Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте. Мужу на блок посте выписали " от руки" повестку,( на которой стоит печать ТЦК СП где он прописан), с требованиям явиться, цель не указана. При нем был сделан звонок в ТЦК, где заявили, что он уже в розыске, что повестку уже вручали ( нет). Методом запугивания отобрать авто- заставили написать "забов'язання" явится в ТЦК и сделали его фото с этой бумажкой.
Муж является официальным опекуном, (через суд), своего отца с деменцией. Прописаны и проживают вместе. Подскажите, пожалуйста, как правильно подготовиться к явной войне с ТЦК, есть ли смысл отправить заказным письмом документы. Заранее спасибо
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Тая!
Здравствуйте. Мужу на блок посте выписали " от руки" повестку,( на которой стоит печать ТЦК СП где он прописан), с требованиям явиться, цель не указана. При нем был сделан звонок в ТЦК, где заявили, что он уже в розыске, что повестку уже вручали ( нет). Методом запугивания отобрать авто- заставили написать "забов'язання" явится в ТЦК и сделали его фото с этой бумажкой.Муж является официальным опекуном, (через суд), своего отца с деменцией. Прописаны и проживают вместе. Подскажите, пожалуйста, как правильно подготовиться к явной войне с ТЦК, есть ли смысл отправить заказным письмом документы. Заранее спасибо
Якщо Ваш чоловік є опікуном свого батька і маєте рішення суду про визнання особи недієздатним та призначення опікуном, то чоловік має повне право на відстрочку від мобілізації. І це право не може підлягати жодним сумнівам.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
...
ЩО СТОСУЄТЬСЯ ДО ПОХОДУ ДО ТЦК, ЗАГАЛОМ ПОТРІБНО ПІДГОТУВАТИ:
Якщо є спільна реєстрація, тоді окрім відміток в паспорті бажано подати також витяги з Реєстру територіальної громади, які отримуються в ЦНАПі.
Заява про оформлення відстрочки подається в оригіналі, інші документи - нотаріальні копії. В принципі нотаріуси роблять нотаріальні копії з цих документів, хоча не всі, відверто кажучи.
Базовим документом є заява про надання відстрочки, до якої додаються інші документи.
Заяву про надання відстрочки треба підготувати в 2 примірниках, одну з яких передати особі в ТЦК, а на іншому примірнику (який залишиться у Вас) отримати відмітку про отримання заяви працівником ТЦК.
Алгоритм дій та можливі сценарії вже в приміщенні ТЦК – окреме питання.
НАПРАВЛЯТИ ДОКУМЕНТИ ПОШТОЮ НАРАЗІ НЕ РАДЖУ, ОСКІЛЬКИ ПО ЗАКОНУ ОСОБА ПОВИННА НАДАВАТИ ЇХ ОСОБИСТО.
Всього доброго. Успіхів! З повагою!
Адвокат, 24 роки досвіду
Доброго дня.
З'явитись за викликом все ж таки доведеться.
Для того щоб правильно визначитись з діями потрібно знати, чи визнано батька чоловіка інвалідом.
Стаття 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", містить таку підставу для звільнення від мобілізації:
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
В такому випадку, при з'явленні в ТЦК, необхідно подати заяву про наявність підстав для звільнення від мобілізації та наступні документи (нотаріально посвідчені копії):
свідоцтво про народження чоловіка
рішення суду про визнання батька недієздатним та призначення чоловіка опікуном (копія посвідчена судом)
довідка до акту МСЕК про інвалідність батька.
Заяву необхідно подати в двох екземплярах, один чоловік подає разом документами, на другому, посадовець ТЦК який буде приймати документи зобов'язаний поставити підпис та дату
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіОпікунство у Вашому випадку і є абсолютним підтвердженням постійного догляду чоловіка за батьком! Наявність дружини батька тут (як, доречи, і сина) ролі не грає. Тим більше, що дружина - інвалід ІІ групи і сама може потребувати догляду.
Адвокат, 24 роки досвіду
В такому випадку потрібно отримати висновок ЛКК про потребу в постійному догляді. При визнанні особи недієздатною це цілком можливо. Потрібно надати (окрім зазначених документів) довідку про зареєстрованих разом з батьком осіб, свідоцтво батька про одруження та документи щодо інвалідності дружини. При наявності рішення суду цього буде цілком достатньо.
Також можливі різні варіанти розвитку подій, але їх краще обговорювати при особистому спілкуванні
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго ранку, Тая!
По-перше, одразу хочу Вас заспокоїти: у чоловіка є стовідсоткове право на відстрочку, підтверджене законом!
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в абзаці дванадцятому частини першої згаданої статті зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}"
Для отримання відстрочки на даній підставі чоловіку знадобляться наступні документи або їх нотаріально завірені копії:
свідоцтво про народження,
посвідчення іваліда батька,
рішення суду про недієздність батька та призначення його опікуном чоловіка,
витяг з Реєстру територіальної громади про спільну реєстрацію.
Перед явкою до ТЦК чоловіку треба буде підготувати заяву на ім'я воєнкому щодо надання відстрочки на підставі опікунства над батьком, визнаним судом недієздатним та подавати її працівникам ТЦК разом із підтверджувальними документами.
При тому при подачфіф документів чоловік повинен вимагати, щоби на його другом екземплярі заяви праціівники ТЦК поставили відмітку про реєстрацію заяви в канцелярії військомату.
ВАЖЛИВО! Після явки до ТЦК чоловіка можуть одразу направити на проходження ВЛК, але він повинен наполягати на прийнятті своєї заяви про відстрочку до начала проходження комісії!
Теоретично чоловік може направити заяву з документами Укрпоштою замовним листом з описом вкладення. Але в такому випадку в нього повинна бути поважна причина неявки до ТЦК по повістці, яку йому вручили. Такою поважною причиною може бути хвороба з обов'язковим відкриттям лікарняного або стаціонарне лікування з підтвердженням останнього довідкою.
В цьому випадку обов'язково треба направити до ТЦК повідомлення про поважу причину неявки, додавши до нього підтверджувальний документ - лікарняний або довідку з лікарні.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Вашому чоловіку потрібно з'явитися до ТЦК та надати документи, що підтверджують право на відстрочку. Теоретично він має декілька підстав для відстрочки, але щоб правильно все зробити потрібно знати чи являється батько чоловіка інвалідом?
Якщо чоловік поставив підпис під повісткою, йому необхідно особисто з'явитися до ТЦК. Адже за неявку без поважних причин до ТЦК передбачена адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП у вигляді штрафу 3400-5100 грн. Поважними причинами для неявки може бути хвороба, яка належним чином підтверджена (наприклад, лікарняний), стихійне лихо, смерть родича.
Згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
Тому, щоб правильно обрати підставу для відстрочки - необхідно дізнатися більше інформації щодо батька чоловіка, а саме чи є батько особою з інвалідністю, чи має батько довідку ЛКК про потребу у постійному догляді?
Загалом, пакет документів для оформлення відстрочки опікуном недієздатної особи з інвалідністю виглядає так:
Якщо у батька інвалідність не оформлена - чоловіку потрібно спробувати оформити відстрочку на підставі здійснення постійного догляду за батьком.
Щоб мати право на відстрочку необхідно, щоб у батька була довідка ЛКК про потребу у сторонньому догляді. Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря, який дасть направлення на лікарсько-консультативну комісію. Після обстеження батьку повинні видати довідку ЛКК № 080-2/о
Потім в разі вручення повістки під власний підпис та при наявності даної довідки чоловік зможе оформити відстрочку.
Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним працездатним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати батьків. Але обов'язково потрібно мати висновок ЛКК про потребу батька у постійному догляді.
Документи, які необхідно надати ТЦК для оформлення відстрочки у зв'язку зі здійсненням догляду:
Подавати заяву про відстрочку до ТЦК потрібно в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від чоловіка заяву: печатку/підпис та дату прийому. Він цей екземляр має залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Хто може вручати повістки
Представники органів місцевого самоврядування. Керівники підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності. Посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).
Де можуть вручати повістки
Законодавством України чітко не визначено, де саме має відбуватися вручення повісток, тому вручення повістки можливе на вулиці, блокпостах, за місцем проживання, за місцем роботи тощо.
Чи має право уповноважена особа ТЦК зупиняти людей та перевіряти документи
Ні. Перевіряти документи мають право уповноважені представники Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.
Тому сформувалась практика, коли працівники ТЦК спільно із представниками Національної поліції здійснюють вручання повісток.
Чи мають бути у поліції якісь підстави для перевірки документів
Так, перелік підстав визначений*:
*Постанова КМУ від 29.12.2021 № 1456.
Чи має людина право запитувати в уповноваженої особи пред’явити якісь його/її документи, перш ніж пред’явити свої
Так, на прохання уповноважена особа зобов’язана пред’явити:
Повістки для уточнення військово-облікових даних: відповідальність за неприбуття у визначену повісткою дату та час
Що буде, якщо проігнорувати повістку, що видана з метою уточнення військово-облікових даних
Може настати адміністративна відповідальність — штраф. Станом на лютий 2023 року це 3400 – 5100 грн (від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Статті 210-1 КУпАП України.
Хто приймає рішення про накладення штрафу
Керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Саме вони розглядають справи про адміністративні правопорушення і мають право накладати адміністративні стягнення.
Стаття 235 КУпАП України.
Якою має бути форма документа про штраф? Чи достатньо папірчика від працівників ТЦК про суму та реквізити
Папірчика недостатньо. Керівник ТЦК має видати постанову про накладення адміністративного стягнення. Копія постанови протягом трьох днів вручається під розписку або надсилається особі, щодо якої її винесено.
Чи можна оскаржити постанову про накладення штрафу
Так. Можна подати скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення. На це є 10 днів з дня винесення постанови.
Стаття 289 КУпАП України.
Скільки дається часу на сплату штрафу
15 днів з дня вручення копії постанови. У разі оскарження постанови — 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Якщо штраф не сплатити вчасно
Постанову про штраф передадуть до державної виконавчої служби. Сума штрафу зросте удвічі + виконавчі витрати.
Стаття 308 КУпАП України.
Чи потрібно приносити в ТЦК квитанцію про оплату штрафу
Так. Необхідно принести квитанцію про оплату або її копію посадовій особі, яка винесла постанову про штраф. На це дається 3 робочі дні від дня закінчення строку, передбаченого для оплати штрафу.
Стаття 307 КУпАП України.
Чи потрібно з’являтися по повістці до ТЦК, якщо штраф сплачено
Потрібно. Сплата штрафу не позбавляє від обов’язку з’явитися до ТЦК.
Повістки у формі мобілізаційного розпорядження: відповідальність за неприбуття у визначену повісткою дату та час
Що буде, якщо проігнорувати повістку у формі мобілізаційного розпорядження
Може наставати кримінальна відповідальність відповідно до ст. 336 ККУ, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Як відбувається притягнення до відповідальності
Рішення по таких справах може приймати тільки суд.
Одночасно з оголошенням підозри особа отримує право на призначення адвоката відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу», послуги якого оплачує держава. Для цього потрібно подати клопотання слідчому, який займається справою. Слідчий виносить постанову про залучення захисника та для призначення адвоката, надсилає цю постанову до регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги. Після цього призначається адвокат.
Якщо мені вручили повістку, але в мене є вже відстрочка за результатами попередньої повістки, по новій я вже можу не йти у військкомат?
Отримання нової повістки не скасовує надану раніше відстрочку. Якщо ви отримали нову повістку,
необхідно відвідати ТЦК та СП, оскільки законодавство не визначає періодичність вручення повісток з метою уточнення військово-облікових даних.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Відповідно до Указу Президента № 69/2022 призову підлягають: (чоловіки 18-60 років)
Щодо черги мобілізації: ( наразі черги скасували , призивають всіх хто наразі необхідний в ЗСУ згідно військово-облікових спеціальностей придатних громадян)
---
Ответственность за неявку ( при врученной и подписанной повестке)
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022
Про загальну мобілізацію:
https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...
"8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".
Таким образом, должна быть повестка (сообщение) с уведомлением о прибытии в территориальный центр комплектования и социальной поддержки (военкомат) в связи с моьиомщацмей.
"2) Если мне вручили повестку и я не являюсь, то что будет"?
- В таком случае Вас могут привлечь к административной ответственности по статье 210-1 Кодекса Украины об административных правонарушениях в виде штрафа в размере от 3400 грн. до 5100 грн..
"Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Без подписанной повестки с контрольным талоном о вручении в деле ТЦК СП доказать уклонение от мобилизации сложно.
--- Если повестку не подписали и контрольного талона о вручени у ТЦК СП НЕТ , то доказать уклонение от мобилизации сложно , Новую повестку могут вручить под подпись только на територрии ТЦК СП , и только их работники. Никаких вручений на улицах постах , по телефону , в полициях и других быть не может у них нет полномочий , но есть приказ по вручению повесток. Если повестка не вручена , можно не являтся, протокол без вас не составят , если повестка будет вручена, явитесь пройдете ВЛК и далее решат.Возьмите справку с больницы стационара , что болели и поэтому на учет не стали или не прибыли - это уважительная причина , тогда штрафа за нарушение учета не будет.( ст.210 Купап -510 грн) Явка должна быть в том случае когда повестка вручена работником военкомата тцк сп и подписана вами лично, а талон о вручении лежит в деле , только так , остальное незаконно и требует доказательств. Пока сами не вызовут повесткой вы не обязаны туда прибывать.
Привідсутності даних про вручення особі повістки, а у разі відмови останнього у її отриманні – про фіксування цієї відмови у передбаченому законом порядку, – відсутні дані про доведеність винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК.
Рішення Верховного Суду у справі № 759/5435/16-к від 28 січня 2020 р.
С уважением, Константин Гончаренко