Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня. Я звільнений в запас військовослужбовець, звільнився по сімейним обставинах з наявністю у матері 2 групи інвалідності. Але звільнитись, то звільнився, але відстрочку получити я не зміг, так як маю рідну сестру та батька, які можуть доглядати за матірʼю.
Чи з новим законом можу я оформити постійний догляд за матірʼю, навіть якщо є сестра та батько? Рішення лкк є, матір потребує постійного догляду.
якщо можу, то цікавить декілька моментів:
Запитував у ЦНАПі на рахунок оформлення догляду з компенсацією, але мені там сказали, що в компенсації можуть відмовити, так як я служив, мав високу зарплатню і це може не спрацювати, як підстава для відстрочки. Наскільки це правда? Чи можу я оформити постійний догляд без виплати компенсації?
Також чув про акт встановлення факту здійснення догляду, читав що це найпростіший варіант доведення, що саме я є доглядальником. Хотів уточнити, як саме його оформити та до кого звертатись?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Тарасе!
" 1. Не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;"
Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати матір. Але обов'язково потрібно мати висновок ЛКК або МСЕК про потребу мами у постійному догляді.
Отже, маючи відповідну довідку ЛКК - Ви зможете оформити постійний догляд за матірʼю, навіть, якщо є сестра та батько.
1. Заяву про відстрочку,
2. Військово-обліковий документ.
3. Паспорт та довідка ЛКК Вашої матері
4. Ваше свідоцтво про народження
5. Акт встановлення факту здійснення догляду або отримання компенсації за догляд
Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі (заява) до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради з наданням наступних документів:
Акт складається протягом 5 днів.
Якщо бажаєте оформити компенсацію за догляд - ознайомтесь з інформацією за посиланням - https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe... Головним недоліком цього варіанту є те, що для встановлення постійного догляду середньомісячний сукупний дохід фізичної особи повинен не перевищувати 3028 грн., в протилежному випадку - соцзахист відмовиться видавати довідку про отримання компенсації.
Середньомісячний сукупний дохід = загальна сума сукупного доходу сім’ї (складається із сум сукупних доходів кожного члена сім’ї за один квартал) розділений на 3 (кількість місяців) розділений на кількість членів сім'ї. Тому, якщо Ви отримували кошти як військовослужбовцець - то є велика ймовірність, що через перевищення середньомісячного сукупного доходу Вам відмовлять в оформленні компенсації за догляд.
Найближчим часом повинен зафункціонувати електронний кабінет військовозобов’язаного, цілком можливо, що оформити відстрочку можна через нього.
Проте, на даний час це відбувається через ТЦК
Якщо до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.
Якщо Вам по надуманим причинам будуть відмовляти у оформленні відстрочки та вручати повістку на відправку - Ви можете від неї відмовитись та вимагати Акт відмови, де зазначити, що маєте право на відстрочку та не підлягаєте мобілізації.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю Вам успіхів!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Тарасе!
Так, Ви можете оформити постійний догляд за матір'ю і в такому разі наявність інших родичів немає значення.
Відповідно до Закону України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»:
11) статтю 23 викласти в такій редакції:
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;".
Так, ЦНАП правий. Компенсація за догляд на непрофесійній основі надається за наступних обставин.
Відповідно до Постанови КМУ №859:
4. Розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України “Про соціальні послуги” обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, визначається із застосуванням автоматизованого обміну даними між інформаційно-телекомунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім’ї цієї особи на кількість осіб, які входять до складу сім’ї, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для надання соціальних послуг, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16 червня 2020 р. № 419.
5. До складу сім’ї фізичної особи, яка звертається за призначенням компенсації, включаються чоловік, дружина, діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім’ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. До складу сім’ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, що звертається за призначенням компенсації, не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні, та непрацездатні особи".
Отже, якщо середньомісячний дохід сім'ї перевищує два прожиткоих мінімума, то отримати компенсацію буде неможливим. На жаль, саме довідка про оформлення компенсації за догляд на непрофесійній основі і є підтвердженням Вашого права на відстрочку.
Станом на зараз ТЦК приймають в якості підтвердження здійснення постійного догляду й вищезгаданний Вами документ.
Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України:
"Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;".
Отже, для оформлення акту Вам необхідно подати до виконкому міської ради відповідну заяву. Упродовж п'яти днів після отримання заяви до Вас повинна прийти комісія, яка перевірить чи дійсно Ви здійснюєте догляд за матір'ю та видасть відповідний акт.
Останній шанс, якщо не вийде ані з компенсацією, ані з актом встановлення факту здіснення догляду - це визнання факта здійснення постійного догляду у судовому порядку. Проте, практика з цього питання станом на зараз неоднозначана, присутні, як і задоволенні позови, так і позови, у яких відмовлено.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, у разі оформлення постійного догляду ви будете мати право на відстрочку.
Так ви маєте рацію, що у разі доходу на двох з матір'ю більше двох прожиткових мінімумів, ви не буде те мати право на компенсацію.
У такому випадку, вимагайте довідку від соціальної служби про здійснення постійного догляду без компенсації.
Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів
Свідоцтво про народження
Довідка Лкк форми 080-4
Довідка про здійснення догляду без отримання компенсації
Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда матері.
Акт про встановлення факту здійснення постійного догляду ( його можна отримати звернувшись до виконкому міської ради за місцем реєстрації матері) або одне місце проживання.
Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилась у вас, як доказ її подачі.
У разі маніпуляції зі сторони працівників ТЦК, застосування психологічного тиску, та спроби вручення вам бойової повістки на відправку, відмовляйтеся її підписувати у такому разі буде складено акт відмови, в якому ви зазначте причину своєї відмови, у вашому випадку це наявність підстав для відстрочки у зв'язку із здійсненням догляду за матір'ю. У такому випадку будь яка відповідальність відсутня.
Також враховуючи, що ви маєте вже військовий досвід, працівники ТЦК, можуть відмовлять в реєстрації вашої заяви про відстрочку, у такому разі відправляйте її укрпоштою замовним листом з описом вкладеного.
Для отримання відстрочки вам направлять на проходження ВЛК. Тому рекомендую , спочатку подати заяву, отримати підтвердження її прийняття, після чого починайте проходження ВЛК.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Доброго дня. Я звільнений в запас військовослужбовець, звільнився по сімейним обставинах з наявністю у матері 2 групи інвалідності. Але звільнитись, то звільнився, але відстрочку получити я не зміг, так як маю рідну сестру та батька, які можуть доглядати за матірʼю.Чи з новим законом можу я оформити постійний догляд за матірʼю, навіть якщо є сестра та батько? Рішення лкк є, матір потребує постійного догляду.
Так, це можливо. При цьому по даному варіанту Вам не обов'язково доводити факт відсутності інших осіб, які можуть здійснювати догляд.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Із 18 травня дана норма звучатиме наступним чином:
"...9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду..."
ТАКИМ ЧИНОМ, КЛЮЧОВИМ Є ДОВЕДЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ДОГЛЯДУ.
Які є способи підтвердження факту здійснення догляду.
1. Оформлення постійного догляду через управління соціального захисту населення з отриманням компенсації.
2. Оформлення постійного догляду шляхом встановлення юридичного факту в судовому засіданні. До прикладу, Вам може бути цікава позитивна практика з цього. Одне із таких рішень: https://opendatabot.ua/court/109832708-fe627eb3275...
Втім, наразі вистачає безліч рішень судів про відмову у встановленні даного юридичного факту, тому треба заздалегідь опрацювати практику суду, до якого Ви територіально належите, на предмет таких справ.
3. Шляхом оформлення Акту встановлення факту здійснення догляду або Акту про спільне проживання. Це вважається найбільш простий і водночас також дієвий спосіб доведення факту здійснення догляду.
За даних умов наявність сестри та батька ніяким чином Вам не зашкодить, адже Закон не визначає до цього випадку конкретних умов.
якщо можу, то цікавить декілька моментів:Запитував у ЦНАПі на рахунок оформлення догляду з компенсацією, але мені там сказали, що в компенсації можуть відмовити, так як я служив, мав високу зарплатню і це може не спрацювати, як підстава для відстрочки. Наскільки це правда? Чи можу я оформити постійний догляд без виплати компенсації?
Так, це правда. Але документи на отримання компенсації подавайте. У ході подачі документів соцзахист зобов'язані скласти для Вас Акт проведення обстеження сім'ї, який засвідчить факт здійснення догляду. Так, буде рішення про відмову у компенсації, але Ви будете мат Акт проведення обстеження сім'ї та за потреби звернетеся до соцзахист із заявою про видачу ще Акту встановлення факту здійснення догляду.
Також чув про акт встановлення факту здійснення догляду, читав що це найпростіший варіант доведення, що саме я є доглядальником. Хотів уточнити, як саме його оформити та до кого звертатись?
Так само до управління соціального захисту населення, але він взагалі-то призначений для виїзду за кордон.
Ось інформація щодо видачів АВФЗД на території Львівської міської ради: https://cnap.city-adm.lviv.ua/directory/2001
Перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги:
1. Заява про здійснення догляду на ім’я начальника відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за місцем задекларованого/зареєстрованого місця проживання/перебування за пред’явленням документу, який посвідчує особу.
2. Копії документів, що посвідчують особу заявника та особу, за якою здійснюється догляд.
3. Копія довідки/електронної довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи – заявника, яка містить інформацію про фактичне місце проживання/перебування на території Львівської міської територіальної громади – у разі звернення внутрішньо переміщеної особи.
4. Копії документів, що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність – у разі звернення осіб, які мають одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного з таких батьків для виїзду за межі України.
5. Копії документів, що підтверджують інвалідність – у разі звернення осіб, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України.
6. Копія висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді – у разі звернення осіб, які здійснюють постійний догляд за особами, які його потребують, і супроводжують зазначених осіб для виїзду за межі України.
7. У разі звернення осіб з інвалідністю I чи II групи або особи, які потребують постійного догляду, залежно від обставин справи, копії документів, що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність або потребу у постійному сторонньому догляді (підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я).
У разі, якщо особа, зазначена у пункті 2 цього Порядку, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Інформація про задеклароване/зареєстроване місце проживання/перебування особи підтверджується відомостями, що містяться у Реєстрі Львівської міської територіальної громади.
Під час подання копій документів, засвідчені заявником, заявник надає їх оригінали.
ВИСНОВОК: наразі не все так погано, адже Ви можете оформити за матір'ю постійний догляд, що надасть Вам право на оформлення відстрочки.
З повагою!
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Згідно пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
- які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Стаття 51 Конституції України визначає, що повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Утримання батьків дітьми є відповідною компенсацією за утримання і турботу, надану батьками дитині.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Сімейного кодексу України» повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги.
Відповідно до ч. 3 ст. 75 Сімейного кодексу України» непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
Наявність батька та сестри унеиожливлює отримання відстрочки на цій підставі.
Згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Згідно з п. 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період від затвердженого ПКМУ від 16 травня 2024 р. №560 військовозобов’язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відокремлений відділ перевіряє перебування такого військовозобов’язаного на військовому обліку, родинні зв’язки військовозобов’язаної особи та особи, яка потребує догляду (постійного догляду), наявність інших зареєстрованих/задекларованих осіб за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, яка потребує догляду, з використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов’язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який здійснює догляд. У разі виявлення невідповідності наведених у заяві військовозобов’язаного даних або непідтвердження факту встановлення здійснення ним догляду (постійного догляду) комісією заява не розглядається.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов’язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання. Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який звернувся із відповідною заявою. До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п’яти осіб. За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8 до Порядку).
Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов’язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.