Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 14 червня 2023, питання №86778

Как получить компенсацию за разрушенное жилье, если оно не было приватизировано?

Добрый день!
В результате боевых действий разрушена квартира по адресу Донецкая обл, г. Авдеевка - на сегодня район активных боевых действий.
Квартира не приватизирована. Заселялась по ордеру в 2001 г. семья в составе:
мой отец Бурдюгов Николай Васильевич (умер в 2006 г.),
моя мать Бурдюгова Галина Николаевна,
я Пехотина Татьяна Николаевна,
мой сын Пехотин Денис Юрьевич,
моя сестра Баёва Людмила Николаевна,
мой племянник Баёв Богдан Александрович.
Все прописаны в этой квартире.
На руках сейчас у меня есть договор найма на имя моего отца, в который вписаны вышеуказанные члены семьи, и технический паспорт на квартиру.
Каким образом в этой ситуации возможно подтвердить право на собственность для оформления компенсации за разрушенное жилье?
Нахожусь в Киевской области, зарегистрирована как переселенец.
Спасибо!

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Тетяна!

    Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації оегулюється Постановою КМУ від 20 березня 2022 року. Згідно неї:

    "5) втрати житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства - напрям, що включає втрати житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства, об’єкти незавершеного будівництва житлової нерухомості, дачних і садових будинків, фактичні витрати, здійснені для їх відновлення.

    Основні показники, які при тому оцінюються:

    вартість зруйнованого та пошкодженого житла, яке потребує відновлення;

    вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів житлово-комунального господарства, які потребують відновлення;

    фактичні витрати, здійснені для відновлення пошкодженого житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства;

    фактичні витрати на здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації;

    вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів малоповерхового житлового будівництва, у тому числі дачного та садибного типу, а також їх частини;

    вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів незавершеного житлового будівництва.

    Визначення шкоди та обсягу збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінрегіону, за погодженням з Мінреінтеграції.

    Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є обласні, Київська міська державні адміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації)

    КРІМ ТОГО, Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року № 380 затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

    В постанові визначено хто саме матиме право на компенсацію. Це наступні особи:

    власниками відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва;

    інвесторами у житлове будівництво об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);

    членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;

    спадкоємці усіх вищеперерахованих категорій.

    Для подання повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації (далі – повідомлення) необхідно звернутися до центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи. Це може зробити як власник житла особисто, так його представник на підставі нотаріально посвідченої довіреності.

    Всі повідомлення такого роду треба подавати й через мобільний додаток Порталу Дія за посиланням: https://diia.gov.ua/services/poshkodzhene-majno.

    Інформація повинна містити:

    Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи.

    Реєстраційний номер облікової картки платника податків особи (у разі подання з використанням мобільного додатка Порталу Дія) або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному державному органу і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

    Контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти).

    Відомості про нерухоме майно: тип нерухомого майна; загальну площу нерухомого майна. У разі відсутності точної інформації щодо загальної площі, протяжності нерухомого майна зазначається орієнтовна площа; адресу (місцезнаходження) нерухомого майна; інформацію про те, що нерухоме майно є об’єктом культурної спадщини (у разі потреби); інші технічні характеристики нерухомого майна (за наявності); форму власності нерухомого майна; наявність/відсутність статусу пам’ятки культурної спадщини.

    Відомості про кількість осіб, що проживали в нерухомому майні (для житлового фонду).

    Відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площа або протяжність пошкодженого нерухомого майна, фото-, відеофіксація (за наявності).

    Компенсація визначається щодо кожного об’єкта нерухомого майна окремо.

    Заяву безоплатно можна подати під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна. Після цього проводиться обстеження об’єкта нерухомого майна, складається відповідний акт і заявнику надається довідка про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

    Після набрання чинності Законом України про врегулювання відносин щодо компенсації за пошкодження та знищення об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, інформаційне повідомлення, подане відповідно до Порядку, прирівнюється до заяви про надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна.

    Крім того, Президент підписав схвалений ВР 23 лютого законопроєкт №7198 про механізм відшкодування за пошкоджене і зруйноване житло, йдеться на сайті Верховної ради.

    Закон визначає перелік отримувачів компенсації за знищене та пошкоджене житло, її види, спосіб оцінки та прийняття рішення щодо її надання, а також можливості її використання для отримання нового житла.

    Документ впроваджує механізм, який працюватиме ще до закінчення війни. Громадяни, які втратили домівку, зможуть самостійно обрати житло, незалежно від його місцезнаходження, а держава перерахує кошти продавцю житла.

    Як відбуватиметься компенсація

    Перший етап — подача заявки щодо зруйнованого внаслідок бойових дій житла через Дію, ЦНАП, органи соцзахисту чи нотаріуса;

    На другому етапі відбуватиметься розгляд заяви, огляд зруйнованого житла та визначення суми компенсації;

    Третій етап — прийняття рішення щодо її надання. Процедура займатиме 30 днів.

    Хто зможе отримати компенсацію

    власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;

    замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків (фізособи);

    фізособи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;

    члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;

    спадкоємці вищевказаних осіб.

    Також право на компенсацію мають ОСББ, управителі, ЖБК. Це стосується відновлення спільного майна багатоквартирного будинку.

    Джерела компенсації

    Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури

    кошти державного та місцевих бюджетів

    кошти МФО, інших кредиторів та інвесторів

    міжнародна технічна, поворотна або безповоротна фінансова допомога

    репарації або інші стягнення з РФ.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку «звернутись» біля мого фото. Охоче допоможу!

    Будуть нез'ясовані питання чи потреба продовжити розмову персонально, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь Вам допомогти!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України