Задайте вопрос юристу

891 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Социальное обеспечение, 29 апреля 2024, вопрос №107007 240₴

одноразова грошова допомога при загибелі батька

Чи мають право повнолітні працездатні незаміжні діти загиблого військовослужбовця на призначення та отримання одноразової грошової допомоги?

Ответы юристов (5)

    Богун Сергій Павлович
    20%

    Доброго дня.

    Право на виплату мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (непрацездатний вдівець), непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи. А також:

    діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а т акож діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

    утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Доброго дня, пані Олено!

    Право на ОГД мають діти від 18 до 23 років, які навчаються у ВНЗ.

    Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час дії воєнного стану здійснюється відповідно до:

    Сім’ям загиблих військовослужбовців виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн гривень.

    Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають:

    • батьки
    • один із подружжя, який не одружився вдруге
    • діти, які не досягли повноліття
    • утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (діти у віці 18-23 років, які навчаються на денному відділенні навчального закладу; особи з інвалідністю; особи, яким призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого (померлого) військовослужбовця)

    За отриманням допомоги необхідно звернутися не пізніше 3-років з дати смерті військовослужбовця, зазначеної у свідоцтві про смерть.

    Одноразова грошова допомога розподіляється рівними частинами між всіма отримувачами.

    Якщо один з отримувачів допомоги відмовився від своєї частки, ця сума розподіляється порівну між рештою членів сім’ї. Відмова засвідчується нотаріально (за кордоном – у консульстві України).

    Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    Алгоритм призначення і виплати одноразової грошової допомоги

    1. Районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) приймає документи (додаток 2) засвідчує їх копії і не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

    2. Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, складає висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги та надсилає до Міністерства оборони України

    3. Структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України опрацьовують отримані документи та подають їх на розгляд Комісії Міноборони;

    4. Прийняте рішення щодо призначення допомоги Департаментом соціального забезпечення доводиться впродовж 3-х робочих днів до Командування Сухопутних військ для інформування ТЦКСП, які повідомляють про це заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних)

    5. МОУ перераховує кошти Командуванню Сухопутних військ, яке перераховує ці кошти обласним ТЦКСП;

    6. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється обласним ТЦКСП не пізніше 5 робочих днів з дня отримання відповідних асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок банку, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

    Ознайомтесь з ПЕРЕЛІКОМ ДОКУМЕНТІВ які надають члени сім’ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати ОГД.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%

    За чинним законодавством сім’ям загиблих військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час дії воєнного стану, або померли внаслідок поранення, отриманого у період дії воєнного стану під час захисту держави, виплачується одноразова грошова допомога (ОГД) у розмірі 15 мільйонів гривень

    Постановою Кабінету Міністрів №1066 від 27.09.2022 та №836 від 09.08.2023, встановлено, що сім’ям загиблих військових надається одноразова грошова допомога у розмірі 15 мільйонів гривень. Ця сума розподіляється рівними частками між усіма особами, які мають право на отримання компенсації, визначеними в статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

    Право на отримання одноразової грошової допомоги виникає з дня загибелі військовослужбовця в період дії воєнного стану, що підтверджується свідоцтвом про смерть. Важливо зазначити, що виплата допомоги не розповсюджується на осіб, засуджених за державну зраду, колабораційну діяльність або пособництво державі-агресору.

    Також варто звернути увагу, що розмір компенсації може змінюватися, у залежності від обставин смерті військового. Якщо смерть наступила під час участі в бойових дій або під час виконання обов’язків військової служби, рідні мають право на компенсацію 15 млн. гривень.

    Стаття 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначає наступн:.

    4. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

    діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

    вдова (вдівець);

    батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

    внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

    жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

    утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю Вас!

    Так, мають право.

    Із 29 березня 2024 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги", який вносить суттєві зміни у законодавство щодо одноразової грошової допомоги по загибелі (смерті) військовослужбовця (15000 грн). Давайте розбиратися, що конкретно змінюється.

    1. Вводиться поняття "особистого розпорядження" (дуже схоже на заповіт) - військовослужбовець має право скласти в письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках.

    Військовослужбовець має право у будь-який час скасувати особисте розпорядження або скласти нове. Кожне нове особисте розпорядження скасовує дійсність попереднього. Заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) особи, яка його склала.

    2. Змінюється коло суб'єктів, які мають право на ОГД.

    За наявності особистого розпорядження право на призначення та отримання ОГД мають особи, на користь яких складено таке особисте розпорядження у відповідній частці.

    Незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання ОГД мають:

    - малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти

    - непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи

    3. У разі відсутності особистого розпорядження право на призначення та отримання ОГД у рівних частках мають наступні категорії:

    - діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав

    - вдова (вдівець)

    - батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті)

    - внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли)

    - жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили

    - утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    4. Одноразова грошова допомога не призначається особі:

    - яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання ОГД

    - або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.

    За наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату ОГД орган, уповноважений здійснювати виплату ОГД, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.

    ВАЖЛИВО: Цей Закон застосовується до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності та пов’язані з призначенням та отриманням ОГД для дітей загиблої (померлої) особи, зачатих за життя загиблої (померлої) особи та народжених після її смерті, за умови що одноразова грошова допомога не призначалася жодній із осіб, які мали право на отримання такої допомоги.

    ВИСНОВОК: повнолітні працездатні незаміжні діти загиблого військовослужбовця мають право на ОГД у зв'язку із загибеллю військовогослужбвця.

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович
    20%

    Доброго дня, Право на отримання ОГД мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

    Документи для призначення ОГД у разі загибелі (смерті) подаються до районних ТЦКСП, а саме:

    • заява кожної повнолітньої особи, а у разі наявності неповнолітніх дітей — заяву одного з батьків або опікунів чи піклувальників дітей;

    • витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця із списків особового складу військової частини;

    • витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця.

    До заяви додаються копії:

    • акту службового розслідування нещасного випадку або довідка про обставини смерті (поранення, травми, контузії каліцтва) із зазначенням обставин смерті та даних, що смерть не пов’язана з вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

    • свідоцтва про смерть військовослужбовця;

    • свідоцтва про народження військовослужбовця — для виплати ОГД батькам загиблого (померлого);

    • свідоцтва про шлюб — для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

    • паспорта;

    • свідоцтва про народження дитини — для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

    • ідентифікаційного коду;

    • постанови відповідної військово-лікарської комісії (далі — ВЛК), якою встановлено причинний зв’язок смерті.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA