Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
Службу не проходив.
На початку 2023 року проходив ВЛК (визнан не придатним) в РТЦК та СП (за місцем реєстрації/фактичного знаходження), в жовтні 2023 отримав повістку (без дати "______ 2023р з'явитися...") з РТЦК та СП (за місцем роботи), яке знаходиться в іншому районі області.
В устній формі в РТЦК та СП (за місцем роботи) мені натякають, що ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) не є дійсною та законною (є сумніви правильного висновку ВЛК), тому треба провторно проходити ВЛК.
Чи можуть мене смусити повторно проходити ВЛК в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Чи є відповідальність якщо не з'явлюсь за цією повісткою?
Чи можу я зробити запит в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) для отримання листа-підтвердження проходження ВЛК? Якщо, так . Прошу надіслати зразок запиту.
Як часто треба проходити ВЛК?
Чи потрібно, буде правильно, відправити копію ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) листом з описом в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Дякую.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (24)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Яке саме рішення прийняла ВЛК - визнала Вас непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, обмежено придатним чи тимчасово непридатним? Чи є копія довідки у Вас на руках? Чи проставили Вам відповідну відмітку у військовому квитку?
Якщо ВЛК визнала Вас непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку та зробили відповідний запис у військовому документі - Ви більше не являєтесь військовозобов'язаним, тому можете ігнорувати будь-які повідомлення з боку ТЦК, тим більше якщо повістка оформлена не належним чином або якщо таке запрошення до ТЦК зроблене по телефону чи поштою.
Поновити Вас на військовому обліку - не зможуть, адже згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ, а Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ, підтвердженням цього повинна бути довідка ВЛК та відповідна відмітка у військовому квитку, а згідно законодавства діючого на сьогоднішній день поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене.
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так як у Вас немає обов’язків військовозобов’язаного відповідно Вас не можуть притягнути до відповідальності за небажання проходити ВЛК або відмову від повістки. Тим більше, що вручення таких повісток буде незаконним.
Тому дії ТЦК є неправомірними.
Якщо Ви були виключені з військового обліку - Вас не мають права направляти Вас на ВЛК.
Якщо тимчасово непридатним - можуть!
Так як не вказана дата прибуття - Ви можете ігнорувати дану повістку.
Вам повинні були видати довідку ВЛК на руки. Якщо цього не зробили - відправте запит, щоб вислали Вам дублікат довідки.
Якщо Вас виключили з військового обліку - Вам проходити ВЛК взагалі не потрібно.
В протилежному випадку згідно пункту 3.8 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду.
Якщо у Вас на руках довідка ВЛК про визнання Вас непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, яка затверджена обласною ВЛК - Ви можете відправити її копію за місцем роботи. Крім того кадровик, взагалі повинен був Вас виключити зі списків персонального військового обліку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую за оперативність.- в довідці запис " непридатний до військової служби".- довідка на руках.- в замін приписного видали "тимчасове посвідчення"
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЗазначте, будь ласка, яке точне рішення ВЛК? Адже у Вас повинен бути такий запис " На підставі статті ___ графи ___ Розкладу хвороб, графи ___ ТДВ __ не придатний до військової служби із виключенням із військового обліку"
Чи поставили в тимчасовому посвідченні відмітку "Виключений з військового обліку"?
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов’язаного одну із таких постанов:
Якщо що Ви пройшли ВЛК в ТЦК за місцем проживання (реєстрації) - відповідно довідка ВЛК є чинною. Тому Ви не підлягаєте повторному огляду.
Якщо Вас виключили з військового обліку та є відповідна відмітка у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного - зверніться до кадровика або відповідальної особи, яка веде персональний військовий облік за місцем роботи та вимагайте виключення з такого обліку відповідно до пункту 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Так вказано:"На підставі статті 30Б графи II Розкладу хвороб, графи ___ ТДВ __ не придатний до військової служби"
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіНа жаль, Вам в постанові ВЛК невірно записали рішення.
Згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України стаття 30"Б" - передбачає обмежену придатність до військової служби у воєнний час. З Вашим діагнозом Вас могли визнати непридатним до військової служби лише у мирний час. Тому під час дії воєнного стану Ви являєтесь військовозобов'язаним та при певних умовах підлягаєте мобілізації.
Проте, по повістці, яка виписана без дати прибуття - Вам не потрібно прибувати до ТЦК.
Можливо у Вас є право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. ?
Чи робили працівники ТЦК відмітки у тимчасовому посвідченні?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олеже!
ТЦК може ставити під сумнів рішення ВЛК, але відмінити його має право обласна ВЛК, регіональна ВЛК або ЦВЛК. Якщо рішення ВЛК ніхто не відмінив, то Ви не вважаєтесь військовозобов'язанним й відповідно не маєте обов'язку з'являтись до ТЦК у разі оповіщення про те через Ваше місце роботи.
З огляду на відповідь щодо Вашого першого питання, особа, яка не є військовозобов'язанним не може нести відповідальності за відмову від явки до ТЦК. Це за умови, повторююсь, якщо є чинне рішення ВЛК про Вашу непридатність до військової служби з виключенням з обліку.
Трохи дивне питання, оскільки по закону Ви повинні були отримати свій екземпляр рішення ВЛК на руки.
У відповідності із пунктом 3.8 глави 3 розділу II Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»: постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) та копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Якщо ж довідка ВЛК у Вас є, а мова йде про скасування рішення районного влк, то в такому разі, дійсно, треба вимагати від ТЦК письмового підтвердження із посиланням на підстави скасування рішення ВЛК про Вашу непридатність.
Такий запит до ТЦК краще робити не Вам, а Вашому представнику - адвокату. Це буде значно швидше і більш дієво.
Вам взагалі більше не треба проходити ВЛК. Що стосується загального порядку проходження такої коміссії військовозобов'язанними, то в мирний час це повинно відбуватись не рідше, ніж один раз на п'ять років, а зараз, у воєнний час, це може відбуватися один раз на шість або дванадцять місяців - в залежності від необхідності, яка визначається ТЦК.
Вам не треба надсилати копію своєї довідки ВЛК до військомату. В них повинно бути відповідне рішення ВЛК, або вони можуть його витребовувати у ТЦК, де Вас зняли з обліку.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрий день!
Чи можуть мене смусити повторно проходити ВЛК в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Якщо Ви туди з'явитесь, то легалізуєте таке ВЛК. Тому не рекомендую з'являтись та щось проходити. Окрім того, у повістці відсутня дата, коли треба з'явитись до РТЦК, тому не вбачаю за потрібне реагувати на неї.
Чи є відповідальність якщо не з'явлюсь за цією повісткою?
Теоретично, відповідальність можлива, але вбачаю її як мінімальну.
ТЦК та СП мають право розглядати справи та накладати стягнення (інакше кажучи - штрафувати) за трьома статтями КУпАП, зокрема й за статтею 210-1 КУпАП (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2434)
ЩО ЗАГРОЖУЄ ЗА НЕЯВКУ ДО ТЦК ПІСЛЯ ОТРИМАННЯ ПОВІСТКИ?
Дуже розповсюдженим є такий сценарій: при візиті до ТЦК та СП військовозобовʼязаному видають папірець з реквізитами та написаною сумою штрафу. І це не відповідає законодавству!
ПРОЦЕДУРА МАЄ БУТИ ПРИБЛИЗНО ТАКОЮ
1️⃣ Представниками ТЦК та СП складається протокол, в якому фіксується суть допущеного порушення
2️⃣ Протокол видається або направляється поштою військовозобовʼязаному із повідомленням, коли і де буде розглядатись адміністративна справа. Тобто САМ ФАКТ СКЛАДАННЯ ПРОТОКОЛУ ЩЕ НЕ ОЗНАЧАЄ ПРИТЯГНЕННЯ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ Для розгляду справу запрошують і самого військовозобовʼязаного.
3️⃣ У призначений день та час керівник ТЦК та СП розглядає справу, в тому числі вислуховує військовозобовʼязаного, якщо він зʼявився, та вивчає його письмові пояснення, якщо вони подані. За результатом розгляду, якщо керівник дійде висновку про наявність підстав для притягнення військовозобовʼязаного до відповідальності, керівник ТЦК та СП виносить постанову, де визначено розмір штрафу, вручає її військовозобвʼязаному або направляє поштою
4️⃣ Військовозобовʼязаний, який не згоден із постановою, має право оскаржити її до суду.
НА ЧОМУ АКЦЕНТУЄ УВАГУ СУДОВА ПРАКТИКА?
▫️ «Складення протоколу у відсутності ОСОБА_1 позбавляє його можливості надати пояснення по суті правопорушення, йому не було роз'яснено його процесуальні права, не було ознайомлено з протоколом та не вручено його копію, що, на думку суду, є істотним порушенням прав позивача як особи, яка притягується до адміністративної відповідальності».
▪️ «В порушення вимог ст.ст. 254, 256 КУпАП, як встановлено з позовної заяви та змісту постанови №185 від 11.03.2023 року про адміністративне правопорушення, позивач під час складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення присутній НЕ був та з протоколом його не ознайомлювали. Зазначений висновок суду підтверджується також ВІДСУТНІСТЮ У ПРОТОКОЛІ про адміністративне правопорушення підпису особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про ознайомлення зі змістом протоколу, його письмових пояснень, підпису про отримання другого екземпляру протоколу».
Отже, якщо ТЦК та СП не дотрималися процедури - ШТРАФ Є НЕЗАКОННИМ
Чи можу я зробити запит в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) для отримання листа-підтвердження проходження ВЛК? Якщо, так . Прошу надіслати зразок запиту.
Не рекомендую цього робити без нагальної потреби. Окрім того, ТЦК за місцем роботи самостійно може запросити ці документи. Але за потреби, можу розробити проект такого запиту, щоб у вас був під рукою.
Як часто треба проходити ВЛК?
Постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Чи потрібно, буде правильно, відправити копію ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) листом з описом в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Не рекомендую цього робити без нагальної потреби. Окрім того, ТЦК за місцем роботи самостійно може запросити ці документи.
Ваш юрист,
Євгеній Промський
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Олеже!
На початку 2023 року проходив ВЛК (визнан не придатним) в РТЦК та СП (за місцем реєстрації/фактичного знаходження), в жовтні 2023 отримав повістку (без дати "___ 2023р з'явитися...") з РТЦК та СП (за місцем роботи), яке знаходиться в іншому районі області.В устній формі в РТЦК та СП (за місцем роботи) мені натякають, що ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) не є дійсною та законною (є сумніви правильного висновку ВЛК), тому треба провторно проходити ВЛК.
Чи можуть мене смусити повторно проходити ВЛК в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Дуже цікава ситуація виникає. У першу чергу, для вірного її тлумачення та застосування варто дізнатись, на підставі якої статті Ви були визнані непридатним у січні 2023 року? Зараз задам Вам деякі питання, які допоможуть надати більш фахову консультацію.
Яка стаття наказу № 402 зазначена у Вас в тимчасовому посвідченні?
Ви виключені з військового обліку?
Чи є відповідальність якщо не з'явлюсь за цією повісткою?
Звичайно, що ні, адже Ви не проінформовані в належний спосіб навіть про час, коли Вам потрібно з'явитись. Дата явки до ТЦК та Сп - обов'язковий реквізит повістки. До речі, побачити, як виглядає справжня форма, Ви можете тут.
Оскільки повістка не передбачає дати явки, я розцінюю її як таку, що не відповідає чинному законодавстві не зумовлює для Вас виникнення обов'язку з'явитись.
Чи можу я зробити запит в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) для отримання листа-підтвердження проходження ВЛК? Якщо, так . Прошу надіслати зразок запиту.
На даний момент не вважаю це за доцільне. Якщо Ви проходили ВЛК в січні, у Вас має бути зазначена відповідна інформація у військово-обліковому документі та можливо наявна довідка ВЛК. Запит, по великому рахунку, до новизни не призведе.
Як часто треба проходити ВЛК?
Дивіться: до серпня 2023 року, коли наказом були внесені зміни до Положення № 402, строк дії довідки ВЛК складав 6 місяців. Після внесення змін - 1 рік. Тому фактично можу сказати, що строк Вашої довідки ВЛК може вже й закінчився, але варто розібратися детально із підсумковим формулюванням ВЛК.
Чи потрібно, буде правильно, відправити копію ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) листом з описом в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Ні, наразі нічого не потрібно робити, треба до кінця розібратися в ситуації у повному обсязі. Ви можете допомогти в цьому, надавши додаткову інформацію щодо попередньої ВЛК.
ВИСНОВКИ:
1. Ви не зобов'язані з'являтись по тій повістці, оскільки вона не відповідає законодавству.
2. Треба детальніше проаналізувати результат ВЛК у січні 2023 року.
3. Ви повинні розуміти, що так чи інакше, але ТЦК цікавиться Вами, а тому варто подумати про підставу для відстрочки від мобілізації.
Успіхів. Всього доброго Вам!
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, я повністю погоджуюся з колегами, але стосовно можливості Вас притягнення до відповідальності, є все ж таки але. ТЦК може теоретично скласти постанову про притягнення Вас до адміністративної відповідальності і направити цю постанову до виконавчої служби, яка в свою чергу може накласти на Ваші рахунки арешти. Тому потрібно відслідковувати в Дія чи не має відносно Вас відкритого виконавчого провадження.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Відповідно до Указу Президента № 69/2022 призову підлягають: (чоловіки 18-60 років)
Щодо черги мобілізації: ( наразі черги скасували , призивають всіх хто наразі необхідний в ЗСУ згідно військово-облікових спеціальностей придатних громадян)
Ответственность за неявку ( при врученной и подписанной повестке)
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022
Про загальну мобілізацію:
https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...
"8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".
Таким образом, должна быть повестка (сообщение) с уведомлением о прибытии в территориальный центр комплектования и социальной поддержки (военкомат) в связи с моьиомщацмей.
"2) Если мне вручили повестку и я не являюсь, то что будет"?
- В таком случае Вас могут привлечь к административной ответственности по статье 210-1 Кодекса Украины об административных правонарушениях в виде штрафа в размере от 3400 грн. до 5100 грн..
"Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Без подписанной повестки с контрольным талоном о вручении в деле ТЦК СП доказать уклонение от мобилизации сложно.
--- Если повестку не подписали и контрольного талона о вручени у ТЦК СП НЕТ , то доказать уклонение от мобилизации сложно , Новую повестку могут вручить под подпись только на територрии ТЦК СП , и только их работники. Никаких вручений на улицах постах , по телефону , в полициях и других быть не может у них нет полномочий , но есть приказ по вручению повесток. Если повестка не вручена , можно не являтся, протокол без вас не составят , если повестка будет вручена, явитесь пройдете ВЛК и далее решат.Возьмите справку с больницы стационара , что болели и поэтому на учет не стали или не прибыли - это уважительная причина , тогда штрафа за нарушение учета не будет.( ст.210 Купап -510 грн) Явка должна быть в том случае когда повестка вручена работником военкомата тцк сп и подписана вами лично, а талон о вручении лежит в деле , только так , остальное незаконно и требует доказательств. Пока сами не вызовут повесткой вы не обязаны туда прибывать.
Привідсутності даних про вручення особі повістки, а у разі відмови останнього у її отриманні – про фіксування цієї відмови у передбаченому законом порядку, – відсутні дані про доведеність винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК.
Рішення Верховного Суду у справі № 759/5435/16-к від 28 січня 2020 р.
С уважением, Константин Гончаренко
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Хто може вручати повістки
Представники органів місцевого самоврядування. Керівники підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності. Посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).
Де можуть вручати повістки
Законодавством України чітко не визначено, де саме має відбуватися вручення повісток, тому вручення повістки можливе на вулиці, блокпостах, за місцем проживання, за місцем роботи тощо.
Чи має право уповноважена особа ТЦК зупиняти людей та перевіряти документи
Ні. Перевіряти документи мають право уповноважені представники Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.
Тому сформувалась практика, коли працівники ТЦК спільно із представниками Національної поліції здійснюють вручання повісток.
Чи мають бути у поліції якісь підстави для перевірки документів
Так, перелік підстав визначений*:
*Постанова КМУ від 29.12.2021 № 1456.
Чи має людина право запитувати в уповноваженої особи пред’явити якісь його/її документи, перш ніж пред’явити свої
Так, на прохання уповноважена особа зобов’язана пред’явити:
Повістки для уточнення військово-облікових даних: відповідальність за неприбуття у визначену повісткою дату та час
Що буде, якщо проігнорувати повістку, що видана з метою уточнення військово-облікових даних
Може настати адміністративна відповідальність — штраф. Станом на лютий 2023 року це 3400 – 5100 грн (від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Статті 210-1 КУпАП України.
Хто приймає рішення про накладення штрафу
Керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Саме вони розглядають справи про адміністративні правопорушення і мають право накладати адміністративні стягнення.
Стаття 235 КУпАП України.
Якою має бути форма документа про штраф? Чи достатньо папірчика від працівників ТЦК про суму та реквізити
Папірчика недостатньо. Керівник ТЦК має видати постанову про накладення адміністративного стягнення. Копія постанови протягом трьох днів вручається під розписку або надсилається особі, щодо якої її винесено.
Чи можна оскаржити постанову про накладення штрафу
Так. Можна подати скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення. На це є 10 днів з дня винесення постанови.
Стаття 289 КУпАП України.
Скільки дається часу на сплату штрафу
15 днів з дня вручення копії постанови. У разі оскарження постанови — 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Якщо штраф не сплатити вчасно
Постанову про штраф передадуть до державної виконавчої служби. Сума штрафу зросте удвічі + виконавчі витрати.
Стаття 308 КУпАП України.
Чи потрібно приносити в ТЦК квитанцію про оплату штрафу
Так. Необхідно принести квитанцію про оплату або її копію посадовій особі, яка винесла постанову про штраф. На це дається 3 робочі дні від дня закінчення строку, передбаченого для оплати штрафу.
Стаття 307 КУпАП України.
Чи потрібно з’являтися по повістці до ТЦК, якщо штраф сплачено
Потрібно. Сплата штрафу не позбавляє від обов’язку з’явитися до ТЦК.
Повістки у формі мобілізаційного розпорядження: відповідальність за неприбуття у визначену повісткою дату та час
Що буде, якщо проігнорувати повістку у формі мобілізаційного розпорядження
Може наставати кримінальна відповідальність відповідно до ст. 336 ККУ, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Як відбувається притягнення до відповідальності
Рішення по таких справах може приймати тільки суд.
Одночасно з оголошенням підозри особа отримує право на призначення адвоката відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу», послуги якого оплачує держава. Для цього потрібно подати клопотання слідчому, який займається справою. Слідчий виносить постанову про залучення захисника та для призначення адвоката, надсилає цю постанову до регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги. Після цього призначається адвокат.
Якщо мені вручили повістку, але в мене є вже відстрочка за результатами попередньої повістки, по новій я вже можу не йти у військкомат?
Отримання нової повістки не скасовує надану раніше відстрочку. Якщо ви отримали нову повістку,
необхідно відвідати ТЦК та СП, оскільки законодавство не визначає періодичність вручення повісток з метою уточнення військово-облікових даних.
С уважением, Константин Гончаренко
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, ОЛЕГ! Така повістка є незаконною та нікчемною. Нажаль, враховуючи невиконання окремими ТЦК та СП планів по мобілізації, вони перетворили повістки на фактично рекламні постери чи папірці з погрозами від колекторів..
Якщо хтось там щось вважає - то хай по офіційній процедурі нададуть:
ВІдповідно до пунктів 3.2. та 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (в редакції від 25.08.2023) Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров’я військовозобов’язаного, незалежно від строку, за його заявою або висновками лікарів закладу охорони здоров’я виникли зміни, то за направленням начальника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби (пункт 3.8.)
{Пункт 3.8 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 318 від 07.07.2015; в редакції Наказу Міністерства оборони № 490 від 18.08.2023}
3.2. Повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.
{Абзац перший пункту 3.2 глави 3 розділу II в редакції Наказу Міністерства оборони № 490 від 18.08.2023}
ОТЖЕ, вимога про проходження ВЛК без зміни стану здоров"я та ініціативи військовозобов"язаного - є незаконною та такою, що порушує встановлений Міністерство оборони України порядок проходження ВЛК, а отже не є зобов"язуючою для Вас.
Тим більше військовий облік здійснюється ТЦК та СП за місцем проживання військовозобов"язаного.
Згідно з частиною третьою та п"ятою статті 33 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" Військовий облік усіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так відповідно до пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487
16. Військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки.
Персонально-первинний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, ведення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
Персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.
Згідно з підпунктами 1, 8, 10 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку № 1487, Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки
за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров’я незалежно від підпорядкування і форми власності;
8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
10) звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки;
ОТЖЕ, у ТЦК та СП за місцем Вашої роботи, що не співпадає з місцем проживання - немає повноважень здійснювати Ваш персонально-якісний та персонально-первинний військовий облік, а отже і вручати Вам повістки.
Повноваження вручати повістки не за місцем перебування на військовому обліку у будь-якого ТЦК та СП наявне виключно відносно осіб, які не перебувають на військовому обліку за місцем свого проживання, у разі встановлення факту - фактичного перебування / проживання на території юрисдикції відповідного ТЦК та СП... як правило якщо людина наприклад зареєстрована за адресою у місті Харкові, а зупинена працівниками ТЦК та СП наприклад у Львові і то...
Повістки не підлягають судовому оскарженню, адже як вважає Верховний Суд - не є документом, який породжує юридичні наслідки, а лише нагадує на необхідність виконати закон ))) Дуже дивний висновок чесно кажучи... Якщо повістки про виклик ні до чого не спонукають та не мають ніякого юридичного значення, то вибачте якого біса тоді за неявку притягають до адміністративної відповідальності ? ))) Але факт є факт. До такого висновку дійшов / докотився "цілий" Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у своїй Постанові від 8 вересня 2022 року по справі № 300/1263/22 (провадження № К/990/15867/22).
ЦИТУЮ:
ВІдповідно до пунктів 28, 29, 32, 33 Постанови КАС ВС від 8 вересня 2022 року по справі № 300/1263/22 (провадження № К/990/15867/22).
З даного рішення можемо зробити висновок, що повістка то взагалі ніщо ))) Рекламний постер ))) Смішного мало звісно, але саме до такого звів Верховний Суд своє намагання "відмазати" один з територіальних центрів комплектування.
ОТЖЕ, у Вас на руках є належне рішення Військово-лікарської комісії, яке має чинність протягом 5 років для військово-облікових цілей і може бути скасоване / переглянуте лише за встановленою офіційною процедурою. У Вашого роботодавця, працівника кадрової служби - відповідального за військовий облік, а так само у ТЦК та СП за місцем Вашої роботи немає повноважень щодо перегляду та дострокового припинення чинності постанов ВЛК ТЦК та СП за місцем Вашого первинного обліку як військовозобов"язаного.
Певен, що такі повістки зараз розсилаються масово.
Враховуючи, що повістки не оскаржуються в судовому порядку, вважаю, що допустимою формою захисту своїх прав та інтересів є ігнорування повісток про виклик, що не грунтуються на законі, а отже є нікчемними та не породжують жодних правових наслідків.
Для уникнення будь-яких проблем, рекомендую направити в ТЦК та СП, який видав повістку через відділення УДППЗ "Укрпошта" - рекомендованого листа з повідомленням про вручення, в якому з посиланням на викладені мною норми законодавства повідомити, що Ви перебуваєте на первинному військовому обліку у відповідному ТЦК та СП за місцем проживання, на підставі Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України пройшли відповідний медичний огляд (Військово-лікарську комісію) у 2023 року та яка є чинним протягом 5 років з моменту проходження огляду.
Додати, що у разі продовження протиправних вимог, будете вимушені повідомити про умисне порушення вимог та нормативів Міністерства оборони України посадовими особами відповідного ТЦК та СП до органів військового управління вищого рівня та органів військової прокуратури.
За неявку по такій повістці Ви не несете жодної відповідальності за законом.
Нагадую, що згійдно зі статтею 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ВІдповідно до статті 60 Конституції України, Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.
З повагою, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Доброго дня, Олег!
ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), Є НЕЗАКОННИМИ.
НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), ВИ МАЄТЕ ПРАВО:
1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:
- ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.
2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
- МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:
0 800 50 04 42
Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)
- УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:
Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово
Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
3) ТАКОЖ ШЛЯХОМ: "подачи административного иска в Окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины":
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Олег.
Решение о пригодности/непригодности Вас к прохождению воинской службы, зависит от результатов медкомиссии.
В своей деятельности медкомиссия, руководствуется приказом Министерства обороны Украины # 402 от 14.08.2008 года, с изменениями к нему, где указаны все диагнозы, графы отношения к воинской службе, порядке проведения медкомиссии, основания для признания пригодным/непригодным к прохождению срочной воинской службы, службы офицеров запаса, при мобилизации, воинской службы по контракту, в резерве и т.п.:
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Зареєстровано в Міністерствіюстиції України17 листопада 2008 р.за № 1109/15800
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України:
Про затвердження Положення про в... | від 14.08.2008 № 402 (rada.gov.ua)
ДЛЯ ВОЕННООБЯЗАННЫХ МЕДКОМИССИЯ ТЦКСП (ВОЕНКОМАТА) ПРОВОДИТСЯ 1 РАЗ В 5 ЛЕТ:
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Зареєстровано в Міністерствіюстиції України17 листопада 2008 р.за № 1109/15800
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України:
Про затвердження Положення про в... | від 14.08.2008 № 402 (rada.gov.ua)
3.1. Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
3.2. Повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.
Кожний військовозобов’язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
3.3. Військовозобов’язані, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повторно оглядаються ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після додаткового обстеження. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатку 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатку 1 до цього Положення.
3.4. Перед оглядом військовозобов’язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов’язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов’язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
3.5. До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Зазначені документи, а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.
3.6. Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у ТЦК та СП до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.
3.7. Якщо офіцери запасу раніше служили у Збройних Силах України або інших військових формуваннях, тоді ТЦК та СП у направленні на огляд вказує, коли і з якої причини вони були звільнені у запас. На звільнених із військової служби за станом здоров'я у ВЛК обов'язково подається Свідоцтво про хворобу (додаток 11) або його копія.
3.8. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу за контрактом, виносить одну із таких постанов:
"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п’яти років з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров’я військовозобов’язаного, незалежно від строку, за його заявою або висновками лікарів закладу охорони здоров’я виникли зміни, то за направленням начальника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов’язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку";
Обмежено придатний до військової служби
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Придатний (або непридатний) до військової служби за військовою спеціальністю ___ (вказати спеціальність).
{Пункт 3.8 глави 3 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 490 від 18.08.2023}
3.9. За статтями Розкладу хвороб, що передбачають потребу у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) або необхідність у лікуванні, приймається постанова про надання офіцерам запасу відстрочки від прийняття на військову службу, а щодо тих військовозобов'язаних, яких викликають на збір, - про тимчасову непридатність для проходження збору.
Щодо військовозобов'язаних, які знаходяться на зборі і потребують відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), приймається постанова про непридатність для подальшого проходження збору.
3.10. У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 2 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.
3.11. У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
3.12. Якщо військовозобов’язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу, збір), то лікар - член ВЛК ТЦК та СП направляє військовозобов’язаного на отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаний оглядається ВЛК ТЦК та СП.
3.13. Громадяни, які звільнені з військової служби у запас або у відставку без проведення медичного огляду ВЛК або не згодні з постановою ВЛК про ступінь придатності до військової служби на період фактичного звільнення та ставлять питання про перегляд цієї постанови, оглядаються ВЛК закладів охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України за узгодженням зі штатною ВЛК регіону за направленням керівника районного, міського ТЦК та СП.
Цей медичний огляд проводиться незалежно від причини звільнення, але не пізніше ніж через п'ять років після звільнення.
У разі коли після звільнення пройшло більше п'яти років, медичний огляд ВЛК проводиться в облікових цілях із визначенням ступеня придатності до військової служби на теперішній час, при цьому причинний зв'язок захворювання, наслідків травми не встановлюється.
У спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.
ТЦК та СП направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом із закладів охорони здоров’я (установ), військовий квиток.
На офіцерів запасу та у відставці подається особова справа, а на звільнених з військової служби з психічними розладами - висновок закладу охорони здоров’я (установи) про зміну або зняття раніше встановленого діагнозу, на підставі якого вони були ВЛК визнані непридатними (обмежено придатними) до військової служби. Штатна ВЛК за необхідності додатково запитує та спільно з головними (провідними) медичними фахівцями військово-медичних клінічних центрів вивчає всі медичні та інші документи, які характеризують стан здоров'я заявника у період проходження ним військової служби та після звільнення. Якщо при цьому буде встановлено, що є підстави задовольнити прохання заявника, штатна ВЛК через керівника районного, міського ТЦК та СП направляє його на огляд ВЛК районного, міського ТЦК та СП, гарнізонною або госпітальною ВЛК (за рішенням штатної ВЛК) з метою визначення придатності до військової служби на теперішній час. Результати огляду особи, звільненої з військової служби оформляються довідкою ВЛК або свідоцтвом про хворобу. Чотири примірники свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) направляються в штатну ВЛК. Після розгляду всіх документів штатна ВЛК подає у ЦВЛК свідоцтво про хворобу (довідку ВЛК) в трьох примірниках, на офіцерів запасу та у відставці - особову (на осіб, звільнених з військової служби з правом на пенсію - і пенсійну) справу, медичні карти стаціонарного (амбулаторного) хворого або витяги з них за період служби і після звільнення з військової служби, медичну книжку, медичну картку амбулаторного хворого або докладні витяги з них, акти огляду МСЕК та інші необхідні документи з обґрунтуванням думки з цього питання для прийняття остаточної постанови, у тому числі про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва).
Для этого рекомендую перед прибытием в территориальный центр комплектования и социальной поддержки (новое название учреждения которое сменило военкомат), где Вас направят на медкомиссию, самостоятельно пройти обследование в больнице, согласно Вашего диагноза, чтобы врачи указали Ваш диагноз, в соответствии с приказом Министерства обороны Украины # 402 от 14.08.2008 года, с изменениями к нему, что на много увеличит Ваши шансы, на результаты прохождения медкомиссии в Вашу пользу.
Вы имеете право получить заключение военно-врачебной комиссии (медкомиссии), чтобы видеть результаты и иметь право обжаловать:
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Зареєстровано в Міністерствіюстиції України17 листопада 2008 р.за № 1109/15800
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України:
Про затвердження Положення про в... | від 14.08.2008 № 402 (rada.gov.ua)
«22. Оформлення постанов ВЛК
«22.1. Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). …
22.3. Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.»
В случае несогласия с решением медкомиссии, такое решение возможно обжаловать в Центральную ВВК Министерства обороны Украины, С ПРИСОЕДИНЕНИЕМ КОПИЙ МЕДИЦИНСКИХ ДОКУМЕНТОВ, КОТОРЫЕ ПОДТВЕРЖДАЮТ ДИАГНОЗ:
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Зареєстровано в Міністерствіюстиції України17 листопада 2008 р.за № 1109/15800
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України:
Про затвердження Положення про в... | від 14.08.2008 № 402 (rada.gov.ua)
"2.2. Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:
Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
ВЛК регіону;
ВЛК евакуаційного пункту;
ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
2.3. Центральна військово-лікарська комісія
2.3.1. ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
2.3.2. Начальник ЦВЛК безпосередньо підпорядковується директору Військово-медичного департаменту (далі - ВМД) Міністерства оборони України. Усі штатні ВЛК Збройних Сил України безпосередньо підпорядковуються начальнику ЦВЛК.
2.3.3. На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також:
розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи;
розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями;
розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я;
перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і лікувальних закладах Міністерства оборони України;
контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти);
розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;
аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК;
проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи;
організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК;
підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК;
прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;
проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.
2.3.4. ЦВЛК має право:
оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;
перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;
перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах;
перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;
витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:
виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів;
особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);
архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);
залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;
перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів;
направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;
запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи;
надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту;
розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК)".
В случае несогласия с решением медкомиссии, такое решение возможно обжаловать путём подачи административного иска в Окружной административный суд, С ПРИСОЕДИНЕНИЕМ КОПИЙ МЕДИЦИНСКИХ ДОКУМЕНТОВ, КОТОРЫЕ ПОДТВЕРЖДАЮТ ДИАГНОЗ, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Олег.
ПОВЕСТКУ ВПОЛНЕ МОГУТ ВРУЧИТЬ УЧИТЫВАЯ ОБСТАНОВКУ И ВОЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ В УКРАИНЕ.
НО БЕСПОКОИТЬСЯ НЕ СТОИТ, ТАК КАК ЕСТЬ ЗАКОННЫЕ ОСНОВАНИЯ ДЛЯ НЕЯВКИ В ТЦКСП (ВОЕНКОМАТ).
ОТКАЗЫВАТЬСЯ ОТ ПОЛУЧЕНИЯ ПОВЕСТКИ НЕТ СМЫСЛА, ТАК КАК БУДЕТ СОСТАВЛЕН АКТ ОБ ОТКАЗЕ И ВСЕОДНО ВАМ БУДЕТ СООБЩЕНО О ДАТЕ, ВРЕМЕНИ И МЕСТЕ ЯВКИ В ТЦКСП (ВОЕНКОМАТ).
Так, самым распространенным законным основанием для неявки в ТЦКСП (военкомат), является болезнь (любое заболевание), что есть уважительной причиной для неявки в ТЦКСП (военкомат).
Вы можете вызвать скорую помощь и получить справку о вызове скорой помощи с последующим направлением на лечение в больницу, которую потом направите в ТЦКСП (военкомат) с заявлением по почте через Укрпочту и на электронную почту.
Также, Вы можете обратиться в любую больницу и получить справку о том, что заболел и проводится лечение в отношении Вас, которую потом направите в ТЦКСП (военкомат) с заявлением по почте через Укрпочту и на электронную почту.
Кроме того, Вы можете лечь на стационар или дневной стационар любой больницы и получить справку о том, что заболели и проводится лечение в отношении Вас, которую потом направите в ТЦКСП (военкомат) с заявлением по почте через Укрпочту и на электронную почту.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
"Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу...
"11. Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, які підтверджені відповідними документами, визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини".
Эта же норма, распространяется и на военнообязанных запаса, резервистов.
ЕСЛИ ВЫ НЕ ЯВИТЕСЬ ПО ПОВЕСТКЕ ДЛЯ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ:
Кодекс України про адміністративні правопорушення:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- ШТРАФ ОТ 3400 грн. ДО 5100 грн..
ЗАОЧНО ШТРАФА БЫТЬ НЕ МОЖЕТ, ДЛЯ ТОГО ЧТОБЫ ЕГО ПРИВЛЕЧЬ К АДМИНИСТРАТИВНОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ НУЖНО ТОЛЬКО ЛИЧНОЕ ПРИСУТСТВИЕ, ЧТОБЫ СОСТАВИТЬ ПРОТОКОЛ И ВРУЧИТЬ ЕГО, ВЫНЕСТИ ПОСТАНОВЛЕНИЕ И ВРУЧИТЬ ЕГО!
БЕЗ ОФОРМЛЕНИЯ ДОКУМЕНТОВ НЕ БУДЕТ ШТРАФА.
В ЛЮБОМ СЛУЧАЕ, УГОЛОВНАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА ЭТО НЕ ПРЕДУСМОТРЕНА.
В ТО ЖЕ ВРЕМЯ УДЕЖИВАТЬ, ЗАДЕРЖИВАТЬ НЕ ИМЕЮТ ПРАВО:
Такі дії будуть незаконні.
Утримання дитини або дорослого де б то не було проти його волі порушує основні людські права – свободу особистості, можливість на свій розсуд вибирати місце перебування і безперешкодно пересуватися в просторі. Винятковими повноваженнями обмежувати ці привілеї, що належать кожному громадянину з народження, мають правоохоронні органи і суд, які реалізують свої функції в рамках закону.
Викрадення людини або протиправне позбавлення волі в Україні підпадає під ст.146 Кримінального кодексу. Це суспільно небезпечне діяння є тяжким злочином з максимальною санкцією до 10 років тюремного ув’язнення. Для передачі в суд обвинувального акта наслідком повинен бути встановлений склад даного кримінального правопорушення, а саме:
Об’єкт — особиста свобода потерпілого, недоторканність якої гарантується ст.5 Конвенції ООН і ст.29 Конституції України.
Об’єктивна сторона — це активні дії, виражені в формі:
При дотриманні всіх процесуальних норм допускається затримання:
Злочин вважається завершеним з моменту заволодіння людиною і / або фактичного початку позбавлення його волі, тобто тримання в місці, де потерпілий не бажає перебувати і не може самовільно покинути (будівля, його частина, транспортний засіб, огороджена місцевість, скеля, острів).
Суб’єкт — особа старше 16 років. Кримінальну відповідальність несуть не тільки ті, хто безпосередньо здійснював протиправне захоплення або викрадення, а й причетні до подій водії транспортних засобів, власники приміщень, наглядачі, замовники, підбурювачі, переховувачі і інші.
Не є суб’єктами злочину за ст.146 КК:
Суб’єктивна сторона характеризується умисною формою вини. Викрадачі та інші співучасники усвідомлюють, що за законом вони не мають права позбавляти жертву волі, однак навмисно роблять це. Мотив може бути будь-яким – користь, помста, вимагання, залякування, бажання бачити дитину, спілкування з якою було неможливим через позбавлення батьківських прав або заборони з боку іншого з батьків і т.п.
Стаття 146 КК України. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини:
Залежно від обставин і наслідків злочинної діяльності, міри покарання для осіб, визнаних судом винними за ст.146 КК складають:
засудженим призначаються санкції у вигляді:
Відповідно до ст.18 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 47/33 від 18.12.1992г., на засуджених за насильницьке викрадення людей не можуть поширюватися закони про амністію і інші заходи звільнення від кримінальної відповідальності.
Всього доброго!
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Добрий день, Олег!
1) Чи можуть мене смусити повторно проходити ВЛК в РТЦК та СП (за місцем роботи)? - ні, якщо за результатами пройденої на початку 2023 року ВЛК Вас було визнано непридатним з виключенням з військового обліку (тобто, за пунктом "а" будь-якої статті Розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України"). Оскільки в такому випадку Ви вже не маєте статусу військовозобов'язаного.
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text):
Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього
6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08/conv#...):
3.2. Повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.
3.8. Якщо в стані здоров’я військовозобов’язаного, незалежно від строку, за його заявою або висновками лікарів закладу охорони здоров’я виникли зміни, то за направленням начальника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
79. Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
ВИСНОВКИ: упевнений, що на початку 2023 року за результатами пройденої ВЛК Ви були визнані непридатним з виключенням з військового обліку (у довідці має бути вказано пукнт "а" такої-то статті Розкладу хвороб). Тому що згідно з пунктом 3.8 глави 3 розділу II діючої на той момент редакції Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов’язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Я так розумію, до вашого тимчасового посвідчення військовозобов'язаного були перенесені результати ВЛК, однак не внесена відмітка про виключення з військового обліку. Тому наразі Вам потрібно звернутися в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) з заявою про виключення з військового обліку, внесення відповідної відмітки до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та внесення інформації про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. До заяви додається копія довідки ВЛК.
ХХХ
2) Чи є відповідальність якщо не з'явлюсь за цією повісткою? - немає. Однак, раджу надіслати в РТЦК та СП (за місцем роботи) заяву про те, що Ви були визнані непридатним з виключенням з військового обліку (тобто, за пунктом "а" такої-то статті Розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України") разом із копією довідки ВЛК. Тобто, письмово увідомити їх про даний факт.
Їхні твердження про те, що довідка ВЛК не є дійсною та законною (є сумніви правильного висновку ВЛК), тому треба провторно проходити ВЛК, - ЦЕ лише їхні власні суб'єктивні твердження, тим паче усні. Вони жодним чином не відповідають нормам чинного законодавства. Допоки рішення ВЛК не визнано недійсним в адміністративному чи судовому порядку, воно 100% є дійсним. Тому нікого не слухайте. Упевнений, їхня письмова відповідь буде відрізнятися від усної позиції.
Адже, відповідно до ссатті 19 Конституції України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...): "Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
ХХХ
3) Як часто треба проходити ВЛК? - Ви взагалі не повинні проходити ВЛК, так як не є військовозобов'язаним.
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;
До речі, постанова КМУ 1478 містить затверджену форму повісток, бланк якої передбачає розписку з особистим підписом особи про отримання повістки (ПОВІСТКА).
ХХХ
4) Чи потрібно, буде правильно, відправити копію ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) листом з описом в РТЦК та СП (за місцем роботи)? - так, потрібно. Вище про це я написав (дивіться відповідь на питання 2).
Всього найкращого!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
"ПОЛОЖЕННЯ про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text):
"II. Медичний огляд...
3. Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період...
3.8... Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.".
"ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):
"..Додаток 2 до Порядку
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки,...у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки,...".
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
"Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.".
---
Доброго вечора, пане Олеже! По-перше, усні сумніви щодо правильності, достовірності висновку ВЛК про визнання Вас непридатним до військової служби посадовці РТЦК та СП маєть направляти, пред'являти до цієї ВЛК, а не до Вас. По-друге, постанови ВЛК про визнання особи непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку підлягають затвердженню штатною ВЛК (ВЛК регіону), а не повторним проходженням ВЛК. Але питання затвердження постанови (висновку) ВЛК РТЦК та СП на ВЛК регіону - це повновження, обов'язок ВЛК РТЦК та СП і підлягає до вирішення не на підставі усного сумніву службовців РТЦК та СП за місцем роботи. По-третє, відповідно до наведеної ст.19 Конституції України і Ви не можете бути примушені робити те, що не передбачено законодавством, і службовці РТЦК та СП, як посадові особи державногооргану влади, діяти виключно на виконання вимог законодавства - вказувати, принаймні, точну дату прибуття у врученій повістці. Така повістка є незаконною і не підлягає до виконання. Але одна справа, робити висновок про незаконність повістки - інша справа, не виконувати незаконну повістку. Вважаю за належне подати до РТЦК та СП за місцем реєстрації заяву (під реєстрацію її вручення на своєму примірнику) про надання інформації, чи затверджений висновок ВЛК РТЦК та СП про визнання Вас непридатним до служби з виключенням з військового обліку на ВЛК регіону. Допоки цей висновок ВЛК РТЦК та СП не затверджений (не скасований), він є законним. На доповнення, можливо виправлення відповіді. Можливо подати заяву до РТЦК та СП не за місцем реєстрації, а за місце роботи, про їх право звернутись до РТЦ та СП з місцем реєстрації про надання інформації про це затвердження.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіОлеже!
На доповнення до своєї відповіді зазначаю, що сам по собі висновок про непридатність до військової служби (без зазначення посилань про виключення з військового обліку), передбачав направлення Вас на додаткове обстеження з приводу наявних хвороб.
Зокрема, на момент проходження Вами ВЛК у січні 2023 року Закон говорив таке:
3.3. Військовозобов’язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов’язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
3.8. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов’язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби.
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду).
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
ТАКИМ ЧИНОМ, Є СУТТЄВІ ПИТАННЯ ДО ВАШОГО ВИСНОВКУ, ОТРИМАНОГО В СІЧНІ МІСЯЦІ. НАРАЗІ НЕ РАДЖУ ЙТИ ДО ТЦК, ДОПОКИ НЕ БУЛО З'ЯСОВАНО ДАНІ МОМЕНТИ.
ЯКІ ХВОРОБИ ВИ МАЄТЕ, ЩО ЗУМОВИЛИ ВИЗНАННЯ ВАС НЕПРИДАТНИМ? МОЖЛИВО ВИ ВЗАГАЛІ МАЄТЕ ПРАВО НА ОТРИМАННЯ ІНВАЛІДНОСТІ - ЦІ РЕЧІ ПОТРІБНО ПРОПРАЦЬОВУВАТИ.
Успіхів Вам та всього доброго!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Службу не проходив.
На початку 2023 року проходив ВЛК (визнан не придатним) в РТЦК та СП (за місцем реєстрації/фактичного знаходження), в жовтні 2023 отримав повістку (без дати "___ 2023р з'явитися...") з РТЦК та СП (за місцем роботи), яке знаходиться в іншому районі області.
Якщо повістка не містить дати, вона є не належно оформленою, тому будья ка відповідальність за неявку за цією повісткою відстуня.
Повістка повинна видаватися тим ТЦК де ви перебуваєте на обліку. У разі видання іншим ТЦК ви мождете туди не з'являтися.
В устній формі в РТЦК та СП (за місцем роботи) мені натякають, що ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) не є дійсною та законною (є сумніви правильного висновку ВЛК), тому треба провторно проходити ВЛК.
Чи можуть мене смусити повторно проходити ВЛК в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Якщо ви були визнані не придатним до військової служби та виключені з військового обліку, ви вже є не військово забов'язаним, у такому випадку не вже ні чим не забов'язані ТЦК. Якщо, вас не було виключено з військового обліку вас можуть забов'язати повторно пройти ВЛК. Термін дії ВЛК 12 місяців.
Чи є відповідальність якщо не з'явлюсь за цією повісткою?
За цією повісткою, без дати будь яка відповідальність відсутня.
Чи можу я зробити запит в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) для отримання листа-підтвердження проходження ВЛК? Якщо, так . Прошу надіслати зразок запиту.Як часто треба проходити ВЛК?Чи потрібно, буде правильно, відправити копію ВЛК яке я проходив на початку 2023 року в РТЦК та СП (за місцем реєстрації) листом з описом в РТЦК та СП (за місцем роботи)?
Ви можете туди не з'являтися. Викликати за повісткою вас може лише ТЦК де ви перебуваєте на обліку.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/352-2002-%D0%B...
п.56 Оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за формою згідно з додатком 17. Конкретні строки явки до призовних дільниць установлюються районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки в повістках за формою згідно з додатком 18, вручення яких проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
РЕКОМЕНДУЮ, ЩОБ ВАШ РОБОТОДАВЕЦЬ НАПИСАВ ЛИСТА, ЩО ВИ СТОЇТЕ НА ОБІЛКУ У ІНШОМУ ТЦК, ДЕ ПРОХОДИЛИ ВІДПОВІДНЕ ВЛК. ЩО ВИ МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ НЕ МІНЯЛИ і підпорядковуєтеся СВОЄМУ ТЦК,
ТАКОЖ ХОЧУ ЗАЗНАЧИТИ, ЩО ЯКЩО ВАМ НЕ МАЄ 27 років, раніше не проходили військову службу, маєте приписне. ви є призивником на строкову службу, у період військового стану, призов на строкову військову службу не здійснюється, за таких обставин вам взагалі нічого хвилюватися.
Відповідальність за нез’явлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки◇ За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію винна особа може бути пртягнута до адміністративної відповідальності відповідно до статті 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобовʼязаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (статті 259 та 262 КУпАП, частина третя статті 38 Закону України "Про військовий обовʼязок і військову службу").
◇ За ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, винну особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за статтею 335 Кримінального кодексу України.
◇ Статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Ваш правозахисник Корнійчук Євген Іванович, маю всі необхідні знання та навичики для вирішення питань будь якої складності.
Добрий день.Дякую всім за не байдужість та відповіді!З повагою.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Олеже! Вдачі Вам!
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня! Будь ласка. Бажаю успіхів!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю.
Олег!
Успіхів Вам та всього доброго!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Олег.
Будь ласка.
Ваш висновок ВЛК, який Ви пройшли на початку 2023 року (визнан не придатним) в РТЦК та СП (за місцем реєстрації/фактичного знаходження), ж діючи.
У разі відсутності змін щодо стану Вашого здоров’я у сторону погіршення, що підстави для проведення нової ВЛК ТЦК та СП відсутні.
Змусити проходити ВЛК не мають право.
Ви маєте право зробити заяву до РТЦК та СП (за місцем реєстрації/фактичного знаходження), для отримання довідки про проходження ВЛК ТЦК та СП.