Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 27 марта 2024, вопрос №104457 450₴

Перевод з НГУ в ЗСУ на контракт

Здравствуйте!

Я служу в Національній Гвардії України і маю намір перевестись в іншу частину Збройних Сил України. Чув, що за новими законами можна здійснити такий перехід без узгодження з безпосереднім начальством у разі укладення контракту. Чи відповідає це дійсності?

Ответы юристов (6)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, для переведення вам потрібно отримати відношення з частини ЗСУ де ви бажаєте проходити службу. (Відношення це документ, який підтверджує готовність та можливість військової частини прийняти вас до себе).

    Після отримання відношення пишіть рапорт на ім'я командира на перевід.

    Рапорт обов'язково зареєструвати у журналі рапортів, або отримати відмітку на копії про прийняття вашого рапорту.

    Корнійчук Євген Іванович
    10%

    На разі ні яких змін, ще не відбулося. Все залишилось, як і було до цього. Наразі перевід можливий лише за погодженням командира.

    Дерій Владислав Олегович
    26.7%

    Доброго дня!

    З введенням воєнного стану Національна гвардія України для виконання завдань з оборони держави приводиться в готовність до виконання завдань за призначенням і підпорядковується Головнокомандувачу Збройних Сил України, крім військових частин (підрозділів), які здійснюють конвоювання та охорону дипломатичних представництв.

    Згідно пункту 110 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України

    Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

    • між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;
    • між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України;
    • між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

    Отже, для переведення Вам потрібно, щоб Ваше переміщення було узгоджене наказом Головнокомандуючого ЗСУ.

    Згідно пункту 2.10 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. При прийнятті на військову службу за контрактом військовослужбовців, які вже виконують військовий обов’язок за іншими видами військової служби, укладення першого Контракту про проходження військової служби здійснюється посадовими особами, визначеними у пункті 16 Положення.

    Укладення нового Контракту про проходження військової служби з військовослужбовцем здійснюється посадовою особою, якій надано таке право. Для прийняття рішення щодо укладення нового Контракту про проходження військової служби до служби персоналу, підпорядкованій цій посадовій особі, подаються:

    • рапорт військовослужбовця з клопотаннями прямих командирів (начальників);
    • два примірники Контракту про проходження військової служби, підписані військовослужбовцем;
    • копія довідки військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за контрактом (для військовослужбовців після 40-річного віку);
    • службова характеристика.

    За потреби додатково може надаватися копія попереднього Контракту про проходження військової служби військовослужбовця.

    За рішенням посадової особи, якій надано право укладати контракт від імені Міністерства оборони України, для прийняття рішення щодо укладення Контракту про проходження військової служби може бути запрошеним і військовослужбовець, з яким укладається контракт.

    Для прийняття рішення посадовою особою, якій надано право укладати від імені Міністерства оборони України новий Контракт про проходження військової служби з військовослужбовцями інших військових формувань, які плануються до призначення на відповідні посади до Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту у служби персоналу, підпорядкованій цій посадовій особі, подаються:

    • письмова згода командувачів окремих родів військ (сил), видів Збройних Сил України, керівників структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України або Генерального штабу Збройних Сил України залежно від підпорядкованості військової частини;
    • рапорт громадянина про прийняття на військову службу за контрактом із зазначенням посади, ВОС, військового звання за штатом та строку контракту;
    • два примірники Контракту про проходження військової служби, підписані військовослужбовцем;
    • завірена копія довідки військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за контрактом (для військовослужбовців після 40-річного віку);
    • службова характеристика;
    • завірені копії документів про освіту (підготовку) та додатки до них;
    • довідка про проходження військової служби (трудову діяльність) (додаток 10).

    Отже, на жаль, без узгодження переведення не можливе.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрий Климентьевич
    26.7%

    Доброго дня, Олеже!

    Однозначної відповіді на Ваше питання на жаль й досі не існує, тобто чітко законом питання переміщення між НГУ та ЗСУ не врегульовано. Проблема полягає в тому, що у Вашому випадку мова йде про переміщення між підрозділами, які знаходяться в різних відомствах: один в МВС, а другий в ЗСУ, який підпорядкований, відповідно, Генштабу.

    Тож для того аби перевестися з НГУ до ЗСУ треба виконати приблизно такий алгоритм дій:

    1. Подати рапорт до свого командира частини.

    2. Командир повинен рапорт узгодити та передати його до МВС

    3. МВС на підставі відношення виданого Вам командиром відповідного підрозділу ЗСУ повинно зробити запит до Генштабу.

    4. У разі його узгодження Генштабом Ви отримуєте право на переміщення.

    Із своєї практики знаю напевно, що зазвичай Ваш рапорт "зависне" десь на рівні бюрокатичної машини МВС, і ніякі Ваші скарги його далі не просунуть ні на міліметр, на жаль.

    Отже залишається простий, але не менш закомплікований (щоправда, вже в іншому сенсі) шлях: спочатку звільнитись з НГУ, для чого також потрібні певні підстави, а вже потім подаватись на контракт в ЗСУ.

    Стосовно загального порядку переміщення в ЗСУ, то він виглядає так:

    Переміщення (переведення) військовослужбовців відбувається на підставі статті 110 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

    Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

    між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;

    {Абзац третій пункту 110 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 430/2009 від 12.06.2009, № 483/2021 від 27.09.2021}

    між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України;

    {Абзац четвертий пункту 110 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 613/2012 від 26.10.2012, № 483/2021 від 27.09.2021}

    між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

    {Абзац п'ятий пункту 110 в редакції Указу Президента № 171/2019 від 26.04.2019}

    Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.

    Переміщення осіб офіцерського складу між видами Збройних Сил України, з'єднаннями, військовими частинами та оперативними командуваннями, здійснюється наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних Сил України, з'єднання, військові частини та оперативні командування, крім посад, що належать до повноважень вищої посадової особи.

    {Абзац сьомий пункту 110 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 430/2009 від 12.06.2009}

    Призначення на посади, що належать до номенклатури посад нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих командирів (начальників), до номенклатури призначення яких належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці.

    {Пункт 110 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 417/2015 від 14.07.2015}

    111. Офіцери - випускники вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти протягом року не підлягають переміщенню по службі, крім таких випадків:

    у зв'язку зі службовою необхідністю для комплектування Сил негайного реагування Збройних Сил України;

    {Абзац другий пункту 111 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 503/2016 від 14.11.2016}

    у разі неможливості проходження військової служби на займаній посаді за станом здоров'я відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

    якщо займана посада підлягає скороченню внаслідок скорочення штатів або проведення організаційних заходів;

    за сімейними обставинами - на особисте прохання;

    у зв'язку з призначенням на нижчу посаду в порядку дисциплінарного стягнення;

    у зв'язку з перебуванням у відносинах прямої організаційної та правової залежності з особами, які є близькими особами у значенні, наведеному в абзаці четвертому частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання корупції";

    {Пункт 111 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 613/2012 від 26.10.2012; із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 417/2015 від 14.07.2015}

    у разі потреби доукомплектування в особливий період посад, передбачених штатами воєнного часу.

    {Пункт 111 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 503/2016 від 14.11.2016}

    112. Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

    Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

    неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

    неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

    потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

    Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

    113. Переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

    Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання:

    дружини (чоловіка);

    його (її) неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей - учнів (студентів) навчальних закладів за денною формою навчання, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та дітей-інвалідів I або II групи;

    непрацездатних батьків військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка);

    братів, сестер військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні.

    Переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, здійснюється командирами з'єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.

    114. У разі коли переміщення військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, на нове місце військової служби передбачає зміну місця проживання його сім'ї, а дружина (чоловік) військовослужбовця також проходить військову службу за контрактом, одночасно з прийняттям рішення про переміщення військовослужбовця на нове місце військової служби, крім випадків переміщення на підставі висновку атестування чи у порядку реалізації накладеного дисциплінарного стягнення відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, а також якщо може виникнути обставина, що порушує вимоги частини першої статті 27 Закону України "Про запобігання корупції", вирішується (за їх згодою) питання щодо переміщення у цю ж місцевість його (її) дружини (чоловіка).

    {Абзац перший пункту 114 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 430/2009 від 12.06.2009, № 613/2012 від 26.10.2012, № 417/2015 від 14.07.2015, № 277/2018 від 12.09.2018}

    Переміщення на нове місце військової служби не здійснюється також, якщо військовослужбовці, які перебувають у шлюбі, не можуть бути одночасно призначені на військові посади в межах одного населеного пункту (гарнізону) та в разі відмови одного з них від звільнення з військової служби.

    {Абзац другий пункту 114 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 430/2009 від 12.06.2009}

    Порядок організації контролю за прибуттям військовослужбовців до нового місця служби визначається Міністерством оборони України.

    ВИСНОВОК:

    Отже поки що все виглядає так:

    спочатку Вам треба звільнитись з НГУ, яка підпорядкована МВС;

    потім можна подати заяву до ТЦК, де Ви стоїте на обліку, для зарахування на службу в ЗСУ за контрактом.

    Втім, можна все ж спробувати подати рапорт на переміщення, але при тому раджу набратися терпіння і сил, бо буде складно.

    Непогано було б також "затоваришувати" із правником, який буде спрямовувати Вас правильним шляхом.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович
    26.7%

    Доброго дня.

    Наразі порядок комплектування військових частин особовим складом визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України” (із змінами), затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170.

    Переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб. Переміщення військовослужбовців здійснюється відповідно до вимог пунктів 110-114 Положення та розділу IV Інструкції.

    Згідно п. 110 Положення переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

    - між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;

    - між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України;

    - між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

    З введенням воєнного стану Національна гвардія України для виконання завдань з оборони держави приводиться в готовність до виконання завдань за призначенням і підпорядковується Головнокомандувачу Збройних Сил України, крім військових частин (підрозділів), які здійснюють конвоювання та охорону дипломатичних представництв.

    Виходячи з наведеного для Вашого переміщення зокрема необхідно отримати наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    10%

    Вітаю Вас.

    Я служу в Національній Гвардії України і маю намір перевестись в іншу частину Збройних Сил України. Чув, що за новими законами можна здійснити такий перехід без узгодження з безпосереднім начальством у разі укладення контракту. Чи відповідає це дійсності?

    Ні, ніяких нових Законів з даного питання не приймалося. Діє, як і діяло, Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.

    Такої можливості, як укладення контракту і автоматичний перевід до іншої частини, у тому числі іншого роду військ, на даний момент не передбачено. Вам потрібно спочатку перевестися як мобілізованому до військової частини Збройних Сил України, а далі вже після переміщення укладати контракт про проходження військової служби. Переміщення можливо лише на підставі наказу Головнокомандувача ЗСУ.

    Ось що каже з цього приводу чинне законодавство:

    "...112. Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

    Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

    неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

    неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

    потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

    Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

    113. Переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

    Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання:

    дружини (чоловіка);

    його (її) неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей - учнів (студентів) навчальних закладів за денною формою навчання, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та дітей-інвалідів I або II групи;

    непрацездатних батьків військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка);

    братів, сестер військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні.

    Переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, здійснюється командирами з'єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.

    ...

    82. Призначення військовослужбовців на посади здійснюється:

    1) на вищі посади - у порядку просування по службі;

    2) на рівнозначні посади:

    у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;

    у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби);

    для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця;

    за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

    за сімейними обставинами - на особисте прохання;

    з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;

    у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності;

    у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;

    вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов’язків на займаних посадах;

    у разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в районах проведення антитерористичних операцій;

    у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв’язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України.

    ...

    Отримуйте відношення із військової частини ЗСУ та подавайте рапорт. Далі - тільки чекати і сподіватися на краще.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України