Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 31 липня 2023, питання №89225 500₴

Неприродна послідовність смертей спадкоємців, ПРАВОВИЙ СТАТУС ОНУКІВ У ПРОЦЕСІ СПАДКУВАННЯ

Я військовослужбовець. В мене є дружина та двоє неповнолітніх дітей. В мене є сестра. Існує ризик того що я зустріну смерть раніше мого батька (мати померла три роки тому). Заповіт батько не писав. Чи важко буде моїй дружині домогтися половини спадку для наших дітей якщо я не зможу пережити батька ? Вже ж є багато таких прецедентів, як вони вирішуються ?

Відповіді юристів (7)

    Степанов Михайло Леонідович
    8%
    Степанов Михайло Леонідович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 12 років досвіду

    Вітаю.Стаття 1266. Спадкування за правом представлення

    1. Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    2. Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    3. Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    4. Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    5. Якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну.

    6. При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5889

    Для співпраці натискайте кнопку звернутися.

    Корнійчук Євген Іванович
    6%

    Доброго дня, ваші діти будуть мати право на спадщину від діда. Дай бог що все буде добре. Але у разі чого знайте, що діти будуть мати право на вашу частку від спадщини вашого батька.

    Це передбачено Ст. 1266 цивільного кодексу України.

    Стаття 1266. Спадкування за правом представлення

    1. Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5889

    Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    8%

    Вітаю, Дмитро!

    По-перше, хотів би зазначити, що дай Боже все буде добре і треба вірити в краще!

    По-друге, при будь-яких умовах, Ваші діти матимуть право на спадщину в порядку права представлення. Частка буде такою ж, як визначено законодавством для Вас.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)

    Стаття 1266. Спадкування за правом представлення

    1. Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    ...

    ПРОТЕ ТРЕБА ВІРИТИ У КРАЩЕ. БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Айвазян Юрій Климентійович
    8%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Дмитре!

    Вам немає чого переживати в цьому випадку. У разі Вашої передчасної смерті закон стоїть на стороні Ваших дітей.

    У відповідності із частиною першою статті 1266 Цивільного кодексу України:

    "Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини".

    Тобто у разі смерті діда онуки отримають у спадщину половину його майна.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче Вам все роз'ясню!

    Дерій Владислав Олегович
    14%

    Доброго дня!

    Чи важко буде моїй дружині домогтися половини спадку для наших дітей якщо я не зможу пережити батька ?

    Якщо батько складе заповіт на Вашу сестру - то дружина не зможе домогтися отримати частину спадку. Спадкоємці, які спадкують за правом представлення, не мають права на обов’язкову частку, оскільки коло обов’язкових спадкоємців вичерпним чином визначене в законі.

    Якщо заповіт не буде складений - то в порядку спадкування за правом представлення Ваші діти зможуть отримати Вашу частину спадщини.

    Вже ж є багато таких прецедентів, як вони вирішуються ?

    Все залежить від обставин. Можливе судове та досудове вирішення питань спадкування.

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго! Бережіть себе!

    Карпенко Андрій Володимирович
    28%

    Вітаю!

    Спадкування за правом представлення – це такий порядок набуття права на спадкування за законом, при якому спадкоємці п’ятої черги включаються до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця внаслідок того, що він помер до відкриття спадщини.

    Не виключається наявність винятку із правила, що спадкувати за правом представлення можуть тільки спадкоємці п’ятої черги. Оскільки в ч. 6 ст.1266 ЦК України передбачено, що спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення. Особою, від якої потрібно починати пряму низхідну лінію, виступає спадкодавець. Тобто предком, від якого походять інші нащадки, буде спадкодавець. Як наслідок це правило не поширюється на інших суб’єктів права представлення. Пряма низхідна лінія споріднення починається від спадкодавця до його нащадків (дід, батько, внук). Тому після смерті діда за відсутності батька право на спадкування виникатиме у внука померлого. Наявність цього правила допускає гіпотетичну можливість у разі смерті до відкриття спадщини праправнуків набути право на спадкування праправнуками, які не належать не тільки до п’ятої, але й до жодної із черг.

    Наприклад, внук (внучка) спадкодавця не набувають за загальним правилом права на спадкування за законом за першою чергою спадкування. Проте, якщо син (дочка) померли раніше спадкодавця, то внук (внучка), як спадкоємці п’ятої черги, набувають за допомогою права представлення право на спадкування за законом в першу чергу замість свого батька (матері). Слід акцентувати увагу на тому, що набуття права на спадкування в першу чергу за допомогою права представлення внуком (внучкою) зберігає цей статус і для їх нащадків (правнуків спадкодавця).

    Умовою набуття права на спадкування за правом представлення є смерть спадкоємця першої другої чи третьої черги до часу відкриття спадщини (до дня смерті або в день смерті). У разі якщо родич спадкодавця живий, то спадкування за правом представлення не застосовується.

    Спадкування за правом представлення має місце лише в тому випадку, коли на час відкриття спадщини немає в живих будь-кого із визначених в ст.1266 ЦКУ спадкоємців тієї черги, яка закликається до спадкування. Таким чином спадкоємець за правом представлення стає на місце (заміщає) свого померлого до відкриття спадщини предка або нащадка.

    • Спадкоємці за правом представлення:I-ї черги — внуки (правнуки) замість своїх батька, матері, (діда, баби)ІІ-ї черги — племінники, племінниці, прадід, прабаба замість своїх батька, матері, сина, дочки відповідно.ІІІ-ї черги — двоюрідні брати та сестри замість своїх батька або матері.
    • При спадкуванні за правом представлення кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну (ст.1266 ЦК).
    • Особи, які спадкують за правом представлення, не мають права спадкувати обов’язкову частку, яка належала їх померлому родичу (ст.1241 ЦК).
    • В тому випадку, коли на час відкриття спадщини батьки спадкоємців за правом представлення є живими, то право представлення не діє (оскільки живим спадкоємцям не потрібні замісники). В зв’язку з цим внуки (правнуки), племінники, племінниці, прадід, прабаба, двоюрідні брати та сестри спадкують на загальних підставах, як спадкоємці п’ятої черги. В такому випадку, відповідно до правил ч.2 ст. 1274, можлива спрямована відмова від спадщини на їхню користь.
    • Якщо за рішенням суду про усиновлення збережений правовий зв’язок між усиновленим та його бабою, дідом за походженням, то у разі смерті його баби або діда усиновлений має право на спадкування за правом представлення(ст.1260 ЦК).
    • При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення, в зв’язку з чим при відсутності у спадкоємця, померлого до відкриття спадщини, дітей, спадкують його внуки, при відсутності внуків – правнуки і так далі. ( ч.6 ст.1266 ЦК).
    • Якщо спадкоємець за правом представлення помер після відкриття спадщини, але не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому спадщини переходить до його спадкоємців в порядку спадкової трансмісії. (ст.1276ЦК)
    Гончаренко Константин
    28%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Особливим випадком спадкування є спадкування за правом представлення, передбачене ст. 1266 Цивільного кодексу України. Суть його, зокрема, в тому, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини; племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини. Наприклад, успадковуючи в порядку права представлення, внуки (правнуки) закликаються до спадкування разом зі спадкоємцями першої черги. При розподілі спадкового майна вони ніби представляють своїх батька та (або) матір, що померли раніше. При цьому вони виступають як безпосередні спадкоємці спадкодавця, а не як спадкоємці тих осіб, яких вони «представляють». Онукам і правнукам спадкодавця порівну належить та частка, яка б переходила за законом до їхніх батьків, що померли до відкриття спадщини. Спадкування за правом представлення - це спадкування за законом, яке передбачає появу у певних спадкоємців права на спадкування за умови смерті до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем. Таким чином, його власні спадкоємці ніби представляють у спадкових відносинах особу, яка б одержала права на спадкування, якби була живою на час відкриття спадщини. До числа спадкоємців за правом представлення належать: 1) внуки спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто синові, дочці спадкодавця; 2) прабаба, прадід спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім дітям, тобто бабі, дідові спадкодавця; 3) племінники спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто сестрі, братові спадкодавця; 4) двоюрідні брати та сестри спадкодавця - спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, тобто тітці, дядькові спадкодавця. Якщо право на спадкування за правом представлення виникає на користь кількох осіб, частка у спадщині розподіляється між ними порівну. Наприклад, після смерті спадкодавця претензії на спадщину за законом заявили: два сини спадкодавця та три онуки (сини померлого раніше сина спадкодавця). Спадщина розподілятиметься таким чином: 1/3 - на користь першого сина; 1/3 - на користь другого сина; по 1/9 (1/3 від 1/3) - на користь кожного з трьох онуків спадкодавця. Норма частини четвертої коментованої статті про те, що при спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступенів, означає, що у разі смерті до відкриття спадщини дітей спадкодавця, право на спадкування переходить до їхніх дітей (онуків спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини онуків спадкодавця, право на спадкування отримають їхні діти (правнуки спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини правнуків спадкодавця - їхні діти (праправнуки спадкодавця) і т. д.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024