Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 06 січня 2024, питання №99721 250₴

Наименее затратный способ переоформления недвижимости от матери к дочери

Добрый день! Нужно подсказать как правильно переоформить недвижимость от матери к дочери для уплаты наименьшей суммы налогов и сборов.

Дано:

Мать: Гражданка Украины. Проживает в Грузии с 15.03.2022 по загранпаспорту Украины. Прописана в Киевской обл. Пенсионер. В браке не состоит.

Дочь: Совершеннолетняя гражданка Украины. Проживает в Тайланде с 2012го по загранпаспорту другого государства. Загранпаспорт Украины со штампом выезда из Украины утерян. Прописана в Донецкой обл. Имеет справку временно перемещенного лица в Киевскую область. Безработная. В браке не состоит. Единственный ребенок.

У матери в собственности: две квартиры в Киевской области. Стоимость каждой 100тыс. дол. Владеет обеими более 3х лет.

Вопросы:

1. Являются ли мать и дочь налоговыми резидентами Украины?

2. На каком этапе, кто и как проверяет резидентство? Запрашивает ли налоговая у погранслужбы данные о резидентстве при проверке декларации о доходах?

3. Если мать не оплатит налоги, будут ли удерживать эту сумму из пенсии, при условии отсутствия иного дохода и собственности?

4. Как выгоднее с точки зрения налогов, пошлин, сборов, нотариальных платежей (с обоих участников сделки) переоформить квартиры в собственность дочери?

5. При условии, что мы не ограничены во времени и можем провести переоформление в течении нескольких лет. Какая общая сумма платежей (с обоих человек) будет в каждом следующем случае:

а) Оформление в собственность дочери путем оформления купли-продажи?

б) Вступление дочери в наследство, когда придет время?

в) Передача недвижимости в дар?

Відповіді юристів (5)

    Корнійчук Євген Іванович
    33.2%

    Доброго дня, у вашому випадку треба, щоб мати звернулась у консульство України за кордоном і оформила дарчу на дочку.

    При даруванні родичу першого та другого ступеня спорідненості податок сплачувати не потрібно

    Документи, необхідні для договору дарування

    • паспорт та податковий код сторін;
    • свідоцтво про народження (для підтвердження ступеня споріднення);
    • правовстановлюючий документ на предмет дарунку (наприклад, договір купівлі-продажу квартири, свідоцтво про приватизацію тощо);
    • техпаспорт на квартиру;
    • оцінка вартості майна (видається БТІ);
    • Ирина Клієнт 10 місяців тому

      Даже если дочь - нерезидент Украины? Как-то проверяют периоды нахождения гражданина Украины за границей?

      • Корнійчук Євген Іванович

        Це не буде мати значення.

    Айвазян Юрій Климентійович
    66.8%

    Доброго дня, Ольга!

    1. Являются ли мать и дочь налоговыми резидентами Украины?

    Це залежить від багатьох обставин, і перш за все, від того, де матір і донька платять свої податки.

    Ви повинні розуміти, що податкове резидентство – це статус особи, яка проживає у певній країні, що передбачає обов’язок саме у цій країні сплачувати податки з усіх доходів.

    Загальний принцип податкового резидентства передбачає, що всі резиденти країни підлягають у ній оподаткуванню стосовно абсолютно всіх своїх доходів – як тих, що отримуються на території цієї країни, так і за її межами.

    Отже, отримавши статус податкового резидента, українці за кордоном повинні сплачувати податки до бюджету приймаючої сторони навіть зі своїх зарплат, навіть якщо, з них вже сплачено податки в Україні.

    У різних країнах світу статус податкового резидента настає за різних умов. Найпоширеніша з них – проживання у приймаючій країні протягом тривалого періоду. Як правило, пів року або 183 дні.

    У більшості країн першою підставою для набуття податкового резидентства є наявність власного або орендованого житла, в якому особа зазвичай проживає.

    Якщо таке житло є у двох країнах, тоді визначення податкового резидентства особи проводиться на основі інших критеріїв, і до них відносяться тісні сімейні та економічні зв’язки, знаходження в країні понад 183 календарних дні, громадянство та інше.

    Важливим критерієм, за яким особа отримує статус податкового резидента, є наявність так званого "центру життєвих чи економічних інтересів" у певній країні. Забігаючи наперед, якщо центр ваших економічних інтересів знаходиться в Україні, то, як правило, це є достатньою підставою для того, аби не платити податки з доходів за кордоном.

    Центр життєвих інтересів може охоплювати різноманітні аспекти – від кількості днів перебування в країні, володіння майном, наявності роботи до відвідування школи чи дитсадка дітьми, чи відвідування спортивного залу. Де центр життєвих інтересів, там і сплата податків.

    Центр економічних інтересів у особи виникає у тій країні, до якої вона найбільш тісно прив’язана як економічно, так і соціально.

    Як правило, центр економічних інтересів особи знаходиться у тій країні, де вона має:

    ⇒ постійне місце проживання;

    ⇒ офіційне місце роботи;

    ⇒ зареєстрований бізнес (чи ФОП);

    ⇒ відкриті банківські рахунки;

    ⇒ регулярну сплату податків та комунальних платежів;

    ⇒ тісні родинні зв’язки;

    ⇒ місце, у якому постійно навчається неповнолітня дитина цієї особи (садочок, школа чи ВНЗ);

    ⇒ абонементи до спортзалів, басейнів, секцій тощо.

    Українці, які перебувають за кордоном вже понад 183 дні можуть навіть не знати про те, що іноземний податковий орган визначив їх податковими резидентами своєї країни. Все тому, що податковий період, за який необхідно буде здійснювати сплату податків, у більшості країн прирівнюється до року.

    Іншими словами, про необхідність сплачувати податки в іншій державі людина може дізнатися, коли місцевий податковий орган виставить їй претензію на погашення податкового боргу.

    Тож не дивно, що наразі нічого не відомо про випадки подвійного оподаткування доходів українців, які виїхали за кордон на початку великої війни, попри те, що 183 дні їхнього перебування у новій країні вже минули.

    Необхідність оскаржувати своє податкове резидентство в українських біженців виникне лише під час податкових спорів щодо нарахованих податків.

    Крім цього, в іноземних податкових органів небагато способів дізнатися про доходи українців, на які можна нарахувати податки. Особливо коли джерело цих доходів – зарплати від українських роботодавців, які надходять на рахунки в українських банках.

    Доходи, про які іноземні податківці точно матимуть повну інформацію та на які нарахують податки, як правило, включають доходи від продажу українцями свого майна за кордоном.

    Якщо, наприклад, українець продає автомобіль в країні перебування, інформацію про угоду податкові органи можуть отримати від реєстраційних центрів, де проходить оформлення. Або від нотаріуса, якщо угода підлягає нотаріальному посвідченню.

    Інформація щодо зарплат, які біженці отримують від українських роботодавців на рахунки у вітчизняних банках для іноземних податкових органів не доступна. Щоб нарахувати на ці доходи свої податки їм потрібно отримати таку інформацію з України. І на цьому напрямку нещодавно відбулися важливі зміни, які можуть ускладнити життя переселенцям.

    19 серпня 2022 року Україна приєдналася до багатосторонньої угоди про автоматичний обмін податковою інформацією (CRS). Буквально у червні 2023 року цей крок призведе до того, що українська податкова в автоматичному режимі надсилатиме всю інформацію про українців, які є податковими резидентами інших країн.

    Уряд та Рада фактично завершили імплементацію низки документів та законодавства у цій сфері.

    CRS в Україні дасть можливість обмінюватись податковою інформацією автоматично, а не по запиту.

    Проте навіть коли запрацює CRS, Україна не буде видавати інформацію по тих особах, кого вона вважає податковими резидентами України, а вона вважає такими всіх українців, крім тих, хто виїхав за кордон раніше і пройшов процедури виходу з податкового резидентства України.

    Тож існує висока ймовірність того, що мільйонам українців, які виїхали за кордон, вдасться уникнути подвійного оподаткування своїх українських зарплат через брак інформації в іноземного податкового органу. Але повністю покладатися на це все ж не варто.

    2. На каком этапе, кто и как проверяет резидентство? Запрашивает ли налоговая у погранслужбы данные о резидентстве при проверке декларации о доходах?

    На це питання я доволі детально відповів вище.

    3. Если мать не оплатит налоги, будут ли удерживать эту сумму из пенсии, при условии отсутствия иного дохода и собственности?

    Згiдно статті 172 Податкового кoдексу, продажем вважається будь-який пeрехід права власності на oб'єкти нерухомості, окрім їх успадкування і дарування (пункт 172.8 ПКУ).

    Не оподатковується дoхід, отриманий плaтником податку від продажу (обміну) oб'єктів нерухомого майна на підставі пункту 172.1 ПКУ у разі дотримання одночасно наступних умов:

    продаж (обмін) відбувається не частіше одного разу зa звітний податковий рік;

    об'єктом продажу (обміну) є: житловий будинок, квартира (їх частина), кімната, садовий (дaчний) будинок (включаючи земельну ділянку, нa якій вони розташовані, а тaкож господарчо-побутові споруди і бyдови, розташовані на цієї ж ділянці), а також земельні дiлянки, що не перевищують норму бeзоплатної передачі, визначену cтаттею 121 Земельного кодексу зaлежно від її призначення;

    дане майно знаходиться у власності плaтника податку більше трьох років (дана умова не застосовується до майна, отриманого у спадок).

    Дохід, отриманий платником податків вiд продажу протягом звітного pоку:

    З 2022 року - другого об'єкту нерухомості

    з вказаних в пункті 172.1 ПКУ, aбо від продажу oб'єкту нерухомості, не вказаного в цьому пункті, оподатковується за ставкою 5% (пункт 172.2 ПКУ). Так само оподатковується дохід вiд продажу (обміну) об'єктy незавершеного будівництва. Вказані доходи оподатковуються і військовим збором на доходи за ставкою 1,5%.

    Дохід третього і наступного продажів (починаючи з 2022 року) оподатковується за ставкою 18% ПДФО плюс 1,5% військового збору.

    Причому дозволяється зменшити об'єкт оподаткування нa суму документально підтверджених витрат на цей об'єкт нерухомості. Список дозволених витрат наведено у пункті 172.2 ПКУ.

    Продаж резидентами і нерезидентами успадкованого (отриманого в дар) об'єкту нерухомості підлягає оподаткуванню згiдно зі статтею 172 ПКУ.

    4. Как выгоднее с точки зрения налогов, пошлин, сборов, нотариальных платежей (с обоих участников сделки) переоформить квартиры в собственность дочери?

    Найкращій варіант - це оформити на доньку дарчі на обидві квартири.

    При даруванні родичу першого ступеня споріднення (діти, батьки, подружжя) і другого ступеня (брати, сестри, онуки, дідусь і бабуся) податок платити не потрібно. Також в цьому випадку не потрібно здійснювати експертну оцінку нерухомості. Єдина витрата - це послуга нотаріуса.

    Ви також повинні мати на увазі, що коли нерезидент дарує нерухомість громадянину України або навпаки, то обдаровуваному необхідно сплатити податок 18% і військовий збір 1,5%. Також потрібно здійснити експертну оцінку і оплатити послуги нотаріуса.

    5. При условии, что мы не ограничены во времени и можем провести переоформление в течении нескольких лет. Какая общая сумма платежей (с обоих человек) будет в каждом следующем случае:

    а) Оформление в собственность дочери путем оформления купли-продажи?

    Продаж першої квартири - 0 податків.

    Плюс послуги нотаріуса, оцінка квартир, відсоток реєлтора (якщо буде) тощо.

    Продаж другої квартири в тому самому році - 5% ПДФО та 1,5 військового збору.

    Плюс послуги нотаріуса, оцінка квартир, відсоток реєлтора (якщо буде) тощо.

    б) Вступление дочери в наследство, когда придет время?

    При отриманні спадщини спадкоємцями першої черги спадкування, останні податки не сплачують. Тож в даному випадку треба враховувати лише вартість оформлення заповіту, якщо такий потрібен у разі наявності інших близьких родичів.

    в) Передача недвижимости в дар?

    Вже відповів.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    Доброго дня, пані Ірино!

    В консульстві Ви не зможете оформити договір дарування або купівлі-продажу квартири, нотаріальне посвідчення таких договорів можливе лише на території України.

    Згіднго пункту 1.3 Розділу 1 Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України

    Консулами вчиняються такі види нотаріальних дій:

    1) посвідчуються правочини (договори, заповіти, довіреності та ін.), КРІМ іпотечних договорів, договорів про відчуження та заставу жилих будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок, іншого нерухомого майна, розташованого в Україні, а також крім договорів оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

    Тому, щоб продати або подарувати квартиру - матері та дочці потрібно перебувати на території України або їм необхідно оформити довіреність на своїх представників, як укладуть відповідні договори в Україні.

    В консульстві Ви зможете оформити таку довіреність.

    Також в консульстві можна скласти заповіт.

    Терер щодо відповідей на Ваші питання.

    1. Являются ли мать и дочь налоговыми резидентами Украины?

    Так, являються. Підтвердженням є зареєстроване місце проживання в Україні.

    Згідно підпункту 14.1.213. Податкового кодексу України Податкового кодексу України фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

    У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

    Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.

    Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

    Якщо всупереч закону фізична особа - громадянин України має також громадянство іншої країни, то з метою оподаткування цим податком така особа вважається громадянином України, який не має права на залік податків, сплачених за кордоном, передбаченого цим Кодексом або нормами міжнародних угод України.

    Якщо фізична особа є особою без громадянства і на неї не поширюються положення абзаців першого - четвертого цього підпункту, то її статус визначається згідно з нормами міжнародного права.

    Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Кодексом, або її реєстрація як самозайнятої особи.

    2. На каком этапе, кто и как проверяет резидентство? Запрашивает ли налоговая у погранслужбы данные о резидентстве при проверке декларации о доходах?

    Оформлення договору дарування чи купівлі-продажу Ви будете у нотаріуса на території України. Якщо це буде перше дарування чи продаж на рік - ПДФО та військовий збір не сплачується.

    Ризик, що до Вас виникнуть питання зі сторони податкової мінімальний.

    В будь-якому випадку, якщо у Вас є паспорт громадянина України та українська приписка - Ви являєтесь резидентом України.

    3. Если мать не оплатит налоги, будут ли удерживать эту сумму из пенсии, при условии отсутствия иного дохода и собственности?

    Вашій мамі не потрібно сплачувати податки, якщо вона даруватиме одну квартиру в рік.

    Загалом, несплата податків веде до адміністравної відповідальності та накладення штрафних санкцій

    4. Как выгоднее с точки зрения налогов, пошлин, сборов, нотариальных платежей (с обоих участников сделки) переоформить квартиры в собственность дочери?

    Офрмити договір дарування.

    5. При условии, что мы не ограничены во времени и можем провести переоформление в течении нескольких лет. Какая общая сумма платежей (с обоих человек) будет в каждом следующем случае:

    а) Оформление в собственность дочери путем оформления купли-продажи?

    Якщо квартиру будете продавати 1 раз в рік - до витрат при укладанні договору купівлі продажу входять:

    • оцінка нерухомого майна
    • державний податок (мито) — 1% від вартості нерухомості;
    • вартість послуг нотаріуса
    б) Вступление дочери в наследство, когда придет время?

    Якщо мама заповість нерухомість дочці - податок з доходів фізичних осіб при оформленні спадщини нараховується за нульовою ставкою, а отже не сплачується. Необхідно буде сплатити лише послуги нотаріусав) Передача недвижимости в дар?

    Такаж сама ситуація, як і при продажу квартири. Якщо подарувати 1 квартиру в рік - до витрат при укладанні договору дарування входять:

    • оцінка нерухомого майна
    • державний податок (мито) — 1% від вартості нерухомості;
    • вартість послуг нотаріуса

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України