Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 29 июля 2024, вопрос №116628 600₴

Отримання відстрочки при повторному вступі на магістратуру. Довідка ЄДЕБО

Добрий день!
10 років назад вступав на магістратуру, але був відрахований за власним бажанням в першому семестрі перед сесією.
Наразі хотів продовжити навчання на магістратурі, але в ЗВО повідомили, що не можуть поновити через те, що не складав сесію і можливий тільки повторний вступ. В ЄДЕБО міститься запис, що навчався на магістратурі і був відрахований.
На скільки я розумію, згідно Листа МОН 1/9758-24 від 03.06.2024, в довідці з ЄДЕБО буде зазначено, що є порушення послідовності навчання через повторний вступ.
Чи є якісь виключення для даної ситуації? Чи можливе оскарження зазначеного в довідці статусу?

Ответы юристов (4)

    Карпенко Андрій Володимирович
    50%

    Вітаю!

    НАЖАЛЬ ВИ НЕ ЗМОЖЕТЕ ПОНОВИТИСЯ У НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ НА ДЕННУ ФОРМУ НАВЧАННЯ.

    А ПРИ ВСТУБІ ДО ІНШОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ, ДОВІДКА ЄДЕБО ВКАЖЕ, ЩО ВИ ПОРУШУЄТЕ ПОСЛІДОВНІСТЬ ОСВІТИ.

    1.

    Міністерство освіти оприлюднило наказ №910 "Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача вищої освіти у 2024 році". Там йдеться про призупинення до 1 січня 2025 року прийому заяв, проведення конкурсного відбору, укладання договорів про навчання між закладом вищої освіти та вступником, та зарахування на навчання для здобуття третього (освітньо-наукового, освітньо-творчого) рівня вищої освіти та в асистентуру-стажування на денну або дуальну форми здобуття освіти за кошти фізичних та юридичних осіб.

    Обмеження, встановлені в цьому наказі, стосуються денної або дуальної форми здобуття третього (освітньо-наукового, освітньо-творчого) рівня вищої освіти за кошти фізичних та юридичних осіб та не стосуються навчання за державним замовленням.

    2.

    ЯКЩО В ДОВІДЦІ ЄДЕБО ЗАЗНАЧЕНО, ЩО ВИ ПОРУШУЄТЕ ПОСЛІДОВНІСТЬ ОСВІТИ, ВИ НЕ ЗМОЖЕТЕ ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ЦЮ ДОВІДКУ СПРОБУЙТЕ ОСКАРЖИТИ.

    ВАМ ДЛЯ ПОЧАТКУ ТРЕБА ЗВЕРНУТИСЯ ЗА РОЗЯСНЕННЯМ ТА ВИМОГОЮ ПРО ЗМІНУ ІНФОРМАЦІЇ В РЕЄСТРІ ДО МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ.

    Закон України

    "Про освіту "

    Стаття 74. Єдина державна електронна база з питань освіти

    5. Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов’язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

    Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

    Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

    ххх

    У системі освіти діє Єдина державна електронна база з питань освіти (далі – ЄДЕБО) - автоматизована система, функціями якої є збір, верифікація, оброблення, зберігання та захист інформації про систему освіти.

    Власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України,а технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.

    Обробка і захист інформації здійснюються в ЄДЕБО відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації, що перебуває у власності держави.

    Головним призначенням ЄДЕБО є забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією в галузі освіти.

    Лист МОН № 1/9758 від 03.06.24 року "Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти" :

    https://ru.osvita.ua/legislation/other/92239/

    Цим Листом визначено алгоритм формування Довідки.

    ххх

    Згідно з вимогами Закону «Про доступ до публічної інформації» відповідь на запит має бути надано не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

    Відповідно до статті 23 Закону «Про доступ до публічної інформації», рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

    Запитувач має право оскаржити:

    • відмову в задоволенні запиту на інформацію;
    • відстрочку задоволення запиту на інформацію;
    • ненадання відповіді на запит на інформацію;
    • надання недостовірної або неповної інформації;
    • несвоєчасне надання інформації;
    • невиконання розпорядниками обов’язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону;
    • інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

    Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України: «Згідно із пунктом 81 частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення у справах про правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (стаття 2123 «Порушення права на інформацію» (крім порушень права на інформацію відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»)».

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Жодних виключень немає.

    Згідно з ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” призову в особливий період не підлягатимуть:

    Здобувачі професійної (професійно-технічної) освіти

    Здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти та здобувають рівень освіти. Що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначений у частині другій статті Закону України "Про освіту".

    Докторанти

    Особи, зараховані на навчання до інтернатури.

    Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми чи науковими програмами на різних рівнях вищої освіти:

    початковий рівень (короткий цикл)

    перший (бакалаврський) рівень

    другий (магістерський) рівень

    третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень

    науковий рівень.

    До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560.

    В Вашому випадку це Довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров’я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

    Виходячи з Вашого опису ситуації в довідці буде зазначено - "Ні, порушує". Отже Ви не зможете офрмити собі відстрочку.

    Комісія при ТЦКСП зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 до Порядку.

    Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Судовий спір з цього питання як на мене безперспективний

    Шукайте інші варіанти відстрочки.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    Так, Ви все вірно розумієте. Незважаючи на той факт, що Ви не здобули відповідний рівень освіти та не отримали диплом, який це підтверджує, у довідці з ЄДЕБО буде зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти.

    Логіка МОН такова, що навіть провчившись пару місяців, Ви здобули певні знання, а при вступі до ВНЗ знову будете здобувати останні ще раз.

    Лист МОН "Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти":

    "в іншому випадку (коли у порівнянні з даними про здобуту освіту послідовність рівнів не порушено) здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, – якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує»".

    Дані роз'яснення МОН передбачають, що право на відстрочку та запис "Так, не порушує", мають лише ті студенти, які поновлюються у ВНЗ.

    Відповідно до вищезгаданного листа МОН:

    "Разом з тим, не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:

    1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання – за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє – за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання – за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє – за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)».

    Проте, у Вашому випадку це не можливо, оскільки Ви були відраховані з першого курсу. Крім цього Ви все одно навряд чи би змогли поновитись, оскільки Наказ МОН №910 тимчасово призупинил поновлення на денну форму до січня 2025 року.

    Наказ МОН від 24.06.2024№ 910 «Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача вищої освіти у 2024 році»:

    "1. Тимчасово до 01 січня 2025 року призупинити:

    поновлення (включаючи допуск до освітнього процесу після завершення строку переривання навчання) на денну або дуальну форми здобуття освіти, крім наступних категорій осіб:

    особи, визначені частинами першою, третьою, п’ятою, шостою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за умови підтвердження відповідного права засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Порталу Дія) або шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників,

    військовозобов’язаних та резервістів та Єдиною державною електронною базою з питань освіти;

    особи, які на дату поновлення не досягли 25-річного віку, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;

    здобувачі вищої освіти, які мали перерву у навчання у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку у передбачених законодавством випадках);

    особи, звільнені з військової служби після 24 лютого 2022 року;

    особи, які поновлюються для здобуття освіти за медичними або фармацевтичними спеціальностями, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;

    особи, яким було надано академічну відпустку тривалістю не більше одного року за медичними показаннями, у зв’язку з участю в програмі академічної мобільності або у зв’язку із сімейними обставинами, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;

    особи, які поновлюються до складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти".

    Отже, при поданні заяви на відстрочку до ТЦК разом із довідкою з ЄДЕБО, у який буде зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти, Вам буде відмовлено у наданні відстрочки. Дану відмову Ви можете спробувати оскаржити у суді, проте, на мою думку, рішення суду буде не на Вашу користь.

    Інший варіант подавати позов до ВНЗ, але і в даному випадку є питання щодо доцільності останнього, так як ВНЗ лише формують дані довідки та не мають права вносити зміни.

    Останній з варіантів - це позов до Мінистерства освіти та науки України.

    Станом на зараз судова практика з цього приводу, на жаль, відсутня, тому надати Вам відповідь, яким буде рішення суду неможливо.

    Як у Вас справи з іншими підставами для відстрочки? Бронювання, стан здоров'я, близьки родичі, які мають інвалідність або потребують постійного догляду?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Середницький Євгеній Вікторович
    50%

    Добрий день!

    Ваша ситуація дійсно має певні особливості, і необхідно враховувати всі можливі варіанти для продовження навчання. Ось кілька кроків і порад, які можуть допомогти вам у вашій ситуації:

    Кроки, які ви можете зробити:
    1. Консультація з адміністрацією ЗВО:
      • Повторно зверніться до адміністрації вашого закладу вищої освіти (ЗВО) з письмовою заявою, де детально опишіть свою ситуацію. Попросіть розглянути можливість поновлення на навчання, враховуючи ваші особливі обставини.
    2. Оскарження рішення ЗВО:
      • Якщо вам відмовляють у поновленні, ви маєте право оскаржити це рішення. Зверніться до адміністрації або ректора ЗВО з письмовою заявою про перегляд рішення.
    3. Звернення до Міністерства освіти і науки України (МОН):
      • Напишіть офіційний запит до МОН, де детально опишіть свою ситуацію і попросіть роз’яснення щодо можливості поновлення на навчання або повторного вступу без порушення послідовності навчання.
      • Зазначте, що ви ознайомлені з Листом МОН 1/9758-24 від 03.06.2024, і попросіть уточнити, чи є винятки для вашої ситуації.
    4. Юридична допомога:
      • Якщо ваші звернення до ЗВО і МОН не дають результату, зверніться до юриста, який спеціалізується на освітньому праві. Він зможе допомогти вам правильно оформити всі документи та, при необхідності, подати позов до суду щодо неправомірності дій ЗВО.
    Щодо можливих винятків та оскарження:
    • Винятки: Лист МОН 1/9758-24 від 03.06.2024 дійсно регламентує питання повторного вступу і послідовності навчання. Однак, кожен випадок може мати свої унікальні обставини, які можуть бути враховані при розгляді вашої заяви. Можливо, в вашому випадку можуть бути знайдені підстави для винятку, але це потребує детального розгляду.
    • Оскарження: Оскарження рішення про відмову у поновленні можна зробити через письмову заяву до адміністрації ЗВО, звернення до МОН, а в крайньому випадку – через суд.
    Конкретні дії:
    1. Письмова заява до адміністрації ЗВО:
      • Детально опишіть ситуацію, додайте всі необхідні документи, що підтверджують ваш статус відрахованого за власним бажанням.
      • Попросіть розглянути можливість поновлення з урахуванням вашої ситуації.
    2. Запит до МОН:
      • Напишіть офіційний лист до МОН, в якому детально опишіть вашу ситуацію і попросіть роз’яснення щодо можливості поновлення на навчання без порушення послідовності навчання.
    3. Консультація з юристом:
      • Якщо ви не отримуєте позитивного рішення від ЗВО або МОН, зверніться до юриста, який спеціалізується на освітньому праві. Він допоможе вам оформити всі документи та представити вашу справу в суді, якщо це буде необхідно.
    Висновок:

    Ваша ситуація вимагає детального розгляду, і у вас є декілька варіантів для вирішення питання. Важливо діяти систематично, зберігати всі документи і мати підтримку фахівців, якщо це буде необхідно. Сподіваюся, ці кроки допоможуть вам знайти оптимальне рішення і продовжити навчання на магістратурі.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України