаризационное дело в БТИ на основании исправлений в паспорте, а не наоборот - т.е. исправление в паспорте не является основанием проведения инвентаризации.
В-третьих, надлежаще, как я считаю, нотариус должен быть направить субъекту инвентаризации (инженеру) запрос о причинах разности квадратуры в документах и провести, если в этом необходимость, исправления в техническом паспорте.