Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
У грудні 2022р. в мене помер тесть. Жінка моя за стандартною процедурою звернулась до державного нотаріуса. Нотаріус відкрив справу про спадщину. І ось зовсім недавно, коли нотаріус почав обробляти документи, то з'ясувалося, що у "Відомості з єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна" є запис про заборону (тип обтяження: арешт (арівний запис); підстава обтяження: рішення б/н Южноукраїнського міського суду; об'єкт обтяження: невизначене майно, все майно).
Виходічу з цього держнотаріус відповів нам, що поки такий запис є, то вона нічого не може зробити і що нам треба звертатися до юриста для вирішення цього питання.
Предметом спадщини є частка квартир та автівка.
Підкажіть: алгоритм дій у данній ситуації? що робити до якого саме юриста звертатися? як діяти?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, вам треба звернутися до державного виконавця який наклав арешт, та виконати боргові забов'язані померлого, після чого знімуть арешт і ви зможете оформити спадщину.
Можу вам допомогти. Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Тут треба розбиратися: дивитись документи, аналізувати. Перш за все треба з'ясувати підстави, за яких накладено судову заборону на відчуження майна. А далі вирішувати по ситуації й робити відповідні кроки для зняття заборони на відчуження.
Буде потреба продовжити розмову персонально, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіМожливо це борг за комунальні послуги.. Ви можете знайти інформацію у реєстрі боржників вівши прізвище ім'я по батькові померлого.
https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors
Можу вам допомогти. Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Олександре!
Насправді арешт накладений вже достатньо давно, аж у 2006 році. Нотаріус в цілому діє законно, адже вчинення будь-яких дій з майно, на яке накладено арешт, заборонено.
У даному випадку спробуйте знайти будь-яку інформацію за ПІБ померлого за такими посиланнями:
https://court.gov.ua/fair/sud1424
https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors
Якщо жодної інформації не вдасться встановити, потрібно звернутись безпосередньо до Южноукраїнського міського суду та державної нотаріальної контрори, якими було виконано рішення суду, для з'ясування підстав для арешту.
Коли вдасться з'ясувати цю необхідну інформацію, можна буде думати про правильний алгоритм дій для зняття арешту. На даний момент це неможливо, оскільки невідомо причини та підстави арешту майна.
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду
Александр, я давала вам уже консультацию по данному вопросу по вайберу, но я так понимаю Вы хотите услышать еще мнения других специалистов)))
Да, я вам благодарен, но хочу собрать побольше мнений, перед тем как начну искать юриста по месту, который займется вопросом.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Міський суд виніс рішення про заборгованість, а державна нотаріальна контора відкрила виконавче провадження та наклала арешт на нерухомість.
Алгоритм дій :
1. Звернутись до державної нотаріальної контори або до суду та дізнатись суму заборгованості.
2. Сплатити кошти та зняти арешт.
Після того як арешт буде знятий, дружина зможе отримати свідоцтво про спадщину та оформити нерухомість на себе.
Відповідно до пункту 3 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі смерті боржника.
Згідно ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», у разі закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв’язку із закінченням виконавчого провадження.
Потрібно підготувати позовну заяву до суду та враховуючи те, що виконавчі провадження, які були відкриті відносно боржника, на даний час на виконанні не перебувають, а відділ державної виконавчої служби не має змоги зняти арешт із успадкованого майна, що порушує право на спадкування, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Для зняття арешту:
1) у нотаріуса, де відкрита ваша спадкова справа, отримати постанову про неможливість вчинення нотаріальних дій та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта;
2) звернутися з письмовою заявою про зняття арешту з майна спадкодавця до відповідного відділу Державної виконавчої служби, який наклав арешт на майно;
3) якщо відділ Державної виконавчої служби відмовить у знятті арешту з нерухомого майна, Вам з позовною заявою потрібно звернутися до суду за місцем знаходження арештованого майна та додати до неї такі документи:
4) Після отримання рішення суду, яке набрало законної сили, повторно звернутися до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину.
При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Частими є випадки, коли громадяни під час оформлення спадщини дізнаються, що на їхнє майно накладено арешт. Як правило, такі ситуації виникають під час судового розгляду справи (до прикладу, стягнення коштів банком). Банк звертається із клопотанням до суду про забезпечення позову, і суд без участі сторін та відома боржника накладає арешт на усе його майно. При цьому особа, стосовно якої накладений арешт, навіть не знає про цей факт. Громадяни дізнаються про накладений арешт через кілька років, вже після завершення справи в суді.Для зняття арешту з нерухомого майна необхідно звернутися до державного реєстратора для отримання письмового витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.В Реєстрі міститься інформація про те, коли, хто і підставі якого документа накладав арешт на майно. Якщо арешт наклав суд, то відповідна ухвала суду була направлена для виконання в органи ДВС по місцю знаходження майна.Наступний крок – звернення до органів Державної виконавчої служби для з’ясування підстави обтяження та отримання копії матеріалів виконавчого провадження.Після цього в архіві суду слід отримати ухвалу суду про накладення арешту. Потім – підготовка та подача до суду, який розглядав справу, заяви про скасування заходів забезпечення позову. До заяви слід додати документи про відсутність між сторонами спору та підтвердження факту накладення арешту. Така заява не оплачується судовим збором та розглядається у п’ятиденний строк.
Є випадки, коли постанову про арешт майна виносила виконавча служба в рамках виконавчого провадження з примусового виконанню судового рішення про стягнення коштів. У цих випадках, після виконання судового рішення, слід звернутися із заявою про зняття арешту з нерухомого майна на ім’я начальника відповідного відділу ДВС. Варто знати, що виконавча служба зберігає матеріали виконавчого провадження протягом трьох років. Якщо цей термін минув, то потрібно звертатися до суду.
Ознайомтись з конкретною справою:
https://sud.ua/uk/news/publication/272645-syn-pyta...
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1952-15#n107):
"Стаття 1. Сфера застосування Закону
1. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав...
Стаття 32. Надання інформації з Державного реєстру прав
1. Інформація про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяжhttps://uristy.ua/ення, що міститься у Державному реєстрі прав, є відкритою, загальнодоступною та платною, крім випадків, передбачених цим Законом.
2. Для фізичних та юридичних осіб інформація за об’єктом нерухомого майна та суб’єктом речового права надається в електронній формі через офіційний веб-сайт Міністерства юстиції України, за умови ідентифікації такої особи (фізичної або юридичної) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи, або в паперовій формі.
Інформація про зареєстровані права та їх обтяження, отримана в електронній чи паперовій формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав, має однакову юридичну силу та використовується відповідно до законодавства.
Інформація з Державного реєстру прав не надається фізичним та юридичним особам у разі невнесення плати за надання інформації або внесення її не в повному обсязі.
Порядок надання інформації з Державного реєстру прав визначається Кабінетом Міністрів України."
"ПОРЯДОК надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1127-2015-%D0%...):
" 2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:...
надавач інформації з Державного реєстру прав - державний реєстратор прав на нерухоме майно (далі - державний реєстратор), адміністратор центру надання адміністративних послуг або помічник нотаріуса...
3. Інформація з Державного реєстру прав надається виключно за допомогою програмних засобів ведення Реєстру у паперовій або електронній формі, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту, що має однакову юридичну силу та містить обов’язкове посилання на Державний реєстр прав...
7. За надання інформації з Державного реєстру прав, у випадках, передбачених законом, справляється адміністративний збір...
9. Інформація з Державного реєстру прав надається незалежно від місцезнаходження майна...".
Закон України " Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1255-15#Text):
"Стаття 1. Сфера дії Закону
Цей Закон визначає правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов’язань, а також правовий режим виникнення, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна...
Стаття 45. Надання витягів з Державного реєстру
Держатель або реєстратор Державного реєстру зобов’язані на запит будь-якої фізичної або юридичної особи надати завірений держателем або реєстратором Державного реєстру витяг з Державного реєстру. Пошук у Державному реєстрі може здійснюватися за реєстраційним номером запису та/або за найменуванням боржника, ідентифікаційним кодом боржника в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, за індивідуальним ідентифікаційним номером боржника в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів...
Витяг з Державного реєстру свідчить про внесення записів про обтяження до Державного реєстру або про їх відсутність. У разі наявності обтяження у витягу вказуються всі наявні записи та відомості, що містяться в них.
Витяг надається у строк не пізніше трьох робочих днів із дня отримання держателем або реєстратором Державного реєстру відповідного запиту. Відмова в наданні витягу з Державного реєстру допускається лише в разі невнесення заявником плати за надання витягу.".
---
Доброї ночі, пане Олександре! Враховуючи, що предметами спадщини є різні види майна (нерухоме і рухоме), обтяження яких передбачено різними актами законодавства, в різних реєстрах, вважаю за необхідне спочатку отримати інформацію (витяг) з відповідних реєстрів що реєстрації обтяжень цих предметів спадщини./
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Здравствуйте.
1. Необходимо обратиться с запросом в Государственную исполнительную службу (ДВС) о предоставлении информации о наличии открытых или законченных исполнительных производств.
2. На основании полученной информации составить ходатайство государственного исполнителя или руководителя отдела Государственной исполнительной службы с требованием снять существующие за пределами любого исполнительного производства аресты, наложенные на имущество (средства).
3. В пределах 10-дневного срока с момента получения ДВС указанного ходатайства обратиться в суд, выдавший исполнительный документ, с жалобой на действия (бездействие) государственного исполнителя и просить обязать государственного исполнителя снять арест с имущества.
В любом случае, все будет решаться в суде.
Если исполнитель по Вашему делу уже не работает, необходимо подать письменное заявление почтой ценным письмом на имя начальника органа ДВС В КОТОРОМ находится Ваше производство. Просить предоставить Вам реквизиты для оплаты и контакты нового исполнителя ответственного за Ваше производство в срок 15 -ть -30 дней Вам должны предоставит письменный ответ с реквизитами согласно ЗУ О обращении граждан ст.11
далее Вы оплачиваете сумму которая указана в ответе органа ДВС И НАПРАВЛЯЕТЕ в орган ДВС Квитанцию об оплате и заявление о немедленном вынесении постановления о закрытии производства и исключения вас из реестра должником и направлении Вам копии постановления о закрытии исполнительного производства.
в заявлениях указывайте верные данные для коректной обработки вашего запроса.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно та зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.
Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна, у тому числі наявності чи відсутності податкової застави та інших застав за даними відповідних реєстрів. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлювального документа, витяг з Реєстру прав власності.
Якщо на спадкове майно накладено арешт судовими чи слідчими органами, видача свідоцтва про право на спадщину затримується до зняття арешту, а у разі наявності заборони на відчуження нерухомого майна нотаріус повідомляє кредитора про те, що спадкоємцям боржника видано свідоцтво про право на спадщину.
У разі смерті одного із учасників спільної сумісної власності нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом лише після виділення частки померлого у спільному майні.
Відомості про видачу свідоцтва про право на спадщину вносяться нотаріусом до Спадкового реєстру.
Якщо після спливу строку для прийняття спадщини і після розподілу її між спадкоємцями спадщину прийняли інші спадкоємці, за письмовою згодою між спадкоємцями спадщина підлягає перерозподілу, у цьому випадку, відповідно до вимог статті 1300 Кодексу, нотаріус, після повернення попередніх свідоцтв, видає нові свідоцтва про право на спадщину.
Статтею 391 ЦК України передбачене право власника майна вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Зняття арешту можна зробити в судовий або позасудовий спосіб.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03 червня 2016 року № 5 «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна» та частини другої статті 114 ЦПК України позови про зняття арешту з нерухомого майна пред`являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини (виключна підсудність).
Рекомендовано звернення з позовом до суду про наявності арешту накладеного на майно про порушення права власності позивача, внаслідок чого він позбавлений можливості в повному обсязі користуватися та розпоряджатися майном на власний розсуд, тому право позивача підлягає судовому захисту шляхом звільнення майна з-під арешту.
Оскільки позивач позбавлений можливості оформити свої спадкові права щодо майна померлого, зважаючи на викладені обставини та враховуючи наявність накладеного арешту на майно спадкодавця, неможливість скасування арешту в позасудовому порядку в іншій спосіб, є необхідність захисту прав шляхом скасування такого арешту та виключення запису про арешт нерухомого майна з Єдиного реєстру заборони відчуження нерухомого майна.
Успіхів
Юрист, м. Київ, 8 років досвіду
Вітаю. треба погасити заборгованість.
Заборона на відчуження об'єкта нерухомого майна - перешкода у вільному розпорядженню майном.
Коли на майно накладено заборону на його відчуження, то власник конкретного об'єкта нерухомого майна не може розпорядитися ним, оскільки не має одного з елементів права власності - розпорядження цим майном, або ж не може розпорядитися ним без дозволу певних осіб, які мають чітко визначені конкретні майнові вимоги, що можуть бути реалізовані.
Згідно зі статтею 34 Закону України "Про нотаріат" (далі - Закон) нотаріуси України можуть вчиняти нотаріальні дії, зокрема у вигляді накладання та зняття заборони щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно), що підлягають державній реєстрації.
Порядок накладення заборони відчуження нерухомого майнаНотаріус накладає заборону щодо відчуження житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, майнових прав на нерухоме майно і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін правочину, в зв’язку з яким накладається заборона (підпункт 1.1 пункту 1 глави 15 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 295/5 (далі - Порядок).
Накладання заборони при одержанні повідомлення про смерть особи, що за життя склала спільний заповіт подружжя, провадиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини.
Заборона відчуження майна накладається:
- за повідомленням установи банку, підприємства чи організації про видачу громадянину позики (кредиту) на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю житлового будинку (квартири);
- при посвідченні договору застави (іпотеки) житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, майнових прав на нерухоме майно, а також транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації, або при посвідченні договору про внесення змін щодо предмета застави (іпотеки), якщо це передбачено договором;
- за зверненням органу опіки та піклування з метою захисту особистих і майнових прав та інтересів дитини, яка має право власності або проживає у жилому будинку, квартирі, іншому приміщенні, на відчуження якого накладається заборона;
- при посвідченні договору довічного утримання (догляду);
- за повідомленням іпотекодержателя;
- при видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно спадкоємцям фізичної особи, оголошеної померлою (строком на п'ять років);
- при одержанні повідомлення про смерть одного з подружжя, які за життя склали спільний заповіт подружжя;
- при посвідченні спадкового договору;
- у всіх інших випадках, передбачених законом (пункт 2 глави 15 розділу ІІ Порядку).
Вчинення виконавчного написуЗаборона щодо відчуження нерухомого майнапосвідчувальний напис на повідомленні банку, підприємства чи організації про видачу позики (кредиту) на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю житлового будинку, квартириЗаборона щодо відчуження за спадковим договором, договором довічного утримання (догляду), застави (іпотеки), при видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно спадкоємцям фізичної особи, оголошеної померлоюпосвідчувальний напис на всіх примірниках договору або свідоцтва про право на спадщинуЗаборона щодо відчуження майна при одержанні повідомлення про смерть особи, яка за життя склала спільний заповіт подружжянотаріус, яким заведено спадкову справу, вчинюється накладення заборони на примірнику поданого нотаріусу заповіту, про що надсилається повідомлення нотаріусу, який посвідчив заповітЗаборона щодо відчуження майна за зверненням органу опіки та піклування з метою захисту особистих і майнових прав та інтересів дитини, яка має право власності або проживає у жилому будинку, квартирі, іншому приміщеннінотаріус вчиняє накладення заборони на копії рішення зазначеного компетентного органуНакладання заборони щодо відчуження майна реєструється нотаріусами в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій та реєстрі для реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна, арештів, накладених на майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів (Державний реєстр речових прав на нерухоме майно) (підпункт 4.1 пункту 4 глави 15 розділу ІІ Порядку).