Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 24 апреля 2024, вопрос №106602 240₴

Полномочия ТЦК,выплаты и отсрочка

Добрый день, я хотел бы узнать о полномочиях ТЦК касательно демобилизации срочников,а именно выдачи повесток при становлении на учет,какие образом и в виде чего выдаётся отсрочка, может ли быть изменены ее сроки и возможность выезда за границу

Так о единоразовых выплатах,так называемых "дембедьскими",есть ли они,какая сумма и от чего идет расчет суммы

Ответы юристов (5)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, відстрочка надається законом протягом 12 місяців з моменту демобілізіції.

    Виїзд за кордон можливий за наявності підстав, ознайомтесь за посиланням

    https://dpsu.gov.ua/ua/peretinannya-derzhavnogo-ko...

    Відповідно до постанови Кабміну, звільнені військовослужбовці строкової служби можуть отримати грошову допомогу у розмірі 8 посадових окладів

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Питання врегульовано наступним нормативним актом

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про внесення зміни до глави XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо строків строкової військової служби

    Верховна Рада України постановляє:

    I. Главу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 38, ст. 324 із наступними змінами) доповнити пунктом 7-1 такого змісту:

    "7-1. Установити, що під час проведення загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, та дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, військовослужбовці строкової військової служби, строк військової служби яких, встановлений частиною першою статті 23 цього Закону, закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки відповідно до частини дев’ятої статті 23 цього Закону, як виняток з положень частини дев’ятої статті 23 цього Закону звільняються з військової служби в запас у строки, визначені Указом Президента України. Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу".

    Тобто відстрочка від призову не залежить від волі ТЦКСП, а надається Вам законом автоматично.

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Кирило!

    Відповідно до Указу Президента №149/2024 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби» Ви були звільнені у запас зі Збройних Сил України.

    Згідно із пунктом 7-1 глави XII Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» Ви не можете бути призваним на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас. Отже, відстрочку Вам надає не ТЦК, а закон. Строки даної відстрочки не можуть бути змінені, а отже після звільнення Вас зі строковї служби Ви маєте право на відстрочку упродовж 12 місяців.

    Чи був наказ командира частини про зарахування Вас в оперативний резерв? Якщо так, то:

    Видача мобілізаційного розпорядження на рік вперед не є протизаконним з боку ТЦК. Проте, якщо Ви відмовитись від останнього ТЦК складе протокол про відмову та маєте ризик бути притягнутим до відповідальності за статтею 336 ККУ.

    Частина 9 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» зазначає наступне:

    «Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    «допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

    призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період».

    Згідно із частиною 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»:

    «На військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у визначеному цим Законом порядку для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань призиваються громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву».

    У відповідності зі статтею 39-1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»:

    «Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

    1. Для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

    2. Завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період визначаються Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України в рішенні про його проведення.

    Відповідно до Указу Президента "Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України":

    120-1. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов’язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.

    Контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві не може бути припиненим (розірваним) в особливий період, а громадянин, який його уклав та зарахований до військового оперативного резерву, продовжує службу у військовому резерві на умовах, визначених законодавством, до завершення особливого періоду. Після завершення особливого періоду громадяни, які проходили службу у військовому оперативному резерві, мають право в добровільному порядку укласти контракт на проходження служби у військовому резерві на умовах, визначених законом.

    120-2. Призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється у випадках та порядку, визначених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    120-4. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, зараховуються до військового оперативного резерву наказами командирів (начальників) військових частин (установ). У наказі вказуються посада, на яку призначений резервіст, та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у якому він буде перебувати на військовому обліку. Зазначений наказ доводиться до резервіста під особистий підпис у день звільнення.

    Дані про зарахування військовослужбовця до військового оперативного резерву заносяться до його військово-облікових документів.

    Особливості ведення військового обліку резервістів, зарахованих до військового оперативного резерву, визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України.

    120-5. Резервіст військового оперативного резерву зобов’язаний:

    ознайомитися з наказом командира (начальника) військової частини (установи) про зарахування до військового оперативного резерву під особистий підпис;

    прибути у п’ятиденний строк після звільнення в запас до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання для взяття на військовий облік;

    під час вибуття з військової частини (установи) та під час взяття на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки уточнити порядок своїх дій на випадок призову на військову службу;

    зберігати після звільнення і до кінця особливого періоду військову форму одягу, якою він був забезпечений Міністерством оборони України, та в разі призову на військову службу мати її із собою під час прибуття до військової частини (установи);

    у разі зміни місця проживання, порядку оповіщення, сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання, освіти, місця роботи, посади або номера телефону повідомити про це відповідному командиру (начальнику) військової частини (установи) та керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки в семиденний строк;

    з’явитися у разі оповіщення командиром (начальником) військової частини (установи) або керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки про його призов на військову службу до військової частини або на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманій повістці (повідомленні).

    Щодо виїзду за кордон, то тут питання...

    Правилами перетину кордону громадянами України визначено наступне:

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Ваша підстава для відстрочки віднесена до частини першої вищезгаданного закону:

    "інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

    {Абзац частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}".

    Проте, як це буде відбуватись на практиці саме на підставі відстрочки з приводу демобілізації сказати Вам не можу, оскільки відповідна практика відсутня. Також маю сумніви, що у Вашому випадку буде працювати відповідна підстава для виїзду за кордон.

    Щодо виплат.

    Відповідно до Постанови КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб":

    6. Виплачувати:

    "7) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби, в розмірі восьми, а зазначеним особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - дванадцяти посадових окладів;"

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    При демобілізації Ви автоматично маєте відстрочку на 1 рік згідно ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу".

    Відповідно до 7-1 Прикінцевих положень даного Закону "...військовослужбовці строкової військової служби не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу..."

    Згідно Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України

    120-4. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, зараховуються до військового оперативного резерву наказами командирів (начальників) військових частин (установ). У наказі вказуються посада, на яку призначений резервіст, та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у якому він буде перебувати на військовому обліку. Зазначений наказ доводиться до резервіста під особистий підпис у день звільнення.

    Отже, після демобілізації Вас можуть зарахувати в оперативний резерв та видати мобілізаційне розпорядження явитися до ТЦК через 1 рік. Проте, якщо Ви через 1 рік будете мати право на відстрочку до дати зазначеної в повістці - Вас не зможуть мобілізувати.

    Згідно частини 7 статті 39-1 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову:

    1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;

    2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов;

    3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року;

    4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Якщо Ви не підпишите мобілізаційне розпорядження або відмовитесь від повістки на Вас можете чекати адміністративна або кримінальна відповідальність (залежить від виду повістки).

    Щоб мати змогу вільно перетинати кордон Ви повинні мати підставу згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України, у більш зручному виді вони зазначені на офіційному сайті ДПСУ https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-ko...
    Так як Ви маєте право на відстрочку - Ви можете виїхати за кордон згідно пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України.
    Виплати при звільненні

    Згідно пункту 1 Розділу XXXI. Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особамгрошове забезпечення у разі звільнення з військової служби виплачується військовослужбовцям строкової військової служби, курсантам військових навчальних закладів (крім курсантів із числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом) - у розмірі грошового забезпечення за весь місяць, у якому вони звільнені, крім курсантської посадової надбавки.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Добрый день, я хотел бы узнать о полномочиях ТЦК касательно демобилизации срочников,а именно выдачи повесток при становлении на учет,какие образом и в виде чего выдаётся отсрочка, может ли быть изменены ее сроки и возможность выезда за границу. Так о единоразовых выплатах,так называемых "дембедьскими",есть ли они,какая сумма и от чего идет расчет суммы

    Ситуація зі строковиками доволі дискусійна. На мою точку зору, немає сенсу щось вигадувати. Якщо видають мобілізаційні розпорядження через 1 рік, нехай видають, загалом це законно і сенсу оскаржувати немає. Не буде через 1 рік мобілізації - не потрібно буде з'являтися, бо в тому не буде жодної потреби. Буде мобілізація, але буде відстрочка - треба буде повідомити ТЦК та СП про наявність такої та отримати відстрочку від мобілізації.

    Не раджу відмовлятися, це тільки затягне справу і відіб'ється негативно на відносинах з ТЦК та СП. Хоча, об'єктивно кажучи, дії центру комплектування можна тлумачити як напівзаконні.

    Чи якщо підписати, то це буде добровільна згода на мобілізацію без відстрочки

    Ні, це не буде добровільна згода на мобілізацію. Він зможе реалізувати право на оформлення відстрочки, якщо у нього будуть на то підстави.

    Наприклад, зараз більшість строковиків прагнуть вступити до закладів освіти. Перешкодою для вступу наявність мобілізаційного розпорядження не буде, звісно.

    Але є певні нюанси з отримання потім відстрочки від мобілізації, з огляду на технічні помилки в законодавстві. Справа в тому, що хлопець буде зарахований в оперативний резерв, тобто стане резервістом.

    Його зарахування до резервістів законно, якщо наказ було видано командуванням військової частини, оскільки?

    УказПрезидента України

    Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України

    12. На службу у військовому резерві приймаються громадяни (крім тих, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації), які пройшли професійно-психологічний відбір, перевірку рівня фізичної підготовки та визнані придатними до служби у військовому резерві за станом здоров'я.

    120-4. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, зараховуються до військового оперативного резерву наказами командирів (начальників) військових частин (установ). У наказі вказуються посада, на яку призначений резервіст, та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у якому він буде перебувати на військовому обліку. Зазначений наказ доводиться до резервіста під особистий підпис у день звільнення.

    Отже, саме військові частини наділені повноваженнями щодо зарахування військовослужбовців, які звільняються з військової служби, до оперативного резерву. Тому тут все законно. Відмовитися, на жаль, Ви не можете.

    Проблеми у відстрочці пов'язані з тим, що відповідно до чинного законодавства, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (стаття 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

    Але якщо перейти на текст статті 39-1 на сайті ВРУ, то гіперпосилання, що створено на частину другу, перекидає на частину третю, де і зазначено про відстрочку на підставі навчання. Проблема вся в тому, що коли вносилися зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", було доповнено частину другу статті 23 такого змісту "...Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання...", а в статті 39-1 зміни не внесли, на жаль... Тому це поки що велика проблема для оформлення відстрочки саме по навчанню. Але все має вирішитися. Я на позиції того, що хлопець матиме право на відстрочку від мобілізації.

    ВИСНОВОК: ситуація з строковиками наразі складна та не врегульована на 100 % з огляду на недосконалість законодавства. Але не будемо забігати наперед, адже з часом ці прогалини МАЮТЬ БУТИ ліквідовані. Принаймні віримо в це. Нехай підписує документи, оскільки відмова від цього тільки затягне справу. Він матиме право на виїзд за кордон за наявності підстави. Ситуація з відстрочкою буде врегульована.

    Права на виїзд за кордон звільнені строкови не мають, звісно що. Щодо виплати, то мають виплатити допомогу в розмірі 8 посадових окладів.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України