Начните консультацию с юристом онлайн
Наш будинок побудований у 1989 році. За цей час каналізаційний стояк на кухні засмітився, оскільки належного обслуговування стояка не проводилося. З цієї причини трапляються випадки, коли витоки з каналізації попадають у квартири. Прочистка стояка позитивного ефекту не дала. Голова нашого ЖК вирішив замінити стояк, але мова іде не про демонтаж старої і встановлення на його місце нової труби, а прокладку нової труби в тамбурі коридору, без демонтажу старої труби. Ніяких документів на перепланування не має.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
В Україні діє Постанова Кабінету Міністрів №406 від 07.06.2017 року, де зазначені роботи, на які не потрібна дозвільна документація. Подібні роботи підлягають оформленню як для перепланування. До таких робіт відносять:
В усіх інших випадках мають на увазі узаконення реконструкції через отримання дозвільних документів, тобто повідомлення про початок будівельних робіт або дозвіл на початок виконання будівельних робіт.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Андрію!
Відповідно до Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року N 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій":
"Ремонт будинку - комплекс будівельних робіт, спрямованих на відновлення, з можливим поліпшенням експлуатаційних показників елементів будинку.
Експлуатаційні параметри елементів будинку - це сукупність технічних, санітарно-гігієнічних, екологічних, ергономічних та естетичних характеристик будинку, які визначають його експлуатаційні якості.
Реконструкція жилого будинку - комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог.
Капітальний ремонт будинку - комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов'язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників будинку, із заміною або відновленням несучих або огороджувальних конструкцій, інженерного обладнання та обладнання протипожежного захисту без зміни будівельних габаритів об'єкта та його техніко-економічних показників.
Перепланування - до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
Переобладнання - улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів"
1.4.1. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
1.4.2. Переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
1.4.3. До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
1.4.4. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.
Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.
1.4.5. Для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, у разі необхідності, можуть подаватися такі документи:
1.4.6. Власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.
1.5. Утримання житлового фонду передбачає виконання робіт, передбачених наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 N 150 "Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд", зареєстрованим у Мін'юсті України 21.08.2004 за N 1046/9645 (із змінами)".
Перепланування – це процес зміни планувального рішення приміщення чи будівлі без порушення несучих конструкцій. Вона може включати зміни в розміщенні стін, дверей, вікон, перегородок та інших елементів приміщення. Метою перепланування є покращення функціональності приміщень, адаптація їх під нові умови використання чи підвищення ефективності площі.
Перебудова, з іншого боку, включає більш глибокі зміни в будівлі або приміщенні. Воно може включати зміни не тільки в плануванні, але і в структурі будівлі. Наприклад, за допомогою перебудови можна змінити призначення приміщення, збільшити або зменшити площі, встановити нові комунікації, а також зміни несучих конструкцій.
Під перебудовою у побутовому значенні, розуміють перебудову інженерних мереж:
Відмінність між переплануванням та перебудовою полягає у ступені змін, які вносяться в об’єкт. Перепланування обмежується зміною планувального рішення, без зміни структури будівлі, а перебудова включає більш глибокі зміни, аж до зміни несучих конструкцій і призначення приміщень.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Наш будинок побудований у 1989 році. За цей час каналізаційний стояк на кухні засмітився, оскільки належного обслуговування стояка не проводилося. З цієї причини трапляються випадки, коли витоки з каналізації попадають у квартири. Прочистка стояка позитивного ефекту не дала. Голова нашого ЖК вирішив замінити стояк, але мова іде не про демонтаж старої і встановлення на його місце нової труби, а прокладку нової труби в тамбурі коридору, без демонтажу старої труби. Ніяких документів на перепланування не має.
На мою точку зору, це не буде видом роботи, який передбачає обов'язковість отримання дозвільних документів.
ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 7 червня 2017 р. № 406
ПЕРЕЛІКбудівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію
1. Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
2. Заміна покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами без втручання в несучі конструкції.}
3. Реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх систем:
опалення, у тому числі що передбачає встановлення або заміну обладнання індивідуальних теплових пунктів, заміна трубопроводів систем опалення, балансування систем опалення, встановлення балансувальних клапанів та/або витратомірів, зміна типу систем опалення з однотрубної на двотрубну та/або з вертикальної на горизонтальну, встановлення та/або заміна опалювальних приладів, обладнання опалювальних приладів автоматичними регуляторами температури в приміщеннях, встановлення та заміна приладів-розподілювачів та іншого обладнання регулювання і обліку теплової енергії;
вентиляції;
водопостачання та водовідведення, у тому числі трубопроводів;
силових та слабкострумових систем, які забезпечують функціонування будівель і споруд.
Втім, поспілкувався з представником будівельної організації, на його думку, це перепланування інженерних мереж, які можуть відображатися на загальному плані квартири, та загалом можуть вимагати отримання дозволу. Але точної відповіді не надав, лише зауважив, що якщо це каптільний ремонт, а не реконструкція, то можна і без дозволу, загалом все залежить від того, як це класифікувати.
З повагою!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВ доповнення до своєї відповіді...
Згідно п. 1.4.1 Правил утримання житлових будинків і прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 р. № 76 перобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у житлових будинках приміщень дозволяється робити після отримання дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів згідно з законодавством.
Реконструкція жилого будинку - комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог.
Перепланування - до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
Переобладнання - улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
1. Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
3. Реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення внутрішніх систем:
Інженерні системи загального користування - це механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири. (http://iplex.com.ua/doc.php?regnum=84005745&red=10...)
Тому, якщо каналізаційний стояк обслуговує більше однієї квартири для його перенесення потрібен дозвіл. https://guide.diia.gov.ua/view/nadannia-dozvolu-na...
Після проведення перепланування та/або переобладнання замовнику необхідно звернутись до бюро технічної інвентаризації для отримання нового технічного паспорта об’єкта.З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Ваша ситуація є досить складною, і, враховуючи можливі наслідки, важливо розглянути всі правові аспекти та обговорити питання з відповідними органами. Ось кілька ключових моментів, які варто врахувати:
Якщо у вас залишаються питання щодо документів чи дій, які необхідно вжити, можна звернутися до місцевих органів влади або відповідної інстанції, яка регулює питання перепланування та реконструкції будинків.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, так вам треба мати дозвіл.
ПОРЯДОК обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1074-18#n14):
" І. Загальні положення...
3. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:...
точка приєднання внутрішньобудинкової системи водопостачання та системи постачання гарячої води багатоквартирного будинку до житлового (нежитлового) приміщення - перша запірна арматура на відгалуженні від стояків у межах приміщення (запірна арматура не належить до внутрішньобудинкової системи);...
4. Обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води багатоквартирного будинку (далі - внутрішньобудинкові системи) здійснюється виконавцем та включає комплекс робіт з технічного обслуговування та проведення поточного ремонту внутрішньобудинкових систем від зовнішньої поверхні стіни будинку до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення протягом усього періоду їх експлуатації.
5. Обслуговування систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води в межах житлового (нежитлового) приміщення від точки приєднання здійснюється його власником (співвласниками).
6. Виконавець забезпечує функціонування та підтримку в робочому стані елементів внутрішньобудинкових систем відповідно до заданих параметрів і режимів роботи.
7. Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку складається з комплексу робіт, спрямованих на підтримку справності елементів системи чи заданих параметрів та режимів роботи обладнання внутрішньобудинкових систем за допомогою огляду, налагодження, регулювання і випробування систем, заміни швидкозношуваних елементів, заправки витратними матеріалами, змащення тощо, та не включає обслуговування вузлів комерційного обліку.
8. Поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку складається з комплексу робіт, що спрямовані на систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей інженерного обладнання. Поточний ремонт має проводитися з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію в періодах між капітальним ремонтом...
ІІ. Організація обслуговування внутрішньобудинкових систем...
2...Якщо обслуговування внутрішньобудинкової системи здійснюється управителем, умови такого обслуговування зазначаються у договорі про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зокрема види та періодичність робіт включаються до періодичності виконання робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, а витрати з обслуговування внутрішньобудинкової системи - до кошторису витрат з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Якщо обслуговування внутрішньобудинкової системи здійснюється виконавцем відповідної комунальної послуги, умови такого обслуговування включаються до індивідуального договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги...".
"ПРАВИЛА утримання жилих будинків та прибудинкових територій" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05):
" Терміни, що використовуються у Правилах...
Управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством...
Капітальний ремонт будинку - комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов'язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників будинку, із заміною або відновленням несучих або огороджувальних конструкцій, інженерного обладнання та обладнання протипожежного захисту без зміни будівельних габаритів об'єкта та його техніко-економічних показників...
5.3. Водопровід і каналізація...
5.3.4. Під час обслуговування системи водопроводу і каналізації необхідно:...
- вчасно виконувати роботи з ремронту внутрішньобудинкових водопровідно-каналізаційних систем за заявками мешканців;...".
Закон України " Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/417-19#Text):
"Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:...
6) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;
7) управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;..."
Закон України " Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2866-14#Text):
"Стаття 18. Обов'язки об'єднання
Об'єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов'язане:...
забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам;..".
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Інструкція СНІП категорично забороняє перепланування каналізаційних труб. На це потрібен дозвіл.
Система каналізації в багатоквартирному будинку – це складна конструкція, розведення якої зазвичай починається з кухні, звідки через ванну переходить в туалет. З туалету розведення веде до спільного стояка з виходом на дах та у підвал.
При монтажі сантехнічного обладнання в багатоповерховому будинку необхідно ретельно вивчити план всієї будівлі. Це особливо важливо, якщо:
Порушення плану системи каналізації в одній квартирі може призвести до погіршення функціонування системи відведення відходів усієї будівлі. Тому категорично заборонено вносити зміни до пристрою каналізації у квартирі. Інструкція СНІП категорично забороняє перепланування каналізаційних труб.
Система каналізації в багатоквартирному будинку – це складна конструкція, розведення якої зазвичай починається з кухні, звідки через ванну переходить в туалет. З туалету розведення веде до спільного стояка з виходом на дах та у підвал. Через дах здійснюється вентиляція каналізаційного стояка, а через підвал усі стоки потрапляють у каналізаційний колодязь.
На підставі даних зовнішнього та технічного оглядів каналізаційної мережі складаються дефектні відомості, розробляється проектно-кошторисна документація, за якою проводиться капітальний ремонт.
До поточного ремонту мереж входить:
Роботи з поточного ремонту виконуються силами експлуатаційного підприємства.
До капітального ремонту мережі належать роботи із:
Роботи з капітального ремонту виконуються згідно з проектно- кошторисною документацією спеціалізованими будівельними організаціями.
Для забезпечення безаварійної роботи каналізаційної системи експлуатаційне підприємство контролює та вживає заходів щодо недопущення скидів у каналізацію твердих предметів, горючих речовин, хімічних речовин, агресивних до матеріалів, з яких збудована каналізаційна система.
До абоненту, з вини якого сталася аварія, подається позов у встановленому порядку, щодо відшкодування нанесених збитків.
Підключення нових абонентів до каналізаційної системи відбувається лише згідно з технічними умовами, виданими експлуатаційною організацією.