Начните консультацию с юристом онлайн
Вітаю. У мене є мама інвалід ІІ групи (без потреби в постійному догляді), вік 65 років, а також батько пенсіонер непрацюючий, 65 років, ми проживаємо та прописані разом, також є брат який прописаний окремо, військовослужбовець ЗСУ. Чи можу я отримати відстрочку від мобілізації по актуальним законам та постановам. Чи буде наявність батькоа та брата бути поміхою в отриманні відстрочки? Просто є нова постанова 930 але в ній є розбіжності з законом про мобілізацію, а саме фраза про інших невійськовозабов'заних і вона прописана не в постанові а в самому законі...
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (23)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
На жаль з оформленням відстрочки можуть виникнути складнощі.
Батько немає обов'язку утримувати Вашу маму, адже він є непрацездатним та сам потребує утримання.
Проте, Ваш брат є військовослужбовцем, а не військовозобов'язаним, тому ТЦК можуть причепитися саме до формулювання підстави для відстрочки.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону ЗОБОВ'ЯЗАНІ їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.
2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
Тобто, виходить, що Ваш батько та мати є непрацездатними та мають право на утримання.
Якщо вже трактувати закон як він є, то у Вашого батька немає обов'язку утримувати Вашу матір, адже він сам є непрацездатним та потребує матеріальної допомоги.
А от щодо Вашого брата будуть питання, адже він є не військовозобов'язаним, а військовслужбовцем.
Скоріш за все питання щодо відстрочки потрібно буде вирішувати у судовому порядку або спробуйте отримати для батька довідку ЛКК про потребу у постійному догляді, тоді наявність інших членів сім'ї не буде підставою для відмови у відстрочці.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Колись отримували такий запит пункт 5 дивітьтся...
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеЗробіть свіжий запит до МО та додайте його до заяви про відстрочку, адже Лист неактуальний у зв'язку з тим, що відстрочка надається не по абзацам, а по пунктам статті 23.
На практиці все залежить від працівників ТЦК. Були випадки, коли чоловік пішов до ТЦК, а там сказали, що мати (віком більше 70 років) зобов'язана утримувати свого чоловіка з інвалідністю. А бували випадки коли без проблем оформляли відстрочку при наявності батьків-пенсіонерів.
З логічних міркувань - Ваш брат військовослужбовець не повинен бути підставою для відмови у відстрочці.
Були випадки коли мати вибрала одного військовозобов'язаного сина як свого утримувача, а іншого мобілізували. При цьому син, який оформив відстрочку вдало її продовжив.
ТЦк надало такий список документів для відстрочки.. якщо подавати це укрпоштою то всі ці документи ноаріально завіряти чи тільки те що стосується обовязкових документів - свідоцтво про народження моє, мсек матері?
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВ пункті 58 постанови КМУ 560 вказано, що потрібно подавати засвідчені копії документів.
Способи засвідчення копій документів
Тому, якщо Ви будете подавати заяву та документи про відстрочку укрпоштою, то подавайте звичайні копії документів, але на кожній копії напишіть "Згідно з оригіналом", дата, підпис, Ваші ініціали. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного рекомендованого листа.
Відповідно до постанови КМУ 560 нотаріально засвідчені копії документів вимагаються лише для військовозобов'язаних, які оформляють відстрочку у зв'язку з навчанням в інтернатурі.
Дякую, все ж таки на всяк випалок завірю нотаріусом, так як уже майже 80 відсотків документів завірив.. на майбутнє матиму на увазі.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Сергію!
Проблема може полягати у тому, що ТЦК розцінить Вашого брата, як невійськовозобов'язаного, оскільки він проходить службу в ЗСУ. Доречи, саме такий статус військовослужбовці мають у Резерв+.
То ж, теоретично наявність брата військовослужбовця буде у Вашому випадку проблемою при оформленні відстрочки за пунктом 13 статті 23. Чи є в вашої матері можливіть отримати висновок ЛКК про потребу у постійному догляді, аби Ви могли оформити відстрочку за пунктом 9 статті 23?
Військовозобов’язаний (п. 9 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу») — особа, яка перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Військовозобовʼязані перебувають на обліку в ТЦК та СП (постанова КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів).
Військовослужбовці (п. 9 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»)— особи, які проходять дійсну військову службу у складі Збройних сил України та інших військ відповідно до Закону України. Військовослужбовці перебувають на обліку по місцю несення служби (Наказ Міноборони від 15 вересня 2022 року № 280 «Інструкція з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України»).
Ваша підстава для відстрочки виглядає наступним чином:
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
«13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».
«Військовозобов’язані, які відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а за умови наявності кількох військовозобов’язаних —додають заяву особи з інвалідністю І або ІІ групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання».
“для батьків військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи — один із таких документів, що підтверджує інвалідність:
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження);
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, — один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи:
58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.
З повагою, адвокат Айвазян.
Колись отримували такий запит пункт 5 дивітьтся...
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеЦе добре, що Ви отримували колись таку відповідь від Міноборони. Проте, остання все ж таки не є нормативно-правовим актом. Крім того, вона стосувалась законодавства, яке станом на зараз вже втратило чинність.
Я не наголошую, що ТЦК не сприйме її до уваги. Можливо, взагалі не виникне жодних питань і Вам оформлять відстрочку, але, все ж таки, певний ризик вбачаю.
Як варіант, Ви можете зробити такий саме запит наразі, аби мати "свіжу" відповідь МОУ та у разі чого представити її, наприклад, разом із заявою про надання відстрочки.
ТЦк надало такий список документів для відстрочки.. якщо подавати це укрпоштою то всі ці документи ноаріально завіряти чи тільки те що стосується обовязкових документів - свідоцтво про народження моє, мсек матері?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Сергію!
Я би на Вашому місті все завірив, окрім довідки форми 5 з приводу брата, якщо будете подавати саме її, а не його ВК.
Що стосується довідки про склад сім'ї, то її вже давно не існує, остання була скасована згідно з наказом Мінсоцполітики від 17 липня 2019 № 1106. Ви можете взяти довідку про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні у ЦНАПі. Цей документ також не потрібно нотаріально завіряти, якщо віддасте оригінал до ТЦК.
довідку в селищній раді про склад сімї отримав без проблем.
а взагалі можливо ж завірити довідку форми 5 та довідку про склад сімії в нотаріуса, щоб потім не впрашувати їх в брата та склищній раді якщо документи десь погубляться?
А приклад актуальний заяви про відстрочку можете надати?
як правильно на пошті відправити лист на тцк, там же потрібно вказати опис вкладення і тд?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеУ сільській раді це дійсно не проблема. У ЦНАПАх такі вже не видають.
Так, це можливо.
Можу, прикладу до відповіді.
Так, Вам потрібно направити пакет документів рекомендованим листом з описом вкладеного.
а в яких пунтах в заяві ставити галочки?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеВам потрібно поставити галочку у другому пункті "□інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;"
дякую неуважно чомусь дивився
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу, Сергію!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Вітаю. У мене є мама інвалід ІІ групи (без потреби в постійному догляді), вік 65 років, а також батько пенсіонер непрацюючий, 65 років, ми проживаємо та прописані разом, також є брат який прописаний окремо, військовослужбовець ЗСУ. Чи можу я отримати відстрочку від мобілізації по актуальним законам та постановам. Чи буде наявність батькоа та брата бути поміхою в отриманні відстрочки? Просто є нова постанова 930 але в ній є розбіжності з законом про мобілізацію, а саме фраза про інших невійськовозабов'заних і вона прописана не в постанові а в самому законі...
Так, всі шанси на оформлення відстрочки у Вас є.
Чинний Закон України "Про МПтаМ" передбачає:
"...13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одногоз батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю..."
Постанова КМУ від 16.08.2024 № 930 передбачає, що:
"...Військовозобов’язані, які відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а за умови наявності кількох військовозобов’язаних - додають заяву особи з інвалідністю І або ІІ групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання..."
“61. Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім’я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов’язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків 3 або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ:
“для батьків військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи - один із таких документів, що підтверджує інвалідність: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики; заява за формою згідно з додатком 15 (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання;
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження);
для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, - один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі”.
На сайті КМУ оприлюднена постанова КМУ від 16.08.2024 № 930 "Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період".
Отже, які зміни (основні моменти):
1. Відтепер військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (пункт 9), не повинні зазначати у заяві про оформлення відстрочки інформацію про інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати. постійний догляд - зміна позитивна.
2. Військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір’ю дружини обов'язково повинні зазначати і відповідно доводити факт відсутності інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим - по суті, жодних змін.
3. Військовозобов’язані, які відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (свої батьки або батьки дружини з інвалідністю I або II групи), зазначають у заяві про відстрочку про відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, а за умови наявності кількох військовозобов’язаних - додають заяву особи з інвалідністю І або ІІ групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання - цілком логічно.
4. ТЦК та СП, де перебуває на військовому обліку військовозобов'язаний та до якого він звертається із заявою про відстрочку, під час прийняття рішення про надання відстрочки перевіряє перебування такого військовозобов’язаного на військовому обліку, родинні зв’язки військовозобов’язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов’язаний утримувати військовозобов’язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну - звертаю увагу, що мова йде про перевірку перебування на військовому обліку. Якщо на в/о Ви не перебуваєте, спочатку - ВЛК, облік, лише потім - відстрочка.
5. АКТ про встановлення факту здійснення особою постійного догляду більше не є обов'язковим для осіб, хто підпадає під пункт 13 частини 1 статті 23 ЗУ "Про МПтаМ".
6. Особи, які здійснюють постійний догляд за особами по пунктах 9 та 14 частини 1 статті 23 ЗУ "Про МПтаМ", та які не мають права на компенсацію, повинні отримувати Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
7. Затверджено нову форму заяви про оформлення відстрочки - звертаю увагу, що скоріше за все нову заяву потрібно буде подавати всім військовозобов'язаним, хто звертається до ТЦК.
8. Затверджено нову форму Акту про встановлення факту здійснення постійного догляду, а також правила його складення:
строк для складення - протягом десяти календарних днів з дати її подання.
чекати матеріали перевірки від ТЦК більше не потрібно.
Акт вже складається лише у випадку ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ, а не як раніше - "догляду (постійного догляду)".
- чітко визначено перелік документів, який потрібно подати на розгляд комісії.
9. Оновлено перелік документів, що подається для оформлення відстрочки, з урахуванням вищезазначеного.
Можна розлучитися звісно, але з точки зору позиції мого ТЦК та СП - це не матиме жодного практичного значення.
З повагою!
Брат служить в ЗСУ, хіба це не є перешкодою?
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеСергію!
Звісно, що ні, адже він вже проходить військову службу і таким чином виконує свій конституційний обов'язок!
Ви пишете, що розлучення не матиме сенсу, а як же ж: "за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю»
батько ж підпадає під статус невійськовозабовязаного?
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеТак, він підпадає під статус невійськовозобов'язаного, але на прикладі мого ТЦК та СП хотів би зазначити, що непрацездатні особи не беруться в розрахунок. Не думаю, що практика ТЦК буде настільки відрізнятися.
Адвокат, г. Киев, 11 лет опыта
Общаться в чатеВаша ситуація потребує роз'яснення з огляду на останні зміни в законодавстві України щодо мобілізації. Ось детальний аналіз вашої ситуації:
1. Відстрочка для осіб, які доглядають за інвалідами II групи:Згідно з Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 930, ви можете претендувати на відстрочку, якщо здійснюєте догляд за матір'ю, яка є інвалідом II групи. Однак важливо врахувати наступне:
- Наявність інших членів сім'ї: Відповідно до законодавства, відстрочка надається, якщо в сім'ї є особа, яка потребує догляду, і немає інших працездатних членів сім'ї, які могли б здійснювати цей догляд.
- Ваш батько і брат: Ваш батько, хоча і є пенсіонером, але юридично є працездатною особою, оскільки не досяг віку 70 років. Він не працює, але з точки зору законодавства це не означає, що він не може здійснювати догляд. Ваш брат, як військовослужбовець ЗСУ, не може здійснювати догляд за матір'ю, тому його статус не враховується при розгляді питання про відстрочку.
2. Розбіжності між законом і постановою:Ви правильно зазначили, що є деякі розбіжності між текстом закону і постанови. Постанова КМУ № 930 деталізує процедуру і вимоги для отримання відстрочки, але головним документом залишається Закон України. У випадку, якщо є суперечності, застосовується саме закон.
3. Ваші шанси на отримання відстрочки:З огляду на те, що ваш батько юридично вважається працездатним, це може стати перешкодою для отримання вами відстрочки. Однак, враховуючи, що він не працює, можна спробувати довести, що ви фактично єдиний, хто може здійснювати догляд за матір'ю. Це може вимагати додаткових доказів (наприклад, медичні довідки, що підтверджують потребу в певному догляді, який може забезпечити тільки ви).
4. Рекомендації:- Зверніться до ТЦК: Подайте заяву на відстрочку разом із підтверджуючими документами (довідка про інвалідність матері, документи про вашого батька, що він непрацюючий, і т.д.).
- Юридична консультація: Якщо ТЦК відмовить, зверніться за допомогою до юриста або правозахисної організації, яка спеціалізується на військовому праві. Вони допоможуть правильно оформити документи і можливо довести вашу ситуацію до позитивного рішення.
- Оформлення документів: Переконайтеся, що всі ваші документи є в порядку, включаючи медичні довідки і інші документи, які можуть підтвердити, що ви єдиний, хто може здійснювати догляд за матір'ю.
ВисновокНаявність батька, який є пенсіонером, дійсно може бути перешкодою для отримання відстрочки, оскільки він формально вважається працездатним. Однак, з огляду на специфіку вашої ситуації, можливість отримання відстрочки залежить від того, наскільки вам вдасться довести, що саме ви єдиний, хто може забезпечити належний догляд за матір'ю.