Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 02 серпня 2023, питання №89361 150₴

Что будет с имуществом если не вступить в права наследования?

Здравствуйте.Мы с мужем находимся за границей.Свекровь является владелицей 2х домов и земельного пая, который в аренде.В случае смерти свекрови,если не вступить в права наследования,может ли сельсовет или кто-нибудь другой забрать дом или землю?Если у нас приехать не получится,как поступить правильно?

Відповіді юристів (10)

    Тимченко Анастасия Александровна
    33.3%
    Тимченко Анастасия Александровна рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду

    Добрый день. В случае смерти свекрови у Вашего мужа есть 6 месяцев для принятия наследства, как у наследника 1 очереди, при отсутствии завещания. Если он зарегистрирован с матерью по одному адресу, то он будет считаться принявшим наследство без подачи заявления, если они зарегистрированы по разным адресам, то подача заявления нотариусу обязательна. В случае непринятия наследства в течение 6 месяцев наследство может быть признано выморочным и отойдет государству. Для более подробной консультации нажимайте кнопку "Обратиться"

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Оксано!

    Здравствуйте.Мы с мужем находимся за границей.Свекровь является владелицей 2х домов и земельного пая, который в аренде.В случае смерти свекрови,если не вступить в права наследования,может ли сельсовет или кто-нибудь другой забрать дом или землю?

    Практично це буде не так просто, але теоретично це передбачено в законодавстві. За таких умов мова йде про відумерлу спадщину. Орган місцевого самоврядування повинен буде звернутись до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)

    Стаття 1277. Відумерлість спадщини

    1. У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

    У разі якщо на об’єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.

    Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

    Особи, які мають право або зобов’язані подати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання із Спадкового реєстру інформації про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину.

    ...

    3. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна.

    ...

    Если у нас приехать не получится,как поступить правильно?

    Для того, аби вступити в спадщину, не обов'язково приїздити! Як мінімум 2 варіанти дій у Вас точно є:

    Варіант 1 – Оформити заяву про вступ до спадщини у місцевого нотаріуса та відправити заяву поштою, з повідомленням про вручення та описом документів, але ваш підпис повинен бути нотаріально завірений.

    Варіант 2 – Звернутися до українського консульства та оформити відповідну заяву там.

    ГОЛОВНЕ - ПОДАТИ ЗАЯВУ ПРОТЯГОМ ПІВРОКУ ПІСЛЯ СМЕРТІ ОСОБИ. А ДАЛІ - ОТРИМАТИ СВІДОЦТВО ВИ МОЖЕТЕ І ЧЕРЕЗ 10 РОКІВ.

    ПРИВОДІВ ДЛЯ ХВИЛЮВАНЬ ТОЧНО НЕМАЄ. А ВЗАГАЛІ - СВЕКРУСІ МІЦНОГО ЗДОРОВ'Я.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти

    Дерій Владислав Олегович
    33.3%

    Доброго дня!

    В случае смерти свекрови,если не вступить в права наследования,может ли сельсовет или кто-нибудь другой забрать дом или землю?

    Якщо свекруха складе заповіт - тоді майно, зазначене в заповіті, перейде у власність обраному нею спадкоємцю.

    У разі відсутності заповіту має місце спадкування за законом. Спадкоємці за законом закликаються до спадкування у порядку черговості. У першу чергу право на спадщину мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Визнання спадщини відумерлою та перехід її до територіальної громади досить складний та довготримвалий процес, тому в цьому випадку хвилюватись не потрібно.

    Відумерлою є спадщина, визнана як така на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів (окрім, самого факту смерті спадкодавця, такими фактами можуть бути: відсутність спадкоємців за заповітом та законом, усунення спадкоємців від спадщини тощо) та виконання відповідним органом місцевого самоврядування необхідних процедурних (процесуальних) дій, спрямованих на набуття територіальною громадою прав та обов’язків померлої особи. (Джерело https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%92%D1%9...)

    Крім того, згідно Постанови Верховного суду від 04.07.2018 у справі № 2о-55/2008 незвернення спадкоємця за оформленням спадкових прав на належну йому земельну частку (пай) після смерті спадкодавця не є підставою для визнання спадщини відумерлою та передачі її територіальній громаді.

    Если у нас приехать не получится,как поступить правильно?

    Вам достатньо буде звернутись у консульство України із заявою про прийняття спадщини протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини.

    Також можна направити заяву поштою до нотаріуса за місцем відкриття спадщини (але справжність підпису повинна бути завіреною).

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    доброго дня!

    основні правила спадкування нерухомості під час війни:

    • Отже, розберемось по порядку.

    Право на спадкування виникає у день смерті особи або в день, з якого за рішенням суду особа оголошена померлою.

    Для заведення спадкової справи потрібно подати/направити нотаріусу заяву про прийняття спадщини. ( можна подати та зареєструвати у консульстві , а далі направити заяву з перекладом на укр мову вашому представнику за довіреністю, в Україні , який і займеться поданням заяви регіональному нотаріусу для відкриття спадкової справи та збирання документів спадкодавця( померлого громадянина), аби спадкоємці могли вступити у спадщину.)

    Звернутися до будь-якого нотаріуса України для заведення спадкової справи, незалежно від останнього місця проживання померлого.

    Видача свідоцтва про право на спадщину без реєстрації у Спадковому реєстрі – заборонено.

    Який строк? Згідно з Постановою КМУ від 24.06.2022 р. № 719 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану”, строк для прийняття спадщин становить шість місяців з дня смерті особи та ще чотири місяці, тобто з часу смерті строк подачі/направлення заяви про вступ до спадщини складає 10 місяців.

    • Отримати свідоцтво про право на спадщину та оформити на себе право власності можливо, якщо строк на прийняття спадщини закінчився до введення воєнного стану, оскільки видача свідоцтва про право на спадщину до завершення воєнного стану – обмежена.

    ВажливоМеханізмів передачі таких спадкових справ до інших регіонів чи нотаріусів не передбачено, як і не запроваджено процедури відновлення таких спадкових справ у випадку їх втрати чи знищення. Не зважаючи на зміни, введені Постановою КМУ та Наказом Міністерства Юстиції, після завершення військового стану, спадкові справи, що відкриті не за місцем відкриття спадщини, повинні будуть передаватись нотаріусам за місцем останнього проживання спадкодавця для видачі свідоцтва про право на спадщину.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Гончаренко Константин
    33.3%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    .

    Відповідно до ч. 3.23 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, спадкоємці можуть подати заяву про прийняття спадщини поштою, якщо вони проживають за межами України.

    Своєчасно надісланою вважається заява, справжність підпису особи на якій засвідчена (або не засвідчена) нотаріально, що направлена поштовим відправленням до закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини і яка надійшла нотаріусу після закінчення цього строку. Нотаріус приймає такі заяви, заводить спадкову справу та у випадку надходження заяви, справжність підпису на якій не засвідчено нотаріально, надсилає лист спадкоємцю, в якому пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини. У таких випадках конверт підшивається у спадкову справу.

    Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

    Отже, спадкоємець, який проживає за кордоном повинен написати заяву про прийняття спадщини, засвідчити справжність підпису нотаріально та надіслати її засобами поштового зв’язку нотаріусу, який знаходиться на території України протягом 10 місяців (на час дії воєнного стану) з дня смерті спадкодавця.

    За кордоном нотаріальні дії здійснюють консульські установи або дипломатичні представництва України. Згідно законодавства спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати консулу заяву про прийняття спадщини.

    Письмова заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто консулу. Справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою.

    Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається консулом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або прибути особисто до консула.

    Засвідчення справжності підпису не потрібне, якщо спадкоємець особисто з'явився до консула і подав заяву. У цьому разі консул установлює особу спадкоємця і перевіряє справжність його підпису, про що робить відмітку на заяві і вказує найменування документа, що посвідчує особу, його номер, дату видачі, найменування установи, яка видала документ, рік народження спадкоємця.

    Тож спадкоємець, який перебуває за межами України, може прийняти спадщину шляхом:

    звернення до консула України в країні перебування із заявою про прийняття спадщини

    або нотаріального засвідчення заяви про прийняття спадщини та надіслання її засобами поштового зв’язку нотаріусу, який перебуває на території України.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    доброго дня!

    Відумерлість спадщини

    Відповідно до вимог ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

    Перехід відумерлої спадщини територіальної громади здійс­нюється лише на підставі судового рішення. До визнання спадщи­ни відумерлою майно описується і охороняється відповідно до за­кону. Заходи щодо охорони майна вживаються нотаріусом за місцем відкриття спадщини, а у населених пунктах, де немає но­таріуса — відповідним органом місцевого самоврядування (селищні, сільські ради).

    При зверненні до суду має бути доведено, що спадкоємці відмовились від прийняття спадщини, не прийняли її, відсутні спадкоємці за законом або за заповітом, або вони усунуті від спадкування.

    Норми чинного законодавства не передбачають видачу Свідоцтва про право на спадщину територіальній громаді. Рішен­ня суду є єдиною підставою переходу майна у влас­ність громади. Отже, територіальна громада набуває права влас­ності на відумерле майно не в порядку права на спадкування, а на підставі судового рішення, яким воно визнано відумерлим.

    Отже, право на подання заяви про визнання спадщини відумерлою має орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Місцем відкриття спадщини є ос­таннє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання не відоме, то за місцезнаходженням нерухомого майна або основ­ної його частини. За відсутності нерухомого майна — за місцезна­ходженням основної частини рухомого майна.

    Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення – власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

    Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно – за його місцезнаходженням.

    Слід зазначити, що у даному випадку це не є спадкуванням територіальною громадою майна. Спадкування територіальною громадою або державою майна відбувається, якщо спадкодавець заповість їм своє майно (повністю чи частково) в установленому порядку. Внаслідок заповіту держава або територіальна громада набуває прав спадкоємця. Прийняття ними спадщини здійснюється на загальних підставах з дотриманням процедури подання заяви до но­таріальної контори та строків прийняття спадщини.

    Заява про визнання спадщини відумерлою розглядається в по­рядку окремого провадження, відповідно до вимог статей 235, 274-278 ЦПК України.

    Заява про визнання спадщини відумерлою подається лише після спливу одного року з дня смерті спадкодавця або з дня ого­лошення судом його померлим. Настання смерті спадкодавця має бути підтверджене свідоцтвом про смерть (актовим записом РАЦС) або судовим рішенням.

    Перехід відумерлого майна у власність територіальної громади надає їй право на повне розпорядження ним. Відповідно до закону таке майно може залежно від його призначення бути пе­редане в користування іншим особам, в оренду, відчужене (прода­не) тощо. Водночас набуття права власності зобов’язує терито­ріальну громаду нести цивільно-правову відповідальність за борги спадкодавця.

    Згідно із ч. 4 ст. 1277 ЦК України територіальна громада зобов’язана задовольнити вимоги кредиторів, що заявлені в установленому законом порядку. Зокрема, вона має відшкодувати майнову шкоду (збит­ки), завдані спадкодавцю за його життя, а також відшкодувати мо­ральну шкоду, відшкодування якої переходить як обов’язок перед потерпілим лише за умови, якщо шкода (моральна) була при­суджена спадкодавцю до його смерті.

    Власник відумерлої спадщини тим часом, зобов’язаний сплатити кредитору неустойку (штраф, пеню), якщо вона була стягнена судом за його життя і не відшкодовувалася. Відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої спадкодавцю, може бути лише у межах вартості спадкового майна, яке за судовим рішенням як відмерле майно перейшло у комунальну власність. Розмір відшкодування може бути зменшеним за позовом органу місцевого самоврядування, якщо її вартість виявиться непомірно великою, порівняно із загальною вартістю відумерлого майна.

    Якщо власниками відумерлого майна стали декілька територіальних громад, вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються територіальними громадами пропорційно до вартості відумерлого майна, набутого у власність кожною з них.

    У разі наявності відомостей про відсутність спадкоємців но­таріус за зверненням територіальної громади або за своєю ініціативою, вживає заходів до охорони спадкового майна. Отже, за місцем відкриття спадщини нотаріус проводить опис спадщини, про що складає акт опису, до якого включається усе майно, що зна­ходиться в квартирі, будинку, іншому приміщенні. Якщо при описі надходять заяви заінтересованих осіб про належність їм окремих речей, цінностей, нотаріус має робити запис про це в акті опису і роз’яснити про їх право звернутися до суду про виключення тако­го майна із опису.

    У населених пунктах, у яких немає нотаріуса, заходи щодо охо­рони спадкового майна вживають органи місцевого самоврядуван­ня. Гроші та цінні папери здаються в депозит нотаріуса. Якщо у складі спадкового майна є золоті вироби, срібло, інші дорогоцінні вироби, метали, а також акції, векселі, облігації, депозитні серти­фікати, боргові розписки, акредитиви тощо, нотаріус, на прохання заінтересованих осіб, здає на зберігання до установи банку.

    У разі наявності у померлого цінних рукописів, літературних праць тощо, які мають наукове або історичне значення, нотаріус за окремим описом здає на зберігання до відповідних установ, музеїв, інших місць можливого зберігання, або опечатує і повідомляє ор­ган територіальної громади про необхідність зберігання докумен­тів до прийняття судового рішення про відумерлість спадщини.

    У разі потреби догляду за майном чи утримання його в належ­ному стані (квартира, будинок тощо) нотаріус за заявою місцево­го територіального органу (за відсутності спадкоємців) укладає договір на управління спадщиною, який діє до прийняття судом рішення про визнання спадщини відумерлою або до скасувальної обставини, що припиняє дію договору (ч. 2 ст. 212 ЦК України).

    Договір на управління спадщиною може бути припиненим у разі подання заяви спадкоємців про прийняття спадщини, поста­нови судового рішення про визнання за фізичною особою права на спадщину, про визначення додатного строку для прийняття спад­щини, відмови суду у визнанні спадщини відумерлою. Договір на управління спадщиною може бути також припиненим, якщо но­таріусом буде прийняте рішення про вжиття заходів до охорони спадкового майна, або відповідний орган місцевого самоврядуван­ня за місцем відкриття спадщини, там, де немає нотаріуса, візьме на себе обов’язок щодо охорони такого майна.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Основними нормативними актами в цій сфері є Цивільний кодекс України (далі - ЦК) та Цивільно процесуальний кодекс України (далі - ЦПК), а також деякі підзаконні акти, що встановлюють порядок спадкування відумерлого майна місцевими органами самоврядування (міськими, сільськими та селищними радами).

    Стаття 1277 ЦК передбачає випадки, коли суд може визнати спадщину відумерлою:

    • за законом і за заповітом відсутні спадкоємці;
    • спадкоємці є, але їх усунуто від права на спадкування;
    • такі особи відмовилися приймати спадщину або просто не прийняли в установлений термін.

    Таким чином, при спадщині, якщо з вказаних вище причин відсутні спадкоємці, майно деякий період нікому не належить і така спадщина, може бути визнаною відумерлою. І, відповідно, земельну ділянку, будинок та інше майно, що входить до складу такої спадщини, так само можна вважати відумерлою.

    У зазначених вище випадках, до суду із заявою про визнання відумерлої спадщини звертається місцева рада. Робить це вона або за місцем відкриття спадщини - якщо майно рухоме (наприклад автомобіль, картини, і будь-які інші речі які можна переміщати з одного місця на інше без шкоди для них і зберігаючи їх цільове призначення), або за місцем його знаходження - якщо до складу спадщини входить нерухомість (наприклад: земля, будинок).

    Важливо звернути увагу, що вищезгадану заяву в суд можуть подати не тільки органи місцевого самоврядування, а й кредитори спадкодавця (тобто, ті особи, яким спадкодавець щось заборгував), а для визнання відумерлою земельної ділянки сільськогосподарського призначення - ще й власники і користувачі сусідніх земельних ділянок (в таких випадках, суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування).

    Термін, через який після відкриття спадщини (день смерті (втрати) людини), можна звернутися із заявою про визнання відумерлої спадщини, становить 1 рік.

    Якщо на об'єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Як це розуміти? Тут все просто. Якщо будинок чи квартиру визнано відумерлою, то разом з ними будинком у власність територіальної громади переходять також і меблі, елементи інтер’єру, всі інші речі, які знаходяться в такому будинку.

    Попереднім етапом, до звернення в суд, є постановка на облік майна без господаря. Так, в деяких містах, селах, селищах органи місцевого самоврядування приймають локальні акти у вигляді Порядку виявлення, взяття на облік, зберігання і використання майна, що немає господаря, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна в комунальну власність чи іншого аналогічного документа, який ради затверджують своїм рішенням. Так, таким актом може встановлюватися обов'язок жителів інформувати місцеву раду про майно, яке має ознаки відсутності господаря (за таким майном ніхто не доглядає, воно валитися, ніхто з людей давно не з'являвся або інші ознаки). Після чого проводиться обстеження виявленого майна, про що складається акт, направляються запити до органів реєстрації актів цивільного стану, нотаріату, органів Держгеокадастра, Національної поліції, реєстрації прав на нерухоме майно і т.д.

    Визнання спадщини відумерлою здійснюється в окремому провадженні (провадження про визнання факту, де суперечка відсутня). Крім цього, органи місцевого самоврядування при подачі заяви про визнання майна відумерлим, відповідно до пункту 15-1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", звільняються від сплати судового збору. Це правило щодо звільнення від сплати не поширюється на кредиторів і власників / користувачів сусідніх ділянок землі.

    Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

    Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов'язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 ЦК. Що робити, якщо власниками відумерлого майна стають декілька територіальних громад? У таких ситуаціях вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються пропорційно вартості відумерлого майна, набутого у власність кожної з територіальних громад.

    Після отримання судового рішення, яке набрало законної сили, готується відповідний проект рішення сесії сільської, селищної, міської ради про прийняття спадщини, визнаної судом відумерлою в комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, об'єднаної територіальної громади. Цим же рішенням може визначатися балансоутримувач цього майна. На підставі такого рішення здійснюється держреєстрація права власності, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 27 Закону № 1952-IV.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, у разі смерті ви зможе вступити у спадщину через консульство України за кордоном. Або через довіреність на довірену особу на території України.

    Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Иваненко Мария Владимировна
    Иваненко Мария Владимировна рік тому

    Адвокат, м. Київ, 28 років досвіду

    чтобы не лишится наследства,всех тонкостей,кто с кем проживал на момент открытия наследства не знаю:),рекомендую оформить заявление о вступлении в наследство в консульстве (посольстве) в той стране где находитесь,выбрать нотариуса ,а в последствии оформить наследство по доверенности,если в ближайщее время приезжать не собираетесь:).нужна помощь в сопровождении,обращайтесь а личку:)

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Відповідно до Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку 6 місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. У разі неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом право на спадкування за законом одержують спадкоємці за законом.

    Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом шести місяців, який починається з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

    За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

    За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

    У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття з наступних підстав:

    • за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину;
    • на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    Відповідно до ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

    1. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини;
    • За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.Як вказує судова практика, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, а саме:
    • тривала хвороба спадкоємця;
    • перебування спадкоємця тривалий час за межами України

    Факт проживання позивача за межами України сам по собі не свідчить про наявність об’єктивних, непереробних перешкод для звернення із заявою про прийняття спадщини, оскільки перебування позивача поза межами України не позбавляло його можливості подати заяву про прийняття спадщини поштою. Крім того, вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством,- на дипломатичні представництва України. На консульські установи України серед іншого також покладений обов’язок видавати свідоцтва про право на спадщину. Доказів неможливості з’явитися до консульської установи або до дипломатичного представництва України за кордоном позивач не надав.

    Успіхів


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024