Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день!
Отримавши освітній рівень "бакалавр", я продовжив навчання на рівні "спеціаліст". Проте, був відрахований вже після першого семестру, не отримавши ніяких кредитів ЄКТС. Відповідно, у виписці з ЄДЕБО вказано "відраховано із зо"
Згідно інструкції від МОН, єдиним способом "послідовно" здобути освіту (у випадку відрахування в минулому) є поновлення. Але:
1) В приймальній комісії мені кажуть, що на перший курс відновитись неможливо. На другий теж, особливо без кредитів ЄКТС хоча б за перший семестр
2) Освітнього рівня "спецілаіст" в принципі більше не існує, тому я не можу навіть теоретично продовжити саме те навчання, яке я колись починав
В звʼязку з цим маю наступні питання:
1) Чи існує законний спосіб "послідовно" продовжити освіту у випадку відрахування після одного семестру навчання?
2) Дипломи "спеціаліста" і "магістра" тотожні. Але чи так само тотожнім вважається вступ на магістратуру і на спеціаліста?
3) Якщо фактично механізму послідовного здобуття освіти в моєму випадку не існує, підкажіть куди і в якій формі направити скаргу/звернення, аби якось повпливати на ситуацію
Дякую!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Згідно законодавства Ви повинні мати право на відстрочку при вступі на магістратуру, адже Ви здобуватимете рівень освіти, який є вищим за раніше здобутий (бакалавр).
АЛЕ, на жаль, керівники закладів освіти керуються рекомендаційним листом МОН (не є нормативно-правовим актом, має лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм) і можуть розцінити це як непослідовність здобуття освіти. В їхньому розумінні для збереження послідовності освіти - студент повинен поновлюватися у закладі освіти.
".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."
Рівнями освіти є:
Отже, щоб мати право на відстрочку Ви повинні здобувати рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий. Тому, якщо Ви здобули перший (бакалаврський) рівень вищої освіти та не отримали диплом магістра, то при повторному вступі на магістратуру - Ви повинні мати право на відстрочку, адже не здобули другий (магістерський) рівень вищої освіти
Вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) до вищої освіти ступеня магістра.
Вважається, що Ви здобували освіту на другому рівні вищої освіти. За роз'ясненням Ви може звернутися до МОН.
Згідно постанови КМУ 560 для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :
1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)
2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)
3. Військово-обліковий документ. Для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Як бачите, головним документом для оформлення відстрочки є саме довідка з ЄДБО, яка формується відповідальними особами ВНЗ.
Якщо в довідці з ЄДБО буде зазначено, що Ви при вступі до магістратури порушуєте послідовність освіти - тоді потрібно оскаржувати дане рішення ВНЗ у судовому порядку.
Якщо в довідці буде зазначено, що послідовність освіти зберігається - тоді Ви можете сміливо йти до ТЦК та оформлювати відстрочку.
Якщо Ви не готові судитися із закладом освіти - Вам потрібно розглянути інші підстави для відстрочки передбачені статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Дякую за вашу відповідь!
Тобто, я не можу нічого зробити, окрім як вступити до магістратури, а потім в судовому порядку вимагати визнати, що я не порушую послідовність освіти?
Чи є сенс звертатись до МОН вже зараз аби домогтись якихось розʼяснень? І як це зробити найбільш ефективним способом?
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеТак.
Ви можете звернутись до них, але згідно їхнього листа-роз'яснення (прикріпив до відповіді) потрібно лише поновлюватись до ВНЗ. Тому, навряд чи, Ви отримаєте іншу відповідь, проте, спробувати можете. https://mon.gov.ua/ministerstvo/hromadskosti/dostu...
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитро!
Законий спосіб існує, оскільки стаття 23 ЗУ "Про мобілізацію та мобілілзаційну підготовку", зазначає, що Ви маете право на відстрочку, так як здобуваєте вищий рівень освіти за раніше ЗДОБУТИЙ. Тобто магістра після бакалавра.
3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;».
Згідно із частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»:
Рівнями освіти є:
Проте, позиція МОН інша, і останнє вважає, що Ваше відрахування з ВНЗ можна прирівняти до здобутого рівня освіти.
У вищезгаданих роз'ясненнх МОН зазначено наступне:
Послідовність рівнів зазначено у таблиці за зростанням значення НРК (рівні з однаковим НРК за алгоритмом вважаються однаковими:
Диплом спеціаліста НРК -7
Диплом магістра НРК -7
Отже, відповідні рівні освіти мають однаковий НРК й тому, на мою думку, вважаються тотожніми при вступі.
Ви можете направити відповідне звернення або скаргу до МОН, проте, я не думаю, на жаль, що останнє на щось вплине. Хоча у подальшому відповідь на таке звернення можливо буде Вам у нагоді.
Інші варіанти пов'язані тільки із вирішенням цього питання у судовому порядку. Тобто, вступати на магістратуру, отримати відмову ТЦК в оформленні відстрочки та оскаржувати останню в адмінистративному суді, або подавати позов до МОН.
З повагою, адвокат Айвазян.