Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 21 февраля 2024, вопрос №102554 400₴

Чи є варіант Списатись по законопроекту 8009 якщо зниклий родич не є військовим?

Чоловік вирішив списатись, так як його брат зник безвісті за особовими обставинами на окупованій території. Але його брат не є військовослужбовцем.
Батальйонні юристи та бригадні погодили документи, але Юрист у регіональному управлінні ТРО документи забракували
Але є три аргумента які вказує що брат військового не має бути обов’язково військовослужбовцем :

-не описано Суб'єкта, який постраждав під час виконання військових заходів, тобто не написано «При виконанні бойового завдання» у законі

- це можуть бути баба чи дід, які за віком не можуть бути військовослужбовцями

- Виконувати заходи щодо здійснення національної безпеки можуть не лише у військові, тому людина може бути не лише військовою, якщо трактувати цей закон.

Хочемо дізнатись, чи були в вас справи виграшні по законопроекту 8009 і чи є в нас шанси виграти цю справу якщо подаватимемо до суду?

Ответы юристов (6)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Олена!

    Питання звільнення з військової служби військовослужбовців під час воєнного стану регулюються статтею 26 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про військовий обов'язок і військову службу». Потрібне я виділив жирним шрифтом.

    Ця стаття з останніми змінами надає перелік підстав для звільнення з військової служби. Зокрема про підстави звільнення під час воєнного стану в ній зазначено наступне:

    «1. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

    …2) під час воєнного стану:

    а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

    б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;

    в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

    г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

    якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".

    В своєму питанні Ви все вірно зазначили з приводу того, що ця норма закону стосується не лише військовослужбовців, а й цивільних родичів. Проте, дійсно існує практика, як у випадку зі звільненням, так і у випадку з оформленням відстрочки щодо вимоги, що особа з числа родичів, яка загинула або зникла безвісті повинна бути військовослужбовцем. Крім того, відмовляють у звільненні навіть тим, чиї родичи, які загинули або зникли безвісти, знаходились у статусі військовослужбовців.

    У жовтні 2023 року видання "Українська правда" зверталась з відповідним запитом до Міноборони та Комітету нацбезпеки, з приводу отримання відстрочки для військовозобов'язаних за тією ж підставою:

    "Вказане положення не містить вказівки чи обмеження щодо того, до якої категорії – цивільних чи військових – мають належати близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) жінок та чоловіків, щоб на них поширювалася дія абзацу дев’ятого частини третьої вказаної статті", – повідомили у Комітеті нацбезпеки.

    При цьому відомство наголосило, що роз'яснення комітету не мають статусу офіційного тлумачення.

    Схожу відповідь надали і в Міноборони.

    "Департаментом підтримується позиція Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки з порушеного питання. Зокрема, зазначена норма Закону не містить обмежень щодо того, до якої категорії (військових чи цивільних) мають належати загиблі та зниклі безвісти близькі родичі жінок та чоловіків, щоб на них поширювалася дія абзацу дев’ятого частини третьої статті 23 Закону".

    https://life.pravda.com.ua/society/2023/10/5/25691...

    Судова практика схожа з Вашими обставинами: справа № 440/16568/23.

    Я думаю, що Вам у будь якому разі потрібно подавати позов до суду, оскільки ніяким іншим чином чоловіку не буде надано право звільнитись з військової служби за цією підставою. Подавши позов, останній буде мати шанс. Проте, звісно, вирішувати в даній ситуації лише Вам.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    В ПОЯСНЮВАЛЬНІЙ ЗАПИСЦІ до проекту Закону України «Про внесення змін до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо розширення підстав звільнення з військової служби деяких категорій громадян в період воєнного стану» вказано:

    6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття.

    Прийняття цього законопроекту дозволить у період воєнного стану звільнятися з військової служби військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, а також, які проходять військову службу за контрактом, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти в умовах відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України.

    Тобто, згідно закону родичі загиблих цивільних також мають право на звільнення, як і родичі загиблих військових, адже в законі нічого не вказано про статус військового чи цивільного, безпосередню участь у бойових діях чи навіть смерть унаслідок бойових дій (та й "під час здійснення заходів" – це не означає "під час безпосереднього здійснення заходів)".

    Можна зробити висновок, що йдеться не лише про бійців, а й про цивільних, які загинули або пропали безвісти внаслідок війни. Теоретично, це може бути смерть внаслідок обстрілу, викрадення російськими окупантами після чого особа вважається зниклою безвісти, тощо.

    Якщо військовослужбовцю відмовили у звільненні, тоді потрібно вирішувати Ваше питання у судовому порядку.

    На жаль, судових рішень по ситуації аналогічній Вашій майже немає, адже, як правило, своє право на звільнення відстоюють військовослужбці, які втратили на війні родичів-військових. Ваша ситуація ще ускладнюється тим, что родич вважається зниклим безвісти, а не загиблим.

    Проте, шанс на позитивне рішення є, головне мати належні документи, що підтверджують зникнення безвісти родича в умовах війни (витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та ін.)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви маєте право на звільнення з військової служби. Вимагайте письмову відмову з законним обгрунтуванням відмови у демобілізації. Після чого ви зможете звернутися до адміністративного суду з позовом визнання рішення про відмову не законним, та забов'язання вчинити певні дії (тобто вас звільнити) у вас є всі шанси на звільнення. Отримуйте відмову і прямуйте до суду.

    Мамай Ірина Євгеніївна

    Вітаю,

    Суд це звісно досить довго - залежно від регіону вашого проживання, якщо Київ, то це взагалі - рік чи два перша інстанція може бути, але це ваш шанс звільнитися.

    Право на звільнення є.

    Просіть письмову відмову та оскаржуйте.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Алена!

    Хочемо дізнатись, чи були в вас справи виграшні по законопроекту 8009 і чи є в нас шанси виграти цю справу якщо подаватимемо до суду?

    По-перше, хотілося б бачити рапорт та документи, які були додані Вами до позовної заяви. По-друге, дійсно норма звучить таким чином (якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану), що особа не обов'язково має бути військовослужбовцем, оскільки Закон передбачає зникнення безвісти не здійснюючи забезпечення національної безпеки і оборони, у під час такого. Крім того, абсолютно згодний з Вами щодо таких категорій, як "дід", "баба" тощо.

    По-третє, на практиці в/ч дійсно вимагають зникнення особи із прив'язкою до проходження військової служби та захисту Батьківщини. Це перевірено практикою.

    Вам потрібно отримувати від них письмову відмову та спочатку оскаржити її в межах досудового врегулювання. Суд - це дуже довго, на півроку і більше. Спробуйте спочатку подати скарги до Міноборони, Генерального Штабу, Уповноваженого ВР з прав людини.

    Всього доброго Вам. З повагою.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    На сьогодні згідно Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" підставою для звільнення мають військовослужбовці, якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    Йдеться про випадки, коли близькі родичі військовослужбовців загинули або зникли безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    Відповідно, право на звільнення отримають військовослужбовці, які призвані за мобілізацією або проходять військову службу за призовом, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти під час дії воєнного стану.

    Близькими родичами вважаються:

    чоловік;

    дружина;

    син;

    донька;

    батько;

    мати;

    дід;

    бабуся.

    А також рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024