Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Батько, педагогічний працівник, був мобілізований районним ТЦК в лютому 2022 року. Від літа 2022 року не отримував зарплату в освітньому закладі, де працював вчителем (очевидно, через Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-IX від 01.07.2022 р. (закон де було скасовано збереження середнього заробітку мобілізованим.)) З вересня 2023 року він демобілізувався у зв'язку із доглядом за матір'ю інвалідом ІІ групи і знову почав працювати в школі. Питання - чи може батько, і як, все ж отримати заробітню плату за період, який він не отримував виплати згідно із спеціальним законом "Про освіту" де за мобілізованими педагогічними працівниками всупереч загальній нормі все ж зберігається середній заробіток.
Який алгоритм наших дій в такому випадку, і чи можливо повернути кошти?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Адвокат, 24 роки досвіду
Доброго дня.
За педагогічними та науково-педагогічними працівниками в разі проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зберігається попередній середній заробіток. Відповідна норма закріплена у ч. 2 ст. 57 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 р. № 2145-VIII.
Необхідно спочатку звернутись з заявою про нарахування та сплату заробітної плати а у випадку відмови - звернутись з позовом до суду.
Всі підстави для позитивного рішення у Вас є
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Спочатку, рекомендую написати заяву на ім'я директора, про виплату не нарахованої не виплаченої заробітної плати за період несення служби силаясь на ст. Стаття 57-1. Державні гарантії в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану
1. Здобувачам освіти, працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:
збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом;
та Стаття 57. Державні гарантії педагогічним і науково-педагогічним працівникам
1. Держава забезпечує педагогічним і науково-педагогічним працівникам:
2. У разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов’язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Також рекомендую звернутися до освітнього оумбудсмена
також звернутися до освітнього омбудсмена
https://eo.gov.ua/
+380 95 143-87-26
Якщо не вийде добитися виплат в такому порядку Звертайтесь до суду.
ОСЬ вам судова практика
Єдиний унікальний номер 305/500/23
Провадження по справі 2/305/215/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2023 року місто Рахів
Рахівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого - судді Дочинця С.І., при секретарі Найман Т.В., розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Рахівського районного суду Закарпатської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, Рахівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про припинення виплати середньомісячного заробітку, стягнення заробітної плати,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовною заявою до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, Рахівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про припинення виплати середньомісячного заробітку, стягнення заробітної плати.
Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що він перебуває у трудових відносинах із Рахівським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради (далі по тексу Рахівський ЗЗСО №3), а саме є вчителем фізичної культури та предмету «Захист України». З 02.03.2022 року і по даний час він перебуває на військовій службі по загальній мобілізації на особливий період. Коли він помітив, що йому перестала надходити заробітна плата, то звернувся до відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради із відповідною заявою. Проте, 23.02.2023 року, йому було надіслано копію наказу про припинення виплат по заробітній платі, починаючи з 19.07.2022 року. Із цим наказом він не згідний, оскільки він не відповідає вимогам закону. Так, відповідно до ч.2 ст.57 Закону України «Про освіту» за ним, як за педагогічним працівником, який проходить військову службу під час мобілізації на особливий період, зберігається попередній середній заробіток. При цьому, будь-яких змін, на відміну від ст.119 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України), у Закон України «Про освіту» внесено не було, а зазначений закон є спеціальним по відношенню до КЗпП України. Отже, ч.2 ст.57 «Закону України» на даний час є чинною та має застосовуватись у повному обсязі. Він з цього приводу звертався до відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, однак йому було відмовлено у продовженні виплати середнього заробітку, а також зазначено, що відділ не буде заперечувати такої вимоги у суді та на підставі рішення суду виплатить йому середній заробіток, починаючи з 19.07.2022 року.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 просить визнати незаконним та скасувати наказ №56-к Рахівського ЗЗСО №3 від 19.07.2022 року про припинення оплати середньомісячного заробітку на період проходження ним військової служби, а також зобов`язати відділ освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, нарахувати йому та виплатити середній заробіток, починаючи з 19.07.2022 року і по день ухвалення судом рішення у справі.
На підставі ухвали суду від 08.03.2023 року було відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Надано відповідачам 15-денний строк з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.
Позивач ОСОБА_1 , про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом надсилання електронного повідомлення про виклик на номер телефону, вказаний ним у матеріалах справи. Позивач у судове засідання не з`явився, натомість у позовній заяві зазначив про розгляд справи за його відсутності, оскільки у зв`язку з несенням військової служби на сході України, він не може фізично прибути у судове засідання.
Відповідач, Відділ освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений, шляхом надсилання ухвали суду про відкриття провадження у справі на юридичну адресу. Відзиву чи клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
Відповідач, Рахівський ЗЗСО №3, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений, шляхом надсилання ухвали суду про відкриття провадження у справі на юридичну адресу. Відзиву чи клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви та надані докази, встановив наступні обставини справи.
Як вбачається з довідки директора Рахівського ЗЗСО № 3 від 29.06.2022 року № 02-10/214, ОСОБА_1 працює за основним місцем роботи на посаді учителя фізичної культури та предмету «Захист України», тижневе навантаження складає 23 години.
Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.03.2022 року № 918 прапорщик ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до наказу від 02.03.2023 року № 43, відповідно до мобілізаційного призначення, призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_1 .
Аналогічні за змістом відомості містяться також і у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.09.2022 року № 4529.
Відповідно до витягу з наказу № 56-к від 19.07.2022 року, виданого директором Рахівського ЗЗСО № 3 ОСОБА_2 , учителю предмету «Захист України» та фізичної культури ОСОБА_1 , з 19.07.2022 року припинено оплату середньомісячного заробітку на період проходження військової служби із збереженням місця роботи і посади.
З вказаного наказу вбачається, що він прийнятий на підставі ст.119 Кодексу законів про працю України та п.17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин».
Відповідно до довідки про доходи № 3 від 03.01.2023 року, ОСОБА_1 за січень-липень 2022 року нараховано заробітну плату у загальному розмірі 168080,40 гривень.
Вирішуючи заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Загальновідомим є той факт, що 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 на всій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався та діє на даний час. Отже, починаючи з 24.02.2022 року в Україні діє режим особливого періоду, визначений ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до положень ч.3 ст.199 КЗпП України в редакції, яка діяла до 19.07.2022, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Водночас, Законом України №2352-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який набрав чинності з 19.07.2022 року, у ч.3 ст.119 КЗпП внесено зміни, а саме слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінено словами «зберігаються місце роботи і посада».
Тобто, відповідно до ч.3 ст.119 КЗпП України, починаючи з 19.07.2022 року за працівниками, які призвані на військову службу зберігається місце роботи і посада, проте не зберігається середній заробіток.
Разом з цим, відповідно до ч.2 ст.57 Закону України «Про освіту» у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Зазначена вище норма Закону України «Про освіту» діє у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов`язку та ведення військового обліку» від 30.03.2021 року. Будь-які інші зміни до вказаної статті не вносились.
Таким чином, вимоги вищенаведених правових норм, а саме ч.3 ст.119 КЗпП України та ч.2 ст.57 Закону України «Про освіту», містять розбіжності щодо наявності підстав для нарахування та виплати середнього заробітку особами, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
У зв`язку з наведеним, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до положень статті 4 КЗпП України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
При цьому, відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
З аналізу вищенаведеного можна зробити висновок, що КЗпП є загальним нормативно-правовим актом, який регулює трудові відносини між роботодавцем та працівником, а Закон України «Про освіту» спеціальним, оскільки регулює питання трудових відносин педагогічних працівників.
Відповідно до роз`яснення Міністерства юстиції України від 26.12.2008 року «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії», при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом.
Оскільки судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 займає посаду вчителя фізичної культури та предмету «Захист України» Рахівського ЗЗСО № 3, отже на позивача поширюється дія Закону України «Про освіту», який є спеціальним законом, а тому саме вказаний закон підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
При цьому, у матеріалах справи відсутні відомості про те, що позивач у період з 19.07.2022 року і на даний час звільнявся з військової служби, а отже втрачав право на виплату середнього заробітку.
Таким чином, з урахуванням вимог ч.2 ст.57 Закону України «Про освіту», а також того, що ОСОБА_1 , який є педагогічним працівником, був мобілізований на військову службу до Збройних Сил України в зв`язку з введенням воєнного стану, що діє і на даний час, та продовжує проходити військову службу, суд дійшов висновку, що позивачу протиправно припинено нарахування і виплату середнього заробітку, у зв`язку з чим наказ № 56-К від 19 липня 2022 року в частині припинення виплати ОСОБА_1 є незаконним та підлягає скасуванню, а тому позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
У зв`язку із визнанням незаконним та скасуванням оспорюваного наказу, підлягають також до задоволення і позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, нарахувати йому та виплатити середній заробіток, починаючи з 19.07.2022 року і по день ухвалення судом рішення у справі.
Згідно вимог ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача у разі задоволення позову. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на даний час позивач мобілізований на військову службу до Збройних Сил України в зв`язку з введенням воєнного стану та продовжує проходити військову службу, тобто, є військовослужбовцем, отже, з урахуванням положень ст.5 Закону України «Про судовий збір», він звільнений від сплати судового збору.
Таким чином, оскільки позивача було звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви, судовий збір у розмірі 1073,60 гривень, з урахуванням положень ст.141 ЦПК України, необхідно солідарно стягнути з відповідачів на користь держави.
Згідно із ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.133, 141, 258-259, 265, 268 ЦПК України, ст.57 Закону України «Про освіту», суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, Рахівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу про припинення виплати середньомісячного заробітку, стягнення заробітної плати задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ № 56-к від 19.07.2022 року, виданий директором Рахівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради Валентиною Русанюк, яким учителю предмету «Захист України» та фізичної культури ОСОБА_1 , з 19 липня 2022 року припинено оплату середньомісячного заробітку на період проходження військової служби із збереженням місця роботи і посади.
Зобов`язати Відділ освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради нарахувати і виплатити ОСОБА_1 середній заробіток з 19 липня 2022 року по 06 квітня 2023 року за умови його перебування, у цей період, на військовій службі.
Солідарно стягнути з Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради та Рахівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради на користь держави судовий збір у сумі 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 копійок за реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві /м.Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA9089998031311125600026001; класифікація доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , мешканець АДРЕСА_1 .
Відповідач, Відділ освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, місцезнаходження: м. Рахів, вул. Миру, буд. 1 Закарпатської області, код ЄДРПОУ 43954108.
Відповідач, Рахівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 3 Відділу освіти, культури, молоді та спорту Рахівської міської ради, місцезнаходження: м. Рахів, вул. Партизанська, буд. 1 Закарпатської області, код ЄДРПОУ 26325395.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті, чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя Рахівського районного суду
Закарпатської області Дочинець С.І.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Аліна!
У липні 2022 року набули чинності зміни до ст. 119 КЗпП, згідно з якими було скасовано збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками відповідно до вимог Закону України № 2352-IX від 01.07.2022 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин».
Водночас лист Мінекономіки від 16.08.2022 р. № 4711-06/59141-07 зазначає, що за педагогічними та науково-педагогічними працівниками в разі проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зберігається попередній середній заробіток, оскільки відповідна норма закріплена у частині 2 статті 57 Закону України "Про освіту" до якої зміни не вносились:
"У разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов’язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності".
Отже, спочатку пропоную Вам звернутись до закладу освіти із відповідною заявою про нарахування заробітньої плати за заначений період. У випадку відмови звертайтесь до суду із позовною заявою про визнання незаконним та скасування наказу про припинення виплати середньомісячного заробітку, стягнення заробітної плати.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Аліно!
Доброго дня. Батько, педагогічний працівник, був мобілізований районним ТЦК в лютому 2022 року. Від літа 2022 року не отримував зарплату в освітньому закладі, де працював вчителем (очевидно, через Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-IX від 01.07.2022 р. (закон де було скасовано збереження середнього заробітку мобілізованим.)) З вересня 2023 року він демобілізувався у зв'язку із доглядом за матір'ю інвалідом ІІ групи і знову почав працювати в школі. Питання - чи може батько, і як, все ж отримати заробітню плату за період, який він не отримував виплати згідно із спеціальним законом "Про освіту" де за мобілізованими педагогічними працівниками всупереч загальній нормі все ж зберігається середній заробіток.Який алгоритм наших дій в такому випадку, і чи можливо повернути кошти?
Дії адміністрації закладу освіти явно були незаконні, але по факту вони не могли йти проти свого засновника, який явно керувався Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022, який власне і скасував збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками.
Але Вашому батьку потрібно керуватися наступним:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про освіту
Стаття 57. Державні гарантії педагогічним і науково-педагогічним працівникам
...
2. У разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов’язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
...
Лист Міністерства освіти і науки України від 06.09.2022 №1/10241-22
Згідно із частиною другою статті 39 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 53 і частиною другою статті 57 Закону України “Про освіту”, частиною другою статті 44, частиною першою статті 54 і частиною третьою статті 63 Закону України “Про фахову передвищу освіту”, частиною другою статті 46 Закону України “Про вищу освіту”.
19 липня 2022 року набрав чинності Закон України від 01.07.2022 № 2352-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин”, яким, зокрема, внесено зміни до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України щодо припинення збереження середнього заробітку працівникам, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.
Натомість частиною другою статті 57 Закону України “Про освіту” за педагогічними та науково-педагогічними працівниками на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зберігається попередній середній заробіток.
На сьогодні будь-яких змін до Закону України “Про освіту” щодо припинення збереження попереднього середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, не внесено.
Таким чином, частина друга статті 57 Закону України “Про освіту” щодо збереження за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками попереднього середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, чинна і має реалізовуватися в повному обсязі.
При цьому звертаємо увагу, що у частині другій статті 57 Закону України “Про освіту” дещо вужче коло осіб, за якими зберігається середній заробіток, ніж було передбачено у частині третій статті 119 Кодексу законів про працю України.
Водночас інформуємо, що, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 “Питання Міністерства економіки” (із змінами) Міністерство економіки є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудових відносин, Міністерством освіти і науки було направлено листа до Міністерства економіки з проханням висловити свою позицію правомірності нарахування та виплати середнього заробітку педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів освіти, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації.
Позиція Міністерства економіки з цього питання викладена у листі від 21.08.2022 № 4711-06/60669-03 (додається) (див. окремо в базі), а саме: відповідно до норм статті 57 Закону України “Про освіту” за педагогічними та науково-педагогічними працівниками, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зберігається середній заробіток.
...
Позитивна судова практика з Вашого питання: https://reyestr.court.gov.ua/Review/109029655
Справа № 629/42/23
Номер провадження 2/629/171/23
РIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.02.2023 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Цендри Н.В., за участю секретаря Андрієнко С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, зобов`язання поновити збереження середнього заробітку, суд, -
...
Водночас, 19.07.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-ІХ (далі Закон) яким внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема частина третя статті 119 КЗпП України викладена в наступній редакції за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Враховуючи зазначене, з дати набуття чинності Закону, середній заробіток за працівниками, перелік яких визначений частиною третьою статті 119 КЗпП України, не зберігається.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України таскладається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Частиною другою статті 57 Закону України «Про освіту» передбачено, що у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства,а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, коли нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться в спеціальному законі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 займає посаду директора Комунального закладу «Лозівський ліцей №7» Лозівської міської ради Харківської області, отже на позивача поширюється дія Закону України «Про освіту», який є спеціальним законом, а тому саме вказаний закон підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
З огляду на викладене, з урахуванням вимог ст. 57 ЗУ «Про освіту», суд дійшов висновку, про те, що позивачу протиправно припинено нарахування і виплату середнього заробітку, у зв`язку з чим наказ №173 від 21 жовтня 2022 р. в частині припинення виплати ОСОБА_1 є незаконним, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно вимог п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача у разі задоволення позову.
Пропоную Вашому батьку такий алгоритм дій:
1. Подача заяви на керівника закладу освіти (за наяності фінансової автономії) або на засновника про проведення перерахунку в досудовому порядку.
2. Подача позову до суду, якщо відмовляться задовльняти Ваші вимоги добровільно!
Успіхів. Всього доброго!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього (стаття 4 КЗпП України).
Положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства (частина перша статті 9 ЦК України).
Положення ЦК України субсидіарно застосовуються для регулювання трудових відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавствами (див. постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 вересня 2023 року в справі № 593/1156/21 (провадження № 61-11963св23).
Громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 53 і частиною другою статті 57 Закону України «Про освіту», частиною другою статті 44, частиною першою статті 54 і частиною третьою статті 63 Закону України «Про фахову передвищу освіту», частиною другою статті 46 Закону України «Про вищу освіту» (частина друга статті 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»).
Законом України від 01 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі - Закон № 2352-IX), який набрав чинності з 19 липня 2022 року, внесено зміни та у частині третій статті 119 КЗпП слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінено словами «зберігаються місце роботи і посада»
У разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності (частина друга статті 57 Закону України «Про освіту»).
Отже:
Тому за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками призваними на військову службу за призовом під час мобілізації зберігається попередній середній заробіток.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чаті1. ВАШОМУ БАТЬКОВІ ПОТРІБНО СПОЧАТКУ ЗВЕРНУТИСЯ ІЗ ЗАЯВОЮ ДО АДМІНІСТРАЦІЇ З ВИМОГОЮ СПЛАТИТИ СЕРЕДНЮ ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ.
2. В РАЗІ ВІДМОВИ - ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ЗАХИСТОМ СВОЇХ ПРАВ ДО СУДУ.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
15 липня 2022 року Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-IX від 01.07.2022 р. (законопроєкт від 05.04.2022 р. №7251). 19.07.22 року він набрав сили.
Цим Законом вносяться зміни до КЗпП, які передбачають введення додаткових підстав для розірвання трудових договорів з працівниками. Зокрема, вводиться додаткова підстави для розірвання трудового договору - відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці.
Серед ключових змін, на які варто звернути увагу усім роботодавцям, які мають призваних на військову службу працівників є те, що зазначеним Законом звільнено роботодавця від обов'язку збереження середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу, зі збереженням за цими працівниками лише місця роботи (посади).
Зміни відбулися також в частині надання відпусток, виплати сум відпускних та компенсації за дні невикористаної відпустки.
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39366
Враховуючи сказане вище роботодавець до моменту 19.07.22 року мав нараховувати та виплачувати вам зарплату за посадою, а після вказаної дати уже не має виплачувати , але зобов язаний зберегти місце роботи та посаду за вами на весь період служби.
У вашому випадку діють норми ЗУ Про освіту.
приписи Закону України “Про освіту” щодо припинення збереження попереднього середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, не внесено.
ч. 2 статті 57 Закону України “Про освіту” щодо збереження за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками попереднього середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, чинна і має реалізовуватися в повному обсязі.
НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИСЯ ІЗ ЗАЯВОЮ ДО АДМІНІСТРАЦІЇ З ВИМОГОЮ СПЛАТИТИ СЕРЕДНЮ ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ.
В РАЗІ ВІДМОВИ - ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ЗАХИСТОМ СВОЇХ ПРАВ ДО СУДУ.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 28 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Alina!
Так, дійсно, враховуючи низький рівень законотворців, має місце неузгодженість нормативно-правових актів, або як кажуть в юридичній науці - колізія. Однозначного підходу до тлумачення питання в сучасному українському праві неіснує.
Саме тому і судова практика з цього питання на рівні місцевих судів 1-ї інстанції - неоднозначна. Проте, апеляційні суди почали вимальовувати практику на користь громадян України. Непогано було б дочекатися, поки питання будет розглянуто Верховним Судом України, який може або підтвердити практику апеляційних судів, або поламати практику в угоду державі. В іншому випадку шанси 50 на 50. Якщо у вас є бажання - можна пробувати стягнути гроші через суд.
Але одразу враховуйте, що такий вчитель буде для адміністрації школи та місцевого органу управління освітою - ворогом, бо ж в бюджеті гроші на це не передбачені, а стягнення по суду буде мати наслідком перегляд існуючих статей бюджету. Звісно якщо Державна казначейська служба виконає судове рішення, а не поставе його на чергу на віки вічні.
У Вашому питанні, як вже зазначала, є як позитивна практика, так і негативна. Для оцінки шансів непогано б знати область, в якій ви проживаєте.
1) Постанова Дніпровського апеляційного суду у справі № 173/906/23 (провадження № 22-ц/803/7342/23) від 2 листопада 2023 року.
Зокрема суд апеляційної інстанції зазначив, що в частині другій статті 57 Закону України «Про освіту» міститься спеціальна норма щодо положень частини третьої статті 119 КЗпП України, оскільки поширюється на педагогічних чи науково-педагогічних працівників.
Згідно із частиною другою статті 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 53 і частиною другою статті 57 Закону України «Про освіту», частиною другою статті 44, частиною першою статті 54 і частиною третьою статті 63 Закону України «Про фахову передвищу освіту», частиною другою статті 46 Закону України «Про вищу освіту».
Законом України від 01 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі Закон № 2352-IX), який набрав чинності з 19 липня 2022 року, внесено зміни та у частині третій статті 119 КЗпП слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінено словами «зберігаються місце роботи і посада».
У разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності (частина друга статті 57 Закону України «Про освіту»).
19 липня 2022 року набрав чинності Закон України від 01 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин», яким, зокрема, внесено зміни до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України щодо припинення збереження середнього заробітку працівникам, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.
Натомість частиною другою статті 57 Закону України «Про освіту» за педагогічними та науково-педагогічними працівниками на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зберігається попередній середній заробіток.
Будь-яких змін до Закону України «Про освіту» щодо припинення збереження попереднього середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, не внесено.
Отже, частина друга статті 57 Закону України «Про освіту» щодо збереження за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками попереднього середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, чинна і має реалізовуватися в повному обсязі.
Слід звернути увагу, що Законом № 2352-IX не внесено зміни до інших законів, які передбачають гарантії для громадян України призваних на військову службу за призовом під час мобілізації і встановлені нормами інших законів (зокрема, для педагогічних чи науково-педагогічних працівників). Тобто, для окремих категорій суб`єктів (зокрема, для педагогічних чи науково-педагогічних працівників) призваних на військову службу за призовом під час мобілізації збережено таку гарантію як попередній середній заробіток.
Спеціальна норма (частина друга статті 57 Закону України «Про освіту») має перевагу над загальною (частина третя статті 199 КЗпП) нормою (lex specialis derogat generali). Прийнята пізніше в часі загальна норма (частина третя статті 199 КЗпП) не скасовує спеціальної норми (lex posterior generalis non derogat priori speciali). Тому за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками призваними на військову службу за призовом під час мобілізації зберігається попередній середній заробіток.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/114613601
Також правильно як правило вирішують питання суди першої інстанції на Західній Україні.
2) Так позов громадянина задоволено Рішенням Миколаївського районного суду Львівської області від 24.02.2023 р. (набрало законної сили).
https://reyestr.court.gov.ua/Review/109192542
3) Рішення на користь громадянина прийняв Марганецький міського суд Дніпропетровської області (Рішення у справі № 180/47/23 від 13.03.2023 р.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/109502988
1) Рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова у справі № 751/536/23 від 23.03.2023 р.
Нажаль рішення не було оскаржене позивачем і набрало законної сили.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/109809455
2) Рішення Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 23.08.2023 р. у справі № 483/1082/22
https://reyestr.court.gov.ua/Review/112986247
Рішення Очаківського суду скасовано Постановою Миколаївського апеляційного суду від 13.11.2023 р. та прийнято нове рішення - на користь особи, яку було позбавлено виплат. https://reyestr.court.gov.ua/Review/114859044
ОТЖЕ, однозначної практики наразі немає. А рішення будь-яких судів окрім правових позицій Верховного Суду, не мають формально для інших судів України будь-якого значення, проте позиція більшості апеляційних судів наводить на позитивну думку.
Питання суд буде вирішувати спираючись на своє внутрішнє переконання.
Рекомендую пробувати, адже мерів та депутатів совість не мучає мільйони і мільярди розкрадати під час війни. То чому ваш батько як захисник має дарувати їм свої кровні копійки?!
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Спочатку, рекомендую написати заяву на ім'я директора, про виплату не нарахованої не виплаченої заробітної плати за період несення служби силаясь на ст. Стаття 57-1. Державні гарантії в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану