Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я прописан в квартире с мамой в г. Киев , но есть родная сестра которая прописана в другом месте не с нами. Суть вопроса - после смерти мамы сестра тоже может претендовать в равной степени как и я на квартиру , "приватизация оформлена на маму 100%" Либо я вхожу в право собственности автоматично после смерит мамы так как прописан мы только в двоём с мамой в этой квартире?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю.
Якщо не буде заповіту на Вас, сестра претендуватиме на квартиру з точно такою долею, як і Ви.
Факт реєстрації у даному випадку не відіграє жодного значення.
Саме тому, якщо Ви проживаєте в цій квартирі і напевно маєте витрати на її утримання, просіть матір, аби вона склала заповіт для Вас або при житті продала/подарувала Вам квартиру. Так Ви матимете гарантію на те, що квартира буде виключно Ваша.
Успіхів. Всього доброго
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Євгене!
Якщо після смерті Вашої матері, остання не залишить заповіт і якщо не буде інших спадкоємців першої черги, Ви і Ваша рідна сестра успадкуєте квартиру в рівних долях незалежно від того, хто і де прописаний.
Якщо мати схильна залишити квартиру саме Вам через те що Ви їй допомогаєте або ж навіть утримуєте її, то я рекомендую їй написати заповіт, де зазначити єдиним спадкоємцем квартири Вас.
Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Охоче на них відповім.
Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду
Как Вам уже ответили, Вы с сестрой будете иметь равные права на наследство. Единственное Ваше преимущество, что Вы можете не переживать за соблюдение сроков принятия наследства, так как совместная регистрация места жительства считается фактическим принятием наследства, а вот Вашей сестре надо подавать заявление о принятии наследства в установленный срок. Во всем остальном у вас равные с сестрой права
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
Наследниками первой очереди являются супруги, дети и родители умершего и наследуют в равных долях имущество наследодателя после его смерти.
Право на наследство не зависит от места регистрации.
После смерти мамы, Вы вступите в свою долю наследства (50%) автоматически, так как зарегестрированы по одному адресу с наследодателем. Сестре для вступления в наследство, необходимо будет подать нотариусу Заявление о вступлении в наследство. Если она этого не сделает, то все наследство (100%) отойдет Вам.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, так після смерті матері вы і ваша сестра будете мати право на квартиру в рівних долях.
https://psjust.gov.ua/post_news/%D1%8F%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D1%8F%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D1%89%D0%B8%D0%BD%D1%83-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC-%D0%BA%D1%83%D0%B4%D0%B8-%D1%96/#:~:text=%D0%A1%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%20%D0%B7%D0%B4%D1%96%D0%B9%D1%81%D0%BD%D1%8E%D1%94%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F%20%D0%B7%D0%B0,%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%96%20%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BE%D0%BC%20%D1%83%D1%81%D1%96%D1%94%D1%97%20%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B8.
Я я допоміг вирішити ваше питання ставте ✅біля фото підтримайте лайком залиште відгук.
Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду
Доброго дня!
Самий факт реєстрації Вас в помешкані в такаму випадку не має ніякого значення. Якщо ж буде складений заповіт чи договір дарування, то це інша справа. В такому випадку право власності буде за вами. Але якщо ні то ви з сестрою будете претендувати на майно в рівних частках.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Якщо не буде заповіту на вас то сестра та інші родичі мами будуть брати участь у спадкуванні згідно черговості за законом.
Мама має скласти заповіт на Вас де вказати , яке майно отримаєте ви, або за життя укласти договір дарування квартири Вам таким чином квартира належатиме тільки Вам.
треба розпочати переговори з власником квартири про це не вдаючись до тиску чи погроз це має бути добровільна воля власника, інакше нотаріус не посвідчить угоду , або заповіт.
---
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у законі.
Статтями 1261-1265 ЦК передбачено п'ять черг спадкування за законом, які у визначеному законодавством порядку закликаються до спадкування почергово.
Зверніть увагу, в межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.
При цьому, право на спадкування кожною наступною чергою спадкоємців за законом настає при відсутності спадкоємців попередньої черги або при неприйнятті ними спадщини або відмови від її прийняття, а також у разі, коли всі спадкоємці першої черги усунені від права на спадкування.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, другий з подружжя та батьки.
У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Також у п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.
Спадкування за правом представлення регулюється ст. 1266 ЦК, яка визначає коло спадкоємців за законом, котрі закликаються до спадкування у випадку смерті їхнього родича до відкриття спадщини. Так, одна особа, у випадку смерті іншої особи, яка є спадкоємцем за законом, до відкриття спадщини набуває право спадкування тієї частки у спадковому майні, яку отримав би померлий спадкоємець, якби він був живий на момент відкриття спадщини. За правом представлення можуть спадкувати онуки, правнуки, прабаба, прадід, племінники, двоюрідні брати та сестри. Цей перелік осіб є вичерпним та розширенню не підлягає.
Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Спадкоємець за заповітом або за законом, який помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.
У судовому порядку можна , довести факти, що мають значення для спадкоємців , але не були враховані заповітом.
Судове рішення обов язкове до виконання всіма органами та посадовими особами, а також громадянами.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Доброго дня, Євген!
ВИ "АВТОМАТИЧНО" ПРИЙМАЄТЕ СПАДЩИНУ, А ВАШІЙ СЕСТРІ ДЛЯ ЦЬОГО ТРЕБА ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ДО НОТАРІУСА.
Спадщина – це усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця (ст.ст. 1218,1219 ЦК України). Перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) називається спадкуванням (ст. 1216 ЦК).
Право на спадкування реалізується спадкоємцями шляхом прийняття спадщини. Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Від так, особа, яка не прийняла спадщину позбавляється права на спадкування.
Хто з спадкоємців вважається таким, що прийняв спадщину? Відповідь на це питання залежить від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та від особливостей правового статусу спадкоємця. За правилами чинного законодавства спадщина може бути прийнята «автоматично», або шляхом подання заяви про її прийняття.
«Автоматичне» прийняття спадщини (ч.3,4 ст. 1268 ЦК України):1. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину незалежно від того де і з ким вони проживали на час відкриття спадщини та чи подали вони заяву про прийняття спадщини у передбачений законом строк.
2. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини також вважається таким, що прийняв спадщину. Знову ж таки, закон не забороняє таким спадкоємцям подавати заяву про прийняття спадщини. Більше того, за можливості це варто зробити, щоб уникнути судової тяганини. Адже постійне проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини має підтверджуватися доказами.
Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України доказами постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: відмітка у паспорті спадкоємця про реєстрацію його місця проживання або ж довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
Спадкоємець, який проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини без реєстрації буде змушений відстоювати своє право на спадкування у суді.
Прийняття спадщини шляхом подачі заяви:Спадкоємці які, не є малолітніми, неповнолітніми, недієздатними, особами з обмеженою цивільною дієздатністю, а також які не проживали постійно разом з спадкодавцем на момент його смерті можуть реалізувати своє право на спадкування шляхом подачі заяви про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається у письмовій формі нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заяву підписує виключно спадкоємець, заяви про прийняття спадщини складені від імені спадкоємців їх представниками, що діють на підставі довіреностей не приймаються.
Подати заяву про прийняття спадщини можливо прибувши до нотаріуса особисто або надіславши її поштою. Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини (п. 3.5. гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України) .
Важливо пам’ятати, що на вчинення цих дій встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".
Всього доброго!
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Евгений.
При отсутствии завещания на Вас целой части квартиры, сестра также является наследником по закону. Разница только в том что Вам нет необходимости в течении 6 месяцев обратиться к нотариусу с заявлением о принятии наследства, поскольку проживая вместе с наследодателем Вы примете наследство автоматически, а для сестры это обязательное условие. Если не будет от нее заявления право на наследство она потеряет.
Если сестра подаст заявление квартира будет делится между наследниками первой очереди (родители, супруги, дети) в равных частях. В вашем случае по 1/2 части. Если завещание будет составлено на Вас на 1/2 часть, то вторая половина будет поделена на двоих, соответственно у Вас будет 3/4, а у сестры 1/4 части квартиры.