Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 05 січня 2024, питання №99656 240₴

Помилка у військовому квитку

Мій чоловік (36 років) у 2022 році отримав повістку та був направлений для проходження ВЛК, за результатами якої був визнаний обмежено придатним та отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного (04.10.2022) замість приписного посвідчення, яке в нього було. Строкову службу він не проходив, оскільки не придатний для служби в мирний час. В цьому тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного вказане присвоїне військове звання (згідно наказу ОМТЦК та СП від 03.10.2022), військово-облікова спеціальність та категорія (1), а також зазначено, що призовною комісією він зарахований в запас 04.04.2012 зг.ст.18 п.1 пп.2 Закону України "Про військовий облік та ВС" Тоді ми не звернули уваги, а тепер з'ясували, що першу категорію присвоюють військовозобов'язаним, які проходили військову службу та отримали під час її проходження військово-облікову спеціальність. Знайомі з ТЦК та СП сказали, що військовозобов'язаних 1 категорії відправляють одразу на фронт без підготовки, бо дивляться лише, що написано у військовому квитку. Яким чином можна виправити таку помилку у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного та уникнути відправки на війну без належного навчання. Або яким чином доводити не проходження військової служби у випадку коли ТЦК та СП дуже зацікавлені пошвидше відправити у військо.

Відповіді юристів (21)

    Корнійчук Євген Іванович
    25%

    Доброго дня, по перше вам треба звертатися до ТЦК з заявою про виправлення помилки у військовому квитку. Зазначивши ваші доводи. Заяву пишіть у двох екземплярах, один залишиться у вас вимагайте, щоб на ньому поставили відмітку про прийняття вашої заяви. (Це буде теж доказом, не вірно зазначеної інформації)

    • до запасу першої категорії належать військовозобов’язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність;
    • до запасу другої категорії належать військовозобов’язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби, а також військовозобов’язані жінки

    У разі вашої мобілізації, пишіть відмову , зазначивши в акті відмови, причину такої відмови. А саме не відповідність інформації у військовому квитку.

    Також, у разі ускладнення вирішення питання, рекомендую залишити скаргу на гарячу лінію міністерства оборони України

    0-800-500-442

    • Наталія Клієнт 10 місяців тому

      А чи можливо рекомендованим листом направити таку заяву?

      • Корнійчук Євген Іванович

        у будь якому випадку вам треба буде звертатися особисто, здати свій квиток під розписку потім отримати Новий.

        Можете спочатку надіслати рекомендованим листом, вам нададуть відповідь, щоб ви особисто з'явилися. Я би вам не радив цим займатися на разі, бо скоріше за все вас буде мобілізовано. Якщо ви не маєте підстав для відстрочки від мобілізації відповідно до ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12

        Положення не містить порядку виправлення, тому скоріше за все , це буде вважатися як втрата військового квитка.

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/582/2016#n17

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Наталя!

    Чесно кажучи, я би не радив наразі Вашому чоловіку робити виправлення у військово-обліковому документи, оскільки у разі відсутності підстав щодо відстрочки, передбачених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" це може призвести до його мобілізації.

    Для внесення виправлень у ВОД чоловіку треба буде з'явитись до ТЦК особисто і подати заяву відповідного змісту. Далі, скорше за все, події будуть розгортатися так:

    Одразу після явки чоловіка до ТЦК його безумовно направлять на проходження ВЛК, та ще й винесуть постанову про порушення правил військового обліку за статтею 210 КУпАП і оштрафують. Вони люблять це робити тепер абсолютно без будь яких причин. Після проходження ВЛК, незалежно від того, яким буде висновок ВЛК - "придатний" чи "обмежено придатний" - чоловіка мобілізують.

    Далі його направлять в учбовий центр, де він пройде перенавчання на ту ВОС, яка наразі більш потрібна в ЗСУ.

    Тепер пару слів з приводу обмеженої придатності...

    У відповідності з пунктом г) статті 20.3 Наказу МОУ №402 від 14 серпня 2008 року Про затвердження Положення про військово-лікарську експфертизу в Збройних Силах України:

    "г) "Обмежено придатний до військової служби"

    Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.".

    Виходячи з логіки зазначеного пункту Положення та фізичних особливостей кожного окремого військовослужбовця в більшості випадків особам цієї категорії категорично заборонена важка фізична праця, я також надмірні емоційно-психологічні навантаження!

    В таких випадках чоловік у статусі військовослужбовця принаймні буде мати право:

    по-перше, вимагати роз'яснення незаконного наказу командира;

    по-друге, оскаржувати такий наказ до вищого командування або ж прямо до суду!

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Наталія Клієнт 10 місяців тому

      Дякую за пораду!

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Прошу, Наталія! Ще одна порада: перш ніж йти до ТЦК, я би наполегливо порадив Вам і чоловіку дуже уважно ознайомитись зі статтею 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

        яка надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

        Зі святами Вас!

        • Наталія Клієнт 10 місяців тому

          На жаль, не маємо підстав для відстрочки. У його батька є 3 гр.інвалідності, а необхідно 2 гр. І вас зі святами, успіхів в новому році!

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Ну, це як подивитись... В згаданій статті є не тільки абзац 11 частини першої, де йдеться про інвалідність батьків 1 чи 2 групи, але і абзац 10:

            «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

            зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;"

            Для отримання відстрочки за цією підставою Ваш батько повинен пройти ЛКК за направленням сімейного лікаря та отримати довідку форми 080-4 про постійний догляд.

            Я не кажу, що все буде легко, але спробувати можна. Тут все залежить від захворювання батька.

            • Наталія Клієнт 10 місяців тому

              Який може бути термін проходження цієї ЛКК?

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Залежить від складності захворювання. Якщо діагноз відомий, і не треба нічого додатково обстежувати, то ЛКК можна пройти і за день. В середньому така процедура забирає від пари днів до тижня.

            • Наталія Клієнт 10 місяців тому

              Дякую за відповідь!

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Радий бути корисним.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Доброго дня Вам!

    Яким чином можна виправити таку помилку у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного та уникнути відправки на війну без належного навчання. Або яким чином доводити не проходження військової служби у випадку коли ТЦК та СП дуже зацікавлені пошвидше відправити у військо

    Насправді законодавство з цього питання цікаве, оскільки відповідно до частини п'ятої статті 27 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовозобов’язані, зараховані до запасу другої категорії, у разі здобуття під час перебування в запасі або служби у військовому резерві військово-облікової спеціальності переводяться до запасу першої категорії.

    На практиці у нас зараз військово-облікові спеціальності присвоюють без будь-яких зборів або навчань. До речі, цікаво яку військово-облікову спеціальність йому присвоїли.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    Стаття 27. Зарахування в запас. Категорії запасу

    1. У запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

    2. Запас військовозобов’язаних поділяється на першу і другу категорії.

    3. До запасу першої категорії належать військовозобов’язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.

    4. До запасу другої категорії належать військовозобов’язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.

    5. Військовозобов’язані, зараховані до запасу другої категорії, у разі здобуття під час перебування в запасі або служби у військовому резерві військово-облікової спеціальності переводяться до запасу першої категорії.

    На даний момент не зовсім рекомендую Вам "ворушити" цю справу, оскільки як обмежено придатний він теоретично може бути мобілізований. Треба розібратися з його ВОС.

    • Наталія Клієнт 10 місяців тому

      Спеціальність: водій перевезення автомобільним транспортом

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Наталія!

        Зрозуміло, добре, що одразу не кулеметник. Але все таки вони повинні були його віднести до запасу другої категорії. Втім, чи є зараз сенс щось змінювати, вирішувати Вам. При відсутності гарантованої підстави для відстрочки, передбаченої статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовтку та мобілізацію", не радив би цього робити.

        Але добре, що ВОС хоч не бойова.

        З повагою!

        • Наталія Клієнт 10 місяців тому

          Дякую за пораду!

    Турчин Ярослав Олександрович

    ВІТАЮ ВАС, пані НАТАЛІЯ! Як мінімум особа, яка проходила військову службу - має мати не тимчасове посвідчення, а належним чином оформлений військовий квиток із записами про прийняття присяги, про призов на строкову службу, про закріплення за військовослужбовцем зброї, про проходження підготовки в так званій "учебці", про службу у військовій частині з відміткою та печаткою командира такої частини, про демобілізацію згідно з наказом Міністра оборони та таке інше.

    Крім того, сліди перебування у лавах ЗСУ мали б бути залишені - домові книги, картки обліку ЖЕКу в яких робилася відмітка про взяття на облік та зняття з обліку. Крім того, людина ж не у повітрі все життя висіла... Десь працювала, чи вела підприємницьку діяльність. Це також все можна довести за необхідності.

    Звісно я розповідаю як воно було з 1991 і до 2014 року та має бути по закону й зараз. Практика може бути різною.

    Без цього - орієнтація на якусь там відмітку некомпетентного працівника ТЦК - це злочин. Хоча розуміючи обсяг порушень на підставі військово-політичної демократії та доцільності, може бути і таке.

    Як там наша влада любить робити й казати?! - "Магія простих рішень" - От за "магією простих рішень" невстановлена особа могла цифру у тимчасовому посвідченні Вашого чоловіка пастою того ж кольору виправити? ))) А там хай уже ТЦК доводить на якій підставі там мала б на їх думку бути "одиничка" як для особи, яка служила і чому вони вважають, що виправлення допустив Ваш чоловік, а не інша не встановлена особа чи сам працівник ТЦК.

    Щиро кажучи якби Ви бачили військово-облікові документи так би мовити "заповнені" і "виправлені" самими працівниками ТЦК та військкоматів, то охайне виправлення - це ще квіточки. І перекреслювали людям записи, і замальовували і що тільки не писали у військових квитках та тимчасових посвідченнях, при цьому не проставляючи жодних печаток "Виправленому вірити" та таке інше.

    Отже, виправлення міг допустити і сам працівник ТЦК. Не вірять?! - Хай доведуть зворотнє.

    Хочу нагадати, що громадянин України нікому в цьому житті, навіть "божествам" у ТЦК не має нічого "доводити" і "доказувати".

    Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду; ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (частини перша, друга, третя статті 62 Конституції України).

    Навіть невинуватість у злочині людина не зобов"язана доводити! Не те, що щось там перед державними органами та ТЦК.

    Тож як діяти я Вам натякнув А вже як вчиняти - Ваша справа. В будь-якому разі, якщо у діючої влади є завдання відправити певну кількість "м"яса" на нуль (загально вживане визначення у ЗМІ США та ЄС), то вони це зроблять не дивлячись на якісь-там записи від ТЦК та таке інше.

    Я також не виключаю, що такий запис / помилка - могла бути здійснена навмисно. Дуже часто зустрічав коли у військово-облікові документи непридатних здійснювали записи та вигадувалися військово-облікові спеціальності. Наприклад дуже популярна - так званий "стройбат" (інженерно-будівельні війська).

    Громадський сектор в Україні та активісти вказують на безліч порушень у веденні військово-облікових справ, не видачі належних військово-облікових документів мобілізованим, незаповненні ВОД щодо участі у бойових діях та ін. зловживання і порушення. Тож дійсно можна очікувати всяке.

    Проте, краще в ТЦК взагалі не попадати та не бути мобілізованим ні одразу на "нуль", ні після курсів "злет - посадка", адже шанси на виживання в таких умовах та за такої "підготовки", матеріально-технічного забезпечення тощо - приблизно однакові.

    Щасти Вам у вирішенні Вашого питання!

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    • Наталія Клієнт 10 місяців тому

      Дякую за цікаву пораду)

      • Турчин Ярослав Олександрович

        Прошу! Завжди радий допомогти добрим людям!

        Бо ж відповідно до статті 3 Конституції України Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

        А відповідно до статті 27 Конституції, Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань.

        • Наталія Клієнт 10 місяців тому

          Аби ж це діяло в нашій державі!

          • Турчин Ярослав Олександрович

            Ну Ви самі все розумієте) Як каже Кримінальний кодекс України, у разі посягення на Ваше життя чи майно організованої групи осіб - будь-які дії та заходи не є перевищенням меж необхідної самооборони.

            З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024