Задайте вопрос юристу

854 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 05 июля 2024, вопрос №114394

Як вступити в права спадкоємця за заповітом?

Вітаю.
Підскажіть будь ласка:
У мого батька померла мати (88 років), у 2008 році був зроблений заповіт у приватного нотаріуса, в якому вона заповіла йому будинок з господарськими спорудами там прилеглу до нього земельну ділянку.
Забігаючи на перед, то у неї із майна було: будинок, пай в колгоспі та акції теж в колгоспі.
Повертаючись до суті питання, то у батька є ще рідна сестра пенційного віку (67 років).
Які його подальші дії щоб вступити в права спадкоємця і як може бути поділене майно?
Які документи потрібні, та до якого нотуріуса потрібно звертатися (приватного чи державного)?
Дякую!

Ответы юристов (2)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Місцем відкриття спадщини вважається останнє місце проживання спадкодавця. Якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, то місцем відкриття спадщини вважатимуть місце перебування або нерухомого майна чи його основної частини, або рухомого, якщо нерухомості немає.

    Звертайтесь до нотаріуса де проживав Ваш батько. Який це буде нотаріус - ролі не грає. Можливо у державного буде дешевше оформити спадкові права. Проте там може бути велика черга.

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович 2 месяца назад

    Юрист, г. Львов, 9 лет опыта

    Доброго вечора. Ваш батько може отримати не весь будинок з ділянкою. Через те, що донька спадкодавиці є пенсійного віку, вона має вважатись непрацездатною. Непрацездатними вважаються особи, які досягли встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку. Такі особи мають право на обов'язкову частку в спадщині, що дорівнює половині частки, на яку вони мали б право, якби заповіту не було. В Цивільному кодексі України є стосовно таких питань стаття наступного змісту.

    Стаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині

    1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

    Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

    {Офіційне тлумачення положення частини першої статті 1241 щодо права повнолітніх непрацездатних дітей спадкодавця на обов’язкову частку у спадщині див. в Рішенні Конституційного Суду № 1-рп/2014 від 11.02.2014}

    2. До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.

    3. Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов'язкову частку.

    {Стаття 1241 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2146-IV від 03.11.2004}


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України