Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня, чи можливо укласти договір про добровільний поділ майна колишнього подружжя без суду. І чи має такий договір юридичну силу для подальшого переоформлення будинку? Будинок придбаний у шлюбі, оформлений на колишнього чоловіка. Але за спільною домовленістю хочемо переоформити будинок на мене.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Так. Це можливо. Ви можете укласти договір про поділ майна.
Статею 69 СК України передбачено право дружини і чоловіка на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Так, дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою зокрема уклавши договір про поділ майна, що є у спільній сумісній власності. Якщо об’єктом поділу є нерухоме майно, тоді такий договір укладається у письмовій формі та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 69 Сімейного кодексу України.
Ніяких додаткових документів не потрібно потім для переоформлення? Цей договір є підставою для переоформлення
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеЖодних. Договору достатньо. На підставі договору Ви зареєструєте право власності в реєстрі речових прав.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1952-15#Text
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Звичайно, можливо, адже статтею 69 Сімейного кодеку України визначено, що дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.
Договір про поділ майна подружжя є домовленістю між чоловіком та дружиною про порядок та умови розподілу рухомого та нерухомого майна, яке перебуває в їх спільній сумісній власності.
Після укладання договору спільне майно розподіляється між подружжям, в результаті чого спільна власність на таке майно припиняється.
Форма договору та його істотні умови
Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений (ч. 2 ст. 69 Сімейного кодексу України)
Тобто, відповідно до вищезгаданої норми, якщо договір про поділ майна подружжя стосується поділу нерухомого майна, він має бути в обов’язковому порядку нотаріально посвідчений. В той же час, законодавство не містить спеціальних норм щодо форми договору предметом якого є рухоме майно. В таких випадках слід керуватися загальними правилами, які визначені в Цивільному кодексі України.
На практиці, всі договори про поділ майна подружжя, незалежно від його предмету, нотаріально посвідчуються.Істотною умовою договору про поділ майна подружжя є предмет договору. При укладанні договору необхідно встановити обсяг спільного нажитого майна, джерела його придбання та його вартість.В договорі про поділ майна подружжя зазначається перелік майна, яке переходить в особисту приватну власність до кожного з подружжя. Також те, яким чином буде здійснюватися і як оформлятися (за необхідності) передача майна, строки його передачі та інше
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Марина!
Так, Ви можете укласти відповідний договір.
Добровільний поділ майна подружжя передбачає наявність взаємної волі подружжя на припинення режиму спільної сумісної власності щодо належного їм майна. Поділ здійснюється тільки щодо наявного майна, а не майна, яке буде набуте подружжям у майбутньому.
Стаття 7 Сімейного кодексу України (далі – СК України) зазначає, що сімейні відносини можуть бути врегульовані крім Сімейного кодексу іншими нормативно-правовими актами.
Ст. 355 ЦК України визначає два види спільної сумісної власності осіб:спільна сумісна або спільна часткова. Однак, при поділі або виділі в натурі частки із майна, що перебуває у спільній сумісній власності, вважається, що частки у співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не передбачено договором або законом.
Ч. 3 ст. 368 ЦК України встановлює, що майно, набуте подружжям у шлюбі є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, або законом. Спільна сумісна власність, як різновид права спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом.
Сімейне законодавство передбачає виникнення спільної сумісної власності на майно і рівні права подружжя щодо володіння, користування і розпорядження ним (ст. 63 СК України).
У ч. 1 ст. 65 СК України закріплено принцип розпорядження спільним майном подружжя за взаємною згодою. Також ч. 2 ст. 69 СК України передбачено принцип розподілу майна подружжя за взаємною згодою. Статтею 60 СК України встановлено, що право на майно виникає у обох із подружжя одночасно, у момент набуття його хоча б одним із них, і оформлення права власності на ім’я другого з подружжя юридичного значення не має, оскільки майно знаходиться у спільній сумісній власності подружжя без визначення часток. Згідно ст. 70 СК такі частки визначаються подружжям при поділі майна і є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Особливості договору про поділ майна подружжя:
Договір про поділ майна подружжя може бути укладений:
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня! Так, ви можете укласти договір про добровільний поділ майна колишнього подружжя без судового втручання. Такий договір має повну юридичну силу, якщо він оформлений належним чином та підписаний обома сторонами.
Важливі аспекти:- Форма договору:
- Договір про поділ майна, що було придбане в шлюбі, підлягає нотаріальному посвідченню. Це означає, що ви повинні звернутися до нотаріуса для його оформлення.
- Юридична сила договору:
- Після нотаріального посвідчення договір набуває юридичної сили, і його можна використовувати для подальшого переоформлення майна, в даному випадку будинку, на ваше ім'я.
- На підставі цього договору можна звернутися до державного реєстратора для внесення змін до реєстру нерухомого майна, тобто переоформлення будинку на ваше ім'я.
- Перехід права власності:
- Щоб будинок був офіційно переоформлений на вас, потрібно подати документи до реєстраційної служби, включаючи нотаріально посвідчений договір про поділ майна та всі інші необхідні документи (наприклад, паспорт, ідентифікаційний код).
Переваги добровільного поділу:Таким чином, договір про добровільний поділ майна, нотаріально засвідчений, є достатньою підставою для юридичного переоформлення будинку на ваше ім'я.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Доброго дня, чи можливо укласти договір про добровільний поділ майна колишнього подружжя без суду. І чи має такий договір юридичну силу для подальшого переоформлення будинку? Будинок придбаний у шлюбі, оформлений на колишнього чоловіка. Але за спільною домовленістю хочемо переоформити будинок на мене.
Так, Ви маєте відповідне право. Якщо є згода подружжя щодо поділу майна, звертатися до суду не потрібно. Достатньо лише посвідчити такий договір нотаріально.
Стаття 69. Право подружжя на поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя
1. Дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.
2. Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.
Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений.
Цей договір є зручним способом для вирішення питання щодо поділу майна між подружжям з можливістю відступити від принципів рівності та самостійно встановити обсяг і перелік майна для кожного з них.
З повагою!
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, так ви маєте на це право вам треба звернутись до нотаріуса.
За шлюбним договором:
Пункт 2.1 пункту 2 глави 5 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 № 296/5, визначає шлюбний договір як договір щодо вирішення питань життя сім'ї (шлюбний договір), яким регулюються майнові відносини між подружжям, у тому числі визначаються їхні майнові права та обов'язки як батьків.
Шлюбний договір укладається в письмовій формі в трьох оригінальних примірниках і нотаріально посвідчується.
Увага! Згідно з частиною першою статті 220 Цивільного кодексу України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Шлюбний договір може включати низку різних питань, але в основному передбачає визначення майнових прав подружжя в разі розірвання шлюбу. Шлюбний договір не може регулювати особисті (немайнові) відносини подружжя, а також особисті (немайнові) відносини між ними та дітьми. Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, а також можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків.
Шлюбний договір укладається в письмовій формі в трьох оригінальних примірниках і нотаріально посвідчується.
Увага! Згідно з частиною першою статті 220 Цивільного кодексу України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Шлюбний договір може включати низку різних питань, але в основному передбачає визначення майнових прав подружжя в разі розірвання шлюбу. Шлюбний договір не може регулювати особисті (немайнові) відносини подружжя, а також особисті (немайнові) відносини між ними та дітьми. Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, а також можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків.
Сторони у шлюбному договорі можуть визначати:
Сторони можуть домовитись у шлюбному договорі про зміну правового режиму майна, набутого в шлюбі, та визначити його як особисте майно одного із подружжя або на особисте майно одного із подружжя поширити режим спільного майна подружжя.
Шлюбним договором може регулюватися порядок користування одним із подружжя житловим приміщенням, яке належить іншому з подружжя, а також проживання у житловому приміщенні, яке є їхньою спільною власністю, їхніх родичів.
Мета укладення шлюбного договоруБезпечніше із шлюбним договором буде особам, які:
- одружуються з іноземними громадянами, представниками іншої релігії;
- є матеріально забезпеченими, політиками, представниками шоу-бізнесу (співаки, актори, продюсери тощо);
- самостійно несуть тягар матеріального забезпечення сім’ї;
- бажають документально забезпечити виконання батьківського обов’язку на утримання дітей.
Порядок укладення шлюбного договоруШлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям.
На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода її батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом (стаття 92 СК України).
Відповідно до положень статті 95 СК України якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу.
Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.
Строк дії шлюбного договоруУ шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов’язків. Ця норма є диспозитивною. Тому в договорі зазначені строки можуть і не передбачатися. Якщо у цьому документі не передбачений загальний строк його дії він діє до відмови подружжя від цього договору або до його розірвання. Подружжя може продовжити термін дії шлюбного договору.
Умови шлюбного договору:Зразок шлюбного договору
Специфіка укладення шлюбного договору з іноземцем
З урахуванням норм Закону України «Про міжнародне приватне право», першочерговим завданням подружжя має бути вибір права, яким керуватимуться сторони при укладенні цього договору. Дана умова оформлюється шляхом укладення окремої угоди або зазначається безпосередньо в шлюбному контракті.
Зміна умов шлюбного договоруОдностороння зміна умов шлюбного договору не допускається.
Шлюбний договір може бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується.
На вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення (стаття 100 СК України).
Відмова від шлюбного договору та його розірванняОдностороння відмова від шлюбного договору не допускається (стаття 101 СК України).
За спільною згодою одружжя має право відмовитися від шлюбного договору. У такому разі, за вибором подружжя, права та обов'язки, встановлені шлюбним договором, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.
На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання.
Визнання недійсним шлюбного договоруВідповідно до статті 103 СК України шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених Цивільним кодексом України.
Основні підстави визнання шлюбного договору недійсним: